| anonim_4396 a întrebat:

Cine poate face un bine dar nu il face comite un pacat? Daca da, dumnezeu putea sa-l opreasca pe satana cu mult timp inainte sa fie rau dar l-a lasat stiind exact ce o sa faca iar acum ii considera pe oameni vinovati de tot ce s-a intamplat. Trecand peste partea cu "ii considera pe oameni vinovati", a comis dumnezeu un pacat din moment ce putea sa faca un bine dar nu l-a facut?

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este un pacat sa vezi pe semenii tai in suferinta in nevoi si sa nu iti intinzi mana sa le oferi ajutorul.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Si eu ce ziceam? Zeul tau ii vede pe oameni suferind si nu le intinde o mana de ajutor. Ba mai mult, din cauza ca la inceput nu a facut nimic sa-l opreasca pe satana, oamenii sufera din cauza zeului tau. Cu toate astea, dumnezeu da vina pe oameni iar voi acceptati si va considerati vinovati.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Poi Dumnezeu lucreaza prin oameni.El vrea ca fiecare dintre noi sa simtim cu cei din jurul nostru si astfel vom avea o societate mai buna.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu nu vorbesc de oameni, vorbesc de dumnezeu. A comis sau nu un pacat din moment ce a putut face un bine dar nu l-a facut?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bai omule Satan cand a vrut sa preia conducerea si-a atras adeptii de partea sa spund lucru rele despre Dumnezeu asa ca si tine. Dumnezeu fiind intelept nu la nimicit pe Satan atunci ca sa nu cumva restul ingerilor sa ii dea dreptate si la dat afara din imparatia Sa pe care oamenii o numesc simplu rai. Apoi in lipsa lui Satan si ingerilor decazuti Domnul a facut lumea aceasta. Dupa aceia cred ca stii istoria.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

As incerca sa iti dau un raspuns dar atunci ai spune ca Dumnezeu nu este atotputernic.Eu cred ca El a lasat liber arbitru si pentru noi si pe satan l-a lasat sa aleaga si nu i-a fortat mana.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Asta e ca faza cu violatorul si victima. Lui dumnezeu ii pasa mai mult de "libertatea" lui lucifer decat de oameni chiar daca libertatea lui automat incalca libertatea si mai multor oameni si distruge vieti. Zeul tau este mai rau decat personajul negativ.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci ii clar, chiar nu vezi nimic rau in "planul" zeului tau.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cei care Il primesc in viata lor El este dragoste si bunatate.El este totul.El a demonstrat ca Ii pasa atunci cand a daruit pe Fiul Sau ca sa moara pentru a plati pretul pentru pacatele noastre.Nu este suficient pentru tine ca El Creatorul a murit pentru creatia mailor Sale?!
De nu vii de pe cărări străine
să-Mi cazi la piept ca un copil iertat?
Eu n-am fugit, când numai pentru tine,
ca Isaac am fost pe rug urcat.

Mai mult de-atât, ce jertfă de iubire?
Şi cui i-ar da mai mult de-atât prin gând:
Un fiu pierdut să râdă în neştire
Şi-un Dumnezeu să cheme lăcrimând?

De ce nu vii când încă sunt aproape?
De ce te-ascunzi cât încă te mai chem?
De ce nu simţi lumina Mea pe pleoape
şi Harul Meu, în ceasul tău suprem?

De ce nu vrei să fii cu Mine-n slavă,
să colindăm alături ceru-ntreg?
Din flori de Rai, din veşnica dumbravă,
cu mâna Mea cunună să-ţi aleg!

De ce nu vii, tu suflet nehotarnic,
cât încă pot Mântuitor să-ţi fiu?
Când vei striga, va fi atunci zadarnic,
Vei plânge-amar, dar poate prea târziu!

Mai mult de-atât, ce jertfă de iubire?
Şi cui i-ar da mai mult de-atât prin gând:
Un fiu pierdut să râdă în neştire
Şi-un Dumnezeu să cheme lăcrimând?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Este cantare sau poezie caci daca e cantare vreau si eu sa o ascult.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Multumesc!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu multa placere!

| Alikke a răspuns:

Nimeni nu se poate opune destinului, nici macar Dumnezeu.
Este ceva ce se poate intampla.
Dumnezeu nu este ca un papusar iar oamenii marionetele.
Dumnezeu este cel ce face dreptate pentru cei ce stiu cum sa se comporte chiar si in conditii in care speranta pare a fi pierduta.
El este energia primordiala ce se afla in toate.
Pentru ca toti oamenii sunt de acord ca in orice lucru exista energie.
Citate de a lui Dalai Lama:
- Fericirea nu este ceva gata facut. Ea vine din faptele tale.
- Gasesc speranta in cele mai negre dintre zile, si ma concentrez in cele mai fericite. Eu nu judec universul.
- Daca poti ajuta, atunci ajuta. Dar daca nu poti face asta, cel putin nu fa rau.
- Scopul vietilor noastre este sa fim fericiti.
Oamenii l-au inteles gresit pe Dumnezeu. El nu vede viitorul, el doar il presupune si il simte datorita gandurilor, energiei oamenilor si aspectului lor. Poti citii viitorul in oameni doar privindu-i. Atotstiinta este de fapt tot ce este de stiut despre tot ce ne inconjoara. Absolut tot.

Pace.

http://www.youtube.com/watch?v=PEulyxBCA6c

| DyNo a răspuns (pentru Alikke):

Universul este facut din acelasi tip de energie. Eu, tu, el, ea suntem compusi din acelasi material, doar ca suntem alta constructie.

| Alikke a răspuns (pentru DyNo):

+ energie.
Asta este definitia sufletului, energia din om.

| anonim_4396 explică (pentru Alikke):

Permite sa te contrazic: Dumnezeu este omnistient dovada fiind faptul ca sa profetit nasterea lui Isus cu 400 de ani in urma daca nu si de mai mult timp. Dar un motiv pentru care Dumnezeu l-a lasat pe Satan sa faca ce vrea a fost ca sa se implineasca scripturile si cursul istoriei sa curga comform planului. Nu ma intelege gresit Dumnezeu poate sa schimbe cursul lumii si sa ii faca scavii sai dar atuncii omul nu ar fi cu nimic mai diferit de un animal. Asfel ca timpul curgr continuu este si beneficiul nostru. Insa o sa ne revedem la judecata finala, cand va fi sfarsitul timpului.

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte interesanta ideea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci totul a fost regizat? Dumnezeu l-a lasat pe satan sa faca ce vrea ca mai apoi sa-i considere pe oameni vinovati, sa se trimita pe el ca sacrificiu (sau daca faci parte din cei care au o religie politeista "pe fiul lui") si sa-i ierte pe oameni de ceva ce ei nu au facut si nu sunt vinovati. Chiar nu ti se pare absurd "planul" lui dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bai daca satan i-a zis Evei sa manance ea de ce a mancat din fruct? Este exact ca si cum ti-as spune eu: Bai mergi si dai in cap la Alikke, iar tu o faci in mod constient. Eu nu te oblig tu o faci din voia ta. Deci nu esti si tu vinovat ca ai facut-o cand eu ti-am spus sa o faci si nu te-am obligat? Dumnezeu a zis asa: Sa nu manaci din acest pom. Eva mancat in ciuda faptului ca Domul a spus nu manca, si asfel a gresit in fata lui Dumnezeu. Aceasta gresiala avut urmari foarte grave pentru umanitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu de ce l-a lasat pe satan in gradina edenului? E ca si cum tu care stii ca un criminal va planta o bomba peste o saptamana, stii si locul, stii si cine si la ce ora... stii totul, si ai puterea sa opresti viitoarele crime in schimb, decizi sa nu te implici. Bonus, dupa ce termina acel criminal de ucis el va continua sa puna bombe. Deci... cine e mai vinovat? Criminalul care pune bombe sau tu care esti atotputernic si ai puterea sa-l opresti dar nu o faci?

Bonus : sa mai ai si tupeul si nesimtirea sa zici " pai acei oameni au fost vinovati ca s-au aflat acolo in ziua respectiva".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bai nu pricepii caci timpul asa a fost programat sa curga asfel incat personalitatea libera a omului sa nu fie alterata.
Te-am salutat!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Satan nu i-a obligat sa manance ci ei au facut-o prin prorpie vointa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca tu esti atotputernic si ai puterea sa opresti personajul negativ inainte de a face ceva rau dar decizi sa nu o faci (si nu doar o data ci de fiecare data), esti sau nu la fel de rau daca nu chiar mai rau decat el? Ai actiona imediat sau ai astepta sa treaca timpul zicand "las ca-l pedepsesc eu candva"?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Frate scrie in Biblie ca Dumnezeu nu a intervenit sa salveze omeirea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Raspunde la intrebarea mea dupa care iti raspund eu la a ta. Ai opri sau nu personajul negativ inainte de a face rau daca ai fi fost atotputernic?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu da as opri. Dar lucrurile despre care vorbim nu sunt asa de simple, sunt lucruri peste puterea noastra de intelegere. Nu lua totul de buna ca lumea este mult prea complexa ca sa te bazezi numai pe ratiunea ta umana. Noi nici nu stim ce s-a intamplat exact acum mii daca nu milioane de ani inaitea noastra deci nu are rost sa vorbesc aiurea. Caci gandurile noastre nu sunt gandurile lui Dumnezeu. Asta a fost ce as face eu un simplu om. Dar cineva atotstiutor a avul motivul sau sa lase lumea asa cum este acum.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"scrie in Biblie ca Dumnezeu nu a intervenit sa salveze omeirea? "... asta a fost intrebarea ta, iar intrbarea mea a fost "Ai opri sau nu personajul negativ inainte de a face rau daca ai fi fost atotputernic? ". Tu ai raspuns "Eu da as opri". Arata-mi unde apare in biblie ca dumnezeu l-a oprit pe satana inainte de a face lucruri rele. Nu ma intereseaza raspunsuri gen "o sa-l opreasca". Vreau sa vad unde scrie ca l-a oprit definitiv nu doar "l-a dat afara din casa". Asa si tu i-ai fi putut zice copilului tau care este un criminal in serie "iesi afara", asta nu inseamna ca l-ai oprit sau ca ai facut ceva folositor corect?

Hai sa incercam altceva. Sa zicem ca tu esti zeul crestin si esti la inceput. Esti atotstiutor si atotputernic. L-ai fi oprit pe satana de la inceput, da sau nu? L-ai fi oprit pe satana pana in prezent, da sau nu? Daca nu l-ai fi oprit, ai considera ca oamenii sunt vinovati pentru ca (virgula) cad in "plasa" personajului negativ sau ai zice ca e in mare parte vina ta pentru ca nu il opresti?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuze daca nu joc acest joc insa nu vreau sa zic o prostie pe care s-o regret ca am zis-o mai tirziu. Cu bine.

| AliGab a răspuns (pentru Alikke):

Care destin? destinul inteles de voi nu exista...insa exista liberul arbitru. Fiecare om isi are viata dupa propriile sale alegeri

| Alikke a răspuns (pentru AliGab):

Da. Parerea ta.

| RAY a răspuns:

Basme, mitologii, povesti

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Este un pacat sa vezi pe semenii tai in suferinta in nevoi si sa nu iti intinzi mana sa le oferi ajutorul.

| DyNo a răspuns:

Daca e sa ne luam depa legende da, putea sa faca un bine, da' l-a durut undeva... Ma rog sunt doar basme si legende.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand omul se naste firea sa este animalica si ticoaloasa ca prin urmare numai existenta noastra era pacat, dar multumita sacrificiului pe care l-a facut Isus pentru noi avem viata aici si daca il urmam si in vesnicie. Glorificat sa-i fie numele.

| clarrrrr a răspuns:

Parerea mea este ca Dumnezeu ne pune la incercare si in functie de binele sau raul care il facem vom fi judecati.

| anonim_4396 explică (pentru clarrrrr):

El e atotstiutor deci orice test din partea lui e inutil. Cat despre fapte, dumnezeu tine cont de ele si te judeca in functie de binele sau raul facut doar daca te-ai inchinat lui. Daca nu te-ai inchinat lui ajungi in iad automat chiar daca in viata ai facut doar fapte bune.