| Lizzu a întrebat:

Am si eu o nelamurire de ceva timp. DE CE,in Biblie, Dumnezeu spune sa ucizi pe oamenii neascultatori si "rai"? Cu ce sunt rai? Ca fac voia lor si ceea ce simt ei sa faca? E asa gresit sa ne ascultam instinctele noastre si sentimentele? Ce pasaje vad in Biblie mi se pare ca provin din ura si razbunare imensa impotriva noastra ca fiinte create din Iubire. O adevarata Inchizitie. Daca Dumnezeu e atat de bun, de ce ne indeamna la omoruri chiar in cartea sa?

97 răspunsuri:
| nelu88 a răspuns:

Pentru ca biblia se contrazice ea singura. In vechiul testament zice: JEFUIESTE
UCIDE
MASACREAZA
RAZBUNA-TE
OMOARATI COPII
OMOARA FETELE CARE NU SUNT VIRGINE
MOARTE A CELOR CE INSEALA
DORESTE RAUL CELOR CE NU TE PLAC
PRACTICA CAMATARIA

Iar in noul:
INTOARCE OBRAZUL CELALALT
IUBESTE SI PE DUSMANU TAU
IARTA ETC

Se mai zice in biblie ca el: A FOST EST SI VA FI ACELASI.Eu il vad diferit...
poti citi ceva interesatn despre bunul si iertatorul dumnezeu aici: http://oareeasa.wordpress.com/2013/03/06/dumnezeuiubire/#more-30

| Lizzu explică (pentru nelu88):

De la citatele pe care le-ai dat tu la un comentariu de-al Emei, am pornit cu intrebarea asta.
Biblia a fost scrisa de oameni, invatatori, apostoli sau ce-or fi fost ei, nu? Asta inseamna ca fiecare si-a lasat amprenta personala pe text. Si poate ca unii din ei, cat de multi au fost, nici nu au mai citit in urma ceea ce predecesorii lor au scris, ci si-au relatat povestea exact din perspectiva personala. Asta cred. Si de asta se contrazice.

Ma infurie pasajele unde te indeamna la omoruri cu pietre pe cei rai.Cum vine asta din partea cuiva care se presupune ca e bland?

DE CE?
Totul e un amalgam, si sincer eu nu mai inteleg nimic.

| Lizzu explică (pentru nelu88):

" Să nu-l cruţe ochiul tău, ci să ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior. Cu răul pe care îl va face cineva-aproapelui său, cu acela trebuie să i se plătească"(Deuteronomul 19:21)

Asta,sincer, mi se pare venit din alte parti si nu din partea unui Dumnezeu...

| nelu88 a răspuns (pentru Lizzu):

Toti cei care sustin si cred in biblie, zic ca nu trebuie sa o citm pur si simplu biblia pentru ca daca facem asa le putem dovedi ca ei cred intr un dumnezeu rau si ca fundamentele lor se duc pe rapa. Ci tot ce nu le convinde din biblie zic ca sunt metafore.

si la versetu care l ai dat tu acumhappy vor zice sustinatori bibliei, aaaa nuuu nu e asa uite ce scrie in

exodul 20:13 sa nu ucizi

matei 5:21 Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu ucizi; oricine va ucide va cădea sub pedeapsa judecăţii."

deut 5:17 sa nu ucizi

acum sincer cum vrei sa cred ca biblia e o carte corecta, sfanta, ce nu se poate contrazice si ca tot ce scrie in ea e sfant...

cand o data scrie cine nu e cu noi sa moara...
si in alta parte gasesti bai sa nu omori ca e mare pacat

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu ne indeamna la omoruri, dar ca si un parinte iubitor iti spune ce e bine si ce e rau, dar iti arata si care sunt consecintele cand faci ce-ti place.La fel procedeaza si un parinte iubitor cand gresesti, daca fumezi, iti spune ca te vei imbolnavi, dar nu ca vrea el, ci pentru ca stie ca asa se va intampla.Galateni6:7-9

| nelu88 a răspuns (pentru danay72):

Şi tatăl fetei să zică bătrânilor: Am dat pe fiica mea de femeie acestui om şi acum el a urât-o, / Şi iată ridică asupra ei învinuiri de lucruri urâte, zicând: N-am găsit feciorie la fiica ta; dar iată semnele fecioriei fiicei mele. Şi să întindă haina înaintea bătrânilor cetăţii. / Iar dacă cele spuse vor fi adevărate şi nu se va găsi feciorie la fată, / Atunci fata să fie adusă la uşa casei tatălui ei şi locuitorii cetăţii ei să o ucidă cu pietre şi să o omoare, pentru că a făcut lucru de ruşine în Israel, desfrânându-se în casa tatălui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău." (Deuteronomul 22: 16-17; 20-21)

le da vre o alta optiune? nu. Zice clar: " Atunci fata să fie adusă la uşa casei tatălui ei şi locuitorii cetăţii ei să o ucidă cu pietre şi să o omoare"... e doar un sfat sau un indemn?

" De se va găsi cineva dormind cu femeie măritată, pe amândoi să-i daţi morţii: şi bărbatul, care a dormit cu femeia şi femeia. Şi aşa să stârpeşti răul din Israel. / De va fi vreo fată tânără, logodită cu bărbat şi cineva o va întâlni în cetate şi se va culca cu dânsa, / Să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii aceleia şi să-i ucideţi cu pietre: pe fată pentru că n-a ţipat în cetate, iar pe bărbat pentru că a necinstit pe femeia aproapelui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău." (Deuteronomul 22: 23-24)

si aici tot un sfat de la un parinte iubitor nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu e cartea lui Dumnezeu. El nu se apucande scris carti pentru ca atunci ar anula liberul arbitru. El poate sa-ti raspunda la niste intrebari, iar raspunsurile Sunt in concordanta cu ce ai tu nevoie sa auzi si asta datorita faptului ca ai un scop predestinat de tine insuti. Te ajuta sa il indeplinesti. Chestii de genul asta trebuie gandite foarte profund si intelese fara a judeca si fara a ura. Cei care au scris biblia au avut un scop al lor de indeplinit, la fel cum au si cei care o citesc...ramane la latidunea fiecaruia sa o inteleaga in conformitate cu scopul pe care il are. Niciodata ce e bine pentru mine va fi bine si pentru ceilalti, tocmai pentru ca fiecare si-a ales un scop care este cu totul diferit de al celorlalti. Asa se stabileste echilibrul: nu exista bine fara rau, nu exista dragoste fara ura, cald fara frig s.a.m.d.p. Cu cat intelegem asta mai repede cu atat ne vom aprecia mai mult unul pe altul si vom coexista fericiti. O traire provine dintr-o alta, sau mai bine zis depinde de ea... deci, depindem unii de altii.

| Lizzu explică (pentru nelu88):

Da, V.T. si N.T. se contrazic. Poate s-a schimbat gandirea oamenilor din vremea N.T., nu? mai evoluasera, nu mai erau asa vulgari si barbari....brutali fara seaman... trist.

| Lizzu explică (pentru danay72):

Cum nu indeamna cand acolo spune CLAR? Omorati cu pietre pe femeia si barbatul care preacurvesc! Asa spune negru pe alb.
Nu-ti poate arata asa ceva, nu-ti pooate arata ca ceva e rau si ca trebuie ucis, pe seama altor semeni, nu sunt cobai, nu e experiment.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Inteleg punctul tau de vedere.

Imi pare rau ca nu mai cred in Biblie. Si nu voi crede vreodata din nou.
Cu asa texte se duce tot de rapa si se seamana ura printre oameni...nu ura e scopul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu ai de ce sa iti para rau tocmai pentru ca nu esti obligata sa o urmezi. Tu urmezi ceea ce ti-ai propus tu sa urmezi. Normal ca scopul nu este ura, scopul este in functie de scopul fiecaruia in parte si fiecare o intelege in mod diferit tocmai din cauza asta. Se intampla la fel cu orice altceva iti iese in cale. Problema intervine atunci cand nu te folosesti de liberul arbitru vis-a-vis de toate astea. Tu ai zis ca nu vei mai putea crede niciodata. Asta iti spune tie liberul arbitru si pentru tine cel mai corect este sa il asculti. Pe de alta parte, ce altceva crezi ca ar fi putut sa iti induca tie sentimentul asta de profund dizgust? Sper ca intelegi ca sentimentul asta este important pentru tine dintr-un motiv sau altul. Incearca sa il intelegi...si fii fericita ca a venit asa si nu in alt mod mult mai distructiv. Face parte din experienta ta si asta este modul in care a venit la tine.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Auzit-ati ca s-a zis: Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Iar eu zic voua: Sa nu stati impotriva celui rau, ci, de te va lovi cineva peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt." (Matei 5, 38-39)

| Mădă0611 a răspuns:

In biblie scrie sa iti omori copilul, fratele, sotia si catelul [tongue] daca iti spun sa nu crezi in dumnezeu, sa iti tai o mana daca te poate face sa iti "pierzi sufletul", adica sa pacatuiesti, si multe altele oh go on
O sa iti spuna lumea ca e vechea lege, si ca Iisus a venit s-o schimbe, dar tot de dumnezeu e vorba acolo. Eu cred ca e dovada ca biblia a fost scrisa de niste bolnavi, psihic, niste frustrati sexual, niste criminali, fara vreo insuflare divina.
In prima zi oamenii l-au creat pe dumnezeu dupa chipul si asemanarea lor.

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Nu mai este valabila legea talionului. Legea talionului, una dintre cele mai vechi legi existente, consta în justa reciprocitate a crimei și a pedepsei. Această lege este deseori simbolizată prin expresia „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".Dar acum Dumnezeu ne cere sa dam si obrazul celalalt.,, Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,

45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?,,

| Angel0 a răspuns:

Este greu de inteles Biblia dar nu imposibil.A fost scrisa acum cateva mii de ani pentru oamenii de atunci folosind expresii si moduri de a spune specifice locului si timpului.
Chiar daca textele sunt de inspiratie divina au trecut prin filtrul mental al proorocului, al celui care a transmis oral mai departe mesajul, al celui care l-a scris pe papirus, al celui care l-a tradus si in final al cititorului.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Iarasi vorbesc dorintele si orgoliul din tine. Ce te face sa crezi ceea ce afirmi? Tu ai impresia ca Dumnezeu eternul, omniscientul si omnipotentul isi schimba principiile de pe o zi pe alta, cum iti schimbi tu poza la avatar sau chilotii? Lasa-ti dorintele deoparte cand trebuie sa rationezi, ca daca le combini obtii subiectivism, propria realitate...

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Poi eu vorbesc din ceea ce este scris.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Dar unde scrie ca nu mai este valabila legea talionului?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

De la Domnul Isus.Această lege este deseori simbolizată prin expresia „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".Dar acum Dumnezeu ne cere sa dam si obrazul celalalt.,, Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,

45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?,,

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Tot nu inteleg de unde ai obtinut tu convingerea ca invataturile N.T.-ului au prioritate sau elimina invataturile din V.T. Pe ce anume te bazezi? Ca cele din N.T. sunt mai placute, mai omenesti, pentru ca, coincid realitatii?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Ti-am dat raspunsul. Domnul Isus.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Inteleg ce vrei sa spui, insa nu se leaga. Dumnezeu presupune atotcunoastere, iar atotcunoasterea este cu adevarat sfanta, perfecta, ea nu se poate modifica! Daca N.T.-ul este minciuna si V.T.- ul este adevarul?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Vechiul Testament si Noul Testament constituie Biblia. Comuniunile romane si grecesti includ in VT o serie de carti in plus fata de cele ce alcatuiesc Biblia ebraica. In comunitatile crestine romane, grecesti Biblia constituie autoritatea suprema. Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Dar atunci cum explici ca N.T.-ul contrazice invataturi din V.T? Care este sensul, scopul unor invataturi din V.T?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

V.T.este umbra lucrurilor viitoare. El cuprinde istoria poporului evreu.Si multe profetii despre lucrurile care s-au implinit si care urmeaza sa se implineasca.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Stiu ce cuprinde, insa nu inteleg de ce consideri ca unele informatii din VT sunt importante, valori de luat in seama iar altele nu. Ceea ce corespunde realitatii si ceea ce sustine NT-ul crestinii le considera valabile, iar altele, porunci care nu corespund realitatii, cele imorale, ei le musamalizeaza. Nu e chiar corect, poate nici macar placut Domnului daca intr-adevar Biblia - VT-ul este cuvantul lui. Ar putea fi pacat.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Hai sa incercam sa discutam despre ce porunci este vorba.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult pentru modul cum vorbesti... happy
"Dizgust" este cuvantul, da.
Pentru ca ceva imi spune ca nu pot sa iau de bun si sa pun in suflet cuvinte urate care instiga la ura si razbunari, la razboi si uratenie ..eu tocmai de toate astea fug si nu le vreau.

Cei care cred in Biblie sunt liberi sa o faca, e alegerea lor.

Te pup

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Cele imorale. A dat nelu88 ceva exemple.

| Lizzu explică (pentru WholeWorldTeam):

Sunt consecutive? sau este unul din VT si celalalt din NT?