| suităr a întrebat:

Am observat ca aici pe categoria aceasta se afla mai multe religii.Inafara de crestin ortodoxa( cum sunt eu),cum priviti cei de alte religii, viata si moartea?
happy din curiozitate.

Răspuns Câştigător
| geani3001 a răspuns:

Am un prieten arab care mi-a spus ca in religia lui cine moare pentru tara se va duce langa Alah.

13 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Ma pot considera singurul de alta religie pe aici.

| suităr explică (pentru OOOLEOOO):

Adica...ce religie esti?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru suităr):

Adept al Rastafarienizmului

| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca omul e sufletul si cand moare merge in pamant, nu in alt loc.Eclesiastul9:5,6,10,Geneza3:19,Geneza2:7

| Mădă0611 a răspuns:

Cum ateismul e o religie, pentru unii, raspund si eu. big grin Viata e o intamplare, iar moartea e sfarsitul, nu exista nimic supranatural, nu exista nimic dupa.

| milan9 a răspuns:

Ecclesiastul 9, 10 NU SUSŢINE NICIDECUM VREO MOARTE A SUFLETULUI : "Tot ceea ce mâna ta prinde să săvârşească, fă cu hotărâre, căci în locuinţa morţilor în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici ştiinţă, nici înţelepciune."

Evident, în lumea "dincolo", sufletul nu mai duce aceeași existență, nu mai poate lucra pentru mântuirea sa ("nu se află nici faptă"), nici nu mai poate contrubui la formarea sa spirituală ("nu se află nici înţelepciune"). Textul nu spune că nu mai există viață conștientă, existență!

| milan9 a răspuns:

Dimpotrivă, Scriptura subliniază de multe ori VIAȚA CONȘTIENTĂ și EXISTENȚA sufletelor în lumea "dincolo":

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, imediat după ieşirea din această viaţă,, ar fi mult mai bună" rezultă de aici că este o existenţă conştientă în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

| milan9 a răspuns:

În primul rând, Ecclesiast 9, 5 este tradus în mod greşit de biblia denaturată a "martorilor"! Traducerea corectă este "Cei vii ştiu că vor muri, dar cei morţi nu ştiu nimic şi parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat."
Ecclesiastul 9, 5 prezintă UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă idee a Eclesiastului, CONTRADICTORIE CU RESTUL SCRIPTURII!
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

Dar ce putem spune despre capitolele anterioare? Primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană asupra vieţii. Nu doar că morţii nu ştiu nimic (v. 5), ci şi faptul că "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut TOŢI PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale...",
"ŞI CA PULBEREA SĂ SE ÎNTOARCĂ ÎN PĂMÂNT cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat." (Eclesiastul 12, 7).

| suităr explică (pentru milan9):

Multumesc de raspunsuri, si de efortul depus.

| zurick a răspuns:

Salut! Sunt crestin-ortodox.Viata este cel mai frumos dar de la Dumnezeu si nimeni nu o poate lua in afara de El.Iar moartea este despartirea sufletului de corpul omenesc acesta indreptandu-se spre Dumnezeu sau nu.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

In afara de crestini si atei nu ai sa mai intalnesti alte religii pe aici
Odata cu moartea, dispar toate informatiile, toate valorile tale, amintirile, si odata cu ele disparisi tu

| BlackSulphur a răspuns:

Cu ochii.

| codrut a răspuns:

Mori apoi nimic, un etern nimic si plictisitor nimic.