| SlymOvy a întrebat:

Unde scrie in Biblie ca trebuie sa ne fie frica de Dumnezeu? Pentru ca preotul zice la biserica "Cu frica Domnului sa ne rugam ".

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
36 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Proverbe1:7

| milan9 a răspuns:

"Frica Domnului este mărire şi laudă şi veselie şi cunună de bucurie." – Ecclesiasticul 1, 10
"Frica Domnului va desfăta inima şi va da veselie şi bucurie şi lungime de zile." - Ecclesiasticul 1, 11
"Frica Domnului îndepărtează păcatele, şi la cine petrece, de la acela abate mânia. - Ecclesiasticul 1, 20
,, De aceea să fiţi cu frica Domnului în voi, să lucraţi cu pază, căci la Domnul nu-i nici nedreptate, nici părtinire" - Cartea a doua a Cronicilor 19, 7

,, Şi iată ce porunci a dat el acestora: "Aşa să lucraţi, în frica Domnului, cu credinţă şi cu inimă curată!" - Cartea a doua a Cronicilor 19, 9

,, Veniţi fiilor, ascultaţi-mă pe mine, frica Domnului vă voi învăţa pe voi;" Psalmi 33, 11
"Pentru că nu te-ai apropiat cu inimă curată de frica Domnului, şi inima ta este plină de vicleşug." - Ecclesiasticul 1, 31
"Cei drepţi să fie oaspeţii tăi şi în frica Domnului să fie lauda ta." - Ecclesiasticul 9, 16
"Lauda celui bogat şi a celui cinstit şi a celui sărac este frica Domnului." - Ecclesiasticul 10, 25
"Toată înţelepciunea este în frica Domnului, şi în toată înţelepciunea este împlinirea legii." - Ecclesiasticul 19, 18
"Şi vor cunoaşte cei rămaşi că nimic nu este mai bun decât frica Domnului şi nimic nu este mai dulce decât a ţine poruncile Domnului." - Ecclesiasticul 23, 35
"Cununa bătrâneţilor este cunoaşterea multor lucruri şi mărirea lor, frica Domnului." - Ecclesiasticul 25, 8
"Frica Domnului toate le covârşeşte şi cel care o ţine pe ea, cui se va asemăna?" - Ecclesiasticul 25, 14
"De nu se va ţine cineva pe sine cu sârguinţă în frica Domnului, curând se va nărui casa lui. Ecclesiasticul 27, 3
"Şi Finees, fiul lui Eleazar, al treilea este întru mărire, râvnind el întru frica Domnului." - Ecclesiasticul 45, 31

| milan9 a răspuns:

Această "FRICĂ" nu este decât "teama" de a nu pierde pe Dumnezeu, de a nu te îndepărta de El ca Izvor al vieţii şi al fericirii noastre...

Este "teama" de a nu-L dezamăgi, tot la fel cum o teamă similară există şi în raport cu părinţii!

| Exilee a răspuns:

"frica de Dumnezeu este Inceputul intelepciunii" Ce inseamna asadar afirmatia biblica de mai sus? Ca "frica de Dumnezeu" presupune de-opotriva si teama de a nu pacatui, de a nu-L dezamagi pe Dumnezeu. Cu cat aceasta relatie bazata pe dragoste, credinta, nadejde, dar si frica, cu atat crestinul devine mai intelept, isi dezvolta calitatile.

Dumnezeu merita Adorare, iubire, dar nu din obligatie sau cu de-a sila. El Si-a trimis Unicul Sau Fiu pentru ca oricine crede in Numele Lui sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.

| ErrorFound a răspuns:

La toti credinciosii falsi din ziua de azi(inclusiv preotilor) le este frica de Dumnezeu datorita pedepsei pe care o reprezinta iadul si ei cred in el doar din interes. Probabil o fi si un pasaj in Biblie dar asta ar fi principalul motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma asta este crestinismul..Credinta prin frica..nu prin recunstinta fata de Dumnezeu! Asta nu este calea! Crestinismul nu este calea. Sper sa iti dai seama si tu mai tarziu de asta! Succes!

| LiviuCristy a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti respect opinia si sper ca si tu sa mi-o respecti pe a mea
Eu m-am nascut intr-o credinta vreau sa mor in aceasta credinta orice s-ar intampla si in plus mi s-au intamplat cateva lucruri care m-au facut sa cred si mai tare in Domnul

| anonim_4396 a răspuns (pentru LiviuCristy):

Iti respect opinia.Ce lucruri ti s-au intamplat..Sti ca credinta in Dumnezeu si Biserica au drumuri intersectate dar nu si comune!

| SlymOvy explică (pentru anonim_4396):

Frica vine de la Diavol?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SlymOvy):

Eu sunt de parere ca da! Dar acum fiecare cu opinia lui!

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dragule, n-ai inteles inca realitatea.
PROVERBE 8, 13. Frica de Domnul este urârea rãului; trufia si mândria, purtarea rea si gura mincinoasã, iatã ce urãsc eu.
Asta INSEAMNA frica de Dumnezeu la care mai poti adauga:
Proverbe 1, 7. Frica Domnului este începutul stiintei; dar nebunii nesocotesc întelepciunea si învãtãtura. 29. Pentru cã au urât stiinta si n-au ales frica Domnului,"
Frica de Dumnezeu este RESPECTUL dat Creatorului Universului si nu frica de batausul din cartier. Probleme de intelegere si studiu.

| SlymOvy explică (pentru anonim_4396):

Pot sa te intreb de ce religie esti?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SlymOvy):

Nu am o religie! Sunt Liber Cugetator!

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Daca respecti pe cineva nu inseamna ca ti-e frica de acel cineva! Studiu? Serios?! Bine mai desteptule daca le sti tu pe toate.

| SlymOvy explică (pentru anonim_4396):

Iadul nu este de fapt pe Pamant?

| SlymOvy explică (pentru SaveOurSouls):

Evanghelia dupa Ioan 4/22 "Mantuirea vine de la iudei"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SlymOvy):

Iadul este de fapt metaforic! Acesta reprezinta moartea! Cei care mor si nu au crezut in Dumnezeu nu vor mai invia! Asta este Iadul in perceptia mea! Un Dumnezeu iubitor nu are chinui niste suflete vesnic pentru ce au pacatuit intr-o viata..Nu ar fi corect nu?

| LiviuCristy a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Wtf ....am un prieten care se da ateu, e chiar super de treaba desi nu ma bucura faptul ca e ateu si nu am nimic cu ateii ca au trit ei vreo experiena care i-au marcat asa de rau incat nu mai cred in nimic

Răspuns utilizator avertizat
| LiviuCristy a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Frumoase desene animate, pacat ca nu stiu engleza! And i'm out.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti spun eu o vorba romaneasca adevarata; frica pazeste bostanaria.adica bostana cu pepeni.fiindca e plina de harbuji, zemosi, care-ti astampara setea, si te racoresc, vin talharii carora nu le place munca sa-i fure.si este pus un paznic bun.adica rau, da bun, e rau cu furii, si bun cu cei care au muncit la pepeni.cei ce au muncit, se duc fara frica sa ia fiindca au voie.dar le e frica sa fure fiindca paznicul e rau cu hotii.in cazul de fata, cei necredinciosi, ar vrea si ei imparatia lui Dumnezeu, dar noaptea si sa intre pe furis, cu gandurile lor negre si rele.numa ca nu se poate.cei credinciosi, merg pe hatul lor.ei stiu ca daca calca pe alaturi, strica randuiala buna, si le e frica sa greseasca, dar sant fericti cu randuiala asta ce le confera siguranta deplina.

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica de Dumnezeu.Frica e ceva negativ.Vine de Satana.Eu cred ca invers ar trebui sa nu ne fie frica de Dumnezeu.Ce iti poate face Dumnezeu incat sa-ti frica de el? Asa isi imagineau pe timpuri preotii ca trebuie sa-ti fie frica de El si sa te supui Lui si religiei ca astfel te v-a trazni sau pedespsi ceea ce nu e adevarat.El nu vrea sa-ti faca asta.Din contra iti ofera numai bunatate, bucurie, iubire, intelegere, etc.

| 22SWAG22 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica numai de Dumnezeu. Nu uita de ceilalti Zei, si in aia daca nu crezi, si nu ai frica de ei ajungi in iad ( Zeus, Thor, Allah, Horus etc.)

| LiviuCristy a răspuns:

Frica de Dum­ne­zeu este făclia care ne lumi­nează ca să păşim pe dru­mul drept, care ne călă­u­zeşte la Împă­ră­ţia lui Dum­ne­zeu. Frica dum­ne­ze­iască este abso­lut nece­sară ca să înain­tăm pe calea Dom­nu­lui.
Să ne ridi­căm de la frica slu­gii şi, spo­rind, să ajun­gem la frica fiu­lui, care este cea mai nobilă treaptă a fri­cii de Dum­ne­zeu.
Cre­ş­ti­nii noş­tri, având frica de Dum­ne­zeu în sufle­tul lor, păzesc legea lui Dum­ne­zeu. Păzind legea lui Dum­ne­zeu, îşi păzesc sufle­tul şi îl apără de cel viclean, şi ast­fel se învred­ni­cesc să ia parte la moş­te­ni­rea vii­toare.
După măsura fri­cii de Dum­ne­zeu pe care o avem în noi, aşa este şi grija cu care ne trăim viaţa.
Pildele lui Solomon
Cap 1.par7

Frica Domnului 5 e marire si mandrie,
veselie si cununa de bucurii.
Pr 4:9, Pr 10:28, Pr 14:27, Pr 19:23

Frica Domnului desfata inima,
daruieste veselie, bucurie si lungime de zile.
Iov 42:12, Pr 10:28, Pr 14:27

Pentru cel ce se teme de Domnul, totul se va sfarsi cu bine,
in ziua mortii sale va afla har 6.

A te teme de Domnul e inceputul intelepciunii;
la cei credinciosi s-a zidit in pantece odata cu ei. 7
Ps 110:10, Pr 1:7, Pr 9:10

Cuib si-a facut printre oameni, temelie vesnica,
si de neamul lor se va lega cu credinciosie.

A te teme de Domnul e plinirea intelepciunii;
ii umple pe oameni cu roadele ei;
Ps 110:10

toate casele lor le umple cu comori
si hambarele lor, cu roadele ei.
Dt 28:5, Sol 7:11

Frica de Domnul e cununa intelepciunii,
cea care odrasleste pace si sanatate multa.
Pr 8:13

Domnul a vazut-o si a numarat-o;
El a facut sa ploua cu stiinta si cunoastere,
El a inaltat slava celor ce o au.
Dt 4:6

Frica de Domnul e radacina intelepciunii,
iar ramurile ei, lungime de zile.
Fc 39:8, Ps 91:12-13, Sir 21:11, Sir 40:26

Frica de Domnul indeparteaza pacatele:
de la cel ce o are, abate mania. 8
Cauta mai multe pe site-ul Crestin Ortodox

| SlymOvy explică:

Eu nu cred ca Dumnezeu vrea sa ne fie frica de el.Cum sa iti fie frica de lumnia? Dumnezeu este lumina.

| SlymOvy explică:

Frica nu vine cumva de la Diavol?

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai_Andrei_1980 a răspuns:

@Hørrør
Lasa flacaule, tu esti mai evlavios ca noi, cred ca-l visezi pe sfantul tau Mordechay Levy (Karl Marx) cum iti zambeste si-ti spune shalom.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai_Andrei_1980):

Eu nu cred in sfinti!