| Jardelin a întrebat:

Exista indoctrinare religioasa.
Dar indoctrinare ateista exista?

Răspuns Câştigător
| uicpolros a răspuns:

Sigur ca exista, doar ca nu o poti vedea decat daca esti crestin. Televizorul, modernismul, revistele de can-can, democratia, sunt toate instrumente de indoctrinare foarte eficiente. Cele mai eficiente metode de indoctrinare sunt cele care reusesc sa strecoare veninul picatura cu picatura. Nimeni nu devine ateu de pe o zi pe alta, ci gradual, ''ajutat'' de anturaj, de muzica, de filme, de sexualitate, de tot ce il inconjoara.

| RAY a răspuns (pentru uicpolros):

Televizorul, modernismul, revistele de can-can, democratia
promoveaza cumva ateismul? tv promoveaza prostia si incultura, revistele porno, democratia voi crestini o vreti ce legatura are ea cu ateismul nu isi convine du-te in comunism
imi spui o metoda de aia sa stiu si eu, muzica atee? sex? filme?
tu stii ca minciuna e pacat, jarledin promovezi minciuni chiar mai dezamagit esti si tu ca pocaiti cu iubirea in gura si pe la spate te barfesc

| uicpolros a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau sa intru in nici un fel in contradictie cu tine, vorbesc din ce am experimentat pe pielea mea, nu din basme. Cu cat incerci sa te apropii mai mult de Dumnezeu, cu atat vei vedea pe pielea ta ce inseamna indoctrinare la scala globala. Numai ca arhitectul ei nu suntem noi, ci este o putere mai mare decat toata lumea asta, care a existat de la inceputul lumii. Cea mai mare minciuna a satanei este ''dumnezeu nu exista'', iar una dintre cele mai mari iluzii pe care le vinde este ca ''omul este liber'', sa faca ce vrea el, cand vrea el, cum vrea el. Ori nu e asa, diferenta dintre crestini si atei este ca primii sunt robi constienti si voluntari ai unui singur stapan iar ateii sunt robi inconstienti si involuntari ai multor altii. Nu e nimeni liber.

| RAY a răspuns (pentru uicpolros):

Ma lasi cu vrajeli de astea eu sunt inconjurat de crestini sau de ateii? lasa-ma cu voi numa minciuna e de voi si ipocrizia

| uicpolros a răspuns (pentru RAY):

Te las frate, te las... Dar sper sa ma lasi si tu pe mine...

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Exista indoctrinare de toate tipurile. Judecand din prisma filosofica a nesigurantei fata de cunostinte aposteriori, am putea spune ca orice cunostinta dobandita reprezinta o indoctrinare.

| costis a răspuns:

Pai tu nu vezi cei pe rubrica asta? Nu vezi ca oamenii pur si simplu nu pot sa renunte la antireligie? Au mai plecat Ema, Urzi, Cristi202, dar ateii nu pot parasi tema. e oxigenul lor.

| Jardelin explică (pentru costis):

Vezi ca Ema s-a intors, mai mieroasa ca oricind. Acum isi spune CaleAdevarulViata.

| RAY a răspuns:

Logic ca exista aia religioasa adica un copil de 6 saptamani i faci botezul apoi i bagi basme in cap practic il obligi din nastere pana la maturitate asta e alegere libera?

nu,nu exista indoctrinare ateista,poate anti tesita asta e altceva, ateismul e lipsa credintei,ce sa promovezi,si eu am observat ca multi pun intrebari anti teiste tot mai multe, oamenii care nu au ce face, ala nu-i ateism, eu niciodata si nici un ateu nu a indoctrinat pe cineva din contra eu merg pe alegerea libera a fiecaruia iar comunisti au fost anti teisti nu ateii se zvoneste ca credeau in basme si ei, ateii nu cred in supranatural ca ei

| Jardelin explică (pentru RAY):

"si eu am observat ca multi pun intrebari anti teiste tot mai multe, oamenii care nu au ce face, ala nu-i ateism,"

Si nici usturoi n-ai mincat si nici gura nu-ti miroase!

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Exista capsule de usturoi si nu miroase nimic

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Ateismul e ceva, anti teismul e altceva, dar daca un ateu linistit da peste multi teisti cicalitori, ateism = antiteism, de fapt antiteisti, ca doar nu poti fi impotriva a ceva ce stii ca nu exista, dar cicalitorii ii vezi, te cicalesc, te ataca si se victimizeaza --> http://i.imgur.com/5zfomWF.jpg Patetic de penibil.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai dreptate,mai aiurea e ca i spui frumos lasa-ma sa cred ce vreau,nu ca ajungi in iad,nu ca nu esti pe calea cea drepta, hai la noi in biserica macar o data, pur si simplu te obliga sa vi la ei la biserica ma refer la pocaiti fanatici atunci ca ateu trebuie sa argumentezi cumva, dar argumentarea nu te face anti teist, exprimarea liberanu inseamna anti teism si democratie

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Se numeste "libertatea religiei", adica au libertatea sa te hartuiasca sau chiar oblige sa crezi ca ei, nu din iubire, ci din orgoliu, cu cat sunt mai multi care gandesc ca ei, cu atat sunt mai putini care gandesc diferit si se umfla in pene ca ce dreptate au si ca detin adevarul. laughing Daca n-ar fi periculosi de prosti ce sunt (sa omori oameni cu exorcizari, sa dai cu pietre ca x a facut nu stiu ce, sa judece toti oamenii posibili dupa biblia lor), ar fi amuzanti, sunt buni de stand-up comedy.

| Dumniezău a răspuns:

Exista indoctrinare de toate tipurile.Nu numai ateista si religioasa

| manuel72 a răspuns:

Sigur ca exista,de aceea am devenit asa de religiosi cu totii,bisericile au rasarit ca ciupercile dupa ploaie, preotii s-au instarit, le-au crescut burtile. Daca reuseti sa vezi toate astea iti dai seama ca, credinta e doar fum in ochi, totul se rezuma la bani si la castig.

| Jardelin explică (pentru manuel72):

Bai nene, tu de unde ai mai rasarit? Da-ti ochelarii de soare jos daca nu vezi bine. Eu te-am intrebat daca exista indoctrinare ateista, pricepi? Iar tu ai raspuns total aiurea.

| manuel72 a răspuns:

Lasa ochelarii mei, ca n-au de a face cu lipsa creierului tau.La o intrebare de 2 bani ce naiba voiai sa-ti spun? Foloseste ochii daca altceva nu te ajuta.Multumita acum?

| Jardelin explică (pentru manuel72):

Siktir!

| manuel72 a răspuns (pentru Jardelin):

Merci.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Indoctrinare cu ateism se cam bat cap in cap, adica indoctrinare in a nu crede in nimic nu imi suna bine la ureche.
depinde din ce prisma privesti.