| NowForYou000 a întrebat:

Are ceva daca nu iti faci molifta? Pentru ca nu am facut-o.

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu.E doar o tradiție, fără temei biblic.

| oprescudorin11 a răspuns:

Molifta este o purificare. Daca traditia si preotii stiu asta, trebuie facuta. E ca la chinezi, cu feng-shui, fiecare popor stie ce trebuie sa faca pentru o viata dreapta si impacata.Curatenia are un impact mare, chiar daca nu il sesizezi. Oricum, in actuala conjunctura, in care nu mai aveti Dumnezeu multi, nu mai conteaza, in sensul ca vi se va parea normal sa nu mai traiti in morala crestineasca. Sunteti majoritari, credeti ca va fi bine. Numai ca arunca-ti o privire asupra lumii actuale:va place?
Nu are nimica, ma mir de ce intrebi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Molifta se face la 40 de zile, la biserica fara doar si poate....despre molifta care se face la 8 zile, se spune in felul urmator, ca vine preotul acasa si face o slujba coplilui pentru a-l insemna si pentru a i se putea spune pe nume si pentru mama pentru a putea iesi din casa...asta ce stiu eu, este bine daca vrei sa fii mai sigura sa intrebi preotul de la biserica de care apartii .