| 3xfemeie a întrebat:

Anterior am pus o intrebare despre adolescentii de pe TPU care se cred atei.
Va dau un exemplu si poate imi explica si mie cineva :

-simt nevoia ca numele sa ma duca cu gandul la infern
-strig sus si tare ca sunt ateu dar pun multe intrebari despre Dumnezeu sau religie iar ca raspuns le accept numai pe alea care sunt de acord cu mine, adica de la " atei " ca mine
-Si ca sa pun capac la avatar imi pun un simbol masonic ( or fi si aia atei ) si culmea il aleg tocmai pe ala care il are pe Dumnezeu in centru
O fi personalitate multipla?
Am uitat sa ne educam copiii?
Nu stim ce fac ei pe net?

73 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Nici nu aveti idee cat de mult ii poate inspira negativ internetul. cum in cateva ore le poate ruina intreaga viata. Faptul ca sa dau drept atei pe net nu este nimic pe langa ceea ce pot face cu adevarat.

| 3xfemeie explică (pentru Zeflemitoarea):

1. Este o chestie de gust si perceptie
2. Intrebarea nu era despre atei. Ci despre cei care fac afirmatii de genul " am fost botezat impotriva vointei mele "," indoctrinare religioasa a copiilor " si multe altele. Iar sarcasmul nu vine de la atei. Daca as fi intrebat de ce legal avem dreptul sa luam decizii abia la 18 ani, poate ar veni cu afirmatii asemanatoare adica "privare de libertate ", " indoctrinare prin educatie", " constrangere prin grija parintilor " sau mai stiu eu ce.
3 Sarcasmul si jignirile de o parte si de alta nu vin de la ateism sau credinta. Nu cumva vin de la lipsa de educatie si imaturitate (indiferent de varsta )? Daca spun ca x este rau si prost, asta nu ma face cu nimic mai bun sau mai destept.
3 Ce am spus la 1 si 2

| 3xfemeie explică (pentru Alphawolf):

Probabil nu. Si nici nu tin prea mult sa apartin unei categorii, pentru ca noi ne-am impartit. Din cate stiu eu, principiile astea pornesc tot de la teoriile unor oameni.
Daca ma rezum doar la alb si negru spun:
1 Nu ma pot declara atee pentru ca eu cred ca exista o entitate suprema.De unde, si cum inca nu stiu.
2 Nu ma pot declara credincioasa pentru sunt constienta de un lucru: in situatia in care viata mea sau a copilului meu e pusa in pericol de o alta persoana, nu voi ezita sa actionez. Si daca omor pe cineva mi-am incalcat principiile de o viata.
Pana la urma, credem sau nu credem suntem la fel. Primeaza instinctul de supravietuire.

| 3xfemeie explică (pentru EmaS):

Este greu sa nu le incalci, EmaS. O facem uneori fara vina, pentru ca viata ne ofera multe. Dar depinde la ce principii si valori te referi!

| EmaS a răspuns (pentru 3xfemeie):

La cele dupa care imi calauzesc viata. Bineinteles ca am facut mici concesii, este imposibil sa treci prin valurile vietii si sa nu te uzi.

| 3xfemeie explică (pentru EmaS):

happy Au fost mici concesii pentru a fost o anumita situatie. Dar sunt cazuri in care depasim " o mica concesie ". Tocmai pentru ca trecem prin valurile vietii. La unii mai este si furtuna. Trist, dar adevarat.

| EmaS a răspuns (pentru 3xfemeie):

Si eu am trecut prin furtuni, insa am acceptat voia lui Dumnezeu in viata mea chiar daca am avut de pierdut.In adversitatile vietii se vede cat suntem de maturi spiritual.

| 3xfemeie explică (pentru EmaS):

Da EmaS, cum spui tu. Tot pentru ca te-ai lovit de o situatie de asa natura. Dar uite, iti dau un exemplu ipotetic si cam dur, acelasi exemplu pe l-am mai dat cuiva si te rog sa nu o iei personal : Ai copii. Daca sa presupunem ca vine un dement care atenteaza la viata unuia dintre ei si tu esti acolo, ce faci daca ai la dispozitie o fractiune de secunda pentru a decide? Eu una i-as da in cap indeferent de consecinte. Tu nu?
De asta spuneam ca sunt situatii si situatii. Nu stim ce ne poate oferi ziua de maine, cu atat mai putin ce vom face. Noi stim doar ce am vrea sa facem.

| EmaS a răspuns (pentru 3xfemeie):

Este evident ca as sari in apararea lor.

| 3xfemeie explică (pentru EmaS):

Asta spuneam si eu. happy
ps corectez : indiferent laughing))))

| 3xfemeie explică (pentru Alphawolf):

Cine e vecinul? Si cine este partinitor acum? Esti sigur ca stii care e dorinta mea? Pentru ca eu nu ma regasesc in nici una dintre categorii.Si nici macar nu tin neaparat sa fiu inclusa de unii undeva.

Si nu acuz nimic!
Probabil tie ti se pare normal ca unul sa se declare ateu si sa foloseasca un semn masonic cu G in centru, in timp ce ia in ras crestinii.
Arata-mi logica.
ps 3xfemeie nu inseamna de trei ori femeie, asta ai vrut tu sa vezi.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Tu ai vizat ateii(doar pe ei), ceea ce da de inteles ca esti partinitoare. Credinta ta religioasa, indiferent de principiile tale(esti sau nu de acord cu o religie)te indeamna sa tii cu credinciosii, pentru ca ei, la fel ca si tine, sustin creatia.
Nici mie nu-mi place sa fiu catalogat, sau sa ma regasesc intr-o categorie, dar, totusi sunt antireligios. Eu personal nu pot spune despre mine ca sunt ateu, dar pentru a ma separa de credinciosi trebuie sa accept aceasta categorie.
"-strig sus si tare ca sunt ateu dar pun multe intrebari despre Dumnezeu sau religie iar ca raspuns le accept numai pe alea care sunt de acord cu mine, adica de la " atei " ca mine" - Asa functionam toti. Acceptam doar ceea ce sunt de acord cu noi, care sunt conform principiilor si opiniilor noastre. Nu avem cum sa fim impotriva conceptiilor noastre.
Lauda este copilareasca, dar are si un fond cu sens, pentru ca ii da de inteles omului ca el nu-i aproba ideile, principiile. Foarte multe persoane sunt credincioase religios pentru ca majoritatea e credincioasa. Ei gandesc ca e prea putin probabil ca majoritatea oamenilor sa se insele, iar minoritatea sa aiba dreptate. Statul sustine, aloca fonduri religiei, iar acele fonduri sunt si din banii ateilor. Religia(crestinismul)este in scoli, ceea ce nu este normal. Astea si multe altele sunt si ele motive pentru care ateii se lauda si pun intrebari creationiste. Vor sa introduca scepticismul, sa arate si o alta latura, sa arate ca valorile religioase nu sunt o realitate, nu sunt o normalitate, si ca ele ne costa cam mult.
"Probabil tie ti se pare normal ca unul sa se declare ateu si sa foloseasca un semn masonic cu G in centru, in timp ce ia in ras crestinii." - In primul rand, da, mi se pare normal. Omul este sincer, isi arata pozitia si spune ce crede. In al doilea rand, crestinii merita sa fie luati in ras, altfel nu pot realiza cat de absurde sunt unele afirmatii de-ale lor. Ei arunca stiinta, care le ataca valorile, la gunoi, o neaga, ii face pe oamenii de stiinta mincinosi si incapabili. Credinta ar trebui sa fie intima, dar crestinismul este o parada, o forta in societate, o anormalitate, o privare de libertate, ceea ce eu nu o sa pot fi de acord cu asta niciodata.

| 3xfemeie explică (pentru Alphawolf):

Ok, poate ca eu sunt cea care confunda niste lucruri in discutia asta.