| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare:
Care sunt principalele diferente intre Vechiul Testament si Noul Testament. Si daca poti intelege perfect Noul Testament fara sa citesti Vechiul Testament?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Noul Testament este o revelatie.Ne vorbeste despre Mantuitorul Iisus Hristos si despre viata si jertfa lui.Iar Vechiul Testament vorbeste despre Israel, evrei si pregatirea lor pentru venirea lui Mesia(Iisus Hristos). Iata mai jos detalii mai amanuntite:

Vechiul Testament pune bazele pentru învăţătura şi evenimentele găsite în Noul Testament. Biblia este o revelaţie progresivă. Dacă săriţi peste prima parte a unei cărţi bune şi încercaţi s-o terminaţi de citit, va fi greu să înţelegeţi personajele, intriga/subiectul şi încheierea. În acelaşi mod, Noul Testament este înţeles în întregime atunci când este văzut ca şi împlinire a evenimentelor, personajelor, legilor, sistemului sacrificial, legămintelor şi a promisiunilor din Vechiul Testament.

Dacă am fi avut doar Noul Testament, am fi început să citim Evangheliile şi nu am fi ştiut de ce Iisus era asteptat ca Mesia (Un rege salvator). Fără Vechiul Testament, nu am fi înţeles de ce a venit acest Mesia (vezi Isaia 53) şi nu am fi avut capacitatea de a-L identifica pe Iisus din Nazaret cu Mesia, pentru că ne-ar fi lipsit numeroasele şi detaliatele profeţii făcute cu privire la El: naşterea Lui (Mica 5:2), moartea Lui (Psalmul 22, în special versetele 1, 7-8, 14-18; Psalmul 69:21), învierea Lui (Psalmul 16:10) şi multe alte detalii despre misiunea Lui (Isaia 52:19, 9:2).

Fără Vechiul Testament, nu am putea înţelege obiceiurile evreieşti care sunt menţionate în Noul Testament. Nu am înţelege pervertirile făcute de farisei la Legea lui Dumnezeu adăugând la ea tradiţiile lor. Nu am înţelege de ce Iisus era atât de tulburat când a curăţat Templul. Nu am înţelege că putem folosi aceeaşi înţelepciune pe care a folosit-o Hristos când răspundea adversarilor Săi.

Evangheliile şi Faptele Apostolilor înregistrează multe împliniri ale profeţiilor care au fost scrise cu sute de ani înainte în Vechiul Testament. În descrierile din Noul Testament referitoare la naşterea, viaţa, minunile, moartea şi învierea Domnului Iisus, găsim împlinirea profeţiilor Vechiului Testament despre prima venire a lui Mesia. Tocmai aceste detalii validează pretenţia lui Iisus că este Hristosul promis. Chiar şi profeţiile Noului Testament (multe dintre ele sunt în cartea Apocalipsa) sunt zidite pe profeţiile anterioare găsite în cărţile Vechiului Testament. Aceste profeţii ale Noului Testament se referă la evenimentele din jurul celei de-a doua veniri a lui Hristos. Aproximativ două din trei versete din Apocalipsa sunt bazate sau fac referire la versete din Vechiul Testament.

De asemenea, fiindcă revelaţia în Scriptură este progresivă, Noul Testament aduce în centrul atenţiei învăţături la care se făcea doar aluzie în Vechiul Testament. Cartea Evrei descrie cum Iisus este adevăratul Mare Preot şi modul în care jertfa Lui înlocuieşte toate jertfele anterioare, care erau simple imagini, simboluri a adevăratei Lui jertfe. Vechiul Testament ne oferă Legea care are două părţi: poruncile şi binecuvântările/blestemul care vin din ascultarea sau neascultarea acestor porunci. Noul Testament explică faptul că Dumnezeu a dat acele porunci pentru a arăta oamenilor nevoia lor de mântuire; ele niciodată nu au fost destinate să fie mijloace ale mântuirii (Romani 3:19).

Vechiul Testament descrie sistemul sacrificial pe care l-a dat Dumnezeu evreilor pentru acoperirea temporară a păcatelor lor. Noul Testament clarifică faptul că acest sistem se referea la jertfa lui Hristos, singura care poate aduce mântuire (Faptele Apostolilor 4:12; Evrei 10:4-10). Vechiul Testament ne descrie raiul pierdut, pe când Noul Testament ne arată cum raiul a fost redoândit pentru oameni prin al doilea Adam (Hristos) şi cum într-o zi va fi restaurat. Vechiul Testament declară că omul a fost separat de Dumnezeu prin păcat (Geneza, capitolul 3), iar Noul Testament declară că acum omul poate fi restaurat în relaţia lui cu Dumnezeu (Romani, capitolele 3-6). Vechiul Testament prezice viaţa lui Mesia. Evangheliile relatează partea esenţială a vieţii lui Iisus, iar Epistolele interpretează viaţa Lui şi modul în care să răspundem la tot ce a facut El.

Fără Vechiul Testament nu am înţelege promisiunile pe care Dumnezeu urmează să le împlinească faţă de naţiunea Israel. Ca urmare, nu am putea vedea într-un mod corespunzător că vremea necazului cel mare va fi de şapte ani, timp în care Dumnezeu va lucra într-un mod special cu poporul Israel care a respins prima Lui venire, dar care Îl va primi la a doua Sa venire. Nu am înţelege cum domnia viitoare de 1000 de ani a lui Cristos se potriveşte cu promisiunile făcute iudeilor sau cum Neamurile se încadrează în ea. De asemenea, nu am putea vedea cum sfârşitul Bibliei se leagă de scopurile vagi desluşite la începutul Bibliei, restaurând paradisul pe care Dumnezeu iniţial l-a creat pentru a fi aceasta lume.

În rezumat, Vechiul Testament ne oferă o bază, fiind destinat să-i pregătească pe evrei pentru venirea lui Mesia care Se va aduce pe Sine Însuşi ca jertfă pentru păcatele întregii lumi (1 Ioan 2:2). Noul Testament mărturiseşte despre viaţa lui Iisus Hristos. Apoi priveşte la ceea ce a făcut El, la modul în care să răspundem la darul Lui de viaţă veşnică şi să ne trăim viaţa în recunoştinţă pentru tot ce a făcut El pentru noi (Romani 12). Amândouă Testamentele revelează acelaşi Dumnezeu sfânt, plin de îndurare şi drept care trebuie să condamne păcatul, însă doreşte să aducă la El rasa umană căzută, prin iertarea posibilă doar prin jertfa de ispăşire a lui Hristos. În ambele Testamente, Dumnezeu ni Se descoperă pe Sine Însuşi, cât şi modul în care să venim la El prin Iisus Hristos. În amândouă Testamentele, găsim tot ce avem nevoie pentru viaţa veşnică şi trăirea unei vieţi de evlavie (2 Timotei 3:15-17).

Înapoi la pagina de început în limba Română

Vechiul Testament versus Noul Testament – Care sunt diferenţele?

Cauta expresia:

Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Efeseni 2:8-9

Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn, şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi vei fi mântuit.

Romani 10:9

Dar Dumnezeu Îşi arată dragostea faţă de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoşi, Hristos a murit pentru noi.

Romani 5:8

© Copyright 2002-2013 Got Questions Ministries
Sursa:

www.gotquestions.org/Romana -

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vechiul Testament cuprinde legea lui Moise si modul in care s-au comportat evreii. Apoi Noul Testament vorbeste despre venirea lui Isus si crestinismul timpuriu. Cele doua parti ale Bibliei au o foarte mare legatura si se completeaza reciproc.Nu se poate intelege Biblia daca nu sunt analizate amandoua. 2Timotei3:16,17

| RAY a răspuns:

Vechiul testament este foarte diferit de nt, in primul rand si pentru ca sunt foarte multe povesti, si pentru ca ne arata un zeu care isi indruma poporul spre tara cea promisa lor
yahve este zeul razboiului desi se comporta ca un zeu razboinic
ordona de foarte multe ori crime asupra dusmanilor, isi pedepseste poporul foarte rau cum e potopul, sadoma si gomora etc
yahve e un zeu tribial
ca mitologie din vechiul testament putem invata multe si buna si rele

noul testament este foarte diferit prezinta un nou tip de mesia care promoveaza pacea, iubirea nicidecum ca yahve in vt care promova opusul
daca vrei sa intelegti citeste ambele nu doar nt

| Mădă0611 a răspuns:

Poti citi linistit, e chiar recomandat sa nu citesti vechiul testament, mai ales ca exista niste psalmi cu blesteme, si cum crestinii cred in blesteme...
VT - rautate, razbunare, crima, genocid, pornache laughing, misoginism, si ce mai era thinking
NT - iubire, pace, iertare.

| M25M a răspuns:

Pe scurt si cat se poate de clar:
VT - este prezentat Dumnezeu si schimbarile Sale de comportament
NT- viata lui Isus si invataturile hipiotice

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

"Care sunt principalele diferente intre Vechiul Testament si Noul Testament."
Scripturile ebraice (VT) au avut ca scop să îndrume poporul lui Israel care intrase în legământ cu Dumnezeu şi să pregătească calea pentru venirea lui Mesia.
Întrucât după venirea lui Isus Dumnezeu a respins naţiunea iudaică şi a încheiat un nou legământ cu o naţiune spirituală (continuatorii lui Isus) Scripturile Greceşti(NT) au ca obiectiv să ofere îndrumare acestui nou popor.

"poti intelege perfect Noul Testament fara sa citesti Vechiul Testament?"

2 Timotei 3:16 - "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna."

| ManStrong a răspuns:

Pai noul Testament sint doar extrase din V TESTAMENT SI ANUMITE COMENTARII.Cum ai putea sa intelegi perfect daca nu cunosti sursa extraselor? Si scopul cu care a fost dat.