| Ermer a întrebat:

Am o intrebare pentru atei in special.De ce incercati sa atrageti oamenii spre ateism? Datoria noastra ca si crestini este sa atragem lumea catre crestinism,dar nu si a voastra.

NU vreau acum sa incep un razboi intre ambele tabere aici, vreau doar sa ascult parerile voastre.

52 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Te-a tras cineva de maneca afara din biserica? N-as crede. Decat doar daca era pompier si biserica era in flacari.
Calmeaza-te! Esti liber sa ai cati prieteni imaginari vrei tu. Numai vezi, nu vorbi cu ei cand esti in public; s-ar putea interpreta.
Cat despre datorie, chiar nu inteleg de unde stii tu ce datorie am EU si de ce te roade grija.

| Dumnezău a răspuns:

>>"Datoria noastra ca si crestini este sa atragem lumea catre crestinism,dar nu si a voastra."

Dublu standard inacceptabil, pentru cineva ce se intituleaza, indirect, desigur, adept al lui Iisus si religiei sale.GTFO.

| Inferno a răspuns:

Cand ai o convingere si esti 100% sigur de ea si vezi ca ceilalti nu o inteleg ai impresia ca sunt mai putin inteligenti decat tine si vrei sa-i faci sa inteleaga.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

O convingere e una, sa fii sigur de ea e alta si sa fie adevar absolut e total altceva ....cand nu-l ai... onest ar fi s-o lasi balta!

| Inferno a răspuns (pentru rocco09):

"Orice ce prost este ferm convins, si orice om ferm convins e prost, cu cat judecata sa e mai gresita, cu atat este mai mare indaratnicia sa." Baltasar Gracian.

| Zenicide a răspuns:

E datoria voastra sa atrageti lumea catre crestinism? Are Dzeu nevoie de ajutorul vostru sau de ce?laughing

"De ce incercati sa atrageti oamenii spre ateism?" - Probabil din lipsa de ocupatie (cei care fac asta).

| Ermer explică (pentru Zenicide):

Dumnezeu a trimis apostolii in lume ca sa propovaduiasca Evanghelia.Scopul lor a fost sa atraga cati mai multi oameni la crestinism. Oamenii au avut libertatea sa aleaga, dar nu pot alege ceva ce nu cunosc de aceea este datoria crestinilor sa transmita mai departe invataturile Sfintei Scripturi.

| Zenicide a răspuns (pentru Ermer):

A trimis apostolii, si ce legatura are asta cu voi crestinii din anul 2012? Va credeti apostoli?happy Va vorbeste Dzeu? Va da indicatii?happy
"Oamenii au avut libertatea sa aleaga" - Nu prea, eu nu am avut dreptul sa aleg, am fost crestinizat de mic copil. Deci ce ai zis nu se aplica in viata reala, chiar daca suna bine.

| Ermer explică (pentru Zenicide):

Este adevarat ca ai fost crestin de mic copil.Dar ai avut libertatea de a alege daca vrei sa ramai sau nu.Ai ajuns la convingerea ca Dumnezeu nu exista si ai hotarat sa parasesti religia.
Si in legatura cu prima intrebare, sa stii ca nu ne credem apostoli doar incercam sa explicam ca omul are dreptul de a cunoaste Evanghelia. Unii insa chiar daca au auzit de ea pur si simplu nu sunt interesati deoarece cred ca nu are nicio logica. Datoria noastra este sa va spunem invataturile Biblice daca doriti sa ascultati si tot alegerea voastra este daca vreti sa le urmati.Nu vom incerca niciodata sa fortam pe cineva.

| Zenicide a răspuns (pentru Ermer):

Un fel de scapa daca poti? Haios happy Nu era mai drept daca aveam cel putin 18 ani sau macar buletin inainte sa stiu macar in ce ma bag? Sa pot formula intrebari si sa primesc raspunsuri la intrebarile mele? Sa imi fie prezentate alternativele, adica alte religii? Asta desigur daca le-ar fi pasat de mine, la fel ca aproape toate religiile si crestinismul cauta doar sclavi cuminti. Timp de generatii lantul de sclavi a continuat, pana acum.
Zidul crestinitatii e plin de gauri si stii si tu foarte bine asta.

Avand in vedere faptul ca traim intr-o lume influentata in totalitate de crestinism eu zic sa faceti o pauza.

| Ermer explică (pentru Zenicide):

Nu poti numii crestinii sclavi.In trecut daca un sclav isi parasea stapanul, acesta era executat fara mila.Acum daca un crestin se decide sa renunte la credinta nu o sa-i puna nimeni pistolul la tampla si sa-i zica "vino inapoi sau trag".Nu cred ca lumea este influentata total de crestinism si totusi chiar daca ar fi asa, daca am fi toti in stare sa respectam poruncile sunt sigur ca nu ar exista vreo problema in legatura cu asta indiferent daca esti crestin sau nu.Inca odata nu ma cred vreun Sfant.Sunt un pustan de aproape 16 ani care incearca sa-si exprime opiniile.Nu spun ca sunt capabil sa respect pe deplin credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Si socialistii si conservatorii si liberalii isi fac propaganda, desi nici la ei nu au evanghelisti.

| Nolkyz a răspuns:

Dar cine a zis ca voi aveti datoria sa ii atrageti pe ceilalti? Cine vrea sa fie de partea voastra, va fi, nu va mai chinuiti voi atat.

| ania a răspuns:

Printre altele probabil și din dorința bună de a-i face și pe alții parte la ceea ce ei consideră a fi adevărat și eliberator, dorință care după mine reflectă asemănarea lor cu Cretorul nostru de care deocamdată(ne rugăm ca pentru un timp cât mai scurt) se dezic.

| RAY a răspuns:

Eu nu atrag pe nimeni, nici unde, doar ma exprim liber, recunosc ca daca o minte deschisa vrea sa dialogeze cu mine sunt de acord, dar pe TPU inca n-am vazut crestini cu mintea deschisa ei sunt pe aici doar sa faca propaganda religioasa, deci discutile cu un crestin = timp pierdut

| relian a răspuns:

Ateii nu atrage pe nimeni nicaeri.Ei cind li se spune ceva vor explicatii asta e tot. Uite si eu vreau o explicatie de la tine daca esti credincios si ar fi trebuit sa stii zic eu chestii din religia ta.Deci intrebarea suna cam asabig grinzeu le-a zis lui Adam si Eva ca pot minca din toti pomii din gradina da? Fii atent din TOTI pomii din gradina cu exceptia celui din mijloc adica din pomul cunoasterii, ca de vor minca vor muri.Esti de acord pina aici? Si eu sint lamurit pina aici.Dar mai departe apare o problema si anume ca in acea gradina mai era si pomul vietii din care Dzeu nu lea interzis sa manince. Dupa ce Adam si Eva au mincat din pomi ca eu zic ca ar fi trebuie sa mainince ca nu stateau sa moara de foame a ajuns si la pomul cunoasterii sia mincat.Restu povestii il stim cu o singura nelamurire.Dzeu a zis haideti sai dam afara ca nu cumva sa manince si din pomul vietii si sa devina ca unul din noi sau sa devina nemuritori.Pai daca nu lea interzis sa manince din pomul vietii inseamna ca probabil mincase.Sau daca sa zicem ca mincau din pomul vietii si erau nemuritori ce mai facea dupa Dzeu? Odata ce ei deveneau nemu0ritori naspa nu le mai putea face nimic.De ce nu lea interzis sa manince si din pomul vietii? Ai o lamurire ceva?

| Mădă0611 a răspuns:

Datoria mea e sa ofer urmasilor mei un trai mai bun/libertate. Religia ofera confort psihic in robie. Nefolositor, neinteresant, jignitor chiar.

| rocco09 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cine te-a "indatorat"?

| Mădă0611 a răspuns (pentru rocco09):

Asta ar trebui sa fie gluma? thinking
Tu de ce le oferi copiilor tai ceva? (sa presupunem ca ai) Cine te "indatoreaza"? Si nu spune ca dumnezeu, nu stiu cum, ca daca ar exista, nu cred ca ii place ca ii iubesti mai mult decat pe altii.

Referitor la ce ziceai mai jos, "sa fie adevar absolut e total altceva ....cand nu-l ai... onest ar fi s-o lasi balta!", am mai zis ca adevarul vostru e unul subiectiv, asa ca, onest ar fi s-o lasati balta.

| rocco09 a răspuns (pentru Mădă0611):

Religia crestina presupune asta... daca sunt adept e normal sa fac, asta era in intrebare daca erai atenta...ateismul in principiu nu presupune propaganda!

Pe mine daca as avea copii Dumnezeu m-ar indatora ...pe un ateu nu-l indatoreaza nimic

| Mădă0611 a răspuns (pentru rocco09):

Religia e hartuire, e privare de libertate, a adeptilor (dar si-o fac cu mana lor, nu ma intereseaza) si a celor din jurul adeptilor, e, aici deja imi calci teritoriul, daca ar fi dupa mine, v-as amenda. Vreti libertatea religiei, dar n-o respectati pe a celorlalti.

rolling on the floor Deci, daca nu ai crede in dumnezeu, ai fi un fel de ceva, mai naşpa decat animalele (ele au sentimente). Sa inteleg ca voi, crestinii, nu aveti empatie (din empatie izvoraste moralitatea), deci sunteti niste roboti setati sa faceti x si y, fara sa ganditi. Imi pare rau pentru unii dintre voi. sad

| rocco09 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si la ce intrebare ai raspuns, cine te-a intrebat ce parere ai despre religie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru rocco09):

26 Decembrie 2012 00:44
rocco09 a răspuns (pentru Mădă0611):
Religia crestina presupune asta...

Lasa vinul laughing

| Ermer explică (pentru Mădă0611):

Crestinul este si el tot om.Nu ma deosebesc cu nimic de tine la acest capitol. Exista si atei si oameni de alte religii care au facut bine in lume si fara sa creada in Dumnezeu. Exista si crestini care doar pretind asta, care se cred salvarea noastra, care tin morala cuiva, dar cand trece pe strada pe langa un om amarat intorc capul. Ceea ce vreau sa intelegi este ca noi nu suntem roboti care stiu doar sa faca "x si y" noi nu avem sentimente de afectiune diferite fata de voi poate la unii sunt doar mai accentuate. Orice om analizeaza situatia si dupa aceea actioneaza cum crede el ca este mai bine.Crestinii doar incearca sa respecte poruncile Domnului, dar conteaza situatia in care se afla.De aceea indiferent ce ti-a facut "dusmanul", nu trebuie sa astepti momentul in care te vei razbuna.De ce? Pentru ca asta nu duce niciodata la bine.
"Doua rele nu fac una buna".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ermer):

Chestia cu x si y era pentru ce a zis, ca daca ar avea copii, dumnezeu il indatoreaza sa le ofere ceva, de unde se intelege ca fara dumnezeu, nu ar avea acea "datorie". Ti se pare normal? Mie nu.
Stiu si eu ca oamenii sunt la fel, doar ca percep lucrurile diferit, insa referitor la ce ziceam cu libertatea religiei, trebuie sa fii de acord ca am dreptate. Voi nici nu va dati seama cat limiteaza religia mintea (n-o lua ca jignire), si odata ce i-ai sugerat cuiva ideea de prieten invizibil in cer, rasplata vs pedeapsa, e greu sa mai fie ca inainte, mai ales daca nu detine informatii care sa-i dovedeasca faptul ca ce ii spui e fals + ca mai folositi si pariul lui Pascal. Se poate ca neputand sa fie "sfanta", persoana careia ii sugerezi ceva, sa aiba mustrari de constiinta si sa creada ca e posedata, o sa se manifeste ca atare. Totul e de la creier.
Sunt biserici la fiecare pas, daca cineva e interesat, o sa intre, si acolo o sa respectati porunca lui dumnezeu.

| rocco09 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa si, te-am intrebat ceva?

| Ermer explică (pentru Mădă0611):

E adevarat ca omul poate sa aiba mustrari de constiinta, dar e mai bine asa crede-ma. Daca el va auzi Cuvantul Domnului prima oara va fi mustrat de constiinta si va simti nevoia sa se opreasca.Mai tarziu vazand ca exista lume care nu crede in El va incepe si el incetul cu incetul sa renunte la credinta.Si asa stiind ca nu vine o pedeapsa pentru tot ce face incepe sa le faca rau celor din jur si inclusiv lui, daca se hotaraste ca drogurile de exemplu nu-l vor afecta chiar asa rau.Eu nu incerc sa atac ateii printr-un anumit mod, deoarece traim aceste vremuri in care credinta omului este foarte fragila si spun asta din propria experienta deoarece si eu am avut momente in care mi s-a parut greu de acceptat anumite aspecte.Iar daca eu care am fost crescut in invatatura crestina de mic nu pot intelege unele lucruri nu pot cere mai mult celui care nu poate accepta religia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru rocco09):

E greu cand cineva nu e de acord cu tine, stiu broken heart

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ermer):

Constiinta (mustrarile de constiinta) e grija pentru moralitate. Moralitatea izvoraste din empatie (EMPATÍE s. f. (psih.) identificare, prin trăire, cu alte persoane), deci, cu sau fara dumnezeu, oamenii au mustrari de constiinta. Exista oameni credinciosi care n-au, pentru ca oamenii isi personalizeaza zeul, si daca ei vor sa-i ierte pentru ceva, ii iarta. Decat sa-l ameninti cu iadul, mai bine ii ceri sa se puna in locul victimei, daca tot vrei ca lumea sa fie mai buna, si daca dumnezeu exista, nu cred ca o sa pedepseasca un om bun doar pentru ca nu l-a preaslavit.

| Ermer explică (pentru Mădă0611):

Este adevarat ce ai spus.Credinta fara fapte este degeaba.Atata timp cat un ateu care nu cunoaste Evanghelia si totusi face fapte care sunt necesare mantuirii va fi mai putin mustrat decat cel care cunoaste Evanghelia si se limiteaza doar la a crede.Totusi nu pot garanta mantuirea celui care a refuzat sa creada in existenta Domnului.Dar stiu sigur ca nu va fi pedepsit asa de rau ca cel ce cunoaste Evanghelia si cu toata astea le ignora crezand ca el va fi mantuit doar prin simplul fapt ca el crede in Dumnezeu.

| M25M a răspuns:

Datoria noastra ca si crestini este sa atragem lumea catre crestinism, dar nu si a voastra. -Aici chiar ca ai nimerit-o.

Totusi nu vad secte de atei, sau grupuri de atei care sa atraga niciunde si nicicum pe altii la acest curent.

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

Aaaaaa, de aici s-a inspirat Gollum ala de mai sus, cu ateii hartuitori. laughing) Saracu' puppy dog eyes
Sau de la C0nstantin.

| WhatheWow a răspuns:

Dumnezeul biblic e neajutorat de are nevoie de slugi pentru a-Si demonstra existenta? De unde stiu eu ca toti aceia ce vorbiti in numele Lui sunteti purtatori de cuvant sau doar bolnavi psihic? Crezi ca ocupi un loc mai bun in Rai, stimabile daca repeti la nesfarsit ceea ce oricine poate sa gaseasca in Biblie? Acum lumea stie sa citeasca si e suficient de inteligenta incat sa faca diferenta dintre fictiune si realitate. Realitatea e ca popii au nevoie de contribuabili cat mai multi pentru a-si sustine vietile de lux, amice si nu Dumnezeu de credinciosi! El ar putea face intr-un minut ceea ce un milion de apostoli nu reusesc in 2000 de ani; nu crezi ca asa ar fi mai logic?!
Sarbatori fericite!

| Ermer explică (pentru WhatheWow):

Este adevarat in mare parte tot ce ai spus.Omul este capabil sa citeasca in Biblie si sa traga anumite concluzii.Totusi intrebarea mea este citeste oare? Daca el pur si simplu nu crede ce rost ar mai avea sa citeasca cand nu are nimic care sa-l convinga ca este ceva adevarat acolo.De aceea incerc sa mai adaug cate un citat din cand in cand, deoarece multi nu cunosc ce este Biblie.Nu ma cred cu nimic mai special ca tine, doar pentru ca spun lucrurile astea nu inseamna ca ocup un loc mai bun in Rai.Este adevarat ca Dumnezeu are puterea de a-i face pe toti sa creada in El, dar atunci unde ar mai fi liberul arbitru?

| WhatheWow a răspuns (pentru Ermer):

Un sir lung de contradictii preced fiecare discutie pe aceasta tema, dragule, fara sa mai punem la socoteala ca voi, adica, crestinii nu ascultati ci doar vreti sa vorbiti; ca de cele mai multe ori raspunsurile voastre depasesc cu mult subiectul iar majoritatea aleg sa raspunda doar la ce le convine.
Eu spun ca citesc, tu spui ca nu citesc cum trebuie si trebuie sa interveniti voi sa-i lamuriti; tu spui ca Dumnezeu are puterea sa faca lumea sa creada in El dar nu o face ca altfel nu ar mai fi liber arbitru insa tu mai spui de asemenea ca voi, crestinii aveti datoria de a convinge cat mai multa lume.
Uite, asemenea exemple sunt marturia ca intr-o discutie dintre un ateu si un crestin nu se ajunge la un rezultat ci, mai degraba se lasa cu jigniri! Toate cele bune!

| Ermer explică (pentru WhatheWow):

Un singur lucru nu este adevarat din ce ai spus.Acela ca noi crestinii doar vorbim si nu ascultam. Daca ar fi asa nu v-as mai cere opiniile.In rest nu am obiectii de cele mai multe ori asa se termina discutiile pe tema aceasta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Jigsaw,personal,eu nu atrag pe nimeni spre ateism.E adevarat,la inceput,insistam asupra crestinilor cu intrebarile cliseice ca:de ce crezi,etc. Apoi m-am saturat,si cam asta e povestea. Orice ateu doreste sa stie "de ce",dar mai intai, consider ca trebuie sa se intrebe pe sine "de ce", pentru a se autointitula "ateu".Eu nu vreau sa ma incadrez in nici o categorie, eu am propriile mele conceptii, si atata tot.

| Alphawolf a răspuns:

Nu incearca nimeni sa atraga oameni spre ateism, nu exista valori ateiste, ateismul sustine si apara realitatea pe care o/ati patat-o cu "datoria" voastra. Deci, ratiunea ma face sa nu fiu de acord cu "datoria" vostra, motiv pentru care va arat ca realitatea este alta decat cea imaginata de voi, religiosii.

| rutanklan a răspuns:

Cine a zis ceva de atei? Ce is aia? Exista doar oameni care mai cred in Isus si oameni care au crescut mari si nu mai au prieteni imaginari.

| Drolja a răspuns:

Câți proști, câte proaste! Băi, ce i omul! Ne dăm cu părerea, că și cum de asta ar atârna viața noastră. Vai, încep să vorbesc urât, și o să mă bată mama.
Vorbesc pentru toți: Băi, dacă nu ai citit în viața ta o carte de istorie măcar, că de Biblie nu mai vorbesc, de ce te bagi în discuție? Du te, nene, la oala cu fasole și mănâncă și bea, că acolo nu trebuie să dovedești nimic.

Știu că ai spus că nu vrei să începi un război, dar m am enervat, îmi cer scuze. Văd că nici măcar nu prea se cunoaște ce este acelă creștin, care e datoria lui, în fine.

Ermer, ai o mare dreptate. Creștinii au primit porunca de a împrăștia aceaștă încredințare, dar ateii nu. Iar aici nuvreau să îmi dau cu părerea, dar e evident că un ateu consideră ca a găsit adevărul absolut, atunci când a realizat că dacă există bolnavi, iar Dumnezeu nu se îngrijește de ei, înseamnă cu nu există nici Dumnezeu.

În principiu ateii vor să înjosească creștinii, dar nu vreau să generalizez.
Stau liniștită și conviețuiesc în pace cu ateii care au bun simt și nu se măgulesc singuri că ei au descoperit cheia vieții lor, anume că mai bine te închini la oala cu mâncare (doar un exemplu), decât la Dumnezeu.
Lor li se pare absurdă ideea că există cineva sus care a creat totul, pentru atei băț+băț= două bețe, pentru creștini băț+băț= foc, dacă mă înțelegi. happy

| AlexeHellsing a răspuns:

Dragul meu, faci o confuzie gravă, noi creștinii avem datoria de a atrage ateii, cu dragoste. Dacă zici că ei n-au voie să își arate opinia despre ce crede, nu numai că încalci dreptul la libera exprimare, dar pierzi și smerenia punându-te pe tine înaintea lor iar după cum se știe, dragoste fără smerenie nu se poate.

| C0nstantin a răspuns:

A fi ateu e libera alegere. Nu cred ca ai vazut tu vreun ateu care sa mearga din usa in usa sa faca reclama cum fac crestinii sau sectele care cred in dumnezeu.

| rocco09 a răspuns (pentru C0nstantin):

Fac pe TPU, ce conteaza unde?

| C0nstantin a răspuns (pentru rocco09):

Tu stii sa faci diferenta intre o discutie pe teme religioase si propaganda religioasa?! Ca din cate imi dau eu seama tu nu prea faci asemenea diferente.

| rocco09 a răspuns (pentru C0nstantin):

Iti dai seama prost, daca ai fi deschis odata dexul sa vezi ce inseamna propaganda nu ai parea ignorant.

| C0nstantin a răspuns (pentru rocco09):

Stiu bine ce inseamna propaganda dragule.
PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune de răspândire a unor idei care prezintă și susțin o teorie, o concepție, un partid politic etc., cu scopul de a convinge și de a câștiga adepți.
O discutie se limiteaza doar la prezentarea ideilor referitoare la o anumita tema cu eventualele trimiteri la documentatia care sa sustinta acele idei. Nu are nici un caracter de raspandire a unor idei ci doar se discuta si punct.
Nu cred ca am vazut vreun ateu pe site-ul asta care sa zica faceti-va atei, veniti de partea ateismul etc. Ei se limiteaza la discutii si atat. In schimb am vazut "n" cazuri de crestini care o tin intr-una cu "pocaiti-va", "stiu eu ca Dumnezeu te are in paza" si sa nu uitam clasicul "Vei arde in Iad pentru ca nu crezi" si exemplele pot continua.
Dupa cum ti-am mai zis tu nu faci diferenta intre o discutie pe tema religioasa si propaganda religioasa.

| rocco09 a răspuns (pentru C0nstantin):

Daca tu nu ai vazut, eu am vazut

| Serenade a răspuns:

Pentru ca omul trebuie sa vada ca ceea promovati voi este incompatibil cu realitatea. Noi nu mergem din usa in usa sa atragem pe cineva spre ateism, nici macar nu indemnam lumea sa nu mai creada in zei, dar uite ca numarul ateilor a atins cel mai mare nivel din istorie, mai ales in tarile dezvoltate. Ce crezi ca a cauzat aceasta lipsa de credinta fata de irational? Accesul la informatie gratuita si in special cea mai buna unealta pentru informare internetu. Sunteti o civilizatie pe cale de disparite.Noi nu atragem pe nimeni catre ateism, bunul simt si ratiunea umana atrage omul catre ateism. O zi buna.

| YoMsG a răspuns:

Nebuni

| byzantion a răspuns:

Pentru atei: "Uitati-va impejurul vostru ce vedeti? Vedeti o creatie dar sa stii ca orice creatie sau fiinta are un CREATOR!