| DjBl3ndar a întrebat:

Are ceva daca incep postul negru mai tarziu de ora 18?

8 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Da, o sa arzi in chinurile iadului atatea veacuri cate ore ai intarziat cu postul.

| DjBl3ndar explică:

Eu intreb una voi raspundeti alta. Postul incepe cu o zi inainte de la ora 18 si se termina urmatoarea seara la ora 24. Iar eu am intrebat doar daca este vreo problema daca il incep mai tarziu de ora 18.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DjBl3ndar):

Postul incepe odata cu vecernia, parca era pe la 5 (17), si se termina a 2-a dimineata (nu urmatoarea), nu la 00. De exemplu de joi seara pana sambata dimineata happy
La cum il tineti unii... e mai mult regim decat post.

| DyNo a răspuns:

Sfatul meu este sa nu ti nici un post negru...

| RaduMD a răspuns:

"O zi de post" înseamnă fie ziua astronomică, care începe la ora 0 şi se termină la ora 24, fie o zi liturgică, care începe cu vecernia zilei precedente (convenţional la ora 18) şi se termină a doua zi seara.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Da, este o problema. Daca postul negru nu poate fi tinut o zi inteagra, macar pana la apusul soarelui.

| TheTigerX a răspuns:

Il ti pentru silueta?

| florincodreanu a răspuns:

Binenteles ori tii past de cand te trezesti si pana te pui in pat.