| Allesssandra a întrebat:

Are cineva idee cat este taxa reala si recenta pentru cununie religioasa la Casin? Umbla zvonuri ca cer 1250 lei iar in ziua nuntii, 500 lei/ preot si ajunge spre 3000lei!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia de care zici tu e spaga la popa. In realitate nu exista o astfel de taxa

| xerxes1 a răspuns:

Nu este prost cine cere.

| AC4S4 a răspuns:

Nu exista taxa pentru cununie religioasa.

Exista poate nesimtire din partea unor preoti. Daca e vorba de asta, nu te pot ajuta, nu stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Cununia normala este mult mai ieftina - iata cum se face :
"De aceea, va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va alipi de femeia sa şi vor fi amândoi un trup."

(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel – 5/31)

Despre cum anume se face aceasta casatorie nu este specificat in Evanghelie, este spus doar atat :

"Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer."

(Sfânta Evanghelie după Matei – 18/18)

Nu scrie nici care sunt aceia care pot lega o casatorie, dar totusi este un verset care raspunde la aceasta problema, si la altele care nu sunt neaparat specificate in Evanghelie, si anume :

"Tot sufletul să se supună înaltelor stăpâniri, căci nu este stăpânire decât de la Dumnezeu; iar cele ce sunt, de Dumnezeu sunt rânduite.Pentru aceea, cel ce se împotriveşte stăpânirii se împotriveşte rânduielii lui Dumnezeu. Iar cel ce se împotrivesc îşi vor lua osândă."

(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/1, 2)

In conformitate cu legile statului, legi pe care un crestin este obligat sa le respecte deoarece sunt date de cei pe care Dumnezeu i-a pus acolo ca sa faca aceste legi si sa vegheze la respectarea lor, cel care este imputernicit pentru a lega o casatorie este primarul, iar dovada acestei legaturi este certificatul de casatorie. Odata ce o casatorie este legata pe pamant ea va fi legata si in ceruri. Desigur, exista si obiceiul, ca pe langa casatoria normala sa se mai faca una religioasa, in fata lui Dumnezeu! Despre casatoria religioasa Evanghelia nu aminteste nimic, si nici nu spune ca oamenii trebuie sa se casatoreasca de doua ori, o data in fata lui Dumnezeu la biserica si o data in fata lui Dumnezeu la primarie deoarece "in fata lui Dumnezeu" ne aflam in permanenta oriunde ne-am afla, inclusiv la primarie. Eu cred ca o casatorie se face la primarie pentru ca asa a randuit Dumnezeu prin "inaltele stapaniri " pe care El le-a pus ca sa ne conduca, " iar cei ce se impotrivesc isi vor lua osanda "

| sabin89 a răspuns (pentru Mircea08):

"legi pe care un crestin este obligat sa le respecte deoarece sunt date de cei pe care Dumnezeu i-a pus acolo ca sa faca aceste legi..." -
Vrei să spui că și ăștia care sunt astăzi în parlamentul României (ca să facă legi) sunt puși de Dumnezeu?

| Mircea08 a răspuns (pentru sabin89):

Nu eu spun, asa scrie in Evanghelie. Dar tu ce vrei sa spui ca acest popor merita sa fie condus de oameni mai buni? Si asa cum sunt ei nu au facut lagi care sa incrimineze furtul, crima, si altele ca acestea, pe care le incrimineaza si Evanghelia

| wpetterssone a răspuns:

Toate serviciile religioase ar trebui făcute fără taxe, căci ei, clericii, au datoria de a ne învăța Sfânta Scriptură, nu viețile sfinților, și aceași cântare de fiecare dată.

| Allesssandra explică:

Eu stiu ce spuneti voi aici, dar ideea e ca urmeaza sa cununam acolo anul viitor si voiam sa stiu daca a facut cineva acolo si stie pretul exact ca nu voiam surprize laughing