| LupusDei1993 a întrebat:

Am întrebări pentru zeul evreu, ulterior preluat de cre(ș)tini:
1. Unde ai fost tu Doamne, când peste 6 milioane de oameni au fost făcuți scrum în lagărele de concentrare din zona Europei?

2. Unde ai fost tu Doamne, când milioane de ucrainieni au fost uciși prin Holodomor de către Stalin, cel mai mare Aliat dintre aliați?

3. Unde ai fost tu Doamne, când Ghenghis Khan a făcut ce a făcut el cel mai bine?

4. De ce Doamne, marea majoritate al acestui vast Univers este în majoritate gol și nonhabitabil, iar noi fiind, declarându-ne trufași centrul Universului, pe când colo nu suntem decât niște mamifere proaste capabili să distrugă probabil singura planetă cu viață din tot acest Univers?

5. De ce Doamne, i-ai împetrit tu inima faraonului din Egipt, ca după să găsești motive de genocid rasial și surpriză, abia după toate astea dând cele 10 Porunci.

6. Dacă ești omniscient și omnipotent, de ce îl mai ții pe Satana în viață și ne supui la teste dincolo de capacitățile noastre de a le face față?

7. De ce te ascunzi ca o mare p**?

Răspuns Câştigător
| TristanTzara a răspuns:

Nu îi pasă, Biblia e shitpost laughing

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iti raspund eu in numele lui iahve,evrei mei au incalcat juramantul facut cu ei, plus ca acum au tara lor, Hitler a fost un trimis de al meu care sa imi duce planul pana la capat, iahve nu are alte popoare, iahve reunoaste ca exista alti zeii, iahve se face cunoscut doar poporului lui atat, iahve nu promite iad sau rai dupa moarte sufletul se purifica apoi adio existenta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți răspund eu, din partea lui.
1-3 Am fost acolo. Am dirijat chiar, tot ce s-a întâmplat. Pentru că eu Mă îndur de cine vreau să Mă îndur și am milă de cine vreau să am milă. Am scris asta și în Biblie. acum mii de ani.
De ce Doamne, marea majoritate al acestui vast Univers este în majoritate gol și nonhabitabil.
Ți se pare ție că e gol.
Ce fac oamenii pe cont propriu nu e treaba mea.
5. Aveam nevoie de poporul evreu să îl salvez din Egipt. Fără el, tu nu aflai de mine.
Dacă ești omniscient și omnipotent, de ce îl mai ții pe Satana în viață.
Nu e nevoie să îl țin eu în viață, el este nemuritor ca și mine.
ne supui la teste dincolo de capacitățile noastre de a le face față
Doar așa vă veți dezvolta capacitățile, că altfel sunteți niște leneși.
7.7. De ce te ascunzi ca o mare p**?
M-a mai întrebat și Moise aceasta.
Citește răspunsul acolo. Exodul 3. 18-23. Acolo la final, El îți arată partea dinapoi, deci fundul, ca să mă exprim frumos. Așa că, fundul, nu sula, cum sugerezi tu, Lupusdei1993.
Altă întrebare?

| xerxes1 a răspuns:

"suntem decât niște mamifere proaste"
Ai putea sa faci declaratii doar in numele tau daca asta simti.
Tu te cunosti cel mai bine si nu te va contrazice nimeni.

| LupusDei1993 explică (pentru xerxes1):

Nu eu am spus asta, majoritatea comunității științifice sunt de acord cu aceste afirmații. Că îți place, că nu, nu are nicio relevanță.
Singura ființă ce ne dă valoare și frumusețe sunt mamele noastre, doar când e cazul.

| Helper07 a răspuns:

Nu uita ca fiind aliatul lui Dumnezeu devii dusmanul lui Satan. Dumnezeu a prezis ce aveau sa indure crestinii. Trebuia sa fie un test: Il iubesti pe Dumnezeu doar cand te rasfata sau orice-ar fi?
Singura planeta cu viata din univers? Doar pentru ca oamenii n-au gasit extraterestrii, nu inseamna ca ei nu exista.
Egiptul era un ne-am stricat plin de idoli. Dumnezeu le-a aratat Cine era El si de ce era in stare identificandu-se:" Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-am scos din tara Egiptului. Egiptenii ar fi putut opri a 10-a plaga daca ascultau instructiuniile date.
Satan va fi nimicit la un moment dat insa pana atunci va trebui sa ramana in viata pentru a fi tapul ispasitor care va plati pentru toate pacatele cu care i-a amagit pe cei care vor mosteni Imparatia Cerurilor.
In zilele din urma Dumnezeu nu-si va mai face simtita prezenta atat de mult pentru ca omul se va departa tot mai mult de El.

| LupusDei1993 explică (pentru Helper07):

Frumos că spui despre un așa-zis adversar, cică Dumnezeu e în control, dar el fiind cel mai puternic, dă vina pe un "nimic„ pe lângă măiestria lui, nu?
Și ce spui de copiii care mor de boli incurabile înainte să facă 18 ani ca să-și aleagă stăpânul? Ei merg în iad, că nu sunt botezați.

Eu sunt cel mai mare și tare, dar las un nimeni să facă stricăciuni, nu?

Mai încearcă.

| Helper07 a răspuns (pentru LupusDei1993):

? Sti ce e ala rau necesar?

| LupusDei1993 explică (pentru Helper07):

Nu știu, definește tu un rău necesar. Poate îmi dai drept exemplu Iov, sigur e un model bun de "rău necesar".

| Helper07 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Cum crezi ca se va descurca in viata o persoana care de mic copil n-a stiut ce e aia boala sau rana sau injuratura sau munca sau tristete sau oboseala... si care dintr-o data trebuie sa dea piept cu viata fiindca a crescut mare si e pe cont propriu? Pe de alta parte, Satan trebuie sa fie tap ispasitor deci trebuie aa fie in viata pana atunci.

| LupusDei1993 explică (pentru Helper07):

Aha, deci tot trebuie un țap ispășitor ca să tot dai vina, chiar dacă Satan nu a făcut mai niciun rău (de fapt cu mult mai puțin, doar vezi Iov, tot acel pariu e ideea lui Yahve)
Deci nu există Satan, Yahve e doar binevoitor celor supuși lui, fără să chestioneze autoritatea, fără liberă alegere, cu "drepturi" și "porunci" ce te îngrădesc spre progres real.
TOT progresul de astăzi e datorită SECULARISMULUI, ideologia creștină nefiind altceva decât un virus.

| Helper07 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Satan e de vina pentru ca a ispitit omul sa pacatuiasca rapindu-i astfel o vesnicie frumoasa cu Dumnezeu. El va plati pentru toate pacatele pe care i-a ispitit pe cei ce vor fi luati la cer ca invingatori ai pacatului, sa le faca. E vinovat. Dumnezeu a acceptat ca Satan sa se atinga de Iov ca acesta sa vada ca pana si un om e mai credincios decat a fost el. Dar Satan e cel care voia sa-l duca la pierzare pe acest om credincios.

| LupusDei1993 explică (pentru Helper07):

Aha.