| dorinaugustin a întrebat:

De obicei omul modern merge la biserica duminica ( happy, desigur unii ), desi si asta se pare ca din ce in ce mai rar! Mai cititi acea carte "veche "si poate "inaccesibila ", in sensul ca nu o inteleg multi, Biblia?
Mi-ar place sa stiu sincer :
a) de cate ori cititi aceasta carte : 1) o data, 2) de mai multe ori, 3 ) niciodata, nu cred in Dumnezeu. si
b) daca margeti la biserica, considerati ca acolo vorbeste Dumnezeu prin oameni, sau mereti "ca asa este la mode " happy
c) de ce cult apartineti? 1) ortodox, 2) catolic, 3)penticostal, 4) baptist, 5) adventist, 6) crestin dupa evanghelie, 7) musulman sau alte religii, 8 sunt ateu!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Bună, nu am citit încă Biblia, dar vreau cât de curând să o citesc (îmi place să fiu informată,iar viitoarea mea carte care o să o citesc este Biblia), nu cred în biserică, dar cred în ceva divin, că există ceva mai superior decât noi ( nu înseamnă că cred într-o religie anume, ci, nu cred în nicio religie deoarece toate relegile din lume au chestii puse aiurea( cum e să faci mătăni, să stai cu capul acoperit-femeile că cică na ești femeie și ești inferioară, în principi reguli puse aiurea). Mă duc la biserică doar ca să aprind o lumânare ( pentru că atunci mă simt incredibil de bine și ușoară), mă închin seara ( doar pentru că e o cutumă pentru mine, mi-a plăcut mult religia până pe la 13-14 ani, când am văzut cate porcării au făcut bisericile - legat de evanghelie ( care toate sunt diferite,nici una nu are o relatare comună, asta înseamnă care au inflorit toți, în mare parte pentru a se proteja de romani), de erezii au dictat cum au vrut ele, pentru că na, atunci erau la putere și încă mai sunt), sunt ortodoxă, și nu mi-aș schimba niciodată religia chiar dacă nu cred în ea, dar pentru mine a rămas un obicei ( îmi place să respect tradițiile, acele care nu includ inferioritatea, sau să ascult de preot, acel om face mii de păcate față de mine)

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sunt crestina,Il iubesc pe Dumnezeu, citesc si studiez Biblia pentru ca in ea gasim viata vesnica, si drumul inspre acolo.Isus este calea adevarul si viata.(nu prea mai este la moda sa mergi la Biserica, din pacate).

| dorinaugustin explică (pentru EmaS):

Asa este...dar moda de a merge in acel loc se schimba cand intervin probleme in viata pacatosului happy

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

A)3
b) eu nu merg
c)8

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu vrei să ne triezi în funcție de credință?
La biserică merg când consider eu că trebuie, sunt ortodoxă ca și familia mea!
Pa, pa.

| dorinaugustin explică (pentru Legiuitoarea):

Da...un raspuns amuzant, nu triez pe nimeni, sunt numa curios happy

| ankahra4m a răspuns:

A) 3
b) dumnezeu nu exista, deci nu inteleg rostul de a merge in biserica
c) 8...acum da-mi stupid ca sunt ateu happy

| dorinaugustin explică (pentru ankahra4m):

Oare esti sigur 100 % ca nu exista? poti dovedi ca nu exista Dumnezeu...hmmm, discutabil!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Sunt ortodox, cred in Dumnezeu, nu am citit si nu am de gand sa citesc Biblia, merg la biserica cand simt nevoia sa ma rog ori sa multumesc pentru ceva.

| dorinaugustin explică (pentru SoftCristi):

Dar ce te faci daca mergi cu masina...dar nu vrei sa citesti regulile de circulatie? Daca vrei sa multumesti cuiva, poate ca se impune sa cunosti pe acel cineva, nu? Dumnezeu se face cunoscut prin Biblie, dar tu nu vrei sa o citesti! ...No comment happy