| alinaa765 a întrebat:

Am o macinare cam prosteasca…
De cateva luni is bolnava si ma simt tot mai rau. Cand eram la baia am vazut ca a trecut ceva negru prin spatele meu prin oglinda si m-am cam speriat. Pe urma stand jos mi-am amintit cum bunica mi-a povestit despre o fata din copilarie, care a vrut sa si vada ursitu si uitandu-se in oglinda, a trecut un om cu sicriu in spate. Fata a murit 3 ani mai tarziu.
Bunica era din Curtea de Arges, nu stiu daca asa era obiceiul lor.
Ce sa fac sa scap de asta, ma framanta

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"De cateva luni is bolnava si ma simt tot mai rau"

despre ce boala vorbim?

"Pe urma stand jos mi-am amintit cum bunica mi-a povestit despre o fata din copilarie, care a vrut sa si vada ursitu si uitandu-se in oglinda, a trecut un om cu sicriu in spate. Fata a murit 3 ani mai tarziu. "

aici sunt legende urbane, precum "omul negru"!
nimic real!

| alinaa765 explică (pentru Simpatic):

De Acalazie si is suspectata de scleroza multipla, nu mananc solid doar lichid

| Simpatic a răspuns (pentru alinaa765):

Pacat

recunosc ca de acalazie pana acum nu auzisem, am citit si inteles sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(Din Psalmii lui David)

Dumnezeule, întru numele Tău mân­tuiește-mă și întru puterea Ta mă ju­decă. Dumnezeule, ascultă rugă­ciunea mea; pleacă urechea Ta la graiurile gurii mele. Ia aminte spre mine și mă ascultă, că m-am mâhnit întru îngrijorarea mea și m-am abă­tut. Inima mea s-a tulburat întru mine și frica morții a căzut asupra mea. Temere și cutremur au venit peste mine și întunericul m-a acoperit.

Doamne, Dumnezeul mântuirii me­le, ziua am strigat și noaptea înaintea Ta. Să ajungă până la Tine rugă­ciu­nea mea; că s-a umplut de rele sufletul meu și viața mea de iad s-a apropiat!

Miluiește-mă, Doamne, că nepu­tin­­­cios sunt! Vindecă-mă, că s-a tul­bu­rat foarte sufletul meu. Ostenit-am întru suspinarea mea. În toate nop­țile îmi stropesc patul cu lacrimile mele și în ele îmi scald așternutul.

Pentru ce ești mâhnit, suflete al meu, și pentru ce mă tulburi? Nădăj­­duiește spre Dumnezeu și mă voi măr­turisi Lui, mântuirea feței mele și Dumnezeul meu.

Domnul este luminarea mea și Mân­­tuitorul meu, de cine mă voi teme? Domnul este sprijinitorul vieții mele, de cine mă voi înfricoșa?

Iubi-Te-voi, Doamne, virtutea mea! Domnul este întărirea mea și scă­pa­rea mea și izbăvitorul meu. Dumnezeu este ajutorul meu și voi nădăjdui întru Dânsul: Apărătorul meu și puterea mântuirii mele și sprijinitorul meu. Amin.

Vino în ajutor, Doamne, căci se duc oamenii evlavioşi,
pier credincioşii dintre fiii oamenilor. Oamenii îşi spun minciuni unii altora,
pe buze au lucruri linguşitoare, vorbesc cu inimă prefăcută. Nimicească Domnul toate buzele linguşitoare,
limba care vorbeşte cu trufie, Amin.

| alinaa765 explică (pentru anonim_4396):

Considerati ca poate fi ceva real? Avand in vedere ca cu cateva zile inaitne am visat ca mi pica un dinte apoi a murit un vecin

| LaviniuA a răspuns:

Eu mai vad chestii in oglinda din baie, dar e mai degraba imaginatie + oboseala cred. Nimic suspect.

Daca visezi ceva legat de dinti, se poate sa aiba legatura cu sanatatea.

Legat de ce apare prin oglinzi - se zice ca oglinzile pot sa arate chestii din lumile nevazute sau din trecut/viitor. Deci povestea cu defuncta a avut succes la bunica in sat happy
Cel mai probabil nu vei vedea nimic ciudat vreodata in oglinda, asa din senin.

p.s. vezi ca turcul e mai catolic decat papa si baga lumea in sperieti cu credinciosia lui.
Sanatate.

| Robert2526 a răspuns:

Nu imi dau seama daca tu faci misto de noi sau chiar ai ceva probleme.