| Jardelin a întrebat:

Am intrebat nu demult daca exista indoctrinare ateista. Si desi nu exista o doctrina ateista, in general s-a raspuns ca da, exista si o astfel de indoctrinare. Sint multi atei care invoca, referindu-se la persoane religioase, asa-zisa indoctrinare la care "au fost supuse" acestea, inca de cind erau copii. Ateii spun, eu nu-mi voi "indoctrina" copilul religios, el va fi liber sa aleaga cind va creste mare, daca sa creada in ceva sau sa fie ateu.

Dar daca inca de cind sint copii, parintii atei sadesc in inima acestora ura si dispretul fata de Dumnezeu, fata de biserica Lui, si fata de cei care cred, se mai poate numi ca atunci cind vor ajunge sa fie maturi acei copii vor putea sa faca o alegere libera din afara oricaror precepte si concepte?

E firesc ca un ateu sa nu permita accesul copilului la credinta si sa-l tina departe de biserica, in tot acest timp inoculindu-i convingeri atee, explicindu-le cu nonsalanta celor din jur "copilul meu va alege liber cind va fi mare daca sa creada sau nu"? Cum va putea alege copilul "neindoctrinat" daca el de mic primeste o educatie atee si anti-teista?

26 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Dar daca inca de cind sint copii, parintii atei sadesc in inima acestora ura si dispretul fata de Dumnezeu" - Exagerezi! Mult!
In primul rand pentru ca ateul nu-l uraste pe Dumnezeu, deci nu are cum sa-si invete copilul asa ceva. Ateul nu crede si punct. Ura asta e cam trasa de par. Nu crezi?

"E firesc ca un ateu sa nu permita accesul copilului la credinta si sa-l tina departe de biserica, in tot acest timp inoculindu-i convingeri atee, explicindu-le cu nonsalanta celor din jur "copilul meu va alege liber cind va fi mare daca sa creada sau nu"? - Iar exagerezi! De unde le scoti? Ai vazut tu asa ceva? Ai fost acolo? Ai stat de vorba cu parinti atei?
Mai ai putin si ne condamni ca avem copii. Sau ii compatimesti pe ai nostri copii.
Nu-i chiar asa!
Copilul meu are acces la informatie, studiaza religia, are acces la Biblie si e libera sa mearga oricand va dori la Biserica. I-am permis sa mearga in toate excursiile organizate pe la diverse manastiri( in unele am insotit-o), insa in acelasi timp imi voi exprima parerea atunci cand ea ma va intreba ceva. Niciodata nu am deschis un subiect legat de credinta sau religie pentru ca asa aveam eu chef si sa-i bag in cap indoielile mele.
Singura mea "revolta" a fost ca nu se studiaza istoria religiilor in scoli. Consider ca un copil trebuie sa cunoasca toate parerile si toate religiile. :)
O alta "revolta" a mea sunt cartile de religie, mai ales la prescolari, unde sunt speriati si amenintati cu Iadul.
Sau unde sunt invatati sa se roage, chiar daca are loc un cutremur si cade casa pe ei:
http://i.imgur.com/DxNg2kg.jpg

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

Calmeaza-te! Din ce mi-ai scris, tu esti un parinte mai inteligent si mai simtit fata de nevoile spirituale ale propriului tau copil. Dar multi sint patimasi Mihaela, si eu in special la aia ma refer.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

"Dar multi sint patimasi" - Unde? Parinti atei pe TPU? Ii numeri pe degetele de la o mana, iar aceia nu sunt asa cum i-ai descris tu. Sa nu uitam totusi media de varsta a acestui site.
Iar in viata reala, am mari dubii ca ai intalinit prea multi atei.
Inca ceva, luand situatia si site-ul ca atare:
-de cand sunt eu pe TPU, niciodata, dar NICIODATA nu am intalnit un copil care sa se lamenteze ca parintii sunt atei si il forteaza sa nu creada. In schimb am intalnit fix contrariul: tineri deveniti atei, dar cu teama de a recunosate asta parintilor indoctrinati. Si parinti indobitociti care isi fortau copiii sa mearga la Biserica.
Despre ce vorbim?

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

"de cand sunt eu pe TPU, niciodata, dar NICIODATA nu am intalnit un copil care sa se lamenteze ca parintii sunt atei si il forteaza sa nu creada. In schimb am intalnit fix contrariul: tineri deveniti atei, dar cu teama de a recunosate asta parintilor indoctrinati. Si parinti indobitociti care isi fortau copiii sa mearga la Biserica."

Trebuie sa intelegi altfel lucrurile! In primul rind viata atee este mult mai comoda decit viata religioasa in care trebuie sa mergi la biserica, sa urmezi niste rinduieli, sa ai o anumita atitudine fata de oameni, sa te rogi, sa ai credinta in suflet, etc. Ca ateu nu esti obligat sa faci nimic, esti free! Te scoli, maninci, te porti cum vrei, faci ce vrei, si te culci. Tu crezi ca un copil care este crescut in aceasta liberate s-ar plinge aici pe TPU ca vrea sa intre intr-un program de viata crestina, in care sa urmeze niste reguli, sa citeasca, sa se roage, etc? Copii intotdeauna aleg cei mai usor!

Si mai este un aspect: numarul familiilor atee este foarte mic si din numarul acesta mic este foarte putin probabil ca sa existe copii care sa-si doresaca sa mearga la biserica, si care sa mai si nimeresca aici pe TPU sa se plinga ca nu au conditii! Si tu crezi ca daca nu a aparut nici un copil pe TPU care sa se plinga de parintii ca nu-l lasa sa mearga la biserica este relevant?

Referor la parintii indobitociti care forteaza copiii, uita-te injurul tau acolo unde locuiesti, uita-te printre prietenii tai care au copii, printre rudele tale, si fii foarte sincera, citi isi forteaza copiii sa mearga la biserica? Niciunul! Ei nu sint in stare sa se forteze pe ei insisi, sint nedusi la biserica cu anii si tu imi spui ca isi forteaza copiii?! Vai de capul lor crestini! Pe de alta parte, parintii care sint credinciosi si frecventeaza biserica, stiu cit, cum si cind sa-si duca copii la biserica asfel incit acestia sa nu se plictiseasca si sa vada partea frumosa a acestui obicei.

Se intimpla uneori in viata, pentru ca totul este posibil, nu-i asa, ca un copil dintr-o familie mai credincioasa (nu indoctrinati), datorit anturajului, TPU-ului si altor surse sa se departeze de credinta si sa devina ateu. De ce trebuie sa aiba teama sa recunoasca asta? Crezi ca parintii il omoara? Crestinii adevarati isi iubesc copilul neconditionat, si chiar daca nu-i inteleg alegerea, tot copilul lor ramine.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

"Si tu crezi ca daca nu a aparut nici un copil pe TPU care sa se plinga de parintii ca nu-l lasa sa mearga la biserica este relevant? " - Nu e relevant. Tocmai de aceea nici postarea ta nu este! happy
Credeam ca vei pricepe din prima!
Te-am intrebat si mai sus: De unde ai aceste informatii? Unde ai vazut? Cine ti-a spus? Sau e doar in mintea ta...

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Urata postare. M-a umplut de nervi!
Vorbesti in necunostinta de cauza. Nu esti nici ateu si nici parinte!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

M-am autosesizat deoarece sunt unul dintre foarte putinii parinti atei de pe TPU. Iar postarea ta e o falsitate, o minciuna grosolana!
Te inteleg ca iti apari credinta ortodoxa, insa o faci intr-un mod neortodox. Dai la gioale...hee hee
Nu-i frumos!

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

Eu nu prea inteleg de ce este nevoie sa folosesti cuvinte dure in conditiile in care eu nu te-am lezat cu nimic! Ba mai mult am apreciat ca tu te porti un pic altfel cu copilul tau! Insa nu toti parintii atei sint asa ca tine. Dar intrebarea mea nu era despre cum se poarta parintii atei cu copiii. Vroiam sa stiu daca se poate considera că un copil ajuns la maturitate, poate sa faca o alegere libera in conditiile in care el a primit o educatie atee si anti-teista acasa. Ce nu intelegi?

S-a vorbit in urma cu citeva zile despre viitoarea societate atee. Sa presupunem ca ea s-ar infiinta, ce fel de educatie vor primi copiii la scoala si in familie? Li se va spune ca pe vremuri oamenii credeau in Dumnezeu si ca isi faceau biserici, dar ca Dumnezeu nu există iar bisericile alea erau mijloace de a suge banii poporului, etc., etc., etc. Care va fi libera alegere copiilor din societatea atee la maturitate?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

"Eu nu prea inteleg de ce este nevoie sa folosesti cuvinte dure in conditiile in care eu nu te-am lezat cu nimic!" - postarea in sine m-a lezat.
"Ba mai mult am apreciat ca tu te porti un pic altfel cu copilul tau!" - nu doar eu, ci multi alti parinti atei. In viata reala, clar!

"Vroiam sa stiu daca se poate considera ca un copil ajuns la maturitate, poate sa faca o alegere libera in conditiile in care el a primit o educatie atee" - E la fel ca atunci cand copilul va face o alegere libera, primind o educatie religioasa. E fix la fel, ca atunci cand fiul unui preot devine ateu( si au fost destule cazuri). Copilul educat corect va decide singur! Nu e retardat!

"S-a vorbit in urma cu citeva zile despre viitoarea societate atee" - stiu ce s-a vorbit zilele trecute. Eu evit sa intervin si evit sa duc polemici inutile. Insa de data aceasta, postare a dus putin cam departe...

"Sa presupunem ca ea s-ar infiinta, ce fel de educatie vor primi copiii?" - moralitatea a existat, exista si va exista indiferent de apartenenta religioasa. E acea moralitate care nu incalca drepturile nimanui!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Sunt atat de multe discutii inutile.
Daca societatea va tinde spre una atee, asta nu se va intampla batand din palme. Sunteti in siguranta! happy
Vor trece zeci de ani, ca sa nu zic mai mult...
Si copiii vostri vor fi in siguranta!
Deocamdata suntem o minoritate si e bine asa. Ateii sunt prea individualisti. Nu au ganduri de cucerire a planetei. Si iar spun: Sunteti in siguranta! happy

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ehee, asa e cind judecam matematic! Uite cum e: nu construiesti la fel de usor cum demolezi, nu iubesti la fel de usor cum urasti, educatia religioasa nu se asimileaza asa de usor ca educatia atee. Stii ce vreau sa spun cu asta? Ca nu "e fix la fel", o educatie religioasa se asimileaza greu si se poate pierde usor, pe cind o educatie atee se asimileaza foarte usor de copil si se renunta foarte greu la ea! De aceea nu este la fel ca in exemplul tau cu fiul de preot.

A-l pune pe un tinar de la 20 sa aleaga intre a crede si nu a crede in Dumnezeu, dupa ce toata viata lui i s-a spus ca numai ce se vede exista si ca au valoare doar aspectele materiale ale vietii, e ca si cum l-ai pune pe Basescu pe 21 decembrie 2014 cind isi termina mandatul, sa aleaga cum sa fie justitia incepind din acel moment, adica perfect si real independenta sau una asa cum a fost in regimul lui!

Stii care e paradoxul Mihaela? Ca din pozitia de credincios (mai mult sau mai putin), poti sa faci cu adevarat o alegere libera! Biserica nu tine pe nimeni cu forta, nu obliga pe nimeni sa creada si daca nu te duci la biserica duminica si la sarbatori nu-ti cere nimeni cont. Faci ce vrei, in orice moment al vietii tale, nu intereseaza pe nimeni. De ce? Pentru ca esti liber sa alegi! Si poti alege sa ramii credincios sau sa devii ateu! Gindeste-te la ce am spus mai sus. E mult mai greu sa fii crestin decit sa fii ateu. Realmente iti trebuie vointa ca sa fii crestin! De aceea tot mai multi oameni renunta la credinta, pentru ca aleg varianta mai comoda si mai usoara a vietii. Avem porunca de la Hristos sa ne iubim unii pe altii si sa ne iubim chiar si vrajmasii! Ateului ii spune cineva sa iubeasca? Nimeni!

Stii ce au spus apostolii cind Hristos le-a spus ca trebuie sa-si iubeasca si dusmanii? Pur si simplu s-au ingrozit! Si-au dat seama ca e fantastic de greu si atunci i-au spus Mintuitorului "Doamne da-ne mai multa credinta!". Si-au dat seama ca pentru a fi in masura sa-ti iubesti si dusmanii iti trebuie enorm de multa credinta! Asadar, sa iubesti e foarte greu, sa urasti e foarte usor. Iata de ce este foarte greu din postura de ateu sa alegi sa crezi in Dumnezeu, si sa iubesti!

Iti doresc o seara buna!

| doctorandus a răspuns:

Cum sa spun, statul socialist facea propaganda materialist-stiintifica, insa nu interzisese religia (noroc cu Patriarhul Rosu, ca a salvat Biserica).

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Asa mi-as dori toate blocuriile sa se darame facute de acei materialisti sa vad si eu statul cate blocuri ar face

| RAY a răspuns:

Nici crestini nu invata pe copii lor sa fie ateii, de ce ar invata ateii asa ceva? deci cand e vorba de noi nu e voie cand e vorba de voi e voie asta inseamna ipocrizie.in fine s-a facut un studiu care a dovedit ca ateii is educa copii sa gandesca liber si sa aleaga ce vor ei sa fie, nu vad nimic rau a nu crede in zeii din contra vad mult rau a crede, a spune unui copil vezi ala are alta religie sal urasti sau ca pocaiti sa pui copii sa planga http://istoria-lumii.ucoz.com/......_lui_iisus
eu n-am vazut ateii sa faca asa ceva, in fond se vede ca religia nu educa la ce generatie de sfinti sunt in Romania, cu ce ajuta religia in Romania?

| sublime89 a răspuns:

Un copil trebuie crescut in asa fel incat sa poata face diferenta intre ce se stie si ce nu se stie. Cu alte cuvinte, sa-l inveti sa fie sceptic cu anumite teorii sau povesti. Daca nu-l inveti asta, atunci va fi o victima sigura pentru orice sarlatan care-i va aparea in cale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa raspund atat la idioteniile debitate de tine cat si la cele debitate de userul "Boru_bla bla bla".

"parintii atei sadesc in inima acestora ura si dispretul fata de Dumnezeu"... cum ai ajuns la concluzia asta? Tu il urasti si il dispretuiesti pe Odin? Dar pe Ganesha? Pe Hanuman? Zeus? Zambazulu? Krishna? Parintii tai ti-au sadit in inima ura si dispretul fata de acei zei? Sigur ca nu. Si atunci cum poti sa afirmi ca parintii atei sadesc ura si dispretul fata de zeul crestin?

"un ateu sa nu permita accesul copilului la credinta si sa-l tina departe de biserica"... nimeni nu opreste boracul sa studieze asa ceva cu conditia ca boracului sa ii fie prezentate TOATE religiile din pdv neutru. Intelegi? Esti capabil/a sa intelegi?

"o educatie atee si anti-teista? "... facepalm. Ateii vor ca TOATE religiile sa fie predate din pdv neutru. In Rromania, NU se face religie ci se face crestinism.

Educatie anti-teista? Da-ti 2 palme. E clar ca habar n-ai despre ce vorbesti.

Acum sa ma iau si de celalalt special.

"Cred ca ar trebui sa ii invete despre multe religii"... exact asta vor ateii. Daca vrei sa predai copiiilor la scoala religia, pai sa fie RELIGIE nu crestinism. In Rromania NU se face religie. Se face crestinism.

"sa isi invete copilul sa nu creada in Dumneze, pentru ca, ca om este bine sa crezi in ceva."... ai inceput prost si ai terminat si mai prost. De ce sa te limitezi doar la zeul crestin? Cam toate argumentele voastre penibile se rezuma doar la crestinism.

"pentru ca, ca om este bine sa crezi in ceva."... eu am un citat pentru toti care fac asemenea afirmatii jenante la adresa umanitatii. Asemenea afirmatii denota ca majoritatea oamenilor sunt slabi.

"Zeii sunt refugiul pentru cei slabi si raspunsul pentru cei lenesi"

Asa ca o curiozitate, stiti macar ce inseamna ateismul (raspundeti amandoi)? Sunt dispus sa fac pariu pe orice ca in mintea voastra, definitia ateismului este ceva gen "persoana care nu crede in dumnezeu". Daca asta intelegeti voi prin ateism, nu e de mirare ca faceti asemenea afirmatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O va primi jardeline, dar setea de cunoastere si intrebarile si curiozitatile personale nu le va putea impiedica nimeni.eu cuvantul domnului l-am descoperit singur in cartile bunicului meu, cand eram ateu, si destept nevoie mare si cand credeam ca omul cu stiinta lui este mult mai mare si mai puternic decat Dumnezeu.si cand eram tanar, sanatos frumos si credeam ca sant vesnic.si iata ca a binevoit Domnul sa vina in intampinarea mea intamplarea a fost de bun augur pentru mine.deci asa se va intampla cu oricine va dori sa afle, sa stie, sa cunoasca.astia sant tineri si blegi, asa cum toti am fost si am crezut fiecare cand va fi mare va putea alege singur.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Asa e chitobagule, unii atei se vor satura de lumea lor insipida, lipsita de frumos si iubire si vor incepe sa-l caute pe Dumnezeu si mintuirea sufletului. Si cind il vor cunoaste pe Dumnezeu si dragostea Sa se vor intreba "de ce am petrecut atitea ani fara El, cum am putut sa fiu atit de orbit?".

Stii ce, cind eram foarte tinar, cred ca de vreo 16-17 ani am fost si eu ateu timp de vreo 2-3 saptamini! Am inceput sa zic ca prostul ca nu exista Dumnezeu si ca toate povestile astea religioase sint niste vrajeli. Dar mi-a trecut repede. Nu mai stiu exact ce m-a facut sa abandonez aceste idei. Dar cred ca o influenta pozitiva a avut, ca si in cazul tau, bunicul, un om inalt ca bradul, demn, si foarte credincios. Cinta la strana si citea zilnic de trei ori din Plasltire. Acea Psaltire veche si foarte uzata din care citea, o am si acum ca amintire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Jardeline? imi pare rau de acesti saraci cu sufletul care nu au crescut la umbra acelor falnici stejari, care pe noi ne-au ocrotit cu umbra, cu munca, cu intelepciunea si cu sangele lor in razboaie.mie foarte mila de ei fiindca se maturizeaza si raman imaturi.si in gandire si in fapte.sincer ma simt bogat cand ma gandesc la strabunicii mei e care i-am prins in viata, bunicii, si parintii.o sa incerc, sa imbatranesc frumos si demn.Doane-ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai luat la cunostinta despre o organizate ateista numita Biserica fara Dumnezeu? infiintata de doi actori americani? are multi adepti si inca una care se ocupa cu organizarea de festivitati, nasteri cununii, inmormantari etc, fara ritualuri religioase.incet si sigur ne indreptam catre pierderea credintei si caderea credintei in lume.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Nu nu stiam de "Biserica fara Dumnezeu". Stii la ce ma duce cu gindul? Ca ateismul va deveni un curent de gindire care va copia modul de functionare si structurile bisericilor. Adica isi for face niste cladiri in care se vor tine un fel de conferinte saptaminale de argumentare a ateismului, isi vor oficia in stil propriu nuntile, inmormintarile si ce-or mai avea, si nu-i exclus sa apara si un fel de certificare ritualica a conditiei de ateu, ceva similar botezului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Da jardeline,si este singurul mod de a aduna intr-o singura biserica toate confesiunile de orice orientare, fiindca acesti copii se vor indrepta spre acele biserici care le zgandara orgoliul si latura lumeasca, Dumnezeu fiind uitat vor deveni robii desteptaciunii lor, si ai poftelor carnii care-i vor stapani.iar copii lor si copii, copiilor lor vor fi pierdut de mult cunostinta de Dumnezeu.pentru ei vor fi doar niste povesti de mult apuse.iar lumea se va tot inalta spre caderea in fundul locuintei mortilor fiindca caderea lor, li se va parea inaltare, iar cei ce se vor inalta putini la numar, vor spune ca sant niste bieti rataciti nebuni neadaptati la lumea lor.si atunci se va vedea ca Dumnezeu fiul a avut dreptate cand a zis; imparatia mea nu este din lumea aceasta, si acolo unde este comoara omului, acolo este si inima lui.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Eu imi voi invata copilul cum sa nu puna botul la prostiile pe care vor altii sa i le bage in cap(religii, tine usa necunoscutilor, fericirea vine doar daca muncesti, totul a fost scris, fiecare cu norocul lui, asa a vrut Domnul, etc).

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns:

Eu cred ca nimeni nu ar trebui sa isi invete copii sa fie atei.Cred ca ar trebui sa ii invete despre multe religii ca ei sa fie cababili sa isi gaseasca credinta in una dintre acestea.Eu sunt ateu dar de mica toata lumea a incercat sa ma crestinizeze.La inceput eram foarte credincioasa iar apoi stind prea multe despre asta mi s-a parut absurd (doar mie, nu o lua ca pe o insulta) si am devenit agnostica apoi atee.
Eu cred ca este o greseala din partea parintilor atei sa isi invete copilul sa nu creada in Dumneze, pentru ca, ca om este bine sa crezi in ceva.
Inteleg crestinii care ii invata pe copii sa creada in Dumnezeu pentru ca ei cred ca asa este corect

| Jardelin explică (pentru Boru_Daria_Maria_1984):

Si ateii ii invata pe copii sa fie atei si anti-teisti pentru ca asa cred ei ca este corect!

| Kabuto79 a răspuns (pentru Jardelin):

Cand o sa cunosti toti ateii de pe pamant o sa ai dreptul sa spui asta. pana atuncea nu prea ai dreptul.
Oare dc nu va invata biblia si bunele maniere?