| Theo94 a întrebat:

Ceparere aveti despre:"Poate va intrebati de ce bisericile ortodoxe si nu numai au toate altarele spre EST?"
"Simbolistica pagana de inchinare idolatra la Zeul Soare, Baal,
prezent si astazi in sistemele religioase si heraldica statelor"

http://www.isushristos.org/x.html

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bine cand oamenii incep sa vada lucrul acesta.

| milan9 a răspuns:

Cu ce te deranjeaza pe tine daca toate religiile lumii si-au asociat divinitatea in mod exclusiv cu binele si nu cu raul, cu lumina si nu cu intunericul, cu rasaritul si nu cu apusul?

Dacă în virtutea inerţiei toate acele religii precrestine au facut aceste asocieri de ce nu as avea eu voie sa folosesc metafore prin care Dumnezeu să fie văzut ca fiind "Răsăritul cel de sus", "Steaua" sau "Luceafărul de dimineaţă".
Acestea sunt tocmai metafore folosite de Scriptura...

| Theo94 explică (pentru milan9):

Cu nimic, vreau doar pareri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Pai ce e rau cu apusul mah? Nu a zis Isus cu gurita lui ca daca nu moare, nu se mai naste? Deci apusul, moartea, patrafirele negre ale popiilor vostrii sint necesare. (de fapt va sta mai bine in negru ca a pus mihaela niste fotografii cu popii multicolori si m-am terminat de ris). Inapoi la apus si necesitatea lui, si suferinta, urletele, furciile draciilor sint necesare ca fara ele nu e paradis, deci normal ar fi trebuit sa va construiti bordelele publice cu fata spre vreun cimitir ceva. A stai, aveti cimitir, chiar linga biserica hahaha am uitat, nu cumva sa uite credinciosul unde ajunge. Macabrii ati fost, funebrii ramineti, de ce nu inlocuiti crucea cu un cosciug ceva, ei? Ar fi mai descriptive despre religia voastra, oricare ar fi ea ca toti sinteti o apa si-un dumnezeu. Acuma faci pe ala contra apusului si iubitor de rasarit si lumina cind de fapt ar trebui sa sarbatoriti Halloween ca aia este sarbatoarea voastra, bazat pe scrieriile, obiceiuriile si constructiile voastre. Stau sa ma gindesc nici un martor ocular nu a spus cum se deplasa Isus dupa rastignire, toti l-au vazut dar ai dracului nu prea sint detalii... oare pentru ca umbla pe vreo matura?

| milan9 a răspuns:

Nici crucea şi nici "multe alte elemente" nu provin din alte culturi ci sunt crestine, având semnificatii crestine.

| Theo94 explică (pentru milan9):

Crucea este unul dintre simbolurile cele mai răspândite și în același timp printre cele mai vechi. El se găsește pictat sau scrijelit în peșterile preistoriei (epoca de piatră), iar în Europa preromană și precreștină el a fost un simbol preferat al celților (monezile lor ne stau mărturie).

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cruce

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Referitor la ce se mai scrie pe aici, se poate confirma că, din păcate, intre preotii Bisericii sunt si persoane ce au indraznit sa poarte haina si misiunea preoteasca dar care nu au ce cauta acolo. Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre SELECTĂRI a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină grea a preoţiei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Rasaritul se iveste si la apusul acestei vieti; orice muritor il va vedea macar odata pe Creator, acum conteaza cum Il intalnesti

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Isus a spus: "Dumnezeu este Spirit şi cei care i se închină trebuie să i se închine cu spirit şi cu adevăr". Ioan 4:24

Închinarea la Creator are puţină legătură cu lucrurile fizice.

| reihiuke a răspuns:

Da. Pentru ca toate religiile se bazeaza pe un singur adevar expus in simboluri

| Theo94 explică (pentru reihiuke):

Si care ar fi acel "adevar"?

| Theo94 explică:

Http://www.isushristos.org/......onala.html

Asta este despre heraldica romaneasca si internationala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu ma intreb, sant ortodox si stiu, de ce, din punctul de vedere al bisericii crestin ortodoxe.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Legat de tema asta mi-a pomenit odata un pocait despre noi.Sectantii cauta tot timpul nod in papura ca sa arunce cu noroi in Biserica.Mai bine s-ar uita la ei.

| Theo94 explică (pentru WholeWorldTeam):

Dar nu cred in nimic, nu apartin nici unei religii, poate doar in acte.

| Rührselig a răspuns:

Crăciunul, crucea şi multe alte elemente creştine sunt de fapt elemente păgâne din religii moarte. Chiar te mai miră?

| celmaibun1 a răspuns:

Unii parca sunteti demonizati, ce treaba are ma inchinarea catre rasarit cu inchinarea la soare?

| Arcadianul a răspuns:

Dogme ce ne-au intunecat evolutia!
Uite,, rezultatul'' http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk&feature=youtu.be

| WiccaLover a răspuns:

Foarte interesant.