| SaveTheNature a întrebat:

Am si eu o nelamurire legata de comportamentul ateilor si de aceea vin cu o intrebare adesat in primul rand lor: de ce va consumati din timpul vietii voastre incercand sa combateti si/sau sa lamuriti teistii ca nu exista Dumnezeu si ca voi aveti dreptate?
Pentru un credincios, indiferent de religia de care apartine (sau nu) exista o explicatie logica pentru comportamentul sau prin care incearca sa aduca un ateu pe calea ce el o considera adevarata si anume faptul ca el crede ca a salvat un suflet de la pierire.
Daca ateii se considera mult mai rationali decat credinciosii prin insasi pozitia lor, interesant ar fi atunci de aflat care sunt premisele rationale ale comportamentului lor.

2 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poate pentru că fiecare vrea să își demonstreze ideile?

| Matt24 a răspuns:

Hmm...eu nu am intalnit nici un ateu care sa incerce asa ceva.Eu cred ca ai cam raspuns singura la intrebare prin insusi exemplele date. Daca un credincios incearca sa te aduca pe calea lui dreapta, o face pentru a te salva.La fel procedeaza si ateii care incearca asta(dar de obicei acestia sunt multumiti cu pozitia lor si nu incearca sa "corupa" pe nimeni), ei incearca sa te salveze din a-ti irosi timpul si gandirea.