| chelstone a întrebat:

Am o intrebare pentru crestini si vreau raspunsuri sincere, vreau sa reflectati putin la ceea ce va spun acum (de fapt la ceea ce biblia voastra va spune), la imaginea voastra interioara in raport cu credinta voastra si apoi sa dati un raspuns: Credeti ca mergand la biserica, dand de pomana, mergand la moaste, sarbatorind zilele importante ale crestinatatii, tinand tot felul de traditii ale crestinilor aveti vreo sansa in plus la mantuire decat un crestin care nu practica aceste ritualuri sau fata de un ateu?!
Daca citesti pilda fariseului si a vamesului ai sa vezi ca mantuirea nu consta in a merge la biserica, la moste, a da bani la saraci sau in a bate cruci cand treci pe langa biserici.

Si atunci, daca dumnezeu nu are nevoie de biserici si de pomelnice, care sunt un total non-sens pentru dumnezeu si pentru iisus, de ce puneti atat de mare pret pe aceste biserici fara valoare, pe aceste ritualui care sunt egale cu zero, pe slujbe?! Dumnezeu nu cere nici botez, nici impartasanie si nici slujba de inmormantare ca sa ajungi in rai, si atunci de unde astfel de practici?!

Mai e si scena talharului de pe cruce... Ce a facut el din tot ce face un crestin ca sa se mantuiasca?! NIMIC! Era un talhar, un om fara dumnezeu, si totusi s-a mantuit in ultima clipa a vietii sale. Fara spovedanie, fara slujbe, fara biserica, fara popi. Daca dumnezeu spune ca nu aveti nevoie de biserici, de popi si de pomeni ca sa ajungeti in rai, voi de ce nu respectati cuvantul lui?! Sau de fapt, adevarul este altul, voi, toti acesti habotnici, sunteti departe de dumnezeu, de ceea ce vrea el de la voi si, mult mai departe de mantuire.

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Talharul de pe cruce a avut cel mai de pret lucru:CREDINTA in Isus.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Biblia se contrazice asupra credintei talharului. Citeste-o.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Daca tu nu intelegi nu inseamna ca se contrazice.De ce spui asta?

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Cati talhari de pe crucile invecinate l-au ocarat pe Isus? Unul sau doi? Depinde ce evanghelie citesti. N.B.: erau doar trei cruci acolo.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Isus a fost rastignit intre doi talhari.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Sigur ca da. Un talhar doi talhari. Corect, nu?

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Da, evangheliile au cazut de acord ca erau doi talhari crucificati impreuna cu Isus, dar la Matei ambii talhari il ocarasc pe Isus, deci se duc amandoi in iad, in timp ce la Luca numai unul il ocaraste pe Isus, deci unul din talhari se duce-n rai iar celalalt in iad.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Poate ca la un moment dat or fi spus fiecare cate ceva, dar pe urma si-a schimbat parerea.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Asta trebuie sa scrii mata in Evanghelia dupa EmaS, sa nu lasi lumea sa cada-n ratacirea lui Matei si a lui Luca. Asemenea poveste, cu talhar care si-a schimbat parerea, nu exista nici la Matei, nici la Luca, ci ai copyright pe ea daca n-a publicat-o alt schlemiel inaintea ta.

| 3xfemeie a răspuns (pentru EmaS):

Talharul tot talhar ramane. Oare a fost credinta sau frica? Oamenii se sperie in fata mortii si de multe ori abia atunci apar regretele. Mie, de exemplu, imi este greu sa inteleg pilda talharului de pe cruce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nici legile umane nu permit sa platesti de 2 ori pentru aceiasi greseala. Poate oare divinitatea sa faca o astfel de nedreptate? Cand nu inteleg ceva, eu ma pun in situatia celui judecat si a celui care judeca.E o senzatie foarte ingrata uneori.Incearca.

| 3xfemeie a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus eu ca cineva plateste de doua ori aceeasi greseala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu ai spus direct, dar ai spus:" Mie, de exemplu, imi este greu sa inteleg pilda talharului de pe cruce."Nu ai inteles, zic eu, de ce erau considerati fara pacate. Cu ce gresesc in rationament?

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Textele se refera la momente diferite. Initial ambii Il ocarau, apoi, insa, celalalt s-a smerit s-a cait.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Asta e inventia dumitale. Asa ceva nu apare-n Biblie, in schimb sunt trecute pedepsele pentru cine vrea sa adauge ceva la aceasta carte.

| Raniia a răspuns:

Pentru a te califica drept credincios, trebuie sa fii un practicant al Cuvantului, un implinitor al acestuia!

| Angel0 a răspuns:

De ce esti asa de sigur?

| CristianCRS a răspuns (pentru Angel0):

De obicei sunt sigur pe ceea ce zic/fac, daca ai detalia ce te-a intrigat poate as sti ce sa raspund happy.

| Angel0 a răspuns (pentru CristianCRS):

"Isus si Iisus sunt cuvinte total diferite cu intelesuri la fel de diferite... "

| CristianCRS a răspuns (pentru Angel0):

Pai dupa cum am spus,, de obicei sunt sigur '' acum ca ai specificat despre ce este vorba, ai dreptate in privinta intelesului sunt unul si acelasi, cat despre cum se scriu persoana de mai sus fiind crestina ortodoxa, ortodoxie de la noi care a preluat textele Grecesti ar fi fost corect sa scrie Iisus.Am auzit multi reprezentanti ai bisericii care afirmau ca numele de Isus este folosit de sectanti etc., dar cum increderea mea in biserica tinde spre 0 imi dau seama ca tot ei mai spuneau,, Biblia care nu este tiparita si aprobata de Patriarhie nu e buna ''... Si cu numele lui Iisus e o discutie prea lunga.In fine pe scurt nu sunt sigur deloc pe ce am afirmat, ai avut dreptate.

| GhuRtty1989 a răspuns (pentru Angel0):

Iesus(in lb. graca, limba in care a fost scris Noul Testament) nu cred ca il poti transpune ca Iisus. din punc de vedere al gramatici grecesti cel mai bun mod de transliterare ar fi Iesus sau Isus.

| Thunderstruck a răspuns (pentru CristianCRS):

Ce conteaza cum se scrie isus? Chiar nu va-nteleg, nu tot la aceeasi poveste va referiti?

| CristianCRS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu nu inteleg cu ce te-a deranjat pe tine asta, discutia era intre mine si Angel0, si nici macar nu era o discutie conflictuala.

| AlexandraCroft a răspuns:

Bisericile au fost facute pentru ca era nevoie si de o credinta vazuta..nu doar ce este scris in Biblie..Multi oameni se duc la biserica si facand acatiste pentru iertarea pacatelor, dar in sufletul si mintea lor nu isi doresc asta cu adevarat, ce vreau sa spun e ca, degeaba te poti duce regulat la biserica daca nu iti dai seama de pacatele pe care le-ai facut si nu incerci sa le indrepti sau cand se duc unii oameni la slujbe nu sunt atenti si nu le e mintea acolo...ca practic te duci degeaba.Iar cel dupa cruce si-a dorit cu adevarat mantuire din toata fiinta sa..de aceea a fost iertat..depinde mult de bunavointa fiecaruia.

| chelstone explică (pentru AlexandraCroft):

Dumnezeu nu asteapta sa-ti ceri iertare, sa tii post si sa te spovedesti, fariseul asta facea insa, vamesul s-a mantuit dandu-si seama ca fara iisus el nu poate face nimic, si ca toate s-ar intampla pentru ca asa vrea dumnezeu. Iisus cere sa-l porti in suflet nu sa-ti ceri iertare, sa tii post, sa mergi la biserica. Nu postul si mersul la biserica te mantuieste, ci faptul ca-l ai pe iisus in cuget, asta vrea sa spuna biblia in aceste pilde, ca iisus este singurul care te poate mantui. Pare atat de simplu, nu trebuie sa dai bani la popi, nici la saraci, nici sa faci matanii, nici sa mergi la moaste. Nimic din toate ritualurile acestea nu duce la mantuire, si nimeni nu-ti cere sa le practici.

| usuk a răspuns:

Toate aceste "obiceiuri bisericesti" mie personal mi se par o mare prostie. pe langa faptul ca unii oameni(care merg sa viziteze moaste sau pomeni) se injura mai rau ca la usa cortului, se imping si numa ca nu-si dau in cap, nu vad nimic constructiv in respectarea lor(obiceiurilor);
chiar daca sunt crestin(mai mult sau mai putin) mentionez ca a trecut mult timp de cand nu am mers la biserica>si probabil va mai trece lol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai pus mai multe intrebari.O sa incerc sa-ti raspund la prima si,daca dialogul este benefic ambilor, voi continua
Intrebi tu:la ce este nevoie de biserica, pomeni, moaste, etc.Hai sa extrapolam putin.Dece ai nevoie de legaturi de rudenie,de ce te duci in vizita la parinti,rude, prieteni, de ce iti cinstesti (intr-un fel sau altul) mortii, de ce iti serbezi ziua de nastere si participi sa serbarea zilei de nastere a celor dragi? Daca-ti poti da raspuns la aceste intrebari, poti intelege si de ce crestinii procedeaza asa cum arati tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cunosti crestinismul.tu vezi doar crestinii. ori asa zisii crestini.tu nu vezi padurea din cauza copacilor.insa vrei raspunsuri.esti ciudat.foarte ciudat.

| chelstone explică (pentru anonim_4396):

laughing Copacii formeaza padurea... Oricum astfel de abordari spun multe despre lipsa ta de cunostinte. Tu nu ai de unde sa stii ce cunosc eu sau nu. Asa ca orice comentariu pe aceasta tema este egal cu zero.

| CristianCRS a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea,dar ceea ce spui tu pentru mine cel putin are sens,nu sunt ateu,cred doar in Dumnezeu,sunt de parere ca uneori ai nevoie sa crezi ca exista o entitate omniprezenta care pune ordine in lucruri,pentru mine se numeste Dumnezeu pentru altii se regaseste sub alt nume dar e unul si acelasi,sunt de parere ca restul sunt inutile,nu stau sa merg la biserica sa fac pe crestinul si apoi sa ies sa injur, sa urasc oamenii si tot ce fac,, crestinii adevarati'', nu cred intr-un preot pentru ca as fi putut fi eu in locul lui daca as fi facut o scoala de teologie etc etc deci daca nu duce o viata de sfant este doar de decor. O spun raspicat si fara retinere cand spun ca eu unul cred in Dumnezeu pentru ca asa simt, dar biserica si tot ce implica ea pe langa faptul ca e corupta si avida dupa putere si bani nu imi prezinta nici o garantie ca reprezinta valorile si mai ales adevarata legatura cu Dumnezeu.
Asadar eu consider ca ai dreptate cam in tot ceea ce ai spus mai sus.

| tasmania a răspuns:

Ai si n-ai dreptate. Lucrurile s-au denaturat nitel, din cauza teologiei babesti, dar nu intr-atat incat exagerezi tu. Daca sfintii trecuti in calendar au fost habotnici, atunci si noi suntem. In sensul asta. Nu in altul.

| GhuRtty1989 a răspuns:

Nu stiu care este orientarea ta, dar apreciez ca ai facut niste obiectii corecte cu privire al crestinism. se pune prea mult accent pe toate astea nu au nici un rol cu privire la mantuire, dar nu toate sunt inutile: bisericile, botezul sunt pentru viata de credinta nu pentru mantuire. Mantuirea este doar prin Isus si doar prin jertfa Lui

| Stefanescu_Mircea_1994 a răspuns:

Nu zice Dumnezeu ca are nevoie sa mergem la biserica. Nu, nu el are nevoie, noi avem nevoie. Pentru noi mergem la biserica, spre folosul nostru, ajutand pe saraci ne-a invatat sa facem asta pentru a invata sa ne smerim, pentru ca nu ajungi in rai daca esti mare smecher ca sa zic asa. Cat despre botez, aici te contrazic. Isus spune clar in bible ca trebuie sa fim botezati din apa si din Duh ca sa putem ajunge in cerurui. Botezul e un legamant intre tine si Dumnezeu, in care decizi sa il urmezi toata viata. Cat despre atei, bineinteles ca se vor duce in iad. Iar despre talharul de pe cruce, a fost cand Isus era inca in viata. Isus ne-a lasat aceste cuvinte sa le implinim dupa plecarea Lui. Iar dupa cum observi, in bible nu mai e nici o persoana mantuita fara botez dupa moartea lui Isus de pe cruce.

| Stefanescu_Mircea_1994 a răspuns:

A...cat despre bibilii, sunt toate la fel. Indiferent de religie. Doar ca exista doua traduceri. Una de Cornilescu si inca una de nu mai stiu cine.