| Razvan681 a întrebat:

Sunt creștin. De unde pot lua Sfânta Împărtășanie? Mă bazez numai pe Sfânta Scriptură și îi mărturisesc păcatele numai și numai lui Dumnezeu. Simt când pot să iau Sfânta Împărtășanie dar nu știu de unde, în afară de biserici ortodoxe, catolice, care O dau doar după spovedanie.

Răspuns Câştigător
| Denly a răspuns:

Ia-ți o pâine și un pahar de vin și împărtășește-te, ce e e așa greu, daca zici ca ești pregătit/vrednic.

11 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Gaseste alti crestini liberi ca tine, va adunati undeva si frangeti o paine si beti putin vin in amintirea lui Isus. Exact asta a spus El sa se faca nu ce fac ortodocsii sau catolicii. Mai sunt neoprotestantii care au si ei cina dar au si ei pretentii.

| xerxes1 a răspuns:

Esti crestin neinformat.
La catolici te impoartaseste dupa fiecare slujba, chiar de trei ori pe zi daca vrei, fara sa te intrebe de impartasit.
Mai interesant este la greco-catolici.Iti da paine inmuiata in vin.
La ortodocsi se pot transmite microbi, streptococi sau ciuperci precum candida, hepatita A sau mononucleoza infectioasa etc.

| EcceHomo a răspuns (pentru xerxes1):

Candidoza viscerală? Hmm, simt puțină greață de la ultima împărtăşanie...big grin

| Mclaren12 a răspuns:

De regula orice popa iti poate da ritualul ala de nimic in schimbul unei sume de bani evident.

| Mircea08 a răspuns:

Sfanta Impartasanie este o chestie creata de Sfantul Sinod. Iisus nu a spus niciodata cuvantul "sfanta impartasanie " ci a spus :
Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtăşirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtăşirea cu trupul lui Hristos?
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 10/16
Iisus nu impartasea cu lingurita, simbolic, ci dadea ucenicilor paine si vin ca sa manance si sa bea la cina! Nu le-a cerut sa se spovedeasca, dimpotriva i-a invatat sa nu se spovedeasca nimanui
Daca te bazezi pe Evanghelie (Iisus a propovaduit Ebanghelia nu alte scripturi) bine faci, dar alunga din minte ceea ce ai invatat auzind de la altii, chiar de la preot pentru ca e gresit

| AnonImOO000 a răspuns:

Salut Razvan. Ma bucur sa aud asta, si eu ma bazez doar pe scriptura, dar trebuie sa mergem in casa Domnului, chiar daca noi prin moartea lui Hristos suntem iertati de toate pacatele. Dumnezeu ne strange pe toti in casa Lui. Ma bucur ca ai ales sa vii la Dumnezeu si ca L-ai primit pe Hristos ca mantuitor personal, pentru ca doar asa poti fi mantuit si iertat. Doar daca iti pui increderea in Hristos printr-o rugaciune simpla Dumnezeu te iubeste si te cheama la El. Dumnezeu te asteapta cu bratele deschise sa te intorci la El. Dumnezeu este un tata iubitor caruia ii pasa de tine intr-un mod foarte personal, daca ai crezut in Iisus Hristos ca mantuitor personal toate pacatele tale sunt iertate, Hristos te cheama plin de dragoste si rabdare, El te-a chemat in tot acest timp si te-a asteptat. Daca alegi sa fii fiul Lui, Il ai pe Hristos in tine. Si Il poti accepta printr-o decizie de a-ti pune increderea in El, printr-o rugaciune simpla ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc'' cand vei alege sa fii fiul lui, toate pacatele tale sunt sterse, ai puterea invierii lui Hristos in tine si vei fi pentru totdeauna fiul Lui Dumnezeu. In momentul in care ai ales sa Il primesti pe Hristos, duhul tau nu mai este mort, este viu, si tu poti comunica cu Dumnezeu, ii poti marturisi pacatele, poti comunica cu Dumnezeu prin intermediul rugaciunii prin Duhul Sfant, dar daca te bazezi pe fapte pentru a fi mantuit, nu vei fi acceptat. Doar prin increderea in Hristos vei fi primit de Dumnezeu, Hristos te cheama la El.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonImOO000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intri la inchisoare daca : nu minti, nu furi, nu injuri, nu lovesti, nu violezi, nu ucizi, nu curvesti, iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti, daruieste saracilor din ce ai tu, iarta-ti fratii, iubeste-ti dusmanii. nu cumva opusul acestor lucruri te duce la inchisoare? uita-te la orice puscarias, crezi ca a intrat acolo pentru ca a ascultat de biblie? biblia se preda in puscarie.

Răspuns utilizator avertizat
| Razvan681 explică:

Am auzit că Trupul și Sângele lui Isus sunt importante, de asemenea, adică Împărtășania, cum i se spune, și că atunci când simți că ești curățat de păcate O poți lua. Din păcate nu prea sunt biserici creștine și atât la noi în România în care nu îți cer să li te spovedești lor ca să O iei.

| Denly a răspuns (pentru Razvan681):

Ia-ți o pâine și un pahar de vin și împărtășește-te, ce e e așa greu, daca zici ca ești pregătit/vrednic.