| Daavidd a întrebat:

Ce inseamna cuvantul ATEU? Citat Blaise Pascal, Tema Dumnezeu : Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul

Răspuns Câştigător
| atoatestiitoarea a răspuns:

Buna! Etimologia greacă a cuvântului ateism, în care prefixul „a" înseamnă „fără" sau „nu" și „theos" înseamnă „zeu", este definit ca ateu cineva care nu crede în zei.Dat fiind ca dumnezeu a fost inventat de bogatasi ca sa tina prostimea in frâu, in epoca noastra aceasta falsa divinitate nu are nciun sens! Dumnezeu NU exista!
El a fost creat dupa chipul si infatisarea omului! Biblia e o colectie de minciuni gogonate!

Răspuns utilizator avertizat
26 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pariul lui Pascal e o tîmpenie, aia nici măcar nu e credință adevărată și teoretic doar cei cu credință adevărat s-ar mîntui nu cei care cred doar de frică...
Deci pariul lui pascal e o varză care o tot invocă creștinii subdezvoltați.

| Paulla a răspuns:

'Ateu' e o persoană care-i adeptă a ateismului, care neagă orice divinătate.
Îmi e cam lene să comentez citatul ăla, dar am să o fac pe scurt. Sunt multe de pierdut, printre care timp şi bani. Şi cel mai grav, libertatea. Ar mai fi şi altele, dar vă las pe voi să vă daţi seama.
Iar dacă vrei să ne luam după citatul tău, îl putem aplica la toţi zeii, nu doar la cel iudeo-creştin. Ştii câţi zei există? Închină-te la toţi, dacă nu vrei să rişti să-ţi petreci eternitatea într-un mod neplăcut.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru SOLDIER):

Nu mă închin la nimic, sunt atee.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru SOLDIER):

M-aş putea gândi la oferta ta, dar urăsc franceza atâta de tare încât mă simt nevoită să refuz.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru SOLDIER):

Oare cum de nu mi-am dat seamă că eşti tu?laughing Chiar mă gândeam unde ai plecat. Bun atunci, slavă ţie! Şi slavă mie! Mai este cineva pe care trebuie să-l slăvim?

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru SOLDIER):

Şi slavă berei! Nu uita de Sfânta Bere.
S-ar putea, deja ţi-ai făcut renume. Data viitoare când revii să mă anunţi şi pe mine care eşti.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru SOLDIER):

Cu lacrimi de sânge...

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

S-a zis cu ficatul nostru... Ni te alături? Că al tău oricum e praf.

| Paulla a răspuns:

Bem toţi trei pe ficatul lui soldier, că el e mai darnic.

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

''(21 Noiembrie 2011 17:15 )
Paulla a răspuns (pentru SOLDIER):
Nu mă închin la nimic, sunt atee.''

Lasa ca te convertesc eu la Rastafari :)) In orice caz, botezul o sa-ti placa.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mi%C8%99carea_Rastafari

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Nu-i rea religia asta, m-aş converti chiar acum, dar e o problemă, mie îmi place să mă pieptăn pe cap...

| barbattttt a răspuns:

Ateu inseamna sa nu crezi in Dumnezeu.

| DorelSudoru a răspuns:

Esti penibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Ateu înseamnă niște oamenii care au alt D-zeu(adică ei nu cred în D-zeu el este unul singur dar la ei se numește D-zeu altfel), baftă!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce fel de zeu au, ma rog frumos, ateii? O.o
Eu stiam ca ateu inseamna persoana care nu crede in nici un zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce vorbesti, daca nu stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cuvantul crestin ce inseamna lingator de icoane? eu nu inteleg ce tot aveti cu atei va provocam migrene de va intereseaza pe voi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stintific cum rezolvam problema asta 1 personajul din citat nu exista dovezi ca exista / 2 a crede intr-un lucru a carui existenta nu poate atestata e pur si simplu o fantezie ramasa in creierul unui om cand era copil un fel de amic imaginar / 3 din moment ce nimeni nu a demonstrat ca exista vreo divinitate nici acea persoane nu s-a aratat in nici un fel / 4 daca te duce mintea vei realiza ca e o pierdere de timp