| Vladi4ok a întrebat:

Am o intrebare la crestini nu la ateisti.Care sunt dovezile ca Adam si Eva au existat(deci savantii au avut dovezi ca omul a provenit de la maimuta). Funda(va rog fara raspunsuri de: genu nu exista,...)

21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Creaționismul bibliei
zice că oamenii sunt făcuți din pământ,
cea ce este o prostie
și nici nu explică
dispariția unor specii.

Dacă oamenii ar fi „ provenit de la maimuță ",
ar fi trebuit să fim
la fel de păroși și de blănoși,
ca și maimuțele.

O asemenea teorie,
nu ar putea explica
apariția scheletelor de oameni cu coarne
și nici a scheletelor de oameni gigantici.

http://www.antena3.ro/......58655.html
http://www.2012en.ro/2010/12/schelete-imposibile/
http://tubeclip.wordpress.com/......t-din-sua/
http://www.metalhead.ro/......e-aid87627
http://www.fara-secrete.ro/......arheologi/
http://blogosfera.piatza.net/enigma-scheletelor-uriase-din-romania-video/

Dacă ești
într-o foarte
foarte mare criză
de hârtie igenică,
ai putea utiliza,
la nevoie,

fie cartea cu minciuni =

=biblia creștinilor,

fie o carte unde zice :

"că omul a provenit,
de la maimuță ".

| Angel0 a răspuns:

"deci savantii au avut dovezi ca omul a provenit de la maimuta)"
Ceva dovezi ar fi, dar nu suficiente.

| danut a răspuns:

Dragule, dovezile fizice pe care ti le doresti nu au si nu pot exista din cauza potopului cand au aparut si modificari terestre. Dovezile fizice, arheologice pot exista doar in privinta populatiei postdeluviene. Incepand din perioada de dupa Noe apar si urmele arheologice. Totusi dovezile fizice sunt irelevante pentru o persoana lipsita de credinta. Istoria Biblica este in esenta istoria unui popor foarte cunoscut, poporul evreu. A nega ceva din istoria acestui popor este sinonim cu negarea a ceva din istoria altui popor, de exemplu poporul roman. O fi existat Burebista, dar Decebal, de unde sti ca pe columna sunt cei enumerati? Poate erau, Gica si Mitica de sorginte malgasa sau taivaneza.

| doctorandus a răspuns:

Puneti-l pe Martzian sa traduca "The chimpanzee MSY contains twice as many massive palindromes as the human MSY, yet it has lost large fractions of the MSY protein-coding genes and gene families present in the last common ancestor."

In special partea cu last common ancestor...

| danay72 a răspuns:

Ştiinţa susţine acum ceea ce majoritatea marilor religii predică de mult: Fiinţele umane din toate rasele descind din unul şi acelaşi prim om." — Heredity in Humans, de Amram Scheinfeld (Philadelphia şi New York, 1972), p. 238.
„Relatarea biblică despre Adam şi Eva, tatăl şi mama întregului neam omenesc, a spus cu secole în urmă acelaşi adevăr pe care ştiinţa l-a demonstrat astăzi: că toate popoarele pământului sunt o singură familie şi au origine comună." — The Races of Mankind, de Ruth Benedict şi Gene Weltfish (New York, 1978), p. 3.
Fap. 17:26: „El [Dumnezeu] a făcut dintr-un singur om toate naţiunile oamenilor, ca să locuiască pe toată faţa pământului.

| martzian a răspuns:

"deci savantii au avut dovezi ca omul a provenit de la maimuta" - Unde sunt "dovezile alea"? Ne poti indica studiul care demonstreaza asa ceva?

Genetica moderna pare mai degraba a demonstra un cuplu descendent comun - decat evolutia unei specii - daca esti la curent (Vezi Adam cu cromozomul Y si Eva mitocondriala si toate surprizele de dupa ce teoria asta a aparut). In plus, studiile nu dau "dovezi" ca omul a provenit din maimuta ci demonstreaza ca intre om si maimuta sunt diferente majore si ca sunt absolut incompatibile genetic.

http://www.nature.com/nature/journal/v463/n7280/full/nature08700.html

Si unul cald, din 2013:
http://m.news24.com/......y-20130607

| ErrorFound a răspuns:

Cand un om sufera de deziluzii se cheama nebunie, cand mai multi oameni sufera de deziluzii se cheama religie. Deci, daca vrei dovezi ne intrebi pe noi, nu pe credinciosi.

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns (pentru Vladi4ok):

Te freaca?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

1. Dovezi extrabiblice:
„Ştiinţa susţine acum ceea ce majoritatea marilor religii predică de mult: Fiinţele umane din toate rasele... descind din unul şi acelaşi prim om." — Heredity in Humans, de Amram Scheinfeld p. 238.
„Relatarea biblică despre Adam şi Eva, tatăl şi mama întregului neam omenesc, a spus cu secole în urmă acelaşi adevăr pe care ştiinţa l-a demonstrat astăzi: că toate popoarele pământului sunt o singură familie şi au origine comună." — The Races of Mankind, de Ruth Benedict şi Gene Weltfish.
2. Dovezi biblice:
Luca 3:23–38: „Isus avea cam treizeci de ani când şi-a început lucrarea şi era fiul lui David, fiul lui Avraam, fiul lui Adam". (David şi Avraam sunt personaje istorice bine cunoscute. Nu este atunci logic să tragem concluzia că şi Adam a fost o persoană reală?)
Cum considera Isus relatarea din Geneza?
Mat. 19:4, 5: „[Isus] a zis: «N-aţi citit [în Geneza 1:27; 2:24] că cel care i-a creat [pe Adam şi pe Eva] i-a făcut de la început de sex bărbătesc şi de sex femeiesc şi a spus: „De aceea va lăsa bărbatul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va alipi de soţia sa şi cei doi vor fi o singură carne"?»" (Dat fiind că Isus considera relatarea din Geneza un fapt real, nu ar trebui să o considerăm şi noi la fel?)

"savantii au avut dovezi ca omul a provenit de la maimuta". Aceste "dovezi" ridică mai multe întrebări decât e oferă răspunsuri.

| Dandanache a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

(David şi Avraam sunt personaje istorice bine cunoscute. Nu este atunci logic să tragem concluzia că şi Adam a fost o persoană reală?)

Nu. Biblia imbina referinte istorice incotestabile cu relatari simbolice si metaforice.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Dandanache):

Poţi sa dai si exemple?

| Dandanache a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cursul de istorie antica din facultate impartea primele carti ale Bibliei in doua perioade distincte: epoca cosmogonica, cu aspectul naratiunii de tip mitic, specific marilor culturi ale lumii, si epoca istorica, incepand de la perioada patriarhala, cea din momentul in care Biblia incepe sa fie redactata. Astfel, e absolut logic ca personajele contemporane sa ajunga in relatari (Solomon, Nabucudonossor etc.). Cele anterioare relatarii au factura metaforica si explicativa. Nu exista o narativitate istorica (asemeni celei despre viata lui Moise), ci una legendara. Vorbim de simboluri, nu de referenti reali.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Dandanache):

Asta nu constituie o dovadă, ci o interpretare care se bazează pe presupuneri. De ce, atunci Isus a făcut referire la cele întâmplate în grădina Eden ca la o realitate dar ca o alegorie?

| Dandanache a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pe presupuneri se bazeaza tot ceea ce numim exegeza biblica. Iisus vorbeste despre o ordine lumeasca instituita, in care subiectul real nu este un anume Adam, ci Omul. De altfel, Adam inseamna "om" sau "umanitate". Adam este o personificare a omului primordial, netrasabil din punct devedere istoric, si face parte dintr-o naratiune abundenta in personificari si reificari, menita sa explice prin exemple simple fenomenele complexe anterioare lumii in care traiau autorii Bibliei. Adam si Eva sunt o metafora explicativa a antropogeniei, Turnul Babel a glotogoniei, Fructul interzis o cauza simplificata a unei lumi imperfecte etc. Chiar si Origen atragea atentia asupra faptului ca nu trebuie sa ne imaginam, citind Geneza, ca totul a inceput candva undeva, cand doi oameni au muscat efectiv dintr-un fruct.

| Zenit313 a răspuns:

Daca vrei dovezi,trebuie sa intrebi ateii!
Crestinii nu au nevoie de dovezi, au nevoie de credinta si sunt ipocriti pentru ca cer dovezi!
Cand au dovezile in fata, le ignora si se bazeaza pe credinta!

Stiinta se ocupa cu dovezile, ratiunea, logica.
Religia este opusul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AA>? Ce dovezi? Informeaza-te inainte sa spui asa bazaconii! Singura lor "dovada" este structura fiziologica asemanatoare! Dovezi? Te referi la acele fosile false si la acele descoperiri mincinoase pentru a pacali prostimea si pentru a-si suntine teoria?
Te referi la acele "dovezi" care nu au reusit nici pana in secolul 21 sa o scoata din stagiul de teorie?
Vreau sa stiu ce DOVEZI! Lumineaza-ma desteptule!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si apropo desteptule nu baga toti savantii in aceeasi oala! Daca sunt savanti nu inseamna ca sunt evolutionisti si sutin un om care a vazut o simpla asemanare intre om si maimuta si a incercat sa intoarca toate lucrurile cu susul in jos!
Generalizariile astea pot veni doar de la un ipocrit cum spunea si un utilizator mai sus! RUSINE!

| Mikhtarian a răspuns:

Savantii au avut dovezi ca omul a provenit din maimuta.
ipocrit esti, in viata mea n-am vazut un /auzit un savant care sa spuna; da, ne tragem din maimute.
la cat esti de bou, nu-ti dau niciun raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| 22SWAG22 a răspuns:

Biblia si atat...