| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare legata de dreptate! Vor avea dreptul:
musulmanii
budhistii
hindusii
iudaistii. etc. Sa stea in cer alaturi de Crestini(CEI BUNI)? DA sau NU?
Daca NU -ce vina are un om care moare hindus(de ex) care in toata viata lui nu afla NICIODATA de Biblie, Isus Cristos, Crestinism.
Sunt multi oameni pe planeta care pur si simplu mor fara sa afle vreodata ce-i aia Biblie, Isus, Botez etc (cam cateva miliarde)
Deci vor avea acesti oameni(cei buni) sa stea alaturi de crestini(cei buni) langa Dumnezeu dupa moarte? Da sau Nu?

Răspuns Câştigător
| Artesano a răspuns:

Cei care nu au aflat despre Isus și învățăturile sale se află în neștiință, iar consecința este că vor fi salvați! Atât.

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca Dumnezeu va ingadui sa intre acolo, inseamna ca si-au castigat acest drept.Noi nu avem dreptul sa judecam si nici sa ne credem mai buni.Bun este unul singur: Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Daca doar Dumnezeu e bun, atunci sunteti niste verze numai bune sa va manance caprele.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Frumos! tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns:

Dupa ce moare toti cei fara de religie crestina Ema va tine cursuri de initiere cu ei dupa care vor da bacu'. Cine pica merge la cazane iar ceilalti freaca menta aiurea cu sf. Petre si alti frecangii.

| muffy1 a răspuns:

Eu incerc sa fiu buddhist, si ca ceilalti budisti, sunt ateu. noi n uajungem in rai sau iad, ci doar ne reincarnam pana dobandim iluminarea si devenim una cu universul.

| zăGhost a răspuns (pentru muffy1):

Buddhistii sunt cum vrei tu, numai atei nu. laughing

| muffy1 a răspuns (pentru zăGhost):

Serios? mm, si cam in ce zei cred buddhistii? sau tu ai impresia ca buddha e zeul lor?

| zăGhost a răspuns (pentru muffy1):

laughing Ce legatura are raspunsul asta cu ceea ce am spus eu?
Whatever, ca sa iti fac pe plac, raspund totusi... nu, nu am impresia ca Buddha e zeul lor, ci un maestru care a ajuns la iluminare, sau mai poate fi considerat un principiu, dar asta e alta poveste.
Si buddhistii cred in Ceva, chiar daca nu ii zic Dumnezeu, ci Tot Ceea Ce Exista, Marele Tot sau pur si simplu Forta Universului, deci e total pe langa sa spui ca ar fi atei.

| muffy1 a răspuns (pentru zăGhost):

Marele tot? forta universului? tinand cont ca incerc cat de cat sa fiu buddhist, filozofia asta fiind dupa parerea mea cea mia buna, am citi o gramada de carti budiste si zen budiste, cred ca stiu mai bine ca tine, si marele tot sau faze de genul nu cred ca au fost rostite de un calugar sau maestru buddhist in viata lui
sa stii ica e o cultura fascinanta, si o filozofie incredibila, poti citi unele carti, nu stiu, poate esti crestin, nu e nici o contradicite, nu exista zei in aceasta cultura, doar niste principii de viata foarte interesante, chiar iti recomand sa cauti, cel putin vei gasi ca iti ofera o stare de calm foarte placuta
si eu cred i nceva, forta gravitatiei, asta nu ma face ateu? ateii sunt cei ce cred in zei, atat, nu forte superioare, forte superioare sunt si cele 4 forte fundamentale ale universului, dar a crede in fizica e departe de a fi un om religios, si cum buddhistii nu au nici un concept de zei, da, sunt atei. plus ca asa zisa forta universului, e pilonul de baza al filozofiei lor, si se traduce prin orice actiune are o reactiune, ceea ce e departe de o forta sau deitate sau ceva divin, asta e si unul din principiile fundamentale ale fizicii, doar ca in buddhism capata un sens filozofic, de faci bine primesti bine, de faci rau primesti doar rau,
nu vreau sa te convertesc la buddism, fiecare isi face propriile alegeri, dar iti recomand sa citesti si sa observi cultura lor, e fascinanta, si nu o privi din perspective religioase, ar fi o greseala si ai rastalmaci invataturile lor.
sau na, poti crede ca boddhistii sunt oameni credinciosi si au zei, sau poti crede ca nu au zei si sunt atei, tu vei fi tu, eu voi fi eu, si buddhistii vor fi buddhisti, indiferente de ideile tale sau ale mele
si ca sa recomand totusi ceva, e un film : the zen mind, merita

| zăGhost a răspuns (pentru muffy1):

Imi pare rau, dar chiar facem teoria chibritului. Nu ai inteles ca eu sunt pro filosofiei buddhiste, iar acum subiectul e complet deviat.
Merci oricum de recomandare, ma voi uita la film.

| Artesano a răspuns:

Cu oamenii retardați nu poți să te comporți altfel, vor crede că sunt înțelepți, ceea ce ar fi rușinos pentru specia umană!

| lolzcraft a răspuns (pentru Artesano):

Zise dobitoaca ce in loc de argumente la subiectul discutat tranteste un delir ca asta:

"Mulțumesc...din respect pentru cei care postează aici nu mă dezbrac în public, însă ție se vede treaba că-ți face o plăcere deosebită să te citești singur..."

Mai penibil de atat poti sa fii?

Hai, mai da ignore, arata ca apelul la ignoranta si cenzura comunista e specifica cre(s)tinilor. Arata ca vrei sa ai ultimul cuvant prin orice mijloace si indiferent de prostia pe care ai spus-o. Lasa raspuns si da ignore imediat apoi, ca un adevarat las comunist. happy

| Artesano a răspuns (pentru lolzcraft):

Eu cred doar că tu ești ignorant, și asta pentru că iei totul de-a gata fără să faci cercetări; pe de altă parte cu oamenii fără respect nu merită să-ți pierzi timpul, iar în al treilea rând cei care au și au avut o credință autentică nu au fost nicicând înregimentați politic.Mă uimește acuzația că țin să-mi spun ultimul cuvânt iar tu pentru a face asta îți inventezi tot felul de conturi, ceea ce pentru mine nu e doar surprinzător, e deja oribil. Păcat că mai există oameni de acest fel fără a fi monitorizați de personal de specialitate.La revedere!

| lolzcraft a răspuns (pentru Artesano):

> "Eu cred doar că tu ești ignorant, și asta pentru că iei totul de-a gata fără să faci cercetări"

Dovedeste sau lasa-ne.

> "pe de altă parte cu oamenii fără respect nu merită să-ți pierzi timpul"

Atunci de ce tii sa-mi raspunzi mereu? laughing

> "iar în al treilea rând cei care au și au avut o credință autentică nu au fost nicicând înregimentați politic."

Aberatie infirmata de realitate.

> "Mă uimește acuzația că țin să-mi spun ultimul cuvânt iar tu pentru a face asta îți inventezi tot felul de conturi, ceea ce pentru mine nu e doar surprinzător, e deja oribil."

Nu le-am inventat pentru tine, stati tu linistit. Si dureaza 10 secunde o inregistrare. Tu n-ai de ce sa ai ultimul cuvant fiindca ai trantit un delir neexplicat si irelevant, si apoi ignore-uri ca sa ai ultimul cuvant ca un las cenzurist. Asta e oribil si de monitorizat. Bolnavule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici citeste...

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are voie, daca face voie tatalui, asa cum un crestin poate ajunge in iad fiindca nu face voia tatalui, si nici credinta nu are.

| richarddawkins a răspuns:

A ajuns cineva acolo? sa stie cum sta treaba? sunt doar ipoteze fara dovezii doar speculatii

| Smiiiley a răspuns:

INCREDIBIL! Intrii pe TPU, dai la intrebari populare, si e imposibil sa nu dai de o intrebare:Cum sa zici ca D-zeu nu exista? Voi ce credeti? Exista, nu exista?

Si apoi vin siroaie de raspunsuri, pareri contradictorii!
Poza asta este tot ceea ce am eu de spus:
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/......6918_n.jpg

Cand o sa mai dau peste o intrebare de acest gen, o sa postez acelasi lucru!

| AnonymousV a răspuns:

Iolosaurus, dati seama ce spui, pe cei necredinciosi Dumnezeu ii va judeca dupa fapte (pe cei care n-au auzit de Dumnezeu), iar pe cei credinciosi dupa credinta!

| richarddawkins a răspuns (pentru AnonymousV):

De unde sti?

| AnonymousV a răspuns (pentru richarddawkins):

Ma to esti ortodox cu gura sau cu inima?

| andrei321 a răspuns:

Ma enervati cand vb depre hristosu masi el a ajutat curve concluzie si el a supto.Si ce daca zic asta cai cer iertare la dumnezeu si ma o sa ierte.Si daca nu no sa ma ierte macar ajung in iad unde am sa beau acolo e cald si dc vreti sa ajungeti in rai, ca e oposul iadului daca in iad e cald in rai mori de frig?rolling on the floor