| RadioactiveUranium a întrebat:

„Apoi a urmat un alt înger, al treilea, şi a zis cu glas tare: 'Dacă se închină cineva fiarei şi icoanei ei, şi primeşte semnul ei... va bea şi el din vinul mâniei lui Dumnezeu... şi va fi chinuit în foc şi în pucioasă" Apocalipsa 14, 9-11.Ma uitam in Biblie si am dat de acest verset, si am 2 intrebari.Care este icoana fiarei? Icoana fiarei are legatura cu icoanele ortodocsilor?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un alt înger spune: „Dacă se închină cineva fiarei şi imaginii ei şi primeşte un semn pe frunte sau pe mână, va bea şi el din vinul furiei lui Dumnezeu". De ce? Deoarece ‘fiara şi imaginea ei’ simbolizează guvernarea umană, care nu recunoaşte suveranitatea lui Iehova. Creştinii vigilenţi au grijă să nu fie influenţaţi sau însemnaţi, în atitudine sau conduită, ca fiind supuşi ai celor care nu vor să recunoască suveranitatea Dumnezeului adevărat, Iehova. Creştinii ştiu că Regatul lui Dumnezeu a fost deja instaurat în cer şi că acest Regat va nimici toate formele de guvernare umană, iar apoi va dăinui pentru totdeauna. — Daniel 2:44.

| milan9 a răspuns:

"Icoana fiarei" este numarul 666.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Eu as denumi "botezul fiarei" numarul 666. Deci fara sa fac vreo remarca "primitiva", as spune ca Icoana fiarei e televizorul (desigur ca nu acum ci intr-un oarecare viitor destul de apropria "fiara" va aparea in "icoana cea vorbitoare"), dar mai trebuie un timp, cat Dumnezeu stie.

| Jardelin a răspuns:

Au legatura cu icoanele ortodocsilor asa cum au legatura cu "icoanele" de pe monitor.

(Apropo, pentru retardatii care nu stiu, alea de pe monitor nu sunt icoane, icoanele sunt alea de la biserica. Alora de pe monitor li se spune si in romanaste ca in engleza, icon-uri. icon - engleza)

| JaeHee a răspuns:

Citeşte mai departe biblia şi ai să înţelegi, icoana fiarei este numărul şasesuteşaizecişişase iar cei care vor purta acest semn pe frunte sau pe mână se vor lepăda de Dumnezeu şi se vor închina fiarei. Nu are nicio legătură cu icoanele ortodoxe. Numai bine.