| PsyhoChild a întrebat:

Am inceput sa ma indoiesc de Dumnezeul nostru(crestinism).
Totul a inceput cand mi-a trecut o intrebare prin cap.
De ce in India hinduismul este o religie pagana considerata de crestini, in cazul in care ei au mai multa credinta in zeii lor decat avem noi in al nostru.
Ei au multe temple si sunt fericiti cand merg la ele sa se roage la zei.
Totusi crestinii traiesc cu frica de a nu ajunge in iad dupa moarte.
Daca Dumnezeu chiar ne-a creat din iubire, de ce a trebuit sa ne treaca mai apoi prin chinuri? In prezent noi nu avem dovezi concrete ca Dumnezeu exista cu adevarat.Da stiu de tara sfanta si mormantul lui Iisus dar nimeni nu stie ce se afla cu adevarat acolo.La fel si cu moastele, unii spun ca sunt o minune dar acele trupuri moarte tot arata ca niste stafide.
Toate acestea pot fi miscari ale bisericii crestin-ortodoxe pentru a controla oamenii.
Da, iadul si raiul sunt "confirmate" in biblie si mai multe izvoare scrise, dar in prezent nimeni nu poate confirma ca acestea exista, nimeni nu a reinviat in prezent, nicio minune mare nu se intampla cum se intamplau acum 2000 de ani.
Daca atunci cand murim intalnim de fapt pe Buda sau alt zeu in afara de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| AG777 a răspuns:

Eu am inceput sa ma indoiesc de Dumnezeul crestin nu dintr-un mod nerelvant ci dintr-un mod foarte relevant, ca ii place sa amageasca, ca se razgandeste si ca place sa raneasca inimi doar pentru ca el prefera inima franta, in timp ce in alte domenii exceleaza, in alte domenii bate pasul pe loc si amageste pe om sperand ca asa poate o clipa il poate deturna de la lucrurile pe care el le considera rele pentru oameni, dar de fapt nu sunt, de ex de ce ar fi rau sa ai o cariera echilibrata, dar o cariera in care sa fii platit asa cum se cuvine pentru a putea sa traiesti, sau ce e rau in a practica un sport, ori a-ti dori sa faci bani sa-ti iei o casa sau o masina? lui ii se pare ca si astea sunt lucruri lumesti si nu, nu ii sunt bine placute lui. Eu am constatat pe propria piele ca cu cat esti mai fanatic din punct de vedere religios, cu atat ai mai mult de suferit

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar uiti ceva, crestinismul este impartit in 4000 de religi,secte,culte si crestini ei intre ei se numesc pagani,asa ca nu trebuie sa vorbim de hinduism astia se urasc intre ei si au acelasi carte de povesti laughing hai sa iti raspund

De ce in India hinduismul este o religie pagana considerata de crestini, in cazul in care ei au mai multa credinta in zeii lor decat avem noi in al nostru.

sunt hindusi care au credinta sunt hindusi care nu au asa mare credinta, e si saracie mare, exact ca si in Romania iar credinta, lipsa educatiei, cunoasteri duce la credinta, indoctrinare religioasa, vezi china unde e si india unde e

Totusi crestinii traiesc cu frica de a nu ajunge in iad dupa moarte.

probabil nu vor sa mearga in paradis de asta nu vor sa moara, cat despre frica cu iadul pai daca sunt crestini de ce le e frica? vorba aia sunt 4000 de iaduri,raiuri crestine e sansa mare sa gresesti spun eu

Daca Dumnezeu chiar ne-a creat din iubire, de ce a trebuit sa ne treaca mai apoi prin chinuri?

crestini spun ca e de vina adam si eva,pacatele parintilor tai,satana domina acum lumea, a suferinta cica e buna, de ce merg la doctor atunci, depinde de ce dumnezeu vorbim,ca dumnezeul din vt are un singur popor de care nu ia pasa nici in al dolea razboi mondial, apropo de ce exista dezastre naturale, copii mici care mor,paralizati, dar aceste persoane sunt fanatice, ei numai gandesc, stiu doar sa manipuleze pe alti atat, stii cum e un virus? se autocopieaza atat e asta fac si fanatici iti autocopieaza credinta in alti in rest ei sunt complet ignoranti, inchisi la minte

Da, iadul si raiul sunt ''confirmate'' in biblie si mai multe izvoare scrise, dar in prezent nimeni nu poate confirma ca acestea exista, nimeni nu a reinviat in prezent, nicio minune mare nu se intampla cum se intamplau acum 2000 de ani.

nu chiar in vt dupa moarte numai e nimic, e greu de spus

Daca atunci cand murim intalnim de fapt pe Buda sau alt zeu in afara de Dumnezeu?

budda nu se credea un zeu, el era un filozof care a vrut sa descopere sensul existentei si al suferinteti, era un agnostic

| Celcestietot a răspuns:

Omule, cei de la indieni sunt zei falsi, la fel este si Buda, tot un zeu fals. Buda a fost un om intelept cu puteri sau un demon si practic asa a ajuns budismul sa fie popular, datorita faptelor sale si ale "minunilor" sale. Fiecare religie este diferita in felul ei, oricum celelalte sunt gresite, numai cea ortodoxa este buna. Sunt sanse de 99% ca acei zei ai indienilor sa fie ingeri cazuti. Unii oameni de ce nu sunt putreziti si pana in ziua de azi, mai bine asta intreaba-te. Desi Dumnezeu ne-a creat prin iubire, a trebuit sa suferim datorita caderii noastre in pacat, El nu este de vina pentru ceea ce a ales omul. Si cum ne poate "manipula" credinta ortodoxa? Ea ne invata sa fim mai buni etc, in ce fel crezi ca ne manipuleaza, cum de iti trec tot felul de teorii ale conspiratiei gresite prin cap? Ai auzit si tu sau ai citit asa undeva si dupa spui : O, da stai! Credinta ne manipuleaza!, numai prostii, nu are cum sa te manipuleze. Ai vazut tu pe cei credinciosi ca sunt soldati universali cumva si ca executa orice ordin de la domnul Nimeni? Roaga-te sa ajungi in Iad daca nu crezi in el, poate asa te vei trezi si tu la realitate, ca exista.

P.S : Am raspuns la tot ce ai intrebat.

| PsyhoChild explică (pentru Celcestietot):

Adumi argumente valide nu sentimentele tale te rog

| Celcestietot a răspuns (pentru PsyhoChild):

Pai de ce spui ca sunt sentimentele mele, sunt niste argumente reale care pot fi demonstrate. Inainte sa vorbesti mai documenteaza-te si tu, mai citeste si nu te mai lua de altul care stie. Sunt sute de informatii la Tv, pe internet etc si tu vrei sa dau copy paste, cu ce ajuta asta? Tu esti genul de om cu care iti petreci timpul consumand-ul degeaba ca tot nu invata nimic.

| RAY a răspuns (pentru PsyhoChild):

Nu exista argumente rationale, bazate pe stiinta,religia imprineste partea emotionala umana,partea primitiva,credintele inchid partea rationala a creierului, numai exista curiozitate, sa cunosti ceva,numai exista indoiala pentru ca stii deja totul si ai o credinta oarba, fanatica, plus ca religia ofera o siguranta, siguranta de a stii totul, omul mereu cauta sigurante, credinta este o siguranta

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Credința este o problema de constiinta atât pentru cel ce crede in Dumnezeul Bibliei cat si pentru cei care cred in alti zei. Daca indienii sunt mai credincioși in zeul lor decât creștinii care cred in Isus, așa ii învăța Buda sa prigonească pe cei care cred in Isus? Creștinii nu fac nici un rău nimănui, Isus le-a zis sa se duca in toată lumea, sa propovăduiască Evanghelia la orice făptură si cine va crede si se va boteza va fi mantuit... Isus ne-a avertizat ca: "veti fi urâți de toată lumea din pricina Numelui Meu". De 2000 de ani si pana la revenirea Domnului Isus aceasta profeție se împlinește. Ferice de cel pentru care Domnul Isus nu e o piatra de poticnire.

| Panamax a răspuns:

Zeul crestin era iute la manie, razbunator, ucigas de oameni, cerea cota din prada de razboi, cerea jertfe de animale.
Un adevarat sfant.
http://bibliapentrusceptici.ro

| AliGab a răspuns:

Ba minuni exista, sunt multe, insa doar cateva relatate.

| Mircea08 a răspuns:

1) Credinciosii CRED, ei nu cauta certitudini. Mantuirea se obtine prin credinta nu prin calcule matematice
2) Fiecare este liber sa creada in ce zeu vrea. Acest lucru chiar se intampla, de aceea si sunt foarte multe religii. Trebuie insa stiut faptul ca fiecare religie are o invatatura privitoare la modul in care omul trebuie sa traiasca, asa ca oamenii de fapt nu aleg religia ci invatatura care crede el ca il reprezinta.
3) Religia crestina este UNA SINGURA si are ca invatatura Evanghelia. Faptul ca acum vedem multe religii care spun ca sunt crestine se datoreaza interpretarii eronate a Evangheliei sau combinarii invataturii din Evanghelie cu alte invataturi, dar acestia NU SUNT CRESTINI chiar daca ei spun ca sunt. Si PNTCD (partidul national taranesc CRESTIN si democrat ) spune ca este crestin, dar nu pe acolo misuna crestinii. Crestini sunt NUMAI aceia care traiesc potrivit invataturii lui Iisus.
4) Dupa moarte nu se stie cu cine te vei intalni. Locul in care ajunge fiecare il stabileste CEL CARUIA I-AI SLUJIT. Daca ai slujit lui Budha atunci Budha iti va rezerva un loc in functie de cat de bine i-ai slujit. Daca, cu totol surprinzator, vei afla ca Budha nici nu exista, sau e si el un amarat pe lumea cealalta, atunci va fi ghinionul tau, iar rasplata pentru faptul ca i-ai slujit o primesti din ceea ce el are - nu are nimic, primesti nimic. Asa este si cu oricare alt Zeu.
Interesant este cu cei care slujesc lui satana deoarece la satana nu gasesti nimic bun iar rasplata o primesti din ceea ce are!

Eu, de ex. sunt crestin, si am ales aceasta invatatura deoarece este singura care defineste un comportament normal. As detalia, dar nu vreau sa scriu prea mult si sa pun probleme in acest fel celor care citesc

| Irinel15123532 a răspuns:

1. Hinduismul vede umanitatea ca fiind divină. Pentru că Brahma este totul, hinduismul susține că toți sunt de natură divină. Atman, sau sinele, este una cu Brahma. Toată realitatea din afara lui Brahma este considerată o simplă iluzie. Ţelul spiritual al unui hindus este să devină una cu Brahma, încetând astfel să existe în forma sa iluzorie de „sine individual". Această libertate este numită „moksha". Până când nu dobândește moksha, hindusul crede că se va reîncarna în mod repetat, ca astfel să lucreze înspre autorealizarea adevărului (adevărul că numai Brahma există, și nimic altceva). Felul în care o persoană se reîncarnează este determinat de karma, care este un principiu cauză-efect guvernat de echilibrul naturii. Ceea ce ai făcut în trecut afectează și corespunde cu ce se va întâmpla în viitor, inclusiv viețile trecute și cele viitoare.

Deși acesta este un rezumat foarte concis al subiectului, se observă ușor că hinduismul este în opoziție cu creștinismul biblic în aproape fiecare aspect al sistemului său de credințe. Creștinismul are un singur Dumnezeu, care este personal și care poate fi cunoscut (Deuteronomul 6.5, 1 Corinteni 8.6); are un singur set de Scripturi; învață că Dumnezeu a creat pământul și tot ceea ce este pe el (Genesa 1.1, Evrei 11.3); crede că omul este creat după chipul lui Dumnezeu și că trăiește o singură dată (Genesa 1.27, Evrei 9.27-28) și învață că mântuirea este numai prin Isus Cristos (Ioan 3.16, 6.44; 14.6, Fapte 4.12). Hinduismul, ca sistem religios, este eronat, pentru că nu-L recunoaște pe Isus ca singurul Dumnezeu și Mântuitor întrupat, singura sursă de mântuire suficientă pentru omenire.
Nici o religie sau vreun cult in afara de Domnul nostru Iisus Hristos nu o sa te pretuiasca, nicaieri vreun zeu nu a iubit omul, nicaieri vreun zeu nu s-a coborat din cer ca sa ia pedeapsa pentru faptele creaturii sale, si biblia nu ne numeste creaturi asa cum ne numesc multe religii, ci ne numeste, Copii, fii, Iisus Hristos ne-a numit prieteni, Tatal ne-a numit fii, in biblie suntem numiti, un neam de preoti, ambasadori. Dumnezeu ne iubeste si ne respecta, uita-te la multimea de zeitati creata de oameni, cat sunt de mofturosi, cat de repede se supara, daca necajesti vreo zeitate, trebuie neaparat sa faci ceva sa il inbunezi, trebuie sa jertfesti ceva, sa ii dai ceva. Noi i-am intors spatele Lui Dumnezeu prin faptele noastre, raul pe care cu totii l-am facut, si il facem, si biblia spune ca El ne asteapta inca cu bratele deschise, biblia spune ca El a luat initiativa sa vina pe pamant, si ca ne-a iubit inca de pe vremea cand eram pacatosi, fara sa avem noi vreo contributie, pentru ca nici unul nu existam in acel moment, pentru ca planul mantuirii a fost facut inainte de intemeierea lumii. Iti recomand fierbinte sa te uiti la acest video.
https://www.youtube.com/watch?v=0WOS8N-5bd8

Iti inteleg indoielile, pentru ca toti trecem prin aceste etape, toti cautam adevarul.
Sa iti dau un exemplu, in Biblie in geneza scrie ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii in univers, cum vine asta?
Ei bine, Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă. Având în vedere acest fapt este perfect normal ca viteza luminii în vid să nu depindă de obiectele care nu existau atunci când a fost creată lumina.Vedem astfel că teoria relativităţii oferă o nouă confirmare a relatării biblice privind facerea lumii, dar mai vedem ceva: teoria relativităţii e considerată o culme a cunoaşterii omeneşti, pe când Biblia abia de aici începe. În concluzie, consider că ar rebui să avem mai multă încredere în ceea ce ne spune Duhul Sfânt în Biblie şi să nu mai plecăm urechea la basmele celor care o defaimă.
https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=827s

https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4&t=905s

2. ''Totusi crestinii traiesc cu frica de a nu ajunge in iad dupa moarte.'' Dumnezeu nu a vrut niciodata ca noi sa traim asa, El spune in biblie ''Nu doresc moartea nimanui, ci vreau ca toti sa aiba viata vesnica'' Dovada? Uita-te la cruce si o sa Il vezi pe Dumnezeu pe ea. Conceptia ta despre Dumnezeu este gresita, crezi niste minciuni. Nimeni, dar absolut nimeni nu va marge in iad sau in rai intamplator, este nevoie de o alegere proprie. Dumnezeu spune in Biblie ''Nu doresc moartea nimanui'' si ''Eu te-am tesut in pantecele mamei tale si te-am sprijinit in ziua nasterii tale, esti o faptura sa de minunata, Eu sunt tatal tau si te iubesc nespus de mult'' Dumnezeu nu forteaza pe nimeni sa il iubeasca, iadul este pentru satan si ingerii lui, nu a fost creat pentru oameni, dar iadul nu este doar chin vesnic, acolo va fi dreptate, fiecare va suferi dupa faptele sale, dar consecinta iadului este una singura, despartirea de Dumnezeu. Asta inseamna iadul, despartirea vesnica de Dumnezeu. Dumnezeu atat de mult si-a dorit ca tu sa nu ajungi acolo, incat a facut sacrificiul suprem, Dumnezeu putea sa trimita ingeri sa moara pentru noi, dar nu, El L-a dat pe unicul Sau fiu, Domnul Iisus Hristos, si Domnul Iisus a spsus ''Am venit sa caut si sa mantuiesc ce era pierdut'' Noi la judecata am fi putut spune ''Doamne tu ai stat acolo sus, nu stii ce inseamna sa traiesti aici'' Dar nu mai putem spune asta, pentru ca Hristos a venit aici si este scris ''A fost ispitit in toate ca si noi'' In absolut toate aspectele Hristos a fost ispitit, in tot ce se putea, noi nu am cunoscut o ispita pana sa nu o cunoasca El, si El a biruit ispita, El ne intelege cand facem lucruri pe care nu ar trebui sa le facem, cand gandim lucruri pe care nu ar trebui sa le gandim, El intelege si ne iubeste, nu ne judeca cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale.
Exista si o poezie, de Costache Ioanid.
Vorbeste de clipa cand oamenii trebuiau sa elibereze un om, pe Hristos sau pe Baraba, si ei au ales pe Baraba, un criminal care a omorat Romanii la acea vreme.
''Ai auzit vreodată, prietene, de Mine,
pe când în largul lumii cutreierai semeţ,
pe când cu lănci şi scuturi, cohortele străine
te căutau să-ţi ceară al vieţii tale preţ?

Ai auzit vreodată, prietene, de Mine,
când floarea vieţii tale îşi scutura podoaba?
Ca să te scap de lanţuri, de moarte şi ruşine,
Eu am murit pe cruce, în locul tău, Baraba...

Eu răsădisem pacea, tu semănai furtuna.
Şi pe-amândoi mulţimea ne-a pus pe un cântar.
Minciuna cea din umbră alese-atunci minciuna,
tâlharii cei cu vază cerură pe tâlhar.

Puteam să zbor din lume, sătul de-ai ei urgie.
Şi-atunci mulţimea oarbă te-ar fi cerut degeaba.
Dar M-am gândit la tine, privind spre veşnicie,
şi am murit pe cruce, în locul tău, Baraba...

Te chem şi astăzi: Vino şi vom străbate zorii!
Te-am căutat cu lacrimi prin spini şi bolovani.
Dar vremea e târzie. Mijesc pe dealuri zorii.
Şi ceru-ntreg te-aşteaptă de două mii de ani.

De-ai şti ce neagră noapte şi ce adânc fierbinte
va fi... când suferinţa nu va cunoaşte graba...
Vei plânge totdeauna şi-ţi vei aduce-aminte
că am murit pe cruce, în locul tău, Baraba!''
Odata mantuit, Moartea nu mai exista. Dumnezeu anuleaza iadul in jurul tau, iadul nu a fost facut pentru oameni, ci pentru satan, omul alege sa mearga acolo, prin rau. Dumnezeu spune in cuvant ''NU doresc moartea nimanui'' ''Te iubesc cu o iubire vesnica'' ''Nu este mai mare dragoste ca cineva sa isi dea viata pentru prietenii sai, voi sunteti prietenii mei, Eu o sa imi dau viata pentru voi, va iubesc nespus de mult''
Iisus este prietenul tau, sa te intreb ceva. Biblia spune ca odata mantuit, Duhul Sfant vine sa locuiasca in tine, numele iti este scris in cartea vietii mielului, si Dumnezeu spune ca tu esti in cer in locurile ceresti ascuns cu Hristos in Dumnezeu. Cine va veni in cer, si te va arunca de pe locul unde stai tu, cine va veni si iti va lua Duhul Sfant si iti va sterge numele din cartea vietii mielului? Cine? Vrei sa iti spun eu? Nimeni nu are putere sa faca asa ceva. Dumnezeu are toata puterea in cer si pe pamant, Dumnezeul care te iubeste nespus de mult, a ales sa isi dea viata pentru tine pe cruce, Domnul Iisus Hristos este aceeasi persoana cu Dumnezeu tatal, nu este nici o diferenta, pentru ca El spune ''Eu si tatal una suntem, daca M-ati vazut pe Mine, L-ati vazut pe Tatal'' Si acest Dumnezeu te numeste fiu. Dragul meu prieten, iti spun ca nu iL cunosti deloc pe Dumnezeu.
Dumnezeu nu este rau, Dumnezeu nu iti vrea moartea, Dumnezeu nu va muri, TU nu vei muri daca Il ai pe Hristos, si Hristos spune ''te iubesc neconditionat, indiferent de ce ai face, esti copilul Meu si voi fi langa tine in orice situatie, nu te voi parasi, Eu te inteleg si stiu ce simti, stiu ca te doare, stiu ca esti coplesit de niste minciuni, vreau sa iti dau eliberare, cand tu esti trist si Eu sunt trist''. Dumnezeu este un tata apropiat, care este profunt preocupat de tine si de persoana ta, nimic nu este fara importanta, El te iubeste si spune ''iti cunosc pana si numarul firelor de par din cap'' El ne cunoaste si este interesat de fiecare aspect al vietii tale, poate ca tu nu numeri painile pe care le ai in casa, sau cata mancare ai pentru ziua de maine, dar El are grija de toate, fiecare suflare si bataie a inimii vine de la El. Dragul meu prieten, fiecare suflare vine de la El, fiecare bataie de inima vine de la El, te iubeste extrem de mult, neconditionat, si te vrea langa El in rai, dar aici nu te poate forta. Nu decide El, nu este El cel care ia cu forta, El nu trimite oameni in iad, si nu ii forteaza sa vina in rai, Domnul spune in cuvantul Sau ''Te iubesc atat de mult incat iti dau propria alegere, poti alege sa fii fiul meu, sa vii cu mine in cer, iti dau imparatia, sau poti alege sa Ma respingi, si sa imi refuzi dragostea'' Cand Adam si Eva au cazut in pacat, ei au distrus nu doar relatia lor cu Dumneze, ci si natura lor, omul vine in lumea asta cu o natura pacatoasa, daca ard cu scrum de tigara un hanorac, de ce detergent va fi nevoie ca sa fie iar ca inainte? Nu va merge cu detergent, de aceea si Dumnezeu, i-a iertat pe Adam si Eva, dar natura lor era compromisa, drept dovada este fiul lor Cain care l-a ucis pe Abel, nu i-a invatat nimeni sa ucida, noi nu avem nevoie sa invatam sa mintim, sa furam, sa injuram, stim sa facem raul, dar de multe ori ne este greu sa facem binele. Dar Hristos cand a murit pe cruce din dragoste pentru noi, a sfaramat lanturile pacatului si ne-a dat o fire noua, Domnul Iisus Hristos a zdrobit puterea pacatului la cruce, satan a pierdut tot la cruce, Hristos ne-a dat putere sa infrangem pacatul, si ne-a dat sansa sa mergem cu El in cer, ne-a impacat cu Tatal, dar este nevoie de o alegere, de o decizie personala, Domnul spune ''Nu vezi tu ca bunatatea Lui Dumnezeu te indeamna la pocainta'' Domnul este bun cu noi, si ne indeamna la pocainta, El spune ''Nu doresc moartea pacatosului'' El este un tata iubitor si nu vrea sa moara nici macar un singur om in iad. Iadul este facut pentru satan si ingerii lui.
Va trebui sa citesti noul testament, acolo vei afla adevarul si modul in care va trebui sa te feresti de rau, Hristos spune ''veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi''
Care e adevarul?
Adevarul este ca Hristos a purtat pe cruce povara entru toate pacatele tale trecute, prezente si viitoare si esti socotit nevinovat, adevarul este ca Hristos sta la dreapta Tatalui si mijloceste pentru tine, este avocatul tau inaintea Lui Dumnezeu, adevarul este ca Dumnezeu te accepta si te iubeste asa cum esti, adevarul este ca Domnul ti-a pregatit un viitor luminos si un destin special pentru ca El are un plan cu fiecare dintre noi, adevarul este ca tu esti copilul Lui si vei fi mostenitor impreuna cu sfintii, adevarul este ca Dumnezeu nu te mai considera vinovat si te-a declarat neprihanit, adevarul este ca atunci cand vei muri, vei fi cu Dumnezeu pentru vesnicie in bucurie vesnica si Domnul spune ca vei sta pe scaunul Sau de domnie.
Citeste noul testament, roaga-te Domnului cu cuvintele tale, nu din cine stie ce carte, ci cu inima ta cu sinceritate si Domnul iti va raspunde, fa faptele bune si fereste-te de rau, din dragoste, nu din obligatie, iti spun inca de pe acum ca Domnul ne-a creat liberi, singura forma de slujire inaintea Lui Dumnezeu este din propria alegere si din dragoste, din libertate, daca facem voia Lui din obligatie si sila si cu fatarnicie, nu ne ajuta la nimic. Dragostea este cea mai mare porunca dintre toate, pentru ca biblia este scrisoarea de dragoste a Lui Dumnezeu pentru tine, si iti spune ''te iubesc, fiul meu''
iti voi recomanda niste videoclipuri, te rog sa le urmaresti, Domnul sa te binecuvanteze, te iubeste nespus de mult si vrea sa fii fiul Sau.
Sa iti spun un lucru.
''Un om a cazut intr-o groapa foarte adanca, a trecut pe langa acest om Mohamed si i-a zis (e voia Lui Allah sa fii in groapa, Allah socoteste cine sta in groapa si cine sta afara, a fot voia Lui ca tu sa pici aici.)
A trecut buddha pe langa el si i-a spus (daca incetezi sa iti doresti sa iesi din groapa, atunci nu vei mai suferi, te vei obisnui)
A trecut pe langa el confucius si i-a zis (daca cineva calatoreste pe pamantul acesta este foarte posibil sa pice in cate o groapa asa ca aveti grija pe unde umblati)
A trecut pe langa el un hindus si i-a spus ''in cealalta viata vei fi pe munte, in viata asta... ramai in groapa''
A trecut pe langa el Iisus si l-a intrebat (vrei sa iesi din groapa?)
Omul nostru a spus ''da''. Apoi a aruncat o franghie in groapa, a coborat El insusi in groapa si l-a scos afara, fara plata.''
Asa este mantuirea, Hristos a venit pe pamant sa moara pe cruce pentru tine din dragoste, si te-a iubit enorm. Iisus nu trece nepasator pe langa tine, te iubeste atat de mult si nu te lasa sa mori. De ce? Pentru ca Iisus este singurul care a coborat pe pamant si a murit in locul nostru, nici o zeitate creata de oameni nu baie face asta in vecii vecilor, zeitatile create de oameni, si oamenii, vor doar sa fie slujiti, iubiti, sa aiba inchinare, multumire, bogatii si recunostinta si atat. Dar prea vor sa ofere nimic, nici o zeitate nu spune nicaieri ca iubste omul, si daca o spune indirect, nu a facut nimic in acest sens. Dar, si exista dovezi istorice. Domnul Iisus Hristos, Dumnezeul care a creat cerul si pamantul, Dumnezeul slavei, Cel Sfant fara de vreun pacat, Dumnezeul suveran al acestui univers care are toata puterea in cer si pe pamant, care a creat universul si galaxiile, a ales sa ia chip de om, sa vina pe pamant, unde sa fie scuipat, batut, biciuit, cu barba smulsa, injurat, batjocorit, umilit, injunghiat, sa i se puna o coroana se spini, sa i se bata cuie in maini si in picioare si sa fie atarnat aproape gol inaintea lumii, si acest Dumnezeu, atarnat pe cruce, tradat si alungat de toti, sa spuna doar ''Tata, iarta-i, caci ei nu stiu ce fac'' Doar atat? Doar atat spune un om care apatimit atat? Cere iertare pentru cei ce i-au facut asta, ne simtind nici macar o urma de ura, de resentimente, de ranchiuna, nimic? Si Iisus a primit nu doar toate aceste lucruri, dar biblia spune ca Iisus a fost despartit de Tatal, acesta este Iadul, Hristos pe cruce a strigat ''Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?'' In acele momente Dumnezeu Tatal plecase de la El, nu stim pentru cat timp acest lucru s-a intamplat, si nici nu ne putem imagina durerea Lui pe cruce pentru ca El si Tatal erau una, pana atunci, sfanta treime, dar era scris ''Imi voi intoarce fata de la El'' Si Hristos, in timp ce toate astea luau curs si se intamplau, singurul gand aL Lui Hristos, erai tu, si eram eu.
Ai citit pilda fiului risipitor? Uita-te la asta te rog.
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY

3. Nu scrie nicaieri sa ne inchinam la moaste sau alte lucruri, biblia chiar contrazice inchinarea la altceva sau altcineva decat Domnului nostru. Prima si a doua porunca din decalog de fapt.