| Paracetamol0lol a întrebat:

Am găsit niște icoane în gunoi, are ceva dacă le iau rama și arunc poza? Gen am nevoie doar de ramă că am un proiect de făcut

26 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ramele vor fi folosite tot spre idolatrie.

| Paracetamol0lol explică (pentru anonimg):

Păi am avut de făcut niște tablouri cu persoane nud

| lpavel a răspuns:

Daca acele poze din rame sunt cu sfinti, atunci iei rama si pozele le arzi ca sa nu fie batjocorite icoanele sfinte! Cel care i-a aruncat la gunoi a savarsit un pacat grav, sa nu faci aceeasi greseala!

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

De ce e păcat?

| Paracetamol0lol explică (pentru lpavel):

Ai mare dreptate drag concetățean, mâine mă întorc la gunoi ca să ard pozele

| Darius50boss a răspuns (pentru lpavel):

Icoanele sunt niste minciuni nu sunt sfinte, unde scrie in biblie despre icoane că sunt sfinte

| lpavel a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Faci cum vrei, eu ti-am zis ce aveam de zis!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru lpavel):

Le poti arde? Nu se considera pacat?

| lpavel a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Arderea curata, de aceea nu e pacat! Ca si sufletele din purgator, ard sa se curete de pacate apoi merg in rai! Deci focul este sfant! Chiar insusi Dumnezeu vorbeste prin foc lui moise...

| StoicAnalysis a răspuns (pentru lpavel):

E si logic daca stai sa o gandesti... mersi de informatie.

| lpavel a răspuns (pentru Darius50boss):

Icoanele sunt sfinte ca si apa sfintita! 99 la suta din icoanele cu sfinti inainte sa se scoata la vanzare se sfinteste de un preot... Nu vei gasi absolut tot despre credinta in biblie, dar trebuie sa gandesti logic: tie ti-ar placea sa se pise pe pozele tale toti cainii? Nu mai dau explicatii, doar atat am vrut sa-ti spun, intelegi ce vrei si cum vrei!

| lpavel a răspuns (pentru StoicAnalysis):

N-ai pentru ce, mi-a facut placere!

| Darius50boss a răspuns (pentru lpavel):

Preotul nu poate sfinții că el nu este 100 la sută sfânt

| Darius50boss a răspuns (pentru lpavel):

Biblia este singura care este perfectă, nu ai nevoie de alte cărți pentru credintă

| lpavel a răspuns (pentru Darius50boss):

Asa este, preotul nu este 100% sfant, DAR cine zice ca sfinteste prin puterile lui? Tu ai idee macar cum se sfinteste un lucru? Inseamna ca nici tu nu esti botezat ca doar te-a botezat un preot si nu insusi Dumnezeu laughing Preotii sunt alesii lui Dumnezeu, iar tot ceea ce fac il fac prin Dumnezeu! La felul cum gandesti ar trebui sa-ti scriu un roman intreg aici si tot nu ai intelege, pentru ca tu intelegi doar ce vrei...

| Darius50boss a răspuns (pentru lpavel):

Preoții nu respectă din păcate Biblia și se iau după alte cărți și tradiții care nu sunt nicăieri scrise în biblie și cum sa sfințească un preot un lucru daca ei nu respectă Biblia

| Darius50boss a răspuns (pentru lpavel):

Nu are rost sa ne mai contrazicem

| CostinAlamariu a răspuns:

Bine ar fi să le iei din gunoi pentru că nu acolo e locul lor. Dacă nu ți le trebuie dă-le la altcineva sau la o biserică.

| Darius50boss a răspuns:

Nu are nimic dacă iei rama

| IonelaIasmina a răspuns:

E păcat dacă iei rama, iar pozele le lași acolo înapoi. Treaba ta! Eu te sfătuiesc să NU o faci.

| MrNuggets a răspuns:

Spuneai ca esti satanist si acum ti-e frica sa arzi niste icoane? Cata ipocrizie

| Paracetamol0lol explică (pentru MrNuggets):

Păi îmi e frică să pun mâna pe ele (gen pozele)

| Theodor2004 a răspuns:

Icoanele sunt "opere" de arta poți lua rama
Nu te bate Dumnezeu pentru poza aceea sunt lucruri mai rele ce le fac alții...