| Raluxx a întrebat:

Am o intrebare care poate este RIDICOLA! Dar poate este si interesanta si este buna si de pus pe ganduri...Intrebarea estebig grinaca Dumnezeu a creat tot ce exista. D`zeu de cine a fost cret?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor .Acest sistem deosebit de frumos format din soare ,planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul ,o fiinta atat de minunata si de complexa,creata dupa chipul si asemanarea Lui.

| Raniia a răspuns:

Dumnezeu este Cel Atotştiutor,Cel Atotputernic, Cel Omniprezent, Cel Preasfânt, Cel Vesnic.

| ramona30 a răspuns:

D-zeu a fost creat la randul sau de un d-zeu mai mare supranumit "Gigel".

| Maidanezul a răspuns:

Ridicol este un lucru ca se bate apa in piua de ceva timp cu intrebari asemanatoare. Poti folosi functia cautare

| francesca89 a răspuns (pentru Maidanezul):

Aham...deci e ridicol ca se pun aceleas intrebari...Dar faptul ca tu dai nspemii de copy paste'uri la analfabetismul tau functional si la baterii duracell, nu e ridicol nu?
De conturile tale care sunt si alea foarte multe sa nici nu mai vorbim
J A L N I C!

| Maidanezul a răspuns (pentru francesca89):

Ptiu sa nu te deochi tu ce ai vrea sa fac? Uite mai pe puterile tale ca esti mai slaba de minte Daca pe strada la tara intilnesc 10 oameni le dau la toti" Buna ziua" Deci la aceeasi intrebare pot da raspunsuri diferite? Hai sa te fac sa intelegi daca 10 ma intreaba cum este pamintul este si normal ca voi zice de 10 ori ca este rotund.Cit despre afirmatia ta ca tu esti analfabet functional cu baterii duracell eu zic ca te inseli tu nu ai evoluat la baterie si motoras de cc (curent cont) tu esti modelul vechi cu arc si cheie.Chestie de evolutionism

| Wehrmacht a răspuns:

Mie mi se pare imposibil ca cineva sa existe din totdeauna.Trebuie sa fi fost creat de cineva.

| shadovv a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat. El este existenta in sine. E etern!

@daryman inaintea lui 0 este -1 copilule!

| Anonymus314 a răspuns:

Dumnezeu este vesnic,el nu a fost creat,mintea omeneasca e "setata" sa creada ca totul e creat de cineva datorita faptului ca si noi am fost creati, dar nu e asa, Dumnezeu exista de la inceput.

| Swifthammer a răspuns:

Cauza fara de cauza sau Cauza primordiala este Dumnezeu. Dumnezeu nu are o cauza, El exista prin sine insusi. Ateistii sustin ca acea cauza primordiala ar fi Big-Bang-ul, acum tu ai de ales, poti crede in Dumnezeu, sau poti crede ca nimicul a explodat si a iesit totul.

| BubblesDoubleS a răspuns:

E o intrebare veche...
Nu te astepta sa ti se zica cine la creat pe el ca cica exsista dintodeauna...

| bunica18 a răspuns:

S-a mai discutat pe acest subiect ieri, voi mai si cititzi din cind in cind raspunsurile?
Am sa-ti spun acelasi lucru:
Exista o diferenta de substantza intre noi si Dumnezeu. Noi suntem creati, lumea a fost creata in spatiu si timp, insa Dumnezeu (si prin asta inteleg Sfinta Treime) este necreat.
si am sa adaog ca daca Dumnezeu ar fi fost creat ar fi trebuit sa continui sa cauti, pentru ca un dumnezeu creat nu este unul adevarat ci unul fals.

| RockaruL a răspuns:

Dumnezău a fost creţ? Păi şi eu sunt creţ. Încep să cred că sunt reîncarnarea lui Iisus.

Răspuns utilizator avertizat
| ewygirl a răspuns:

Dumnezeu a existat dintodeauna si va exista pentru todeauna!

| ViezurE a răspuns:

Nu ştiu de cine a fost creţ, poate ondulat.

| SM_9305 a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat de nimeni sau de nimic, el a existat dintotdeauna

| Daryman a răspuns:

Dumnezeu exista de la inceput. De exemplu: ce e inaintea lui 0? Nimic. La fel si cu Dumnezeu: Ce a fost inaintea lui Dumnezeu? Nimic. Ai inteles ceva? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea asta deja devine agasanta, fara suparare.Au fost foarte multe discutii pe site cu privire la aceasta tema. Dumnezeu nu a fost creat de nimeni sau de nimic,el a existat dintotdeauna,iar un credincios se rezuma la atat. Daca Dumnezeu ar fi fost,si El, creat de cineva, atunci cine ar fi fost creatorul creatorului Sau? Dar creatorul creatorului creatorului sau? Si tot asa...Lantul slabiciunilor.In concluzie,ceva(in cazul de fata cineva)a existat dintotdeauna, a existat un inceput, altfel nu ar fi nimic din ceea ce este in ziua de azi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia fiti atenti acilisea.intrebarea intrebarilor.sa va vad acum atei si crestini, toti pentru unul.adica toti pentru ralux.raspunde-ti la intrebare netrebnicilor.

| Slice14 a răspuns:

Dumnezeu exista din totdeauna.cum s-a mai zis...El nu a fost creeat. Daca nu era El atunci nici noi nu mai eram.

| BrunetteDemonic a răspuns:

Daryman inaintea lui zero e -1...