| Megas a întrebat:

Am o intrebare pentru atei. ( nu sunt troll)
Daca universul sau energia este infinita si atemporala de ce omul este muritor? asta e intrebarea pentru necredinciosi. care este scopul evolutiei in univers pentru care moartea omului are vreo logica in afara a ceea ce este deja spus in biblie, ca datorita pacatului ne a fost data moartea trupului. dati va rog o explicatie cat de cat dupa logica, putina a omului, supuse firii sale de ce noi trebuie sa murim. de ce evolutia universului si a lucrurilor trebuie sa duca inevitabil la moarte. care este rostul sa te nasti daca tot mori. nu? asta e gandirea materialista. totul are o cauza precum evolutia bacteriei in om. ce lucru din mediu determina logica? nu exista evolutie fara moarte cumva? daca da inseamna ca suntem prea supusi mediului si nu putem evolua asa ca mai bine murim? dar de ce nu putem evolua fara moarte? care e rostul? nu pentru ca trebuie sa existe un rost? bei apa ca sa nu ti fie sete. nu bei degeaba. sunt mii de intrebari de genul acesta. Dzeu exista, numai ca el nu intra cu picioarele de noroi in casa ta. El intra in sufletul tau pe principiul ce tie nu ti place altuia nu i face. Dzeu a dat libertate omului sa aleaga. robia Lui( a devarului) sau robia satanei. robia lui Dzeu iti aduce pace si multumirea pe care toti o cautam, iar cealalta aduce doar zbucium care saraceste sufletul de ORICE BUCURIE interioara. pentru asta am fost creati sa ne bucuram de dragostea lui Dzeu. toti avem sadit acest lucru in noi acea placere care ofera bucuria. numai ca noi nu cautam aceasta bucurie decat in lucruri desarte si temporare. asta din cauza firii cazute incepand de la adam si pana in zilele noastre.
ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca am cautat si am gasit.Eu am cautat fericirea in lumea aceasta, dar nu am gasit-o. Am cautat fericirea in posesiunile materiale si bani, dar am ramas dezamagita, ele nu mi-au adus fericirea, doar o oarecare satisfactie. Religia mea nu mi-a adus fericirea, insa a venit un moment in viata mea in care L-am intalnit pe Domnul Isus acela care este dragoste, care si-a dat viata de dragul meu pentru a fi rascumparata din felul meu desert de vietuire, am o relatie personala cu El, Il iubesc si El ma iubeste. Imi da bucurie si fericire, imi poarta de grija, si nu as renunta la El pentru nimic din lumea aceasta.

71 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu moartea in sine e rea. Moartea face parte din natura, oriunde te uiti. La urma urmei, si ca crestin, daca nu mori ca om, nu poti ajunge a fi un fiu de Dumnezeu. Problema sta in gindul vesniciei pe care Dumnezeu l-a pus in noi. Pur si simplu nu vrem sa acceptam ca trebuie sa murim. Doar o persoana care are probleme psihice se poate gindi la asta ca la ceva normal, insa una normala nu poate accepta ideea mortii prea usor. Si asta pentru ca sufletele noastre au fost create sa traiasca vesnic. De aceea apare aceasta "anormalitate" in fata mortii. Altfel, moartea facind parte din natura, si implicit din natura noastra, ar trebui sa o acceptam fara probleme, fara teama de ea. Si asta e un argument serios cu privire la existenta lui Dumnezeu pentru mine.

Oricum, e o intrebare de 5 stele!

| Rapplex a răspuns:

In primul rand, tu din prima nu vezi vreun sens fara D-zeu, deci n-ar avea rost sa scriu romane aiurea. Nu prea inteleg inspre ce bati, adica daca ne nastem trebuie neaparat sa traim la nesfarsit? Nu ne nastem ca sa murim, ci ne nastem ca sa traim, moartea survine in urma defectiunii organelor. Nimeni nu moare ca e prea sanatos, ci moare pentru ca ceva cedeaza, fie inima, fie de la vreun cancer, sau pur si simplu ca organismul e prea batran, si cedeaza. Cum adica nu putem evolua daca murim?! Ti se pare ca semeni cu cei din Neanderthal? Eu am impresia ca tu esti un mare egoist si ca ti-e extrem de frica de moarte. Ce e atat de greu sa accepti ca esti doar un minuscul dintr-un imens, nu prea insemni nimic. Greseala noastra e sa credem ca suntem extrem de speciali si ni se cuvine tot Universul. Nu, adevarul e ca suntem doar o parte din natura, si ca nu suntem cu nimic mai presus de animale, exceptand inteligenta. Faza cu "D-zeu le-a dat oamenilor liberul arbitru" e deja prea penibila si pentru un copil de 11-12 ani. Daca e adevarat ce scrie in Biblie, D-zeu nu e altceva decat un nemernic, cu N mare. El fiind atotstiutor, tu ca om nu ai cum sa ai liber arbitru, niciodata.

| Dandanache a răspuns:

Motivul pentru care lumea crede ca esti troll e ca pui 100 de intrebari fara a fi vreodata capabil sa revii cu vreun raspuns la ele, atunci cand altii iti ridica mingea la fileu. Esti "automat", nu poti sa te adaptezi la discutie. Pentru ca niciodata nu raspunzi, lasi tot timpul impresia ca fie ai fost incuiat la propriile tale intrebari, fie ca le pui doar de doru' lelii. Ba mai bine sa creada ca esti troll decat tantalau, nu?

| RAY a răspuns:

Cum poti spune ca esti crestin cand vad atata ura in cea ce ai scris?

fi calm nu suntem la razboi daca asa buni sunteti de ce e tara asta asa cum e? o tara crestina plina de hoti, criminali, pedofili, violatori de babe mai da si tu la pro tv la ora 5 sa vezi cu ochii tai o tara crestina sunt curios cati ateii au mers prin ue la furat dupa 90? sau cati fura, violeaza babe etc

| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu evolutie, big bang? ateismul e doar negarea zeiilor inclusiv al tau in lipsa dovezilor, in loc sa dovedesti ca exista amicul tau imaginar tu critici stiinta dar te folosesti de ea hai aruncati pc-ul si intoarcete in desert ca isus

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Intr-o buna zi, am sa iti fac cunostiinta cu Amicul nostru imaginar! Si atunci ai sa vezi cit de real poate fi!

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Stiu cand o sa mor, iar vechea amenitare cu iadul

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Nope, chiar in viata asta! Si asta pentru ca vreau sa nu fie prea tirziu pentru tine dupa moarte, cind, da, daca nu crezi, ai sanse sa ajungi in iad.happy
Daca El s-a aratat multora, crezi ca ii va fi greu sa ti se arate si tie, ca sa vezi cit de viu este?

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristi202):

Intai ti se spune, apoi crezi, apoi din crezul tau faci un adevar, dar ramane un adevar subiectiv, creat de credinta ta, cum ziceam, care e subiectiva.

| cristi202 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca ar fi subiectiva, nu s-ar asemana atit de mult cu a altor credinciosi care il experimenteaza pe Dumnezeu.
Si nu fac din crezul meu un adevar, ci crezul meu e bazat pe o realitate, pe ceva ce am putut vedea ca fiind real in viata de zi cu zi.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Zeul tau e asa bun ca mar trimite in iad pe vecie doar ca nu-i sunt sclav in viata asta

| Dorugar a răspuns (pentru cristi202):

Care crez?
Crezi cumva ca daca bagi calcatorul in priza se infierbanta si-ti poti calca camasa? Si in cazul asta nu este credinta decat pentru tine, pentru altii este doar un rezultat al descoperirilor stiintifice, iar daca credinta ta este tot de o asemenea natura, atunci e bine, inseamna ca esti si tu ateu ca mine!

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristi202):

Tu de unde stii ca se aseamana? I-ai auzit vorbind, sugestie, urmeaza autosugestia. Sunt asemanatoare doar ideile impartasite. Gandeste-te!

| dracu14 a răspuns (pentru cristi202):

Abia astept sa-l vad, am sa-i dau o mama de bataie, aproape 12 de ani de rugaciuni neimplinite, daca il prind il sparg

| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Dumnezeu asculta rugaciunile copiilor Sai (adica ale acelora care L-au primit in viata lor si cauta sa-L urmeze). El ne roaga sa aducem in rugaciune orice ne preocupa si El se va ocupa de problema respectiva cat mai bine, potrivit voii Sale. Cand ne confruntam cu dificultati, trebuie sa ne aruncam ingrijorarile asupra Sa si vom primi pace de la El, in ciuda situatiei neprielnice. Credinta si nadejdea noastra se bizuie pe caracterul lui Dumnezeu: cu cat Il cunoastem mai bine, cu atat ne putem increde mai mult in El.

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Da,sti ultima mea rugaciune a fost ca matusa mea bolnava de cancer sa nu moara si...a murit...

| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Imi pare rau.Dar sa stii ca pentru a primi raspuns la rugaciune, trebuie sa fim pe placul lui Dumnezeu.Sa umblam in voia Lui si sa fie in conformitate cu voia si planul Sau de lucrare.El cunoaste viitorul si poate este mai bine pentru ea asa.Ca sa nu mai sufera.

| cristi202 a răspuns (pentru dracu14):

12 ani? E putin! Eu am 18. Si nu pentru orice, ci pentru un gind pus de El in inima mea. De multe ori am vrut sa renunt la acel gind, dar imediat am stiut ca nu am cum, ca pentru asta traiesc, si in vremurile cele mai tulburi, gindul acela m-a tinut tare si a dat sens vietii mele. Au trecut 18 ani, si azi mai cred, si azi mai sper, pentru ca, dincolo de ce se vede (nu se vede nimic), stiu, simt ca se pregateste ceva, si ca e asa cum stiu: cu cit intirzie mai mult raspunsul, cu atit mai mare va fi uimirea mea cind voi vedea gindul materializat. Eu nu L-as "sparge", pentru ca gustul victoriei e mult mai puternic dupa ce astepti victoria vreme indelungata. Vrei lucruri superficiale? Ti le poate da imediat! - insa El nu e deloc superficial. Vrei lucruri serioase, care sa iti incinte inima mai mult ca orice? - orice lucru serios se face in timp, si cu atit mai bun este cu cit timp mai mult i se aloca. Eu stiu un lucru sigur: cind un credincios a avut de asteptat ani ca sa i se raspunda la rugaciune, cind i s-a raspuns, toti acei ani au fost uitati, pentru ca ce a primit a fost atit de extraordinar incit asteptarea acelor ani a fost prea mica in comparatie cu marimea a ceea ce a primit. Dumnezeu stie ce face chiar si cind credem ca nu face bine.

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Sclavul cuiva tot esti, ori a pacatului (nu observi ca iti e mai usor sa faci raul decit binele ce ar trebui sa il faci?), ori a lui Dumnezeu, care iti da mai apoi libertatea adevarata. Tu alegi! Si nu el te trimite in iad, iadul, propriul iad ti-l construiesti de unul singur in inima ta traind fara Dumnezeu. Acum poate nu e vizibil, dar in timp se va vedea.

| cristi202 a răspuns (pentru Dorugar):

Credinta mea nu e rezultatul unor descoperiri stiintifice, insa e totusi bazata pe unele descoperiri din viata reala, de pe urma unor imprejurari care nu isi gasesc alta logica. Si, da, pot spune ca sunt inca ateu, am fost inainte ateu, si credinta mi-am format-o pe baza ateismului ce il aveam, am vrut sa vad care e adevarul, am cautat raspunsuri, am observat lucrurile, am cautat sa experimentez ce am aflat, si am descoperit ca Dumnezeu exista.

| cristi202 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am mai pus intrebarea asta zilele astea: crezi ca autosugestia poate face faptele mari pe care le-au facut si le fac unii credinciosi, poate determina sa mearga unii la moarte de buna voie pentru o "idee". In China si azi se moare pentru credinta. Cei ce mor, se autosugestioneaza? Daca e asa, traiasca autosugestia! Ar trebui ca toti oamenii sa se autosugestioneze.

| cristi202 a răspuns (pentru dracu14):

"Da,sti ultima mea rugaciune a fost ca matusa mea bolnava de cancer sa nu moara si...a murit... " Desigur ca pentru tine a fost ceva extrem de rau. Dar te-ai gindit la ea, la matusa ta? Daca a fost bine pentru ea, si Dumnezeu a luat-o la El, si acum e fericita acolo sus? Oare nu a fost asta un lucru bun?

| dracu14 a răspuns (pentru cristi202):

Aproape 12 ani am fost crestin, 2 ani de cand sunt ateu.

| dracu14 a răspuns (pentru cristi202):

Pai sa ma gandesc, s-a nascut prematur, a luat un virus din spital, era foarte sensibila, 1 an a trait cu cancer, avea un copil de crescut, daca dumnezeu era asa de bun de ce s-a mai nascut, ca sa se chinuie toata viata?

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

De unde sti ca fac rau? poti dovedi asta?

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

As putea dovedi. Cind te-ai enervat ultima oara?happy Azi? Ieri? Alaltaieri? Ti se intimpla des? La cei mai multi oameni se intimpla foarte des, si e grav caci minia e un pacat. Cind ai mintit ultima oara? Azi? Ieri? Mai toti oamenii mint sub o forma sau alta - Si minciuna e un pacat, si e grav. Cind te-ai vazut mai presus decit altul (chiar daca esti asa)? Cind ai suparat
ultima oara pe cineva? Cind ai neglijat pe cineva? Si intrebarile pot continua. Raspunsul e sigur: cel putin o data ti s-a intimplat la fiecare intrebare. Si asta inseamna ca faci raul.
Dar stai linistit, si eu il fac. Si altii. Asta nu e o scuza. e o realitate a vietii umane: ne nastem cu raul in singe. Si desigur ca nu trebuie sa fiu negativist, ci sa recunosc si ca fiecare din noi are si o parte buna, cu care facem toate lucrurile frumoase pe care le facem. O ai si tu pe aceea, insa si raul sta lipit de inima ta, orice ai face. Si daca la un moment dat lasi ca vreun pacat sa te stapineasca, drumul spre iad e deschis. Chiar daca e pavat cu intentii bune.

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristi202):

laughing Proasta alegere pentru exemplu de autosugestie. Exact aia e autosugestia, multi dintre ei nici nu mai simt durere. Of, pacat ca nu mai stiu in ce carte am citit despre asa ceva, era ceva cu psihanaliza si era un exemplu cu martiri. Daca zic eu, nu ma crezi, dar daca dadeam citatul, era altceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristi202):

"La martirii şi misticii de care am vorbit, durerea este nu numai refulată, dar cauza însăşi a răului devine o sursă de beatitudine. Carnea este sfâşiata, sângele curge, iar ideea de sacrificiu, acceptat şi oferit, umple conştiinţa de fericire."
A se observa "ideea de sacrificiu" (acceptat si oferit), asta e autosugestie. Nu trebuie sa iti zici "sunt ok. sunt ok. sunt ok. sunt ok." ca sa fii ok si sa zici ca e autosugestia, trebuie sa crezi ca esti ok, fara sa iti zici. Apa sfintita, de exemplu, te face sa te simti mai bine, daca esti credincios, dar daca iti dau apa de la robinet si zic ca e sfintita, doar ideea ca e sfintita o sa te faca sa te simti bine.

| cristi202 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cauza însăşi a răului devine o sursă de beatitudine. Carnea este sfâşiata, sângele curge, iar ideea de sacrificiu, acceptat şi oferit, umple conştiinţa de fericire." Sti ce vrei sa zici prin asta? Ca martirii si misticii sunt de fapt sadici, ca isi gasesc placerea in suferinta. Insa nu e asa. Noi nu ne gasim palcerea in suferinta sau moarte, ci avem puterea sa o acceptam si sa ii facem fata. Atita tot. Insa asta e cu totul altceva. O femeie, necredincioasa, ce si-a pierdut fata, singura fata intr-un accident, si-a pierdut si mintile, o alta femeie, credincioasa, si-a pierdut intreaga familie, trei copii si sotul, a facut fata pierderii, nu cu placere, desigur, ci cu greu, dar a avut puterea sa infrunte necazul teribil ce a lovit-o. Despre asta vorbeam, si nu e vorba de sadism aici, de placerea de a suferi, de a-ti gasi fericirea in suferinta.
"Apa sfintita, de exemplu, te face sa te simti mai bine, daca esti credincios, dar daca iti dau apa de la robinet si zic ca e sfintita, doar ideea ca e sfintita o sa te faca sa te simti bine." Posibil, e adevarat! Dar faza asta tine doar la cei slabi psihic, sau la cei labili. Un tip puternic nu va fi influentat de ce zici tu.
Si mai e ceva, demn de luat in calcul, pentru ca eu, si altii desigur, ca crestin consider ca atesta cel mai bine realitatea lucrurilor spirituale: faptele, intimplarile, imprejurarile. Sotia mea are o sticla (de plastic) cu apa sfintita de vreo 5 ani, a scris chiar data pe ea de cind a luat-o de la biserica. Acum, e la mintea cocosului ca apa, daca sta, se strica, dupa citeva saptamini intr-un bidon, nu mai e buna de baut, iar dupa citeva luni, se schimba si la culoare, nu mai e transparenta, ci devine tulbure. Incearca experimentul asta, daca nu crezi. Interesant e ca, desi au trecut 5 ani, apa era ca in ziua in care a luat-o - limpede, si mi-a dat sa gust, si era la fel de buna ca o apa proaspata. Hai, te rog, nu spune ca a fost autosugestie si in cazul asta, ca mi s-a parut doar mie si sotiei mele! As vrea totusi sa stiu ce explicatie gasesti acestui fapt. Care nu are legatura cu nimic psihic. E un fapt - apa sfintita nu se strica. Am dovada, pe care nici eu nu o credeam cindva. Si pot oricind sa iti arat aceasta dovada.

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristi202):

Cine a pomenit ceva de sadism? Fapta lor e asemanatoare cu a unei mame care indura foamea ca sa dea copiilor mancarea, unele ajung sa n-o mai simta + ca martirii vad moartea ca o eliberare, ideea ca o sa ajunga in rai (autosugestie) ii elibereaza de suferinta, ei se departeaza de realitate, gandul lor paraseste trupul si trupul doare, chiar daca durerea tot de la creier vine. Sunt oameni credinciosi care se pierd cu firea cand pierd persoane dragi, asa ca exemplul asta nu e bun, sa nu mai zic ca e tot autosugestie.
Apa care nu se strica, sincer, nu stiu explicatia si n-are rost sa caut pe net, nu stiu ce proprietati are busuiocul, stiu ca se foloseste asa ceva, sau daca se mai foloseste ceva.
Apa vs n autosugestii, n cantareste mai mult.

| Mădă0611 a răspuns:

Asta e natura si in natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma. De unde stii ca energia oamenilor dispare dupa moarte? Nu ma refer la suflet, rai, iad. Daca zici ca datorita pacatului ne-a fost data moartea trupului, stelele de ce "mor"? Cum au pacatuit? Sau plantele.

| Dorugar a răspuns (pentru Mădă0611):

Energia sufletelor oamenilor se arde in ceea ce numim "viata"!
Ce ramane dintr-un foc care a ars si acum s-a stins?
Incearca sa transferi aceasta comparatie asupra naturii umane!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Si chiar daca tu nu crezi ca exista, vei avea parte de o surpriza!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

De ce eu si nu tu?
Crezi ca e suficient sa furi Biblia unei alte religii ca gata l-ai furat si pe Dumnezeul din cer al acelei religii?
Asta ar fi una, iar a doua este faptul ca religia crestina nu vine nici de la Isus si nici de la Dumnezeu ci de la un criminal inconjurat de sarlatanii sai care au inventat o religie noua folosind scriptura religiei mozaice si mitul lui Isus!
Deci orice zici tu nu are nicio alta acoperire decat lipsa de cultura si eventual prostia acolo unde e cazul ca sa nu mai pomenesc si de impostura, evident in masura in care acestea pot da o acoperire celor inculti!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

Unde am zis eu energia sufletelor? laughing Poate sa fie suflet, gand, constiinta, ceva nemuritor. Ramane scrum si dioxid de carbon. Totul se transforma.

| Dorugar a răspuns (pentru Mădă0611):

Chiar daca nu ai zis-o tu sufletul este o form de energie, si se cheama energia Psi. Nu exista nimic nemuritor asa cum nu exista foc care sa nu se stinga cand nu mai este alimentat!

| Dorugar a răspuns:

Ai plecat de pe premise gresite!
Nimic nu este vesnic, nici macar Universul/ele si cu atat mai putin energia, totul este trecator si perisabil.
2 Sensul si copul evolutiei este acela de la simplu catre complex, adica de la amoeba la Dumnezeire, chiar in Biblie scrie ca Omul a devenit Dumnezeu, iar realitatea stiintelor moderne printre care ingineria genetica ne confirma acest lucru, si anume ca omul parte a unei societati dezvoltate este un Dumnezeu atotputernic.
3 Trebuie sa murim din cauza ca suntem uzati, si trebuie sa facem loc celor tineri, mai inteligenti si mai puternici, pentru ca in asta consta insasi mecanismul evolutiei!
3 Nimic nu este vesnic totul piere la un moment dat, chiar si Universul din care facem parte.
4 Nu exista niciun alt Dumnezeu decat societatea omeneasca dezvoltata atotputernica si creatoare, cauta definitia cuvantului "a exista" si vezi daca se potriveste lui Dumnezeu!
5 Ideea de Dumnezeu iti este strecurata in cap si in inima prin minciuna, sarlatanie imbrobodire si santaj!
5 Dumnezeu nu a dat omului niciun liber arbitru, si asta este dovedita prin asa zisa "carte a vietii" in care iti este scris planul pe care-l are Dumnezeu cu tine,+ faptul ca Dumnezeu ti-a lasat o LEGE, care nu iti da libertatea sa faci ce vrei! Faptul ca tu faci ce iti trece tir prin cap, si nici nu te gandesti sa respecti Legea lui Dumnezeu, este o lucratura a Diavolului!
6 Dumnezeu nu aduce nicio pace si nicio multumire, acestea fac parte din structura omului, Dumnezeu prin biserica sa crestina a adus numai saracie, suferinta, mizerie, boli si molime + schingiuiri bestiale si razboaie!
Omul are ca dar genetic primit din iubirea din care a fost creat de Dumnezei sai personali PARINTII, hormonul fericirii, serotonina, in timp ce Dumnezeu la da oamenilor doar viata in chin, mizerie suferinta si moarte!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Dumnezeu este vesnic!

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Unicornul rosu a devenit invizibil!

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

El nu exista!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Vesnic este si Nimicul...mai ales cand este localizat intre urechile unora!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Sigur ca la tine te referi!laughing

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Evident ca nu!
Ma refeream la cineva care are impresia ca exista vesnicie!
Nu cumva erai tu aceea care debita asemenea prostii?

| cristi202 a răspuns (pentru Dorugar):

Depinde a cui urechi! Sa nu ne inselam in anumite privinte!winkinghappy

| cristi202 a răspuns (pentru Dorugar):

2) Sensul evolutiei e de la simplu la complex. Genetica infirma asta. Cit de complex e un om fata de o amoeba? Fa un calcul matematic simplu. Nu ai suficient timp de la prima amoeba la primul om, daca e sa tii cont ca evolutia s-a petrecut incet, pentru toate schimbarile care se presupun a se fi petrecut. In timp, viata a parut de vreo 3, 5 miliarde de ani. Schimbarile sunt mult mai multe, e destul sa privesti doar la diferentele fizice, dar mai la cele chimice! Nu pot aici sa spun un numar exact, dar cred ca e vorba de sute de miliarde, daca nu mai mult! Si asta presupune, faun calcul, imparte 3, 5 miliarde la sa zicem 350 de miliarde, si vei vedea ca la citeva zile ai nevoie de o schimbare evolutiva ca sa poti ajunge de la o amoeba la complexitatea fiintei unui om.
3) De acord, ne uzam, si de aceea trebuie sa murim, dar de ce cel mai adesea, gindul mortii ne inspaiminta? De ce nu accpetam moartea cu seninatate, asa cum acceptam somnul cind ne culcam seara? Tocmai aici se vede ca e o problema, ca nu existam, cel putin sufleteste vorbind, ca sa murim, moartea nu face parte din natura sufletului nostru.
"Nimic nu este vesnic totul piere la un moment dat". Cit se poate de adevarat cu privire la Universul in care traim. Dar sa fie doar atit? Daca exista ceva mai mult, ceva ce tu nu stii? Si in privinta asta, de la ce premisa pornesti, care iti e argumentul ca toate sunt trecatoare si ca nimic nu e vesnic?
4)"societatea omeneasca dezvoltata atotputernica si creatoare" Creatoare a ce? A urii, a crimelor, a drogurilor, a doua razboaie mondiale, a atitor lucruri rele?
5) Orice vatman nu are libertate prea multa cu tramvaiul sau, insa unul bun va duce pasagerii sai cit mai lin, fara frine bruste sau alte chestii care sa ii deranjeze. In plus, va sti sa evite accidentele posibile - astea tin de libertatea personala, desi ii e ingradita de sinele tramvaiului. Camn aceeasi e si situatia cu Legea lui Dumnezeu. Insa la Legea lui Dumnezeu, descoperi un lucru interesant: cu cit accepti mai mult sa o asculti, cu atit mai liber te simti!
6) Ai cunoscut tu adevarata biserica? Daca ai cunoaste-o, iti zic eu ca ai deveni credincios!
Dar esti tare cu serotonina! De ce atunci cei injectati cu ea nu sunt cei mai fericiti oameni de pe pamint? De ce nu se injecteaza cu ea toti oamenii pentru a fii fericiti? Tu de ce nu te injectezi cu eahappy?

| Dandanache a răspuns (pentru cristi202):

"Schimbarile sunt mult mai multe, e destul sa privesti doar la diferentele fizice, dar mai la cele chimice! Nu pot aici sa spun un numar exact, dar cred ca e vorba de sute de miliarde, daca nu mai mult! Si asta presupune, faun calcul, imparte 3, 5 miliarde la sa zicem 350 de miliarde, si vei vedea ca la citeva zile ai nevoie de o schimbare evolutiva ca sa poti ajunge de la o amoeba la complexitatea fiintei unui om."

Aici sper ca ti-ai dat seama ca ai o problema de logica. Ai estimat numarul de schimbari necesare la 350 de miliarde doar pentru a obtine un rezultat dorit. In realitate nu stii si nu poti aprecia de cate schimbari ( cat dureaza, cum opereaza), are nevoia evolutia. Esti in afara cercului de expertiza. Falsa apreciere a timpului l-ar putea determina si pe un ateu sa numere speciile de animale de pe glob si sa le compare cu secundele dintr-o zi, rezultatul fiind ca Dumnzeu nu ar fi putut niciodata sa creeze animalele intr-o singura zi (aici apeland la convingerile fundamentaliste, ca zilele creatiei au durat fiecare 24 de ore), deoarece ar fi avut la dispozitie doar cateva sutimi de secunda pentru fiecare animal.

| Dorugar a răspuns (pentru cristi202):

2 Nu este corect cum ai facut tu calculul cu numarul schimbarilor petrecute datorita evolutiei! Greseala consta in faptul ca tu consideri ca schimbarile evolutive s-au petrecut in mod liniar succesiv, ceea ce nu corespunde realitatii.
3 Gandul mortii nu ii inspaimanta decat pe ignoranti, de ex filozofii anticii grec nu aveau frica frica de moarte tot asa cum nu au frica de moarte cei care au avut experiente apropiate mortii.
3a) Despre ce nu stiu nu vorbesc, si niciun caz nu ma bazez pe credinta fundamentata prin ignoranta! Argumentul ca toate sunt trecatoare il vedem in natura inconjuratoare si din rezultatele cercetarilor astrofizicii care covedesc ca si stelele mor, sau chiar si galaxiile! Nimic nu este vesnic!
4 Crimele si ura sunt ramasitele societatii primitive bazata pe credinta in diavoli. Societatea dezvoltata este formata din oameni cu educatie facuta corect pe baze stiintifice, pe formarea omului prin socializare corecta si printr-o instructie bazata pe invatatura si cunoastere rationala, si nu pe credinta a proasta bazata pe santaj si sarlatanie. Diferenta intre societatea dezvoltata din tari civilizate ca tarile nordice si evul mediu intunecat si religios este ca atunci toata lumea traia in mizerie si suferinta, iar astazi toti traiesc in conditii demne avand servicii sociale care fac inutila religia si rugaciunea a proasta. Nu uita ca biserica pe care tu o aperi este cea mai bicisnica institutie din istoria umanitatii, pentru ca in afara de instrumente diabolice de torturat oameni, nu a adus nimic omenirii!
5) Tu ca si crestin ce esti nu esti in masura sa vorbesti despre Legea lui Dumnezeu pentru ca religia ta o incalca, sau ai vazut tu vreun crestin sa urmeze legea Torei> Crestini nu au Lege ci doar un Testament, dar si ala este facut la ordinul unui ucigas ca Pavel impreuna cu apostolii bisericii sale niste sarlatani manati de interese murdare!

| CeaCuMasca a răspuns (pentru EmaS):

Ce te face atât de sigură în afirmațiile tale? Nu vreau să pornesc o contradicție,spune-mi doar,dacă nu te deranjează, care este acel element misterios de care tu ai/ai avut parte, fără devieri de la subiect, referiri la biblie sau rânduri extra-folosite și recitate, de fapt.De ce ești creștină? De ce tu da și eu nu?

| CeaCuMasca a răspuns (pentru EmaS):

Dar ce te face să crezi că un agnostic nu poate beneficia de fericire sufletească,departe de valorile superficiale? Ce te face să crezi că acel ceva ce îți aduce bucurie se numește Iisus,că principiile creștinismului,ideea de rai și iad sunt corecte? Că trebuie să asculți predica preotului în fiecare duminică și că ești nevoită să accepți și să urmezi niște principii misogine? Un individ ce-i urmează principiile lui Buddha,spre exemplu,găsește,la fel ca tine,o anumită stare de fericire superioară,mult peste plăcerile materiale. Ești de acord că creștinismul este doar o cârjă în experimentarea fericirii? Că această senzație de bunăstare sufletească este ceva peste religie? Că e foarte posibil ca oamenii să nu știe cine/ce e acea forță superioară,dar faptul că încearcă să o delimiteze și să îi ghicească regulile să ii ajute în a atinge starea de bine,dar, la un moment dat, s-ar putea să simți nevoia de a te descotorosi de principiile omenești, să realizezi că poți rămâne fericit, chiar de nu știi în ce mai exact crezi.Admiți această posibilitate? Ai luat-o în calcul?

| EmaS a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Ma bucur daca cineva poate sa fie fericit, agnostic fiind. Eu personal desi aveam tot ceea ce mi-am dorit: un loc bun de munca, un sot minunat cu care m-am casatorit din dragoste, trei copii minunati, posesiuni materiale, totusi, aveam un gol in inima mea. Acest gol s-a umplut cu Dumnezeu, deoarece avea ''forma Lui''.

| cristi202 a răspuns (pentru Dandanache):

"Aici sper ca ti-ai dat seama ca ai o problema de logica. Ai estimat numarul de schimbari necesare la 350 de miliarde doar pentru a obtine un rezultat dorit." Eu am zis doar cu aproximatie, un minim care sa ateste ca evolutia e imposibila. Numarul poate fi mult, mult mai mare, descurajant de mare. daca stai sa te gindesti la diferentele dintre o simpla celula si o fiinta complexa cum e omul. Gindeste-te doar la functiile creierului, ale ficatului, ale rinichilor, gindeste-te la toata informatia transmisa altei generatii, la diferentele ce pot apar ein acest sens. Lucrurile sunt extrem de complexe in comparatie cu functiile unei singure celule.
Eu nu cred ca Dumnezeu a creat lumea in 6 zile. Biblia nu spune asta. Ziua de 24 de ore, ca etalon, apare abia in a patra "zi" a creatiei, cind se spune ca Soarele si Luna au fost creati ca sa stabileasca timpurile: zilele, lunile si anii. Abia aici e vorba de zi de 24 de ore. Inainte putea fi oricit, mai ales ca la Dumnezeu " o mie de ani sunt ca o zi si o zi ca o mie de ani", dupa cum spune Biblia. Deci e clar ca, desi se vorbeste d e6 zile, ele puteau fi ere, ere de mii de ani. Ideea nu e de zi de 24 de ore, ci de perioade de timp. Si asta nu ar contrazice deloc stiinta.

| cristi202 a răspuns (pentru Dorugar):

2) Nu conteaza ca schimbarile evolutive s-au petrecut in mod liniar succesiv sau nu. Oricum, nu ai timp suficient pentru a se intimpla toate.
3) Da, de ce filozofii greci nu au avut teama de moarte? Pentru ca stiau ca dupa moarte e foarte posibil sa existe si altceva
3a) Daca tu imi zici ca la tine acasa alcoolul e trecator, pentru ca se bea repede, cum apare, nu inseamna ca experienta ta e totul si ca iti poti permite sa zici ca alcoolul nu tine in casele oamenilor, ca trece repede. In casa mea o sticla de vin poate "putrezi" acolo, dat fiind ca nici eu, nici sotia mea nu prea beau bauturi alcoolice. Chestia cu alcoolul ca fiind trecator poate fi doar o experienta a ta personala, din ceea ce tu cunosti, insa poate exista si altceva in lumea asta, ceva ce tu nu ai cunoscut inca
4) Iarta-ma nu vreau cumva sa te jignesc, dar vorbesti de parca ai fi comunist!happy Ei ce mai vorbeau asa despre formarea "omului nou de tip socialist"
5) NU invatatura lui Pavel o urmez eu neaparat, ci pe a lui Isus Hristos, care a dat doar doua porunci: sa Il iubesc pe Dumnezeu cu toata inima mea, si pe aproapele meu ca pe mine insumi. Daca fac asta, nu mai imi trebuie alta Lege.

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Acel gol pe care-l simteai era in cap, adica golul lasat de lipsa inteligentei, in aceste situatii este si normal sa-l umplii cu smack adica cu prostii gen "dumnezeu" adica cu cai verzi pe pereti.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Cred ca am ceva mai multa decat tine!

| Dandanache a răspuns (pentru cristi202):

Acel minim pe care tu il aproximezi e in afara sferei tale de expertiza. Nu sunt un mare sustinator al evolutionismului, dar nici criticul lui, tocmai pentru ca nu sunt in masura sa ma pronunt asupra lui. Numai bine.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Cine nu este cu Dumnezeu este impotriva Lui!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Cred ca nu mie ai vrut sa imi raspunzi. Eu nu sunt ateu, si nici nu vorbeam despre Dumnezeu, ci despre evolutionism. Verifica inca o data, poate vroiai altcuiva sa ii scrii.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Nu poti sa fi crestin pe jumatate. Ori esti crestin ori nu mai esti! happy

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Of, draga Ema, cum vrei tu sa imi arati ca nu stapanesti cuvintele. Hai sa facem o mica clarificare de termeni. Prin faptul ca amandoi credem in Hristos, amandoi suntem CRESTINI. Asadar, nu sunt ATEU. Fiindca tu crezi in adevarul literal al Bibliei, asta te face crestina FUNDAMENTALISTA. Deoarece eu sunt sceptic si mai liber in gandire, sunt crestin AGNOSTIC. Daca cumva eu cred ca evolutia este posibila sau reala, asta ma face EVOLUTIONIST TEIST. Biserica Catolica incurajeaza aceasta practica. Daca tu nu stii ce este evolutionismul dar il contrazici ex officio, asta te face PROFANA, adica o nepriceputa, o persoana care nu e in masura sa se pronunte. Si daca tu esti neoprotestanta, si eu sunt ortodox, asta te face ERETICA, schismatica.

Concluzia: doar fiindca o ERETICA FUNDAMENTALISTA si PROFANA iti spune ca esti ATEU, asta nu inseamna ca nu esti CRESTIN, chiar daca AGNOSTIC si EVOLUTIONIST TEIST.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Of, draga Dane cum ma mai crezi tu pe mine o eretica! Domnul Isus m-ar numi credinciosa pentru ca eu cred ceea ce scrie in Cuvantul Sau. Nu poti sa spui ca esti un bun crestin dar in acelasi timp tu crezi ca aceasta viata nu vine de la Dumnezeu prin creatie ci totul este rezultatul unei oarbe intamplari adica viata a aparut de la o simpla celula si a evoluat pana la complexitatea creierului.happy

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Draga mea Ema, nu te cred eretica, Biserica mea te catalogheaza astfel. La fel cum tu ma cataloghezi ca fiind necrestin. Cred ca aceasta viata vine de la un creator, nu cred in abiogeneza, in intamplare. In acelasi timp, nu consider ca Biblia imi spune exact, in mod literal, cum s-a intamplat, ci in mod simbolic. Cosidera-ma fratele tau mai visator, dar nu ma lasa sa-ti par pagan.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Bine, o sa te consider fratele meu mai mic care mai are inca de invatat din ale religiei!(Ma abtin sa iti spun care este parerea majoritatii despre Biserica ta!)
Uite eu am invatat la studiu biblic despre cuvantul tradus prin ''tesut ''din limba ebraica inseamna ''brodat''.Eu cred din toata inima, am toata certitudinea ca Dumnezeu este Creatorul nostru si al intregului Univers. Psalmul 139 ne spune:,, Tu mi-ai intocmit rinichii, Tu m-ai tesut in pantecele mamei mele:
Te laud ca sunt o faptura asa de minunata. Minunate sunt lucrarile Tale, si ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!
Trupul meu nu era ascuns de Tine, cand am fost facut intr-un loc tainic, tesut in chip ciudat, ca in adancimile pamantului.
Cand nu eram decat un plod fara chip, ochii Tai ma vedeau; si in cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau randuite, mai inainte de a fi fost vreuna din ele.,, In limba ebraica, cuvantul tradus prin tesut inseamna brodat. El a tesut o broderie aleasa. Asemeni unui tesator care brodeaza un model frumos in mai multe culori, Dumnezeu ti-a intocmit venele, muschii, nervii, fiecare cuta care te face sa fii unic si special. Tot El ti-a creat personalitatea si ti-a intocmit planul vietii tale.http://www.youtube.com/watch?v=xOwMQzNGDx4

| cristi202 a răspuns (pentru Dandanache):

"Acel minim pe care tu il aproximezi e in afara sferei tale de expertiza." Da, ai dreptate. Nu pot face o expertiza clara cu privire la ceea ce am zis, la ceea ce s-a intimplat, dar nci nu e nevoie de asa ceva, dupa cum nu nevoie sa intelegi ca intre Pamint si Soare e o distanta foarte mare, care nu poate fi facuta cu masina. Exact, aceasta distanta e de vreo 149 de milioane de km, dar nu asta ma intereseaza pe mine, ci faptul ca e atit de mare, fie ca mi se pare mie mai mica, fie ca mi se pare mie mai mare, si ca nu o pot face cu masina aceasta distanta. Nu imi trebuie o expertiza pentru asta, e la mintea cocosului. La fel e si cu complexitatea omului. Distanta dintre om si celula primordiala e atit de mare incit nu poti sa o parcurgi cu pasii evolutiei in timpul limitat de cind exista viata. In acest caz, tu trebuie sa tii cont absolut de fiecare schimbare, cit de mica, intervenita. Acum, despre celula primara, amoeba, poate eu ca om pot sa invat totul despre ea, toate functiile, genetica, etc, insa despre om, sa luam doar neurologia, un singur nerv e atit de complex, sau sa luam neuronul, despre care inca se stie atit de putin, imi va trebui o viata sa devin specialist neurolog, si totusi voi avea inca multe, multe necunoscute cu privire la neurologie. Si e doar o functie a organismului uman! Chiar nu pricepi complexitatea omului, nu intelegi cit de multe schimbari au intervenit, daca e sa luam evolutia ca fiind valabila? Si ca aceste schimbari nu au timpul suficient de cind exista viata pe pamint sa se intimple toate, si incet de-a lungul timpului?

| Dandanache a răspuns (pentru cristi202):

Inteleg foarte bine complexitatea fiintei umane, somatica si mai ales psihica. Ce spun insa evolutionistii e ca evolutia nu e liniara. Procesele au loc concomitent, neexistand un singur canal care poate fi ocupat la un moment dat de un singur proces. Mai multe nu pot sa zic, imi cunosc limitele, si nu sunt capabil nici sa desfintez, nici sa sustin evolutionismul. Si nici nu ma simt dator sa aleg una din variante, pe baza unor motivatii religioase sau antireligioase, cum fac poate cei mai multi.

| EmaS a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Pentru ca am cautat si am gasit.Eu am cautat fericirea in lumea aceasta, dar nu am gasit-o. Am cautat fericirea in posesiunile materiale si bani, dar am ramas dezamagita, ele nu mi-au adus fericirea, doar o oarecare satisfactie. Religia mea nu mi-a adus fericirea, insa a venit un moment in viata mea in care L-am intalnit pe Domnul Isus acela care este dragoste, care si-a dat viata de dragul meu pentru a fi rascumparata din felul meu desert de vietuire, am o relatie personala cu El, Il iubesc si El ma iubeste. Imi da bucurie si fericire, imi poarta de grija, si nu as renunta la El pentru nimic din lumea aceasta.

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns:

Cica nu esti troll... Corect! Esti un troll frustrat. In ceea ce priveste aceasta intrebare... va las sa va spargeti capetele.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiIsBack a răspuns:

Noi trebuie sa murim pentru ca ne drogam, pentru ca fumam, si din astea pentru ca mancam chipsuri lays, chio...