| me92 a întrebat:

Am fost facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu!

ce intelegeti prin aceasta afirmatie?

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a spus:,, Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra''. Astfel, El Si-a finalizat lucrarea cu o,, atingere personala". Dumnezeu a facut omul din tarana si i-a daruit viata sufland peste el din suflarea Lui. Astfel, omul este unic intre toate fiintele create de Dumnezeu, fiind format atat din parte materiala (trup) cat si din parte imateriala (suflet ).

| me92 explică (pentru EmaS):

Multumesc pentru raspuns, dar ai putea sa imi spui daca este vreo diferenta intre suflet si spirit?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Hai sa fac oamenii dupa chipul si asemanarea mea,plina de ura,de ipocrizie,de orgoliu,de prostie,de impertinenta,de iratiune, de trufie, sa condimentam fiintele astea cu un praf de bunatate, din rautate, pentru libertate...totul din belsugul perfectiunii Mele, Creatorul Suprem, Mandria Creatiei.Sa-mi fie de bine, merg sa fac experimente pe alte planete, sperand ca va fi o lume mai perfecta.

| Thunderstruck a răspuns:

Asa si-l imaginau evreii pe D-zeu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca e frumos rau Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru me92):

Este acelasi lucru.

| GRs a răspuns:

Logica crestina: Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea lui dar nimeni nu stie cum arata Dumnezeu pentru ca e duh.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg din aceasta afirmatii ca nu pricepi deloc teoria evolutie.

| HueyFreeman a răspuns:

Ca zeul crestin este imperfect si plin de defecte. Mai bine ne intoarcem la Odin, el ne-a scapat de uriasii de gheata.

| tudorviorel a răspuns:

Dumnezeu ne a creat dupa chipul si asemanarea, oare citi dintre noi mai respectam acestea in zilele noastre.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Oamenii sunt creaţi "după chipul şi asemămarea" lui Dumnezeu însemnul că putem imita calităţile lui cum ar fi: iubirea, draptatea, înţelepciunea prictică. (Efeseni 5:1 - Fiţi deci imitatori ai lui Dumnezeu, ca nişte copii iubiţi) De asemenea, liberul arbitru este o altă asemănare dintre noi şi Dumnezeu. Spre deosebire de animale şi păsări care sunt conduse de instinct, noi oamenii suntem liberi să alegem cum să ne trăim viaţa şi ce să facem cu ea (Deuteronomul 30:19 - Iau astăzi cerurile şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa ca să rămâi în viaţă, tu şi urmaşii tăi).

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Eu inteleg exact ce se spune in afirmatie!

| victor333 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Mai perfecta dl Cioran?

| victor333 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ca traiesc in continuare foarte multi boi si vaci pe planeta Terra daca vrei sa i vezi mai de aproape au reuniunile in fiecare duminica stii u unde...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Daca ai sti ce spui, ai pieri dintre cei vii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nici o teorie, o cea mai mare pacaleala a "stiintei".

| Demonull a răspuns:

Daca tu ai fost facut/a dupa chipul lui.din scurtele mele vizite prin biserica are barba si e pletos.o vai.arati groaznic.

| me92 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Aici poate ai descris un om, in toata splendoarea lui....astea is "caracteristici" care le dobandim, nu suntem nascuti cu ele

| me92 explică (pentru anonim_4396):

Teoria evolutiei?laughingeu nu cred ca ne tragem din maimute

| tudus a răspuns:

Doua lucruri ori cu gandirea lui dumnezeu ori cu chipul ori cu ambele

| ciptim a răspuns:

Daca am fost facut dupa Chipul si asemanarea Domnului ..inseamna ca Dumnezeu e foarte frumos laughing

| nickolasss a răspuns (pentru HueyFreeman):

Si tu esti inca un cimpazeu care mananci din nas.

| nickolasss a răspuns (pentru victor333):

Ce pacat ca nu sunt in fata ta si chiar langa tine...ti-as explica ce bine dau cu copita in creierul tau.

| nickolasss a răspuns (pentru Demonull):

Cat de frumos vei fi tu peste 60 de ani? unde vor fi trasaturile frumusetii in mormant? te crezi frumos? dar cat? te crezi destept? oare esti?

| HueyFreeman a răspuns (pentru nickolasss):

Multumesc. Eu sunt o fiinta vie care are capacitatea de a invata si gandi (cimpanzeul), dar tu esti doar un golem.

| Demonull a răspuns (pentru nickolasss):

Hello gagiule, a intrebat daca suntem facuti dupa chipul lui ..cine o fi ala nu a intrebat cum arati peste 60 de ani cand singuru lucru care se mai ridica e capul de pe perna...