| Lizzu a întrebat:

Am si eu o nelamurire de ceva timp. DE CE,in Biblie, Dumnezeu spune sa ucizi pe oamenii neascultatori si "rai"? Cu ce sunt rai? Ca fac voia lor si ceea ce simt ei sa faca? E asa gresit sa ne ascultam instinctele noastre si sentimentele? Ce pasaje vad in Biblie mi se pare ca provin din ura si razbunare imensa impotriva noastra ca fiinte create din Iubire. O adevarata Inchizitie. Daca Dumnezeu e atat de bun, de ce ne indeamna la omoruri chiar in cartea sa?

97 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred că la baza acestei întrebări stă lipsa unei înţelegeri elementare a ceea ce atât Vechiul cât şi Noul Testament arată în ceea ce priveşte natura lui Dumnezeu. O altă modalitate de exprimare a aceleiaşi întrebări o regăsim adesea atunci când auzim oamenii spunând: "Dumnezeul Vechiului Testament este un Dumnezeu al mâniei, în timp ce Dumnezeul Noului Testament este un Dumnezeu al dragostei". Faptul că Biblia reprezintă revelarea progresivă a lui Dumnezeu Însuşi către noi prin evenimente istorice şi prin relaţia Sa cu oamenii de-a lungul istoriei contribuie într-un fel la apariţia ideilor preconcepute şi eronate legate de caracterul lui Dumnezeu în Vechiul Testament prin comparaţie cu cel din Noul Testament. Cu toate acestea, atunci când cineva citeşte cu atenţie şi deschidere atât Noul cât şi Vechiul Testament devine evident faptul că Dumnezeu nu este diferit de la un Testament la celălat Testament şi că atât mânia cât şi dragostea Sa sunt revelate în ambele Testamente.

De exemplu, de-a lungul Vechiului Testament, Dumnezeu este prezentat ca fiind "plin de îndurare şi milostiv, încet la mânie, plin de bunătate şi credincioşie" (Exod 34:6; Numeri 14:18; Deuteronom 4:31; Neemia 9:17; Psalmul 86:5; Psalmul 86:15; Psalmul 108:4; Psalmul 145:8; Ioel 2:13) iar în Noul Testament bunătatea şi mila lui Dumnezeu sunt manifestate în mod şi mai pregnant şi în plinătatea lor prin aceea că "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică" (Ioan 3:16). De-a lungul Vechiului Testament Îl vedem de asemenea pe Dumnezeu tratând poporul Său Israel într-un mod foarte asemănător cu iubirea pe care un părinte o manifestă pentru copilul său. Atunci când ei au păcătuit în mod voit împotriva lui Dumnezeu începând să se închine idolilor, Dumnezeu ar fi putut să îi pedepsească aspru şi totuşi de fiecare dată El a fost dispus să îi elibereze în măsura în care ei s-ar fi pocăit de idolatria în care s-au afundat. În acelaşi fel Îl vedem pe Dumnezeu tratând creştinii în Noul Testament. De pildă, Evrei 12:6 ne spune: "Căci Dumnezeu pedepseşte pe cine-l iubeşte, şi bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeşte".

În mod asemănător observăm în Vechiul Testament judecata şi mânia lui Dumnezeu revărsată peste păcătoşii care nu se pocăiesc. Tot astfel, în Noul Testament vedem mânia lui Dumnezeu pogorâtă "din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuri a oamenilor, care înăduşă adevărul în nelegiuirea lor" (Romani 1:18). Şi chiar la o citire rapidă a Noului Testament devine mai mult decât evident faptul că Iisus vorbeşte mai mult despre iad decât despre rai. Astfel, este atât de clar că Dumnezeu nu este în nici un fel diferit în Vechiul Testament faţă de felul cum este în Noul Testament. Prin natura Sa, Dumnezeu este neschimbător şi chiar dacă vedem descoperit un aspect al caracterului Său în anumite pasaje mai mult decât în altele, El nu se schimbă niciodată.

Atunci când cineva începe să citească şi să studieze Biblia cu o atitudine sinceră şi deschisă, devine clar că Dumnezeu nu este diferit în Vechiul Testament faţă de Noul Testament. Şi chiar dacă Biblia este formată din 66 de cărţi diferite, scrise pe 3 continente, în 3 limbi diferite, de-a lungul unei perioade de aproximativ 1500 ani, de către peste 40 de autori (având stiluri de viaţă şi pregătire diferite), rămâne o Carte unitară de la început până la sfârşit fără contradicţii. În ea, noi vedem cum Dumnezeu cel iubitor, milostiv şi drept se poartă cu oamenii în tot felul de situaţii. Şi se poate spune cu adevărat că Biblia este scrisoarea de dragoste a lui Dumnezeu către omenire. Dragostea lui Dumnezeu pentru creaţia Sa, şi în special pentru oameni, este evidentă pe tot parcursul Bibliei. De-a lungul Bibliei, Îl vedem pe Dumnezeu cum plin de dragoste şi îndurare îi cheama pe oameni la o relaţie specială cu El, nu pentru că ei ar merita acest lucru, ci pentru că El este un Dumnezeu prin de har şi milă, încet la mânie şi plin de bunătate şi credincioşie. Şi mai vedem un Dumnezeu sfânt şi drept, care este Judecătorul tuturor celor care nu se supun Cuvântului Său şi refuză să I se închine, a celor care s-au întors să se închine unor dumnezei creaţi de ei, unor idoli falşi, în loc să se închine singurului Dumnezeu adevărat (Romani 1).

Datorită caracterului drept şi sfânt al lui Dumnezeu, toate păcatele din trecut, prezent şi viitor trebuie să fie judecate. Din nou Dumnezeu, în infinita Sa dragoste, a creat o cale prin care a plătit pentru aceste păcate şi prin care a oferit oportunitatea împăcării pentru ca oamenii păcătoşi să poată scăpa de mânia Lui. Putem vedea acest adevăr minunat într-o sumedenie de versete, precum 1 Ioan 4:10: "Şi dragostea nu stă în faptul că noi am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul că El ne-a iubit pe noi, şi a trimis pe Fiul Său ca jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre". În Vechiul Testament, Dumnezeu a lăsat oamenilor un sistem de sacrificii prin care se putea face iertarea păcatelor, însă acest sistem de sacrificii a fost numai temporar şi el arată către venirea lui Iisus Hristos care avea să moară pe cruce pentru ca adevărata ispăşire a păcatelor să se producă. Mântuitorul care a fost promis în Vechiul Testament este revelat în plinătatea Lui în Noul Testament iar expresia desăvârşită a dragostei lui Dumnezeu, trimiterea Fiului Său Iisus Hristos, este arătată în toată slava sa. Atât Vechiul cât şi Noul Testament ne-au fost date ca să căpătăm "înţelepciunea care duce la mântuire" (2 Timotei 3:15). Atunci când studiem în detaliu şi cu inima deschisă Biblia, devine evident faptul că Dumnezeu nu este diferit în Vechiul Testament prin comparaţie cu Noul Testament.http://www.gotquestions.org/Romana/Dumnezeu-diferit.html

| Lizzu explică (pentru EmaS):

EMA
Tu nu-mi raspunzi mie la ce te-am intrebat. Tu sustii mereu ca D-zeu e bun. Asa.
Dar...DE CE sunt pasaje care te indeamna la manie,ura si razbunare pe oamenii care sunt diferiti si ies din turma de oi ascultatoare?

De ce ne indeamna sa-i omoram cu pietre? E ca si cum tu m-ai putea omora cu bolovani in momentul asta pentru ca eu nu cred in Biblie,nu? E acelasi lucru.Dar de ce n-o faci daca asa spune in Biblie,ea este ghidul,nu? Trebuie sa faci cum te indeamna ea.

Nu mai ocoli raspunsul, te rog.
De cate ori sa spun ca vreau parerea voastra nu vreau citate si versete dintr-o carte! Nu am nevoie de text scris de mii de ani, vreau pareri proprii ale voastre cu cuvintele voastre, ale tale, pentru ca ai o minte si gandire si pareri, sunt sigura de asta.

Mersi.

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

Pentru ca Dumnezeu este Sfant si Drept.In sfintenia Lui El pedepseste pacatul.Plata pacatelor este moartea.Dar Dumnezeu in dragostea Lui a platit pretul pentru pacatele noastre.

| Lizzu explică (pentru EmaS):

Bine,cum spui tu happy E ceva ce nu se leaga, dar poate e din cauza ca avem pareri diferite si viziuni diferite.

Asta e. Mersi pentru raspuns.

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

Ce nu se leaga? Este adevarul gol-golut!

| Lizzu explică (pentru EmaS):

Nu,nu putem sa sustinem vreodata despre ceva ca e total adevarat ...mai ales in treburi abstracte cum e asta.
Nu stiu, simt ca nu se leaga.

Tu spui ca Dumnezeu e sfant si drept. Dar ca in sfintenia lui pedepseste pacatul. --- uite asta e antagonie : este bun, sfant, dar pedepseste pacatul. Ceva ce este iubire intruchipata si sfintenie pura nu uraste si nu pedepseste.Nu simte ura.
Unde e liberul arbitru aici? Daca el ar fi dorit sa facem doar voia lui nu ne-ar mai fi lasat liberi. Eu nu vad asa. Mi se pare ilogic si putin peste cap.

| Lizzu explică (pentru EmaS):

Pentru ce ne-ar fi lasat liberi sa alegem ce dorim daca tot ne-ar fi pedepsit in final?
Asta nu e libertate.E o libertate prefacuta in iluzie.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Dumnezeu nu simte uralaughingEl nu ne ia si ne arunca in iadlaughingSinguri ne ducem.El ne-a intins o mana. Putem sa o acceptam si suntem salvati sau refuzam si mergem la judecata de apoi.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Mhm... tot nu se leaga happy

Cum exagereaza? acelea sunt citate, pasaje din Biblie. Am mai vazut multe de acest gen...din pacate.
De ce sa omoram pe cei diferiti de noi? Pentru ce sa omor un om de culoare? Pentru ce sa omor un ateu, un cersetor, un fatarnic, un betiv, un curvar? Ce drept am eu?
Ce drept sa curm liberul lor arbitru? libertatea lor?

Nu voi intelege ce se vrea a spune cu versetele astea...

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Tu glumesti!? Tie chiar ti se par normale poruncile imorale si pedepsele din VT? Tu ai idee, poti realiza cati oameni au picat, au fost ucisi datorita acelor porunci imorale? Ai idee cati oameni au fost ucisi cu pietre sau mai stiu eu ce alte arme inventate de minti bolnave? Ai idee cata suferinta au provocat acele porunci? Ai idee cati debili mintali a creat ideologia religioasa? Nu cred ca tu poti realiza asta! Toate acestea tu le consideri normale, tu poti intelege asa ceva, astea reprezinta revelarea progresiva a unui creator bun, iubitor si corect?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Esti tu bun! laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Care-i legatura? Presupunand, sau faptul ca eu as fi rau si tu buna(...rau de tot) nu iti da tie dreptate.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Si da, intr-un fel bine zici, in unele cazuri si la unele lucruri trebuie sa recunosc ca sunt bun!

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Eu Il inteleg foarte bine pe Dumnezeu.El ne iubeste si ne cheama, ne doreste cu El in eternitate.Vedem ca si pe El il doarte inima vazand ca noi copiii Lui nu Il recunoastem si nu Ii dam cinstea de Tata.,, Îmi este Efraim un fiu scump, un copil iubit de Mine? Căci, când vorbesc de el, Îmi aduc aminte cu gingăşie de el, de aceea Îmi arde inima în Mine pentru el şi voi avea milă negreşit de el, zice Domnul. ''

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Dar nu scrie niciunde sa omori pe altii de alte religii sau alte culori.Nu stiu unde ai vazut.Din contra, evreii erau atacati mereu de filisteni, babilonieini si mai tarziu romani.
Dumnezeu a ordonat intr-adevar ca cei din popor care se vor inchina la idoli sau vor fi prinsi cu nevasta/barbatul altuia sa fie ucisi. Dumnezeu i-a salvat miraculos de egipteni, i-a hranit 40 de ani in pustie si le-a redat tara Canaan inapoi si normal ca avea cerinte mari de la ei, pentru ca a facut multe pentru ei.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Nu vedem! Vedem doar o afirmatie scrisa, care nu demonstreaza absolut nimic.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Poate ca inca nu esti tata.Nu ai cum sa intelegi, dar daca ai incerca, ai reusi!

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Legile nu au creeat omoruri sau alte chestii enumerate de tine.
Era un popor in vecinatate Canaanului, care isi treceau copii prin foc pentru dumnezeul lor Dagon. Dumnezeu nu a spus asta.Au fost ucisi cu pietre cei care, desi au fost izbaviti din tara Egipt, au fost hraniti 40 de ani in pustie iar cand sa ajunga in tara promisa au inceput sa se inchine la idoli facuti de ei si sa carteasca.
Citeste Biblia si nu mai spune lucruri doar auzite de la altii.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Ok, fie cum spui tu, dar problema nu este la mine, ci la tine.

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Tu vorbesti din auzite, nu eu, iar referitor la Biblie, degeaba ai citit-o daca ai ales doar ce-ti convine, degeaba o citesti daca nu rationezi.
Ce zici de inchizitie? Valorile biblice i-a impins la fanatism, ele au indemnat sa ucida. Deschide "ochii" ca ii ai inchisi.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Da, stiu ca a avut grija de poporul lui.dar ceilalti? De ce sa-ti privezi unii copii de fericire si iubire, protectie, cand pe altii ii favorizezi? Nu vezi ca e discriminare mascata?

| Lizzu explică (pentru EmaS):

Poti sa fii parinte de 10 ori, sa ai o gramada de copii. Asta nu te determina sa intelegi ce scrie acolo...

Tu i-ai favoriza pe copiii tai in defavoarea altora care sunt batuti oricum de soarta? I-ai ucide pe ei pentru ca ai tai sa le stapaneasca jucariile?

Nu cred.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Pentru ca evreii sunt descendenti ai lui Avraam. Avraam a facut intocmai ce i-a spus Dumnezeu, se te temea de el si facea ce spunea El.L-a crezut pe cuvant tot ce i-a spus si de aceea Dumnezeu l-a binecuvantat.I-a spus sa-si paraseasca tara si averea si sa plece intr-o tara pe care i-o va arata el. Avraam a facut intocmai cum a spus El, si-a parasit tot ce avea si Dumnezeu i-a promis ca va face din copiii lui un neam puternic si ii va binecuvanta. Dumnezeu si-a indeplinit promisiunea fata de evrei, pentru ca stramosul lor Avraam a fost un om temator de Dumnezeu.De aceea poporul evreu a fost favorizat pentru ca Dumnezeu si-a tinut promisiunea.

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Inchizitia a fost lansata impotriva"ereticilor" care nu erau catolici.Papa s-a folosit de un drept pe care nu il are,nu trebuie sa judeci biblia dupa religii, insusi Papa nu are niciun drept sa se numeasca loctitorul lui Petru, acesta nu a avut nevoie ca oamenii sa se inchine inaintea lui, chiar cand niste oameni au vrut sa i se inchine pentru ca a vindecat pe cineva, el s-a ferit.Citeste Religia Tainica a Babilonului.Pentru ca unii oameni isi ascundeau crimele dupa paravanul religiei, cum au fost templierii, nu inseamna ca sunt un model de urmat si nu ar trebui sa privim la ei.

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Dar mai erau eretici si inchizitie daca nu erau valorile religioase? Adevarul nu poate provoaca asa ceva.

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Adevarul poate fi perceput diferit si se poate obtine profit de pe asta, daca minciuna incape si ea. Spre exemplubig grinumnezeu a spus ca el iarta pacatele, singurul mijlocitor este Isus, care a platit pretul iertarii.Acesta e adevarul.Papa a inceput sa vanda idulgente care costau bani grei si "se iertau pacatele". Adevaraul a fost ascuns dar cine incerca sa-l gaseasca era ucis pentru ca nu mai era profit.Religia nu inseamna Biblia, se face confuzie.Credinta conteaza, dar si faptele.Religia nu conteaza de loc. Poti fi crestin ortodox,catolic,lutheran,neoprotestant etc daca nu implinesti scriptura degeaba.Din pacate popularitea deosebita a crestinismului,plus alte minciuni gogonate, la care se adauga traditii si obiceiuri au dus pe Dumnezeu intr-o lumina neagra in fata oamenilor, astazi El este conceput ca un mos batran asemanator cu mos craciun, basme inventate, care ne duce pe toti la "smoala" daca suntem rai.Intelegerea Cuvantului lui Dumnnezeu implica o daruire profunda.Nu insemna si incerci sa-ti miti subconstientul ci o legatura speciala cu Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Vad ca nu esti atent la ce zic... Tu ai impresia ca eu sunt copil, te inseli prietene, tu esti copilul si la propriu si la figurat.

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

laughingNu am spus asta.Paragrafeaza.Nu sunt copil, sunt adolescent. Cand te infunzi schimbi subiectul?

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Pai nu am cu cine povesti, ori esti greu de cap, ori dorintele te controleaza. Stiu eu foarte bine ce insemna religie si ce este considerata Biblia. Eu ti-am vorbit de valorile biblice(ce indica ele si ce au provocat) si de realitate, iar tu o dai la'ntors cu abureli pentru copii. Eu ti-am aratat realitatea, concretul, cu care trebuie sa fii de acord daca esti corect, sincer cu tine, si daca ai destula materie in cap sa poti intelege... Ce am confundat? Nu am confundat nimic!
In fine, esti liber sa crezi ce vrei. Eu nu am nevoie de subiectivismul tau.

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Pai ai adus in subiect inchizitia.Ti-am spus ca inchizitia era folosita doar pentru apararea intereselor personale ale Papei.Tot spui de "valorile religiei", dar tu amesteci religia cu Biblia.
Ce realitate mi-ai aratat? Ti-am pus argumente concrete, tu judeci Biblia dupa inchizitie.

| Angel0 a răspuns:

Este greu de inteles Biblia dar nu imposibil.A fost scrisa acum cateva mii de ani pentru oamenii de atunci folosind expresii si moduri de a spune specifice locului si timpului.
Chiar daca textele sunt de inspiratie divina au trecut prin filtrul mental al proorocului, al celui care a transmis oral mai departe mesajul, al celui care l-a scris pe papirus, al celui care l-a tradus si in final al cititorului.

| Lizzu explică (pentru Angel0):

Asta inseamna ca tot ce sta scris in Biblie este, intr-un final, tot ce a mai ramas din interpretarea de baza din care s-a tras?
Ca si cum s-ar fi cernit si a ramas putin si neinterpretabil.
Ma gandesc ca mesajul care s-a vrut a fi trecut pe hartie s-a pierdut, i s-a pierdut pe drum esentialul.

| Angel0 a răspuns (pentru Lizzu):

Crestinii au copiat din iudaism, evreii din zoroastrism, zoroastrii de la hindusi.
Este interesant de stiut ce cred hindusii despre Biblie.

| Lizzu explică (pentru Angel0):

Inca nu stiu atat de multe despre hindusi, dar as fi curioasa sa aflu ce cred ei despre Biblie.

NOname
| NOname a răspuns:

Bună întrebare, LiZa.
În opinia mea, asta s-a întamplat pentru că acele crime erau în interesul celor care au scris şi rescris Biblia, direct sau indirect, conducătorilor de atunci...şi la cât de primitivi erau în gândire, nici nu e de mirare că erau sadici, nedrepţi, misogini, rasişti, lacomi, geloşi, vanitoşi, egoişti, laşi, cruzi...şi asta au reflectat şi în carte.

Iar acele pasaje din Biblie, în care lumea era îndemnată la violenţă şi distrugere în numele lui Dumnezeu, permiteau să influenţeze foarte uşor oamenii - oricât de săraci ar fi ei, oricât de flămânzi, bolnavi, slăbiţi şi descurajaţi - şi să-i ridice la lupta împotriva oricui, inducându-li-se ideea că este duşman, eretic, păcătos, posedat, satana în persoană, drac, orice. Era (şi este) o metodă ieftină şi sigură de a manipula populaţia şi a o transforma în criminali, la nevoie, într-o armată de fanatici cu un singur scop, cel de a-şi mulţumi zeul (cuvântul caruia este interpretat de lideri după bunul lor plac) şi a-şi câştiga un loc în rai - vânzarea de himere...

Pe lângă îndemnuri de a face bine şi a-şi iubi aproapele (cât timp se închină aceluiaşi zeu) e multă politică şi mizerie la mijloc (pleonasm?). Dar de la oameni...la ce te poţi aştepta?

Cineva perfect nu ar fi creat ceva atât de imperfect.
Asta mi-e părerea, momentan.

| Lizzu explică (pentru NOname):

Mersi.
Foarte complet explicat si cuprinzator.
Asta e si parerea mea.

Utilizarea lui Dumnezeu in scopuri josnice....Si manipularea populatiei. De acolo ni se trage si in ziua de azi.
Cred ca ai dreptate.

Mersi pentru raspuns happy

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Cu drag.
Chiar ai abordat un subiect interesant.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu ne indeamna la omoruri, dar ca si un parinte iubitor iti spune ce e bine si ce e rau, dar iti arata si care sunt consecintele cand faci ce-ti place.La fel procedeaza si un parinte iubitor cand gresesti, daca fumezi, iti spune ca te vei imbolnavi, dar nu ca vrea el, ci pentru ca stie ca asa se va intampla.Galateni6:7-9

| nelu88 a răspuns (pentru danay72):

Şi tatăl fetei să zică bătrânilor: Am dat pe fiica mea de femeie acestui om şi acum el a urât-o, / Şi iată ridică asupra ei învinuiri de lucruri urâte, zicând: N-am găsit feciorie la fiica ta; dar iată semnele fecioriei fiicei mele. Şi să întindă haina înaintea bătrânilor cetăţii. / Iar dacă cele spuse vor fi adevărate şi nu se va găsi feciorie la fată, / Atunci fata să fie adusă la uşa casei tatălui ei şi locuitorii cetăţii ei să o ucidă cu pietre şi să o omoare, pentru că a făcut lucru de ruşine în Israel, desfrânându-se în casa tatălui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău." (Deuteronomul 22: 16-17; 20-21)

le da vre o alta optiune? nu. Zice clar: " Atunci fata să fie adusă la uşa casei tatălui ei şi locuitorii cetăţii ei să o ucidă cu pietre şi să o omoare"... e doar un sfat sau un indemn?

" De se va găsi cineva dormind cu femeie măritată, pe amândoi să-i daţi morţii: şi bărbatul, care a dormit cu femeia şi femeia. Şi aşa să stârpeşti răul din Israel. / De va fi vreo fată tânără, logodită cu bărbat şi cineva o va întâlni în cetate şi se va culca cu dânsa, / Să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii aceleia şi să-i ucideţi cu pietre: pe fată pentru că n-a ţipat în cetate, iar pe bărbat pentru că a necinstit pe femeia aproapelui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău." (Deuteronomul 22: 23-24)

si aici tot un sfat de la un parinte iubitor nu?

| Lizzu explică (pentru danay72):

Cum nu indeamna cand acolo spune CLAR? Omorati cu pietre pe femeia si barbatul care preacurvesc! Asa spune negru pe alb.
Nu-ti poate arata asa ceva, nu-ti pooate arata ca ceva e rau si ca trebuie ucis, pe seama altor semeni, nu sunt cobai, nu e experiment.

| Mădă0611 a răspuns:

In biblie scrie sa iti omori copilul, fratele, sotia si catelul [tongue] daca iti spun sa nu crezi in dumnezeu, sa iti tai o mana daca te poate face sa iti "pierzi sufletul", adica sa pacatuiesti, si multe altele oh go on
O sa iti spuna lumea ca e vechea lege, si ca Iisus a venit s-o schimbe, dar tot de dumnezeu e vorba acolo. Eu cred ca e dovada ca biblia a fost scrisa de niste bolnavi, psihic, niste frustrati sexual, niste criminali, fara vreo insuflare divina.
In prima zi oamenii l-au creat pe dumnezeu dupa chipul si asemanarea lor.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Ultima fraza suna sinistru, dar nimeni nu stie cum a fost. Daca am putea stii.
Mersi pentru raspuns happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

"Adevarul ar putea fi foarte incurcat. Ar putea fi nevoie de multa munca pana vei reusi sa-l intelegi. Ar putea fi contraintuitiv. Ar putea intra in conflict cu anumite prejudecati profund inradacinate. Ar putea sa nu fie in armonie cu ceea ce noi vrem, in mod disperat, sa fie adevarat. Dar preferintele noastre nu determina ceea ce este adevarat." Carl Sagan
big grin

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Da,Mada happy mersi mult pentru citat, il admir sincer pe Carl Sagan happy
Si cred ca are dreptate.Ne-ar putea da peste cap toate credintele, tot ce am crezut pana acum si tot ce e inradacinat.

| Lizzu explică:

Urmeaza runda a doua? laughing happy

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Aşa se pare. : ))

| Lizzu explică (pentru NOname):

laughing happy

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Nu draga, eu de obicei ocolesc naivitatea si prostia, adevarul e ca ele ma cam irita. Imi place naivitatea, dar doar la copii, si nu de genul asta si in cazul asta. Dar, din cate am observat, nici tu nu esti indiferenta la ele, asa ca razi tu razi...
De dimineata, in viata reala, am fost bombardat de prostie, apoi vin pe virtual pentru a ma recrea, dar primesc contrariul.
Cand ii vad ce afirmatii fac si cu ce filozofii vin ma i-a cu "dureri" de cap, si doar atunci imi dau seama cu cine am de-a face.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Tot ce poti face este sa lasi pe fiecare in pace.
Sau:
Sa prezinti "materialul" tau,parerea ta,opinia ta despre ceva cuiva care e total de alta parere. Daca persoana/persoanele inca sunt in contradictie cu tine si parerea ta, teoria ta, atunci lasa-le un pic de timp sa reflecteze.
Am invatat ca orice mic detaliu care se intersecteaza cu gandirea noastra si contravine ei, nu este neaparat acceptat pe moment, ci in timp. E nevoie de timp pentru a fi "digerat" si acceptat intr-un final.Asta daca e sa se intample. Pana la urma nimeni nu e obligat sa adopte o pozitie care ii este impusa dinafara si pe care nu o simte ca venind din suflet. Te lupti cu morile de vant.

E clar ca cu cat suntem mai multi cu atat gandim mai diferit, ba din orgolii ba din diferite motive...
As vrea doar sa stiu pozitia ta. Esti ateu sau agnostic?

Mersi happy

| suffarstar a răspuns:

Dumnezeu nu indeamna la omoruri.In vechiul testament el a ordonat evreilor sa-i uicida pe cei care le cotropeau tara,care ardeau copii,dar numai in limita dreptatii.El a spus clar:
Sa nu ucizi!,dar le spunea evreilor sa-si apere tara in limita dreptatii.
In Noul Testament, Dumnezeu ne invata sa fim milostivi si iertatori.
In VT se baza pe dreptate, in NT pe mila si iertare.
Dumnezeu a actionat in consecinta, el nu s-a razgandit, acesta a fost planul Lui de la bun inceput.
Nelu88 exagereaza, am citit Biblia si stiu despre ce vorbesc. Dumnezeu nu e inchizitie, inchizitie sunt cei care au profitat de pe urma religiei si au ucis fara mila si fara motiv.
Isus a venit pentru a platii pacatul.Asta a fost in NT.In vt cine pacatuia aducea jertfa sau murea daca nu recunostea si pacatul era infaptuit cu voia.Isus a murit in locul nostru, Sangele Sau fiind pretul care ne pazeste de moarte.Citeste Biblia cu atentie si vei intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu e cartea lui Dumnezeu. El nu se apucande scris carti pentru ca atunci ar anula liberul arbitru. El poate sa-ti raspunda la niste intrebari, iar raspunsurile Sunt in concordanta cu ce ai tu nevoie sa auzi si asta datorita faptului ca ai un scop predestinat de tine insuti. Te ajuta sa il indeplinesti. Chestii de genul asta trebuie gandite foarte profund si intelese fara a judeca si fara a ura. Cei care au scris biblia au avut un scop al lor de indeplinit, la fel cum au si cei care o citesc...ramane la latidunea fiecaruia sa o inteleaga in conformitate cu scopul pe care il are. Niciodata ce e bine pentru mine va fi bine si pentru ceilalti, tocmai pentru ca fiecare si-a ales un scop care este cu totul diferit de al celorlalti. Asa se stabileste echilibrul: nu exista bine fara rau, nu exista dragoste fara ura, cald fara frig s.a.m.d.p. Cu cat intelegem asta mai repede cu atat ne vom aprecia mai mult unul pe altul si vom coexista fericiti. O traire provine dintr-o alta, sau mai bine zis depinde de ea... deci, depindem unii de altii.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Inteleg punctul tau de vedere.

Imi pare rau ca nu mai cred in Biblie. Si nu voi crede vreodata din nou.
Cu asa texte se duce tot de rapa si se seamana ura printre oameni...nu ura e scopul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu ai de ce sa iti para rau tocmai pentru ca nu esti obligata sa o urmezi. Tu urmezi ceea ce ti-ai propus tu sa urmezi. Normal ca scopul nu este ura, scopul este in functie de scopul fiecaruia in parte si fiecare o intelege in mod diferit tocmai din cauza asta. Se intampla la fel cu orice altceva iti iese in cale. Problema intervine atunci cand nu te folosesti de liberul arbitru vis-a-vis de toate astea. Tu ai zis ca nu vei mai putea crede niciodata. Asta iti spune tie liberul arbitru si pentru tine cel mai corect este sa il asculti. Pe de alta parte, ce altceva crezi ca ar fi putut sa iti induca tie sentimentul asta de profund dizgust? Sper ca intelegi ca sentimentul asta este important pentru tine dintr-un motiv sau altul. Incearca sa il intelegi...si fii fericita ca a venit asa si nu in alt mod mult mai distructiv. Face parte din experienta ta si asta este modul in care a venit la tine.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult pentru modul cum vorbesti... happy
"Dizgust" este cuvantul, da.
Pentru ca ceva imi spune ca nu pot sa iau de bun si sa pun in suflet cuvinte urate care instiga la ura si razbunari, la razboi si uratenie ..eu tocmai de toate astea fug si nu le vreau.

Cei care cred in Biblie sunt liberi sa o faca, e alegerea lor.

Te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu ar face asa ceva niciodata. este interpretata gresit(tradusa gresit sau voit). daca si-a dat la moarte pe unicul sau fiu ptu noi si ptu cei mai odiosi criminali etc, de ce ar indemna la asa ceva?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu!
Asta tot incerc sa aflu, dar nimeni nu poate stii de ce.
Eu nu cred ca D-zeu a inspirat aceasta carte care e considerata sfanta!
SFANTA? Cum poate fi sfant ceva atat de odios si plin de masacre?

Imi pare rau ca am cumparat-o la vremea ei.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Nici macar agnostic nu pot fi, ratiunea nu ma lasa sa accept un creator absolut. Daca as adopta pozitia agnostica, "nu stiu", care pare(doar pare) cea mai corecta, nu af fi sincer cu mine. Eu nu pot intelege creatia, este ilogica, lipsita de bun simt(ma refer la fantastic, care nu ne este accesibil noua...), iar totul ar fi incert! Este un mister aparitia universului la intamplare, dar eu doar asa pot intelege totul, evolutiv. Nu pot fi agnostic, sunt ateu.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Am inteles happy ai logica ta.

Mersi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Draga mea, nu spunea asta. mergi te rog la biserica si roaga un preot sa-ti explice orice nelamurire ai avea. ete cel mai bun sfat pe care ti-l pot da. biblia este eu carte sfanta interpretarea ei de catre noi in necunostinta de cauza sau fara persoane cunoscatoare sa ne aute s-o intelegem...luam decizii gresite, gandim gresit. orice mica ar fi nelamurirrea ta, mergi da u acatist noteaza psalmul sau versetul si vb cu un preot. ok? seara buna.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e o solutie happy
Dar iti multumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Tu vrei rsa tii cum tau lucrurile, sau doar ai intrebat de dragul conversatiei? cel mai in masura sa te ajute, este o pers care cunoaste biblia.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa aflu cum stau lucrurile, dar realizez ca e imposibil, pentru ca nimeni vreodata nu va stii adevarul adevarat. Daca exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

In realitate chiar daca va sti adevarul si ti-l va prezenta poate puterea ta de intelegere va zi zdruncinata si tot acelasi lucru vei sustine. asta depinde de fiecare si de puterea lui de acceptare si intelegere.

| Lizzu explică (pentru beligan):

Mersi mult pentru video, ma voi uita la el si voi fi fff atenta. Foarte interesant.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Auzit-ati ca s-a zis: Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Iar eu zic voua: Sa nu stati impotriva celui rau, ci, de te va lovi cineva peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt." (Matei 5, 38-39)

| Lizzu explică (pentru WholeWorldTeam):

Sunt consecutive? sau este unul din VT si celalalt din NT?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Lizzu):

Mantuitorul spunea delegea veche in prima parte a cerestuluiwinking Deci asa cum ai dedus. unul este din vt celalalt din nt.

| Lizzu explică (pentru WholeWorldTeam):

Ok
Mersi.

| charleslouboutin a răspuns:

Deoarece biblia este o carte de povesti, ba chiar una extrem de proasta. Si daca esti intr-adevar curios sa cauti, ai sa vezi ca au murit foarte multe persoane din cauza acestei povesti, nu ca sunt scrie undeva ci chiar s-a intamplat... cele mai nenorocite razboaie au avut la baza "religia" happy.

| nelu88 a răspuns:

Pentru ca biblia se contrazice ea singura. In vechiul testament zice: JEFUIESTE
UCIDE
MASACREAZA
RAZBUNA-TE
OMOARATI COPII
OMOARA FETELE CARE NU SUNT VIRGINE
MOARTE A CELOR CE INSEALA
DORESTE RAUL CELOR CE NU TE PLAC
PRACTICA CAMATARIA

Iar in noul:
INTOARCE OBRAZUL CELALALT
IUBESTE SI PE DUSMANU TAU
IARTA ETC

Se mai zice in biblie ca el: A FOST EST SI VA FI ACELASI.Eu il vad diferit...
poti citi ceva interesatn despre bunul si iertatorul dumnezeu aici: http://oareeasa.wordpress.com/2013/03/06/dumnezeuiubire/#more-30

| Lizzu explică (pentru nelu88):

De la citatele pe care le-ai dat tu la un comentariu de-al Emei, am pornit cu intrebarea asta.
Biblia a fost scrisa de oameni, invatatori, apostoli sau ce-or fi fost ei, nu? Asta inseamna ca fiecare si-a lasat amprenta personala pe text. Si poate ca unii din ei, cat de multi au fost, nici nu au mai citit in urma ceea ce predecesorii lor au scris, ci si-au relatat povestea exact din perspectiva personala. Asta cred. Si de asta se contrazice.

Ma infurie pasajele unde te indeamna la omoruri cu pietre pe cei rai.Cum vine asta din partea cuiva care se presupune ca e bland?

DE CE?
Totul e un amalgam, si sincer eu nu mai inteleg nimic.

| Lizzu explică (pentru nelu88):

" Să nu-l cruţe ochiul tău, ci să ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior. Cu răul pe care îl va face cineva-aproapelui său, cu acela trebuie să i se plătească"(Deuteronomul 19:21)

Asta,sincer, mi se pare venit din alte parti si nu din partea unui Dumnezeu...

| nelu88 a răspuns (pentru Lizzu):

Toti cei care sustin si cred in biblie, zic ca nu trebuie sa o citm pur si simplu biblia pentru ca daca facem asa le putem dovedi ca ei cred intr un dumnezeu rau si ca fundamentele lor se duc pe rapa. Ci tot ce nu le convinde din biblie zic ca sunt metafore.

si la versetu care l ai dat tu acumhappy vor zice sustinatori bibliei, aaaa nuuu nu e asa uite ce scrie in

exodul 20:13 sa nu ucizi

matei 5:21 Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu ucizi; oricine va ucide va cădea sub pedeapsa judecăţii."

deut 5:17 sa nu ucizi

acum sincer cum vrei sa cred ca biblia e o carte corecta, sfanta, ce nu se poate contrazice si ca tot ce scrie in ea e sfant...

cand o data scrie cine nu e cu noi sa moara...
si in alta parte gasesti bai sa nu omori ca e mare pacat

| Lizzu explică (pentru nelu88):

Da, V.T. si N.T. se contrazic. Poate s-a schimbat gandirea oamenilor din vremea N.T., nu? mai evoluasera, nu mai erau asa vulgari si barbari....brutali fara seaman... trist.

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Nu mai este valabila legea talionului. Legea talionului, una dintre cele mai vechi legi existente, consta în justa reciprocitate a crimei și a pedepsei. Această lege este deseori simbolizată prin expresia „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".Dar acum Dumnezeu ne cere sa dam si obrazul celalalt.,, Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,

45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?,,

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Iarasi vorbesc dorintele si orgoliul din tine. Ce te face sa crezi ceea ce afirmi? Tu ai impresia ca Dumnezeu eternul, omniscientul si omnipotentul isi schimba principiile de pe o zi pe alta, cum iti schimbi tu poza la avatar sau chilotii? Lasa-ti dorintele deoparte cand trebuie sa rationezi, ca daca le combini obtii subiectivism, propria realitate...

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Poi eu vorbesc din ceea ce este scris.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Dar unde scrie ca nu mai este valabila legea talionului?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

De la Domnul Isus.Această lege este deseori simbolizată prin expresia „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".Dar acum Dumnezeu ne cere sa dam si obrazul celalalt.,, Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,

45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?,,

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Tot nu inteleg de unde ai obtinut tu convingerea ca invataturile N.T.-ului au prioritate sau elimina invataturile din V.T. Pe ce anume te bazezi? Ca cele din N.T. sunt mai placute, mai omenesti, pentru ca, coincid realitatii?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Ti-am dat raspunsul. Domnul Isus.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Inteleg ce vrei sa spui, insa nu se leaga. Dumnezeu presupune atotcunoastere, iar atotcunoasterea este cu adevarat sfanta, perfecta, ea nu se poate modifica! Daca N.T.-ul este minciuna si V.T.- ul este adevarul?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Vechiul Testament si Noul Testament constituie Biblia. Comuniunile romane si grecesti includ in VT o serie de carti in plus fata de cele ce alcatuiesc Biblia ebraica. In comunitatile crestine romane, grecesti Biblia constituie autoritatea suprema. Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Dar atunci cum explici ca N.T.-ul contrazice invataturi din V.T? Care este sensul, scopul unor invataturi din V.T?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

V.T.este umbra lucrurilor viitoare. El cuprinde istoria poporului evreu.Si multe profetii despre lucrurile care s-au implinit si care urmeaza sa se implineasca.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Stiu ce cuprinde, insa nu inteleg de ce consideri ca unele informatii din VT sunt importante, valori de luat in seama iar altele nu. Ceea ce corespunde realitatii si ceea ce sustine NT-ul crestinii le considera valabile, iar altele, porunci care nu corespund realitatii, cele imorale, ei le musamalizeaza. Nu e chiar corect, poate nici macar placut Domnului daca intr-adevar Biblia - VT-ul este cuvantul lui. Ar putea fi pacat.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Hai sa incercam sa discutam despre ce porunci este vorba.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Cele imorale. A dat nelu88 ceva exemple.

| Lizzu explică (pentru EmaS):

De ce in VT ne indeamna la rau si distrugeri pentru ca in NT sa ne spuna total opusul, sa fim buni si sa nu judecam, sa nu ne razbunam?

Asta nu inteleg eu, Ema si asta vreau sa mi se explice.
De ce e ca si cum s-ar juca cineva cu noi cand poate spune de la bun inceput ce vrea si cum sta treaba?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Domnul Isus a platit pretul pentru toate pacatele.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Ema tu trebuie sa ma faci sa inteleg de ce profetiile din VT sunt valabile iar poruncile pe care le consideram imorale - legea talionului nu. Este vorba de aceeasi carte. Voi, crestinii luati/sustineti din VT doar ce va convine, ceea ce va sustine ideologia si credinta.

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Stiu, dar ea exista, este acolo happy nu poti sa negi faptul ca oameni au procedat asa indrumati dupa textele divinehappy.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Isus nu a desfiintat Legea ci a implinit-o.

| Exilee a răspuns (pentru nelu88):

Asta se cheama dreptate!
Ia hai sa presupunem ca traiai in perioada Regatului Israel.
Daca cineva te-ar fi masacrat pe tine si familia ta, ti-ar omori toti copiii, nu ai vrea dreptate?
Dar, acest lucru nu se mai poate, ca da bine-zis. Iisus Hristos a implinit Legea. Ba chiar, ne-a mai dat inca doua porunci.
Acuma trebuie sa ne iubim, iar Dumnezeu ne cere sa parasim calea pacatului in decursul acestei vieti.
Si totusi, dac-ai vedea atatea masacre inttre noi semenii, nici nu ti-ar pasa, doar la tine te-ai gandi. E ca mine? Doar un sentiment de consolare pentru putin timp ce ne domina. De ce ti-ar pasa tie de ceva ce s-a petrecut cu mult timp-n urma?

| beligan a răspuns (pentru Lizzu):

Tagma popilor,pastorilor,predicatorilor,indeamnă,,să crezi'' TREBUIE, chiar dacă de foarte multe ori este ilogic!
Trebuie să crezi, ca altfel te va pedepsii Domnul, vei merge in iad, etc.etc. si lista continua cu amenintari si inducerea fricii! Acest,,mod '' de manipulare are ca scop,controlul turmei,si tinerea ei in nestiinta,in necunoastere!
Din păcate cei care au,,descoperit'' aceste manevre,au fost ucisi sau marginalizati de societate, chiar daca nu de putine ori au fost oameni de stiinta care au vrut sa lase ceva omenirii!
Chiar si in ziua de astazi cei care nu,, merg pe cărărări bătătorite, si indică un nou drum'' sunt marginalizati, deoarece deranjeaza puterea (biserica+politica)!

| Lizzu explică (pentru beligan):

Asa este happy