| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare LOGICA.
1. Oamenii care nu s-au nascut crestini(cam 5-6 miliarde) din 7, si care mor necrestini sunt:
-ghinionisti?
-orbi?
-surzi
-neluminati?
sau incapatinati? pentru ca nu mor crestini intr-un final?
Sunt ei mai ghinionisti decat crestinii DA sau NU?
2. Daca un om in toata viata lui,nu afla de Biblie de Botez si de Crestinism toata viata- din pacate pentru el nu va ajunge in acelasi loc cu crestinii- corect?
Concluzia- ghinionistii si prostii nu au voie in rai. pentru ca daca erau suficienti de destepti sau norocosi, trebuiau ei sa afle despre Crestinism si sa aprinda becul si sa isi dea seama ca s-au nsacut in religia gresita.-corect?
Deci aprox 5 6 miliarde de oameni care mor in alte religii decat crestinism.

35 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu ştiu de ce tot te zbaţi atât când Scriptura e destul de clară când spune că Evanghelia va fi vestită până la marginile Pământului!
Dacă tot vrei să faci ceva util pentru ei, pune genunchii jos şi roagă-te ca Dumnezeu să le despietreasca inimile.
Sunt atâţia misionari în Asia, Africa, China, la musulmani, deci e cam imposibil să existe vreun om care să nu fi auzit de Dumnezeu şi de Biblie.
Ar trebui să te preocupi mai mult de viaţa ta. Tu eşti sigur că ajungi în Rai?
Apostolul Pavel zice"Mă port aspru cu trupul meu ca nu cumva după ce am învăţat pe alţii să fiu eu cel cazut"
Ai grijă ca nu cumva să ajungă ei în Rai şi tu să ajungi în Iad.
şi ai grijă ca nimeni să nu îţi ia cununa.
Tu duci o viaţă după Cuvântul lui Dumnezeu şi eşti sigur 100% că dacă la noapte va veni Hristos să îşi ridice Biserica vei face şi tu parte din ea?

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Eu? nu cred ca voi ajunge in rai in acest moment. Dar aum caut, cercetez sa descopar adevarul. Si nu pot sa ma gandesc la mine, ma gandesc la altii.

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Eu am intrebat altceva. Si acum sunt in cercetare. Nu ma pot gandi doar la mine, si ca orice om am intrebari, dar sunt mult prea complicate pentru nivelul TPU din cate vad.

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu văd ce ai întrebat şi ţi-am răspuns.
Nu am zis că e rău că te gândeşti la alţii, e foarte bine, însă voiam să spun că nu rezolvi nimic dacă pui întrebări pe TPU despre asta, însă poţi rezolva dacă stai în rugăciune cu Dumnezeu şi te rogi Lui ca El să lucreze la inimile lor!
Trebuie să înţelegi că noi nu suntem Dumnezeu ca să îţi putem răspunde la toate întrebările. Noi nu ştim gândurile şi judecata lui Dumnezeu!

| MMihai a răspuns:

Era chestia, cu rabinul Ițic, care s-a simțit rău și a crezut că moare și a cerut să fie adus un popă și să fie botezat criștin, că vrea să moară criștin.

Nu a murit, dar popii din zonă, în predicile lor, explicau mulțimilor, că până și „marele rabin Isaac "/ Ițic, a înțeles, cam târziu, spre sfârșitul vieții, că adevărata credință este cea creștină și s-a botezat creștin.

A venit Șloim -Solomon- fratele lui Ițic, să îi zică, că a înnebunit, la bătrâneță, că unde, s-a mai pomenit, „așa mare rușine", pentru toată cumunitatea de ovrei, „ca un mare rabin, să se facă, un goi creștin".
Ițic i-a răspuns:
„ Ești tare prost me, Șloim, me."
„ Eu am crezut că mor, me.
Și am zis, că decât să moară, un ovrei de al nostru, mai bine moare un goi creștin, și de aia me, m-am făcut goi creștin.
Dar ești tare prost me, dacă vii la mine, me, să faci scândal pentru asta, me"

explicații== ( goi == care nu aparține de credința mozaică, termen evreiesc, al evreilor din România, similar cu necredincios / păgân )

| SaveTheNature explică (pentru MMihai):

Deci care e raspunsul la intrebarea mea de mai sus pana la urma?

| MMihai a răspuns (pentru SaveTheNature):

Creștinismul cu falsul păcat adamic, ( păcatul dorinței de a vrea să cunoști, că asta au introdus, împotriva voinței reale a lui Dumnezeu, preoții în biblie ), a devenit astfel o religia a neadevărului, și a minciunii.

Nu pierzi nimic, dacă nu auzi de creștinism, de biblie, și de falsul păcat adamic.

| Allrc24 a răspuns (pentru MMihai):

Ce pacat adamic? a fost o incalcare a poruncii. crede si nu cerceta.de fiecare data cand omul a cercetat a dat-o in bara. chiar nu putem avea incredere in Dumnezeu? respecti porunca si atat!

| Allrc24 a răspuns:

Incepi sa te indoiesti de Dumnezeu si nu e bine.ai facut primul pas spre ateism
crede si nu cerceta

| SaveTheNature explică (pentru Allrc24):

Nici nu ai raspuns la intrebare.

| SaveTheNature explică (pentru Allrc24):

Si raspunsul la intrebarea mea care e?

| esco a răspuns (pentru Allrc24):

Daca toti inginerii ar crede si nu ar cerceta, nu ar mai exista tehnologie.ca sa ai tu iphone si masina de 400 de cai putere.asa ca luati si cercetati!

| SaveTheNature explică:

Sunt?:

| Shaoran a răspuns:

Sunt orbi si surzi duhovniceste...
Frate, ai pus mai multe intrebari de genul, ti-am raspuns la ele, am sa o fac din nou, dar incearca sa citesti si sa cugeti la ce scriu, nu pune intrebari doar ca sa vezi ce zice lumea si sa aflii ceva...

Deci, lumea va fi judecata dupa 4 legi, iata acest articol: http://www.hanuancutei.com/......eu-Lumea/.
Citeste! Iar daca ai nelamuriri, poti sa mai intrebi...

Ca fapt divers, Noroc despre care vorbesti tu, este un demon, un diavol care a secerat foarte multe suflete, in special prunci, daca vrei am sa iti aduc un material lamuritor, dar voiam sa spun doar ca, in crestinism nu putem vorbi despre noroc sau ghinion.

Si totusi, nu sunt mai nedreptatiti decat crestinii, acesta este punctul de vedere ortodox, nu imi pasa ce spun unii si altii ca daca nu citesti biblia nu te mantuiesti (presupun ca stii ideologia cultelor (neo)protestante).
Singura diferenta este ca, in Rai ajunsi cei dupa celelalte legi, nu sunt la fel de aproape de Dumnezeu, cum sunt cei care au fost pe pamant (aceeas regula se aplica si intre ortodocsi, daca unul pe pamant a fost mai aproape de Dumnezeu, mai aproape va fi si in Rai).

| EmaS a răspuns (pentru Shaoran):

Dar poti sa cunosti voia lui Dumnezeu daca nu citesti Biblia? Eu stiu ca "Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună".

| Shaoran a răspuns (pentru EmaS):

Complet de acord, ai absoluta dreptate.
Poate m-am exprimat gresit, poate ai inteles tu gresit (pot vorbi cu tu, da?). Sfanta Scriptura este extrem de importanta, fiind un stalp principal al credintei crestine, care in ortodoxie este ajutat si de alti stalpi la fel de corecti, atunci cand sunt creati dupa modelul scripturii... acesti stalpi inseamna si trairea, si exemplul sfintilor, al mucenicilor etc. Dar toate acestea sunt valabile doar daca sunt verificate prin Sf. Scriptura.

Dar, tinand cont ca vreme indelungata multi oameni au fost analfabeti, voiam sa spun ca nu cititul exclusiv al bibliei (cititul adica studiatul ca pe o carte) este mantuitoare, ci implinirea cuvintelor Scripturistice.
Sper ca am fost concret, sunt un pic obosit si neatent, daca s-a inteles gresit ceva, din nou, am sa revin.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Ema miliarde de oameni nici macar nu stiu ce-i aia Biblie, ce-s aia misionari, si cu ce se ocupa Crestinismul. toata viata si asa mor, fara sa stie nimic.
Asta e adevarul pur.
Si conform cunostintelor mele, einu vor ajunge in rai. din pacate pentru ei. Dar de ce? nimeni nu stie sa raspunda.

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dragul meu, ma bucur ca ai o inima simtitoare si sensibila.Dar, crede-ma ca Dumnezeu cel care i-a creat ii iubeste si mai mult decat ii iubim noi.Este suficient ca iti pasa si te rogi pentru ei.Are Dumnezeu metode ca sa ii aduca si pe ei la El.Nu te mai ingrijora.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Un raspuns linistitor. imi pare bine sa mai aud raspunsuri din astea.
Totusi din cate mi-au mai spus si altii pe aici, am inteles ca scrie ALB pe NEGRU in biblie ca paganii nu vor ajunge in rai, asta e nelinistitor.

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Stii la ce m-am gandit eu? Stii ca este scris ca Domnul Isus in timpul in care a fost ingropat propovaduia Evanghelia in locuinta mortilor.Eu cred ca toti cei de acolo cand L-au vazut pe El s-au pocait! Este o parere personala, dar eu asa cred! Cu atat mai mult Dumnezeu care i-a creat ii iubeste mai mult.Fii binecuvantat pentru inima ta buna si dragostea ta.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Multumesc Ema. Nu vreau sa crezi tu sau altcineva ca am inclinatii ateice.
Imi pun adesea intrebari legate de soarta oamenilor dupa moarte.

| EmaS a răspuns (pentru Shaoran):

Este clar ca nu trebuie sa fim doar ascultatori ci si implinitori ai Cuvantului.Sa ne ajute Dumnezeu sa traim frumos ca adevarati copii de Dumnezeu!

| seagate a răspuns:

Esti ateu dar inca nu realizezi.

| 4b a răspuns:

Daca te-ai nascut cu un defect, asta nu inseamna ca nu te poti corecta; a nu accepta schimbarea e alta mancare de pestewinking
Cine are urechi, aude; cine are ochi, vede; cel neluminat poate primi lumina; incapatanatul ar face bine s-o lase mai moale, iar in ghinion nu credwinking
Atunci cand nu crezi in El esti ca si mor; poate sa-ti mearga tie bine in viata asta trecatoare, dar cu atat te alegisad cu o goana dupa vant...
laughing''ghinionistii si prostii nu au voie in rai'', au voie daca isi revin din nebunia lorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii care lucuiesc in mijlocul Asiei numai intre Budisti iti spun eu ca nu ar avea acest "noroc" de a cunoaste. Sau in Africa. Ce sursa de informare au acesti bieti oameni. Niciuna.

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

In asia sunt milioane de crestini.un search pe google si te convingi. in japonia si china mai ales. daca a ajuns acolo evanghelia deci si restul populatiei este raspunzatoare in fata lui Dumnezeu daca crede sau nu.
la fel si in africa(etiopia)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24):

Probabil. Daca e asa cum spui tu este adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba frate cand vad intrebarile voastre ma intreb daca santeti retardati sau faceti pe prostii.cum ma puteti sa puneti la nesfarsit acelesi tampenii de intrebari, si sa va mai dati si cititi sau cu oarecare cultura? mai toti aveti 9-10ani?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Daca cercetezi devi atee asa ca nu mai pune intrebari traieste in iluzii ca un papagal in colivie

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Informeaza-te inainte sa pui intrebari cu continut eronat! Cei ce nu cunosc Biblia sau apartin altor religii sunt judecati dupa legea firii: deci chiar daca nu s-au botezat, daca au facut fapte ce se pot considera bune dupa discernamantul uman ajung in Rai si cei ce au facut fapte rele ajung in Iad.

| SaveTheNature explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Cei care au raspuns mai sus nu sunt de acord cu tine. Asa iti doresti tu, asa imi doresc si eu.Dar daca te interesezi vei afla ca numai noi crestinii botezati avem sanse la rai, restul nu prea. Uite ce au raspuns ceilalti.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru SaveTheNature):

M-am interesat. Stiu ce spun.

| Făgăraş a răspuns:

A spune ca doar crestinii se mantuiesc e afirmatie egoista, desi eu sunt ortodox! Daca ar fi cum spui tu ar inseamna ca Dumnezeu este nedrept si ca pe alti in baga in rai iar pe unii in iad, desi ei s-au nascut fara voia lor in alta religie! nu pot sa iti dau un raspuns exact! Doar purtarea de grija a lui Dumnezue stie!

| Me29 a răspuns:

Oamenii care nu au primit invataturile Bibliei, poate sunt oameni simplii neinvatati, majoritatea. Dar din cauza acestui lucru Dumnezeu nu-i va judeca atat de aspru, plus ca nu degeaba preotii se roaga pentru iertarea pacatelor celor care au murit.

| arisd a răspuns:

Salut! Ai primit pana la urma un raspuns concret la intrebarile tale? Au trecut cativa ani de cand ai deschis subiectul...