| AvalohAlyn a întrebat:

Am meritat noi oare marea jertfa a Mantuitorului Iisus Hristos pe cruce? Meritam noi,cei din ziua de azi? Uitandu-ma la oamenii din ziua de azi, tind sa cred ca NU! Voi ce credeti?
Meritam noi iubirea Lui?

Uitati o melodie frumoasa cu un mesaj superb:https://www.youtube.com/watch?v=TvegpfXMn3c

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Jertfa de răscumpărare este numită o dovadă a bunătăţii nemeritate a lui Dumnezeu (Romani 5:15). Isus şi-a dat viaţa pentru noi nu pentru că am fi meritat, ci pentru că Dumnezeu ne-a iubit şi a dorit să răscumpere omenirea ascultătoare din păcat şi moarte.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare are un destin în viață, puțin reușesc să realizeaze care le este menirea pe pământ!
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

Prin jertfa lui Isus avem privilegiu de a obtine viata vesnica si de a avea o relatie stransa de prietenie cu Dumnezeu. Daca nu facea acest sacrificiu suprem noi nu aveam nici o speranta si nici un scop in viata.Ioan3:16.Important e sa aratam prin aplicarea celor invatate din Biblie ca apreciem ce a facut pentru noi.

| HueyFreeman a răspuns:

Ce iubire? Un om mort nu poate iubi.

| dracu14 a răspuns:

Daca e sa o luam asa, vreo 6 miliarde de oameni nu merita jertfa lui isus
uite aici o alta melodie frumoasa cu un mesaj superb http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/pars-atra-deus-meus

| casablanca40 a răspuns:

Iisus s-a jertfit pentru noi fara ca noi sa cerem asta, el a facut-o din propria sa vointa. Noi nu suntem constransi sa credem in El, putem alege, el in schimb nu ar trebui sa se astepte la nimic din partea noastra.
Ni se impune sa credem in el datorita jertfei pe care a facut-o impotriva vointei noastre. Mai este acesta liber albitru? Am ales noi ca Iisus sa se sacrifice pentru noi?

| C0nstantin a răspuns:

Eu ti-as zice sa te rastigesti si tu pentru a ne ierta de alte pacate omise de Iisus si o sa vedem dupa daca s-a meritat sau nu jertfa ta.