| anonim_4396 a întrebat:

Am pus o intrebare :
http://www.tpu.ro/......ea-multor/

Acum comparati raspunsurile primite si tema intrebarii cu zeul crestin si cu satana. Dumnezeu stia exact ce o sa se intample cu mult timp inainte, stia ca satana o sa-i corupa pe oameni, stia tot. Cu toate acestea nu l-a oprit. "A lasat si inca lasa criminalul sa planteze bomba de fiecare data" dar ii considera pe oameni vinovati pentru totul.

2 useri au zis -
4bb4 : "cine ştie să facă un bine şi nu-l face, săvârşeşte un păcat"
Reek54 : "Daca nu ai face nimic sa opresti acele "bombe" ai fi rau in egala masura cu "teroristul"

Daca aplicam aceste 2 comentarii lui dumnezeu, rezulta ca el a savarsit un pacat si este rau in egala masura cu satana nu?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

NU! Dumnezeu nu vrea sa va condamne pentru pacatele personale! Domnul Isus Hristos a fost deja judecat pentru pacat. Dumnezeu nu cauta sa osandeasca pe nimeni, ci El cauta salvarea (mantuirea) omului de pacat, si doreste ca toti oamenii sa mosteneasca viata vesnica.Toti oamenii vor da socoteala intr-o zi pentru deciziile luate pe pamant, iar daca odata o sa fii condamnat o sa fii din cauza ta, a ambitiei si necredintei personale. Dumnezeu vrea sa te pazeasca de condamnarea vesnica, nu vrei si tu sa primesti darul Sau?

| Hirako a răspuns:

Nu.Daca crezi cu adevarat in Dumnezeu nu te intereseaza ce se intampla in lumea asta.Te vei ruga exclusiv pentru mantuirea pe lumea cealalta, nu pentru sanatate, nu pentru pace mondiala, nu pentru bani.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Hirako):

Hodoronc tronc, ai inteles ce vrea sa zica? Sau te faci ca nu intelegi?

| WhatheWow a răspuns (pentru Hirako):

Nu te intereseaza ce se intimpla in lumea asta? Si daca copiii tai ar murii intr-un astfel de atac terorist; te-ar mai interesa?

| Hirako a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai citeste odata.Am scris DACA crezi.Ma intereseaza pentru ca nu sunt crestin, dar asta ar trebiu sa fie explicatia lor.Singura problema e ca sunt prea retardati sa o foloseasca.Incercam doar sa inchei odata discutiile idioate despre religie.Toti va ceredi Mesia si incercati sa convingeti ateii sa fie crestini si invers.Nu vad care e problema voastra, pana la urma ^^

| WhatheWow a răspuns (pentru Hirako):

Am inteles; scuze!

| RAY a răspuns:

Gaia degeaba incerci crestini sunt niste ipocriti

| 4b a răspuns (pentru RAY):

Toti suntem in aceeasi oala cu presiune ray...nu mai arunca cu mocirla in altii.

| RAY a răspuns (pentru 4b):

Incerc sa nu arunc cu nimic in nimeni dar nu prea pot

| WhatheWow a răspuns:

Dumnezeul crestin e la fel de prost si are aceleasi calitati ca ale acelora care L-au inventat.

| mihaitaLGP a răspuns:

Cat se poate de logic, da.

Sa mai complic si eu putin intrebarea ta:
Daca Dumnezeu la creat si ii da libertate lui Satana sa faca rau, care dintre ei este mai bun?

| rocco09 a răspuns:

Exact, esti baiat istet!