| oprescudorin11 a întrebat:

Angajamentul cu ceilalti ne mantuieste?

Răspuns Câştigător
| HowdidIgethere a răspuns:

Angajamentul si ordinea pot sa duca la o societate care functioneaza bine. Insa mantuirea este altceva.

| oprescudorin11 explică (pentru HowdidIgethere):

Mie mi se pare ca ar exista ceva conexiuni.Caci 'mantuirea' se acorda celor care respecta, anumite legi,(sau isi remediaza din greseli). Ma refer la Ortodoxism.Sigur ca mantuirea are o forma sau alta in alte religii, dar tot aia este:e o teorie, soteriologia.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru oprescudorin11):

Intervine si supunerea fata de Dumnezeu. Nu doar respectarea unor legi impersonale. Ori cand vine vorba de supunere, ascultare, orgoliile cam isi vad de drum in alte directii.
Am cunoscut un om care se ferea de cuvantul murdar, respecta femeia, respecta chiar si religia. Dar cand a citit prima data o rugaciune de pocainta s-a revoltat ( cei aia "eu pacatosul"?)

| oprescudorin11 explică (pentru HowdidIgethere):

Daca te duceai la Liturghia de duminica asta, ai fi inteles care este pozitia Lui Dumnezeu fata de om.Este chiar pilda 'Fiului Risipitor", mai profunda decat iti imaginezi la prima ascultare sau citire.
Asta iti va explica si cazul 'pocaitilor revoltati'.

| oprescudorin11 explică (pentru HowdidIgethere):

Daca vrei un comentariu asupra crucialei exegeze a pildei'Fiului Risipitor' citeste info@news.crestinortodox.ro

| oprescudorin11 explică (pentru HowdidIgethere):

Asta e vesnica paradigma a 'Fiului Risipitor'.E clar ca era un fel de corporatist. Daca s-a revoltat, respecta doar reguli, era un robot, iubirea dumnezeeasca are multe in plus!

| oprescudorin11 explică (pentru HowdidIgethere):

Adica? Si eu am inteles ca legile paralele (cele dumnezeesti vs. celor 'pamantesti' administrative duc lumea la HAOS. Caci cele administrative, se indeparteaza tot mai mult prin amendamente legilor, sa zicem, naturale.

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Angajamentul făcut înaintea Dumnezeului adevărat și respectarea lui te poate salva.Matei 7:21-23

| syd2 a răspuns:

Daca imi demonstrezi existenta D-zeului ortodox, sigur o sa te mantuiesti.

Mai degraba as fi un deist, insa spun Tatal nostru in fiece seara, desi nu mai cred asa de puternic. Tu de ce crezi? Ohh, chiar am nevoie de putin ajutor, desi sa te ajut ar trebui eu.

Ce parere ai despre teoriile lui J-P.Sartre?

| oprescudorin11 explică (pentru syd2):

Sigur mi-am pus si eu toate intrebarile astea, si nu numai.
La intrebarea despre existenta Lui Dumnezeu, am ajuns la concluzia momentana, comparand cu logica matematica (un formalism menit sa explice si sa faca reguli aproape de intelegerea umana), as spune ca este un POSTULAT-Axioma.De aici pornim demonstratiile. Dumnezeu, judecand filozofic este un CONCEPT de unde pornim intr-un sens sau altul, in functie de percepere.
Pe de alta parte, toate axiomele pornesc (automat si logica matematica, chiar si cea transcedentala -vezi Kant!), de la perceptie. (nu personala ci dovedita de experienta infinita a perceptiilor tuturor ramurilor, dezvoltate paralel dar cu aceeasi concluzie).
Eu cred ca mai greu este sa demonstrezi ca NU exista Dumnezeu! Ceea ce as propune tuturor celor ce-l contesta.
Problema devine si mai acuta, in momentul intrarii in amanunt.
Ca sa introduci pe Dumnezeu in logica argumentala, este o eroare, caci Dumnezeu transcede (prin definitie) mintea umana.
Ar mai fi cateva argumente banale:societatea a functionat mai cu succes si mai natural in epocile credintei, omul nu a reusit vreodata sa atinga NIMIC din creatia Domnului (presupus sau nu), argumentele morale ale Bisericilor(convergente).
Apoi mai sunt recaderi in logica, naturalism, existentialism, scientifism, comunism, panteism, determinism etc. nu neaparat expuse in ordinea aparitiei, dar cu elemente comune si din alta directie privite aceste teorii sau sisteme filozofice.
Daca este sa iei pe fiecare la 'puricat', pacatuiesc, cel putin prin incalcarea insasi a logicii (umane), asta a demonstrat-o KANT!
In momentul asa numitei demonstratii folosesc cel putin o TAUTOLOGIE!
Si asa au cazut sub teologilor in DERIZORIU!
J.P.Sartre este simpatic ca si Spinoza, si Heidegger, Marx, si altii! Dar ATAT!
Toti au cochetat cu toate modelele antice, mai noi, dar S-AU INVARTIT IN JURUL COZII, PRECUM CAINELE CARUIA I-AI LIPIT O BUCATICA DE CARNE DE COADA!
Asta este senzatia mea!
Dar sunt interesanti tori, nefacand altceva decat sa demonstreze si mai mult Existenta Lui Dumnezeu!

| oprescudorin11 explică (pentru syd2):

Apoi sa nu ma intelegi cumva gresit : si Goethe -Spinoza, si Schopenhauer -Nietzsche, si Heidegger-Sartre sau Kirkegaard -Heidegger, etc. sunt nespus de valorosi!
Au creat o dezbatere, au creat curente literar-artistice, etc.
Ne-au invatat cum sa nu gandim! E mare lucru!
Sunt ei insisi Creatiile lui Dumnezeu! Ca sa termin in nota lor tautologica!
Kant!? DA!
Citeste-i logica transcedentala, si marunteii astia vor fi la picioarele tale!
Dumnezeu? NICIODATA!

| syd2 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nici nu stiti cat m-ati ajutat! Domnule Oprescu, multumesc. Avem multe in comun.

| oprescudorin11 explică (pentru syd2):

Important ar fi sa avem cat mai multi, 'multe in comun'!
Asta implica, banuiesc multa rabdare, la un moment dat toti ne punem intrebari si ratacim.
Asta sa fie ideea unui raspuns?

| MisterSTAG a răspuns:

Nu exista mantuire

| oprescudorin11 explică (pentru MisterSTAG):

Exista mantuire, depinde ce intelegi.Dar poti sa-mi raspunzi cand afli ca exista. Daca.