| Alyexxxx a întrebat:

Am mai multe intrebari.
1.Noi suntem educati sa avem credinta in Dumnezeu, sa nu facem fapte rele etc. Stau si ma gandesc, cateodata imi vine in minte ca poate Religia a fost inventata doar pentru ca lumea sa nu mai fie rea, sa facem numai fapte bune, dar Dumnezeu nu exista. Chestia asta imi trece de multe ori prin cap. Eu sper ca exista, asa am fost educati, dar de multe ori am aceasta indoiala.
2. Actorii de filme pentru adulti pacatuiesc? Ce argument ar fi?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

1. Noi trebuie sa fim educati ca sa avem o relatia cu Dumnezeu. A face sau nu fapte nu este suficient. O fapta buna este placuta inaintea lui Dumnezeu daca este facuta pentru El, fiind ferm convinsi ca lucrul acesta Ii face placere in primul rand Lui si apoi semenului nostru. Asta inseamna ca trebuie sa avem o relatie stransa cu Dumnezeu; de aceea cere ca sa Il iubim pe El mai mult decat pe parintii nostri.
Numai cand omul va primi Duhul Sfant, numai atunci Ii va putea spune lui Dumnezeu: "Tata!". Pana atunci omul ramane rece chiar si in fata crucii de la Golgota...

2. Tot ce nu se afla in cadrul casatoriei este pacat.

6 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

1. Educatia in acest sens, in a deveni mai buni este promovata de religie, care nu a fost inventata ci descoperita din prima zi a existentei pamantesti.Despre inexistenta lui Dumnezeu, as putea sa-ti sugerez sa citesti un mare revoltat impotriva lui Dumnezeu, il chema Friederich Nietzsche.Nascut ca fiu de preot, protestant ce este drept. A murit in balamuc apoi,, dupa ce a pupat un cal in mijlocul Vienei.A fost un geniu si un innoitor in teoria esteticii. A scris totul doar pentru arta, :Eterna reantoarcere, Moartea zeilor, Asa grait-a Zarathustra.Traducerea din germana imi apartine.Se pare ca s-a sinucis.
2.Cred ca cam da! Dar mananca si ei o paine, nestiind altceva a face.Nu sunt eu judecatorul nimanui! Eu doar constat si ma intreb ca si tine.

| ErrorFound a răspuns:

1. La fel ca oricare alt om cu mai mult de 30 de neuroni, iti pui intrebari.
Dumnezeu, cel putin asa cum este prezentat de biserica, NU exista.

2.Nu, fiindca ei nu se raporteaza la biserica. Ei celebreaza viata, ceea ar trebui sa faci si tu(dar nu ca ei).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca pacatuiesc..Acum nu stiu ce sa spun..Asta in legatura la punctul 2. La punctul 1 vad ca toti aveti acum acea indoiala dar sa stii ca cel mai bine e sa ramai cu credinta deoarece degeaba ai acea indoiala. Nu ai motiv sa o ai.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, ca sa fi sincer cu tine trebuie sa iti pui intrebari.

Aceste intrebari sunt cat se poate de rationale, iar daca nu ti le pui, ramai la stadiul de oaie fara minte.
Indoiala ar trebui sa existe in toti ca altfel am murii cu milioanele.
Imagineaza-ti asta:
Degeaba ai indoiala? Dar cum va fi atunci cand aflii ca ai trait o viata crezand prostii si ca tot ce ai cunoscut vreodata a fost o minciuna? Ai trait o fantezie, n-ai trait viata reala.

| florySim a răspuns:

LOGICA LUI PASCAL
1. Dacă nu există Dumnezeu, şi cred, nu se va întâmpla
nimic. Mor, şi odată cu moartea, s-a sfârşit totul.
2. Dacă nu există Dumnezeu, şi nu cred, de asemenea
nu mi se va întâmpla nimic. Mor, şi odată cu
moartea, s-a sfârşit totul.
3. Dacă există Dumnezeu şi nu cred, am pierdut totul.
4. Dacă există Dumnezeu şi cred, am câştigat totul.

| regedit a răspuns:

1.Poate ti se pare ciudat dar asta este o lucrare demonica aceste intrebari vin de la diavol care incearca sa te ispiteasca sa devii ateu.
2 da pacatuiesc in primul rand incalca porunca "sa nu fi desfranat" si ar mai fi...