| Ilie_Alexandru_1999 a întrebat:

va deranjez cu o întrebare, eu si cu iubita mea stam de un an de zile si ne gândeam că poate ni se poate citi ceva de la preot. Un fel de rugăciune dinainte de cununie sau ceva pentru ca atunci cand va fi momentul si bani o vom face cum se cuvine. Aveti o idee un sfat. Ms TPU

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Căsătoriți/vă civil și căutați un preot care să spună o rugăciune pentru voi. \nu cred că e așa scump.petrecerea la restaurant cu preitenii o puteți lăsa pe mai târziu. Niște preiteni din biserica noastră care au devenit iubiți în pandemie, de vreo două luni, au și fixat nunta pentru septembire, la noi nu se percep taxe pentru căsătoria religioasă, au găsit și o terasă cu 35 de locuri și au zis că petrecere mai mare vor face când se va putea, să nu ne supărăm și nu s=a supărat nimeni și ei se vor putea bucura de viață fără mustrări de conștiință.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu puteti dormi noapte fara sa va cante un popa?

| aditimus a răspuns:

Dinainte de cununia civila?
Aveti un duhovnic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun sfat este pocăința...este spre binele vostru. Dacă ați stat împreună și v-ați "consumat" relația înainte de căsătorie, rugați-L pe Dumnezeu să vă ierte și renunțați la acest stil de viață...și poate că El Se va îndura și vă va oferi binecuvântarea căsniciei.
Nu merită ca pentru un pic de plăcere să pierzi fericirea pe pământ împreună cu soția ta, împlinirea maritală...și, mai mult decât atât, să vă jucați cu mântuirea voastră veșnică.

Dumnezeu să vă ajute să faceți alegerea cea bună!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tiran dumnezeu asta. Daca el e asa bun si iertător de ce trebuie sa te milogesti de el sa te lase sa te iubesti cu o persoana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Să iubești ai voie. Însă relațiile intime sunt strict pentru căsătorie, simplu.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e asa simplu? Nu se mai supăra dumnezeu daca iti da voie popa sa ti o tragi? Pai de ce? nu e dumnezeu mare si le stie pe toate. Nu stie el ca te iubesti cu X si poti face sex cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am menționat ceva de preot?
E vorba despre Scriptură. Dar la cât de pervertită e societatea...sunt mulți care gândesc ca tine.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu popa te căsătorește? Sau actele de la primarie au autoritate si in ceruri? Lool

| Ilie_Alexandru_1999 explică (pentru anonim_4396):

Multumim mult :*

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scriptura a spus tot felul de alte lucruri. Esti de acord cu toate, sau le alegi doar pe alea care-ti convin?

De exemplu, episodul in care Dumnezeu accepta arderea unui copil pe rug ca ofranda in schimbul garantarii unei victorii in lupta?

Sau episodul in care Iosua, lucrand in numele lui Dumnezeu "nu s-a odihnit pana cand nu a trecut prin sabie fiecare barbat, femeie, copil si animal din Ierihon"?

Deci lamureste-ma si pe mine. Este Scriptura cuvantul etern al lui Dumnezeu care nu poate fi pus niciodata la indoiala si trebuie respectat in intregime, sau putem sa alegem din ea doar ce ne convine si sa ignoram restul?

| Ilie_Alexandru_1999 explică (pentru anonim_4396):

Avem un an împreună si eu nu vreau sa fac greselile părinților mei care au stat multi ani, eu simt ca ea e aleasa si pe ea o doresc de asta si vreau sa fac toate astea si es tine la fel de mult la mine si vreau sa ne ajute si Dumnezeu. Sa fie de acord