| GhuRtty1989 a întrebat:

Am o nedumerire. De ce sunt mai multi atei care pun intrebari decat credinciosi? Mi s-ar parea just sa fie mai multi credinciosi tinad cont de caracterul categoriei unde sunt postate intrebarile si comentariile.
stiu ca intrebarea ar fi trebuit sa fie pusa la conversatii, dar acolo ateii sunt mai putini.
as dori sa raspunda doar cei care au ceva bun de spus, deoarece cei mai multi doar se baga in seama cu raspunsurile lor si nu ofera o clarificare. multumesc happy

28 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că se numește „Religie" categoria, nu „Credincioști". Religia e un subiect vast și oricine se poate porunța indiferent de orientarea religioasă, cât timp întrebările respectă tema.

| William a răspuns:

Pentru ca unii atei sunt obsedati de religie si de Dumnezeu.

| Vlach a răspuns (pentru William):

Deci nu sunt atei adevarati happy

| Vlach a răspuns (pentru William):

0 puncte ateismul, 1 punct+viata vesnica crestinismul!

| mODIN a răspuns:

Am mai vazut intrebarea asta de 1000 de ori.E sectiune de religie nu de crestinism.Intrebariile noastre sunt pe baza de religie deci nu au ce cauta la conversatii.

| mODIN a răspuns:

Iti spun sigur ca 9 din 10 crestini nu au deschis in viata lor o Biblie.

| relian a răspuns:

Credinciosi nu au intrebari de regula, ei iau lucrurile asa cum sint ele, totul vine de la dzeu asa ca ce sa intrebe. Apoi mai este si nivelul de cultura etc.iar la credinciosi la majoritatea zic este ceva mai scazut sa nu spun altfel sa nu supar lumea pe aici.Cind intrebi ceva, cind ceva nu iti este clar trebuie sa faci conectii, legaturi, sa pui mintea sa lucreze sau sa ai o minte in sensul asta.As crede ca oamenii asa se nasc credinciosi si cei care pun intrebari.Cind te nasti cu caracterul asta sa intrebi, sa te intrebi, sa vrei sa fii lamurit si asa mai departe cu siguranta acea persoana nu va fi una credincioasa.O persoana curioasa pune intrebari, nu se lasa, nu accepta lucrurile sa fie lasate asa deci va fi un INTREBATOR.

| AndraRox a răspuns (pentru relian):

CREDINCIOS, -OOSĂ, credincioși, -oase, adj. (Adesea substantivat) 1. Care este demn de încredere, pe care te poți bizui; devotat, fidel unei persoane; nestrămutat, statornic față de un angajament, de o idee, de o cauză. 2. Care crede în existența lui Dumnezeu și se conformează practicilor religioase. — Credință + Suf. -ios.
Confunzi termenii. Credincios nu este sinonim cu credul, draga @relian. Nivelul scazut de cultura al credinciosilor comparativ cu cel al cui? "Cind te nasti cu caracterul asta sa intrebi, sa te intrebi, sa vrei sa fii lamurit si asa mai departe cu siguranta acea persoana nu va fi una credincioasa." Nu stiu daca se datoreaza varstei, dar eu pun adesea intrebari. Sunt crestin-ortodoxa, sunt o persoana sociabila si deschisa, putand accepta opiniile altora. Insa ma deranjeaza cand ceilalti ma considera incuiata datorita faptului ca fac parte din aceasta religie. Nu mi s-a intamplat decat pe acest site sa ma simt jignita. Si trebuie sa recunosc, nu am nicio problema cu ateii, dar imi pare rau sa intalnesc persoane ca tine. Respect parerile celorlalti dar nu e nimeni obligat sa accepte insulte de acest gen. Sper sa raspunsul tau va fi suspendat.

| relian a răspuns (pentru AndraRox):

Nu vad cu ce te am jignit, ca te simti tu jignita asta e alta poveste si nici nu sint curios de asa ceva.Cind o sa intru la tine si o sa fac referire directa atunci da poti sa spui ca te superi si asa mai departe.Arata si mie crediciiosi din astia cu mintea deschisa si maninc.Pe de alta parte ce ai comentat tu referitor la cum am scris ori cum scriiu, cred ca tu confuzi pe aici cum le spune categoriile.afla draguta ca aici este categoria religia daca stii dei aia, deci nu confunda religia cu gramatica unei limbi.Cred ca asta e tot, iar tocmai prin faptul ca sigur ai reclamat raspunsul meu arata cum sint religiosii sau credinciosii.Ar fi mai bine sa fii deschisa la dialog, si apoi indiferent cine te jigneste direct sau indirect, ori ca te simti tu asa nu da in acea persoana, cauta sa ii arati ca esti tu ok, vorbeste frumos chiar daca ti se vorbeste urat si asa mai departre.Parca asta era sloganu lui Isus nu? Asa si tu ce faci? Iei masuri nicidecum nu urmezi calea celui in care crezi.Cu alte cuvinte sa iti fie rusine ca te dai mare religioasa, dar de fapt esti eacat cum am spus in raspunsul dat catre intrebare.Si de alta data comenteaza direct la intrebarea ta, ca pina la urma nu te am invitat eu la ciorba aici.Nu iti place ce scrie cineva f bine treci m, ai departe nu citi.Deci crestinatatea ta ortodoxa asta te invata sa dai in cap, sa iei imediat masuri nu conteaza cine e persoana si asa mai departe.Asta este de fapt invatatura bisericii ortodoxe nicidecum invatura lui isus.Dar imi pierd timpul degeaba ccu tine ca oricum nu se prinde nimic de tine si nici nu intelegi sensul a ceea ce am aratat.

| AndraRox a răspuns (pentru relian):

E dreptul meu sa-mi exprim punctul de vedere. Nu ma consider mare credincioasa, din aceasta cauza am folosit "crestin-ortodoxa". Nu ti-am vorbit urat, nu am avut si nu am intentia sa o fac. Ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca te-ai referit la nivelul redus de cultura. Ai spus-o cu superioritate ceea ce nu este frumos. Nu sunt deschisa la dialog? Din moment ce vrei sa "imi inchizi gura", tu avand dreptul la opinie libera si permitandu-ti sa imi spui "sa-ti fie rusine" sau "nu se prinde nimic de tine", cu pretextul ca "o mare religioasa" trebuie sa taca si sa suporte jigniri din partea celorlalti, nu am de gand sa port un dialog cu tine. Pentru a-ti demonstra ca am totusi bun-simt, iar "crestinatatea mea ortodoxa" nu ma invata sa dau in cap, iti urez respectuos o seara placuta in continuare si toate cele bune.

| relian a răspuns (pentru AndraRox):

E dreptul tau, insa daca tot vrei sa comentezi pe altii ce au dat raspunsuri atunci fa-o normal fara sa reclami.Parca asa ai spus ca ai reclamat comentul meu. Daca tu ai fi fost cea care ar fi pus intrebarea si comentam direct la intrebarea ta atunci da zic eu puteai sa reclami.Asa insa nu prea vad de ce sa reclami pe cineva care vorbeste la modul general, ori la o intrebare pusa de altcineva.Eu daca e sa comentez cum ai facut-o tu niciodata nas spune si nu am spus gata ma duc la invatatoare sa te reclam ori sati reclam comentariul.E chestie de gradinita chestia asta.Ce am mai observat pe siteurile straine este ca lumea acolo chiar daca ar injura, ar vorbi murdar nimeni nu il suspenda, ori mai stiu eu ce.De ce? Habar nu am, insa am observat o chestie f interesanta acolo.Cine intra si injura, ori vorbeste urat pur si simplu este ignorat de toti, dar de absolut toti si acea persoana vorbeste asa de unul singur.Nimeni nu se oboseste sa il sau sa ii reclame comentariile si nici cei care administreaza sitele no face.Nu stu de ce n-ar putea si romanii sa faca asa.Stiu ca este f greu sa putem accepta asa ceva.Insa cred ca acea persoana care injura sau vorbeste urat odata intrata acolo si primeste raspunsuri din partea celorlanti, adica i se da apa la moara norma ca va iesi o balaceala.Asta se intimpla la Romani. Vorbesc aici de siteuri americane.Pur si simplu aia se fac ca nici nu existi daca le vorbesti urat sau sa injuri.Dar este vorba de mentalitate aici.Asta asa ca o paranteza la chestiunea noastra.Vezi eu cind tu ai comentat nici nu ar fi trebuie sa iti raspund,sau tu nici n-ar fi trebuit sa comentezi nimic la ce am spus eu si totul ar fi fost ok,adica comentariul meu ar fi trecut neobservat,ca si cum nici nas fi scris.ei ce spui de ideea asta? Aici pe sitela asta ce am observat si mi s-a intamplat este aiurea de tot.Tu acum daca cumva ma reclami sa zic pentru ce am scris acum, uite mesajul asta stii ce o sa se intimple? Or sa ma suspende, desi acum in acest mesaj nu am injurat, nu am jignit, vorbesc strict pe acest mesaj.De ce se intimpla asta aici? Pt ca cine reclama aici primul i se face asa zisa dreptate.Am fost suspendat de 2 ori pur si simplu fara sa jignesc, fara sa vorbesc urat, doar pe considerentul ca probabil am spus totusi chestii ce nu le place unora chiar daca am facut-o subtil.Eu inteleg jigniri, injuraturi da, insa cum am formulat eu poate a fost ceva ceva dar nu poti suspenda pe cineva ca spus pe foarte ocolite ca nu stiu ce categorie de oameni sint mai altfel.Dar astia sint romanii, asta e.O seara sau ce o fi la tine de care doresti tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Vorbesti despre cultura unora cand tu nici macar nu scrii corect! Ce este acest "cind"? Uita-te la barna din ochiul tau si apoi discuta despre paiul din ochii celorlalti.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Baiatule despre ce era vorba in intrebare asta te intreb eu acum? Despre ce se discuta aici? Se discuta cumva gramatica vreunei limbi? Ai pus tu o intrebare in sensul asta si am raspuns eu la categoria limbii romane? Invata sa respecti oamenii daca cauti acelasi lucru si invata sa te porti.Ma intrebi ce este acest "cind".Eu te intreb tu stii sa citesti in romana? Se pare ca nu daca intrebi ce inseamna cind.Cind inseamna cind, insa eu nu am taste sau sistemul meu de operare nu este setat pe limba romana asa ca nu are cum apare i din i sau a din a daca intelegi ce vreau sa spun.Si de alta data laso mai usor, nu te mai repezi ca surdu in toba sa te dai mare sau nu stiu ce incerci sa faci pe aici.Si inca ceva asa macat pentru cultura ta generala.Eu scriu exact cum am invatat la scoala si no sa scriu niciodata altfel. Daca la fiecare 4 ani sau cit mai este acum 5 ani de guvernare vine cite unu si i se "scoala" ca e mai bine sa scrim cum crede el si modifica limba romana unde ajungem te ai intrebat? Asta asa ca o paranteza. Iara daca aveai ceva de spus trebuia sa fie legat de ce ai intrebat, pentru ca se pare tu esti cel care a pus intrebarea.Pe linga toate astea cind cineva isi face timp sa iti raspunda la ce intrebarii pui pe aici ai face bine sa le multumesti nu sa vii sa te iei de ei aiurea.Treb sa te gindesti ca omul ala tia citit intrebarea si pe linga asta si-a facut timp sa iti si raspunda asa cum la dus pe el mintea.Deci tu ar trebuie sa apreciezi asta nu sa vii sa te legi de chestii care nu tin de intrebarea ce ai puso.invata sa te porti cum am spus apoi poti veni pe aici sa comunici cu lumea.Si nu te mai chinui sa imi raspunzi ca nu mai sint curios de ce o sa spui.Si daca totusi o sa insistisi o sa te pun la ignore.Bafta.

| Mădă0611 a răspuns:

Cam ce intrebari li s-ar permite credinciosilor sa isi puna daca indoiala e pacat? laughing Si apoi, daca nu ii vezi sa intrebe sau sa raspunda nu inseamna ca nu sunt pe aici, sunt, in numar mult mai mare decat ateii, doar ca nu au raspunsuri, tu, de exemplu, imi esti dator cu unul la intrebarea "cu ce a ajutat crestinismul stiinta?".

| sublime89 a răspuns:

La categoria "religie" se dezbat probleme legate de aceasta, cum ar fi daca exista sau nu d-zeu. Ateii pun mai multe intrebari pentru ca au mai multe argumente, banuiesc.

| Alphawolf a răspuns:

Eu nu inteleg de ce unii au impresia ca aceasta categorie este destinata mai mult religiosilor, sau exclusiv lor. Aceasta categorie, clar, este pentru discutii, nu pentru propaganda.

Ii opreste cineva pe religiosi sa puna intrebari? Nu cred. Doar ca ei nu prea au ce intrebari sa puna. Ei stiu "adevarul", dupa ce sa mai puna intrebari?
Religia crestina e plina de... inconsistente. Ateii au de ce, si si cu ce... realitatea e de partea lor.

| CinevaNou a răspuns:

Asa-zisii credinciosi sunt ocupati mai mult de mici si bere decat de intrebari legate de religie.

| ElenaSA a răspuns:

Deoarece cei care sunt credinciosi in adevaratul sens al cuvantul incearca sa citeasca, sa se documenteze in domeniul religios si deci nu am chiar atatea lucruri de lamurit in acest domeniu. Si ma mai gandesc la un aspect: sunt mai linistiti sufleteste si nu sunt atat de framantati de intrebari.

| Moisie a răspuns:

Din cauza ca credinciosii de asta se numesc credinciosi pentru ca NU STIU si nici nu vor sa stie, ei se multumesc sa creada... totul asa a proasta fara sa gandeasca, deci nu au de ce sa-si puna intrebari!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii, crestinii adevarati sunt putini, insa cei ce se autointituleaza crestini, sunt doar cu numele, poti sa-ti dai seama dupa intrebari si raspunsuri, unde este credinta. Crestinii sunt cei care dupa cum le spune numele -cred si infaptuiesc vointa lui Dumnezeu. Isus a spus ca adevaratii crestini sau continuatorii sai vor fi recunoscuti prin iubire Ioan 13:34, 35. Poti sa-ti dai seama intre care crestini se manifesta iubirea. Cine promoveaza invataturile adevarate a lui Dumnezeu.

| KhludCiprian a răspuns:

In fapt cred ca numar la numar, cei care pun cele mai multe intrebari sunt martorii, si tot ei isi raspund si isi dau funda unul la altul!

Nu stiu, cred ca e bazat pe dorinta unor atei in general de a clarifica toate nuantele si de a discuta anumite pozitii. Insa de obicei crestinii nu vor sa o faca in mod public, nu de alta ca daca ar ajunge la final sa traga o concluzie impotriva a ceea ce ei cred ca e sacro-sant, cred ca pot sa ajunga in Iad. Ca si cum indoiala si apoi clarificarea e o respingere a lui Dumnezeu
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe crestini nu-i intereseaza asa de mult acest aspect (al religiei, credintei), cred totul fara a pune la indoiala nimic sau din contra au unele intrebari dar le considera motiv de indoiala iar la crestini indoiala=pacat.
Pe atei ii intereseaza acest aspect pentru ca se simt in largul lor punand intrebari sau adaugand raspunsuri(nu li se pare nimic gresit), in plus vor sa analizeze ''credintele'' altora...sa vada cum gandesc daca sunt ''deschisi'' sau ''incuiati''
Crestinul se bazeaza pe (''mooto-ul'' ) :Crede si vei vedea(desi nu vede Nimic Niciodata) iar ateul pe:Cerceteaza, investigheaza, analizeaza, experimenteaza si DESCOPERA -apoi concluzioneaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ii preocupa negarea convingerilor altora, a celor credinciosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De amor propriu. ar fi dragut ca ateismul sa fie o religie egala sau mai egala cu crestinismul si sa convietuim in ruina

| RaduMD a răspuns:

Si credinciosii isi pun si pun multe intrebari despre credinta si religie in general. Numai ca nu prea o fac aici, pe TPU, fiindca ei dispun de grupuri in cadrul carora au mai mari sanse sa primeasca un raspuns autorizat.
Pe cand ateii, unde sa puna intrebarile, ca doar nu au astfel de grupuri.
Inca ceva: o mare parte din ceea ce apare sub titlu de "intrebari" nu sunt interogatii ale unor persoane dornice de a afla ceva (sau "persoane deschise") cum se mai spune. Cel care pare ca intreaba crede ca are déjà raspunsul, incat majoritatea intrebarilor sunt conversationale.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Ateii vor sa aduca la cunostiinta multe lucruri despre Hristos, dar isi racesc gura degeaba. Crestinii se multumesc doar sa creada, dar eu nu cred in Dumnezeu eu stiu pentru ca am cercetat.

Sfat mic pentru. atei :
Decat sa va impartasiti de mai mult de 1000 de ori parerea pe un site mai bine o faceti o data la. 1 luna, fara sa ii bagati pe toti in sprieti sau sa ii obligati sa renunte la crestinism. Nu stiti in ce conditii traiesc acei oameni pentru. a putea face asta. Va respect pentru. ceea ce faceti dar luati-o un pic mai usor.

Sper ca te-am ajutat happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

La partea cu speriatul si obligatul ai gresit destinatarul.

| StefanAlexandru1427 a răspuns:

Credinciosii se documenteaza... Nu au nevoie de internet pentru raspunsul unor intrebari banale as putea spune