| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare: care este mai exact scopul nostru in viata?

Răspuns Câştigător
| roxanagabriella a răspuns:

Scopul este să ajungem din nou la Dumnezeu, Care ne-a creat, deci mântuirea sufletului.Cum poţi ajunge la mântuire? În primul rând să mergi la BIserică, pentru că acolo este singurul loc unde ţi se poate răspunde la muuulte întrebări.Rezultă că scopul este mântuirea.Detalii?

| Făgăraş a răspuns (pentru roxanagabriella):

Bravo roxana, ma bucur ca aperi Biserica!

| roxanagabriella a răspuns (pentru Făgăraş):

Mulţumesc pentru îăncurajare happy
Crede-mă... am mii de motive să o apăr

| numaiuna a răspuns (pentru roxanagabriella):

Da, sincer...as vrea detalii.happy

| numaiuna a răspuns (pentru Făgăraş):

Si eu ma bucur ca Roxana apara Biserica!

| roxanagabriella a răspuns (pentru numaiuna):

Hei, scuze de întârziere, dar am atâtea chestii de făcut că abia mai deschid pc-ul. O să o iau pe rând: Multor oameni le este mai comod să trăiască aşa cum sunt, fără să se strofoace pentru mântuire. Celor mai mulţi nu le pasă de felul în care trăiesc, pentru că, fie cred că dincolo de moarte nu mai e nimic, fie au căzut în deznădejdea care face ca totul să le fie indiferent şi să nu mai reacţioneze la ispite.Ideea e că diavolul face tot posibilul să ne tragă pe sfoară şi dacă nu avem o credinţă tare şi o educaţie religioasă este foarte greu să facem faţă. Chiar şi aşa e foarte greu,dar cel puţin,cei care merg la Biserică îşi mai găsesc o mică ieşire,îi mai luminează Dumnezeu şi îi ajută să trecă mai departe.Dar dacă noi nu ne luptăm cu ispitele, sarsailă face ce vrea din noi.Şi o face pe cale subtilă, ca noi să nu ne prindem.Şi ne atrage în tot felul de plăceri, dar după plăcere vine durere şi după durere îndelungată apare indiferenţa şi deznădejdea...Ei nu mai ţin cont de scopul pentru care am fost creaţi fiindcă au fost păcăliţi de diavolul şi i-a făcut să devină indiferenţi şi să creadă că orice ce ar face sfârşitul vine odată cu moartea trupească. Lucrurile se pot schimba, dar trebuie ca omul să îşi dorescă asta cu adevărat şi atunci va afla ce are de făcut într-un fel sau altul.Ce alt gen de detalii să mai dau? P.S. Sunt ortodoxă.

| numaiuna a răspuns (pentru roxanagabriella):

Cum as putea sa imi recapat pacea interioara pe care am pierdut-o acum cateva luni?

| roxanagabriella a răspuns (pentru numaiuna):

Păi, mai întâi de toate, cum ţi-ai pierdut pacea interioară? Faptul că ai conştientizat că s-a întâmplat acum câteva luni e deja un pas înainte.Ce aveai înainte de asta, şi ce nu mai ai acum? Ce schimbări s-au petrecut de atunci?

44 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Omul cat traieste, in fiecare secunda a vietii lui trebuie sa fie numai cu gandul la MANTUIRE, ATAT! nu averi, nu bani, nu gagic, nu cluburi, nu distractii pacatoase etc. MANTUIREA!

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Trebuie sa ai atat cat ai nevoie. nu zic sa cersesti pe strada dar nici sa te falesti cu mercedesuri de 70000 euro. trebuie sa fii echilibrat. si trebuie sa realizezi ca banii nu au absolut nicio valoare fata de mantuire. daca e necesar sa lasi banii, sa-i lasi sa nu te tina inima.

Răspuns utilizator avertizat
| numaiuna a răspuns (pentru Allrc24):

Asa faci tu?happy

| sandra2012 a răspuns:

Asta depinde de fiecare om in parte. Scopul este mantuirea dar astazi oamenii au cu totul alte scopuri in viata. Multi traiesc si aduna averi de parca ar trai vesnic.

| numaiuna a răspuns (pentru sandra2012):

Asa este Sandra...

| DrunkenRat a răspuns:

Probabil sa facem ceva care sa tina o eternitate... arta sau ceva in genul.

| Rapplex a răspuns:

Sa traim.In cazul meu, scopul e sa bat recordul mondial la baut bere(glumesc). Esentialul e ca scopul ti-l faci singur, fiecare din noi avand alt scop. Poate unul vrea sa devina actor, altul vrea sa castige la loto, iar altul se simte implinit daca si-a cumparat o masina sau casa.Scopul care-l include pe D-zeu nu pot sa il consider cu sens, deoarece in propria-mi logica nu incape vreun zeu.

| numaiuna a răspuns (pentru Rapplex):

Nu cred ca exista mai multe scopuri mai mare decat mantuirea.happy

| Rapplex a răspuns (pentru numaiuna):

In primul rand e „scopuri mai mari", iar in al doilea rand, nu ma intereseaza mantuirea, pur si simplu functionez dupa propriile principii.Stii ascult muzica (rap), iar un vers spunea ceva de genu: „Viata e un copil, iar noi suntem jucaria", cam asa gandesc si eu.Cat despre divinitate, ca exista sau nu, nu consider ca un fanatic care urmareste numai bani (popa) imi face vreo legatura speciala cu D-zeu, asa ca nu are rost sa-mi irosesc timpul cu matanii, pupaturi de icoane si alte prostii cu tenta tribala.Pace!

| Holocaust a răspuns:

Cine spune că trebuie să ai un scop în viaţă?

| Shaoran a răspuns:

Al meu: Mantuirea...
Al altora, nu sunt in masura sa comentez ce scop are fiecare.

| numaiuna a răspuns (pentru Shaoran):

Si scopul meu este tot mantuirea.happy

| costis a răspuns:

Scopul "nostru" depinde de cine suntem "noi". Pentru lumea de azi se pare ca e importanta cariera si comunicarea. Daca mergem catre grupuri mai mici, apar si diferentieri. Crestinii vor sa paseasca catre alta lume, ateii (mai infocati) vor sa dispara crestinii, altii se multumesc cu manele si mititei...

| kamykaze88 a răspuns:

Sa murim

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa tinem pamantului de cald tongue

| ateuNEGATIV a răspuns:

Eu unu nu am scop si scopurii sa am tot ce imi doresc

| Făgăraş a răspuns:

Căci ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul?
37. Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său? Dupa cu spunea si roxana, omul a fost creat pentru vesnicie! chiar daca a cazut in pacat, Mantuitorul prin jertfa Sa l-a impacat cu Dumnezeu si i-a daruit sansa de a se mantui, i-a redeschis raiul! Acest lucru, adica mantuirea noastra, se realizeaza in Biserica prin comuniunea cu Dumnezeu care se realizeaza prin Sfintele Taine! si dupa cum spune Mantuitorul, cel mai valoros este sufletul care este nemuritor si care va da seama in fata lui Dumnezeu de faptele sale! o zi buna!

| Maui a răspuns:

Sa-i tinem de cald pamantului.

| numaiuna a răspuns (pentru Maui):

Ce amuzant(a) esti...

| Maui a răspuns (pentru numaiuna):

Nu am glumit. Ne nastem, traim si murim, pe Pamant, nimic mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| BeyondTheMusic a răspuns:

Traiesti...si mori. Oamenii sunt paraziti laughing

| roxanagabriella a răspuns (pentru BeyondTheMusic):

Şi după ce mori? Deci te consideri, şi odată cu tine pe noi, oamenii, nişte păduchi. Da, poţi spune că faţă de Dumnezeu suntem... "un boţ de tină cu ochi" (cum spunea un părinte acum puţină vreme), dar faţă de paraziţi, eu cred că omul e cu mult mai mult decât atât. Bine... dacă tu crezi că nu poţi fi mai mult de atât, e una, dar să îi consideri şi pe alţii, e altă treabă. Cel puţin eu, cred că pot să fac mult mai multe decât poate face un păduche.

| BeyondTheMusic a răspuns (pentru roxanagabriella):

Exact ceea ce era inainte sa te nasti. Uite, inteleg ca te-a deranjat raspunsul meu. imi cer scuze dar nu toata lumea crede in ce crezi tu.happy

| roxanagabriella a răspuns (pentru BeyondTheMusic):

E ok, nu mă deranjează răspunsul tău. Toţi de aici avem păreri diverse. Încercam doar să te fac să înţelegi că întotdeauna omul este cu mult mai mult decât orice altă făptură de pe pământ.Este cununa creaţiei lui Dumnezeu. După ce mori, e drept, nu rămâi decât cenuşă, dar eu mă refer la ce e dincolo, la ce se întâmplă cu sufletul, pentru că el da, rămâne.Mă refer la viaţa veşnică. Hristos a murit pentru viaţa noastră, a tuturor, de aceea este important să avem grijă de faptele noastre. Înainte să te naşti, pur şi simplu nu erai, dar acum exişti, şi sufletul tău există. Depinde de fiecare cum şi-l păstrează, înţelegi?happy

"nu totă lumea crede în ce crezi tu"- te referi la altă religie? Atunci da, chiar că fiecare este cu a lui. Nu te contrazic şi îţi respect opinia, dar dacă eşti tot ortodox, poate ar trebui să mai reflectezi un pic. Dacă vreihappy

| numaiuna a răspuns:

Bravo Roxana...scopul nostru in viata este sa ne mantuim.

| numaiuna a răspuns:

Bravo Roxana...scopul nostru in viata este sa ne mantuim. happy

| numaiuna a răspuns:

Roxana...care este religia ta? happy

| numaiuna a răspuns:

Daca scopul nostru e mantuirea...de ce multi oameni nu mai tin cont de asta?

| Illvix a răspuns:

Singurul scop pe care il putem avea in comun cu totii este perfectionarea sinelui. Starea de absolut este fundamental una singura fiindca nu poti avea un lucru mai perfect decat altul. In particular fiecare isi alege calea, din acest motiv toti suntem liberi si nu exista "nu pot" si "nu am de ales", doar alegeri usoare si alegeri dificile.

| numaiuna a răspuns (pentru Illvix):

Aici ai dreptate...

| euuughopp a răspuns:

Uite scopul meu..si cred pe deplin in el. poti citi in biblie la Apocalipsa(revelatia)21:4.Aici se spune:El va sterge orice lacrima din ochii lor, si moartea nu va mai fi, nici jale, nici strigat, nici durere nu or mai fi.Lucrurile de odinioara au trecut..Pentru ca omenirea să se poată bucura de pace, Dumnezeu trebuie mai întâi să-i înlăture pe oamenii răi. În războiul de la Armaghedon, îngerii îi vor distruge pe toţi cei care i se împotrivesc lui Dumnezeu. Satan va fi închis pentru 1 000 de ani, iar oamenii care îl iubesc pe Dumnezeu vor supravieţui Armaghedonului, bucurându-se de viaţă în lumea nouă