| anonim_4396 a întrebat:

As vrea raspuns de la cei care NU sunt atei. S'il vous plaît.

Ce parere aveti despre faptul ca bolile psihice sunt de fapt generate de la demoni? Detaliati, va rog.

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Decanul de la facultate de teologie pa care am absolvit-o ( eu am fost la sectia de teologie -asistenta sociala era fist medic psihiatru si ne spunea ca dupa parerea lui 80% din cei internati la psihiatrie su nt de faot demonizati.Inainte de pandemie mergeam cu prieteni de la biserica sa ne rugam pentru cei internati la un centru pentru boli psihice si personalul ne spuea ca unii deveneau linistiti, nu mai auzeau voci, etc

| AvalohAlyn a răspuns:

Total fals.Bolile psihice sunt cauzate de dezechilibre majore între neurotransmițători cum ar fi excesul sau deficitul de serotonina,dopamina, noradrenalina etc
Ideea că bolile psihice vin de la diavol e o mare stupizenie învechită pe care numai fanaticii religioși o credeau.Stiinta a demonstrat altceva prin studii științifice Și in plus,nu exista diavol,Dumnezeu e atotputernic,nu are contracandidat,El are toată puterea in cer și pe pământ,Dumnezeu nu are contracandidat repet,El e Cel mai puternic,e Forță Superioara și Inteligenta,diavol nu exista că nu suntem în filmele cu Marvel cu eroi și răufăcători. Dumbezeu are toată puterea in cer și pe pământ, repet.

| Mayhem666 a răspuns:

Bolile psihice nu sunt generate de demoni, pentru ca nu exista asa ceva.

| halogen001 a răspuns:

Zeul x cel puternic și atotștiutor care iubește omul și din iubire pentru om e invizibil, orb și surdomut, zeul care se ocupa cu minuni și lasă omul în întunericul neștiinței și primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie, zeul care a făcut din iubire pentru om purici, păduchi, viermi, ploșnițe, căpușe și țânțari e atât de puternic încât nu poate face nimic bine și lasă "răul" sa "învingă". Deci e perfect.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Dumnezeu...
Sunt foarte multe motive sa crezi in Dumenzeu.

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Unul din motive e invizibilitatea. Cum poate fi o entitate atotputernica, care a facut tot ce exista si care iubeste omul?
Omul care accepta minciuna drept adevar se multumeste cu ideea unui zeu invizibil, orb si surdomut.
Omul rational, vede ca e o gluma proasta.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Cum ar fi daca omul ar accepta minciuna ca minciuna si adevarul ca adevar? Adica unii oameni din trecut probabil au sters niste secrete. Daca mai exista o copie a lor?

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Asta nu se poate întâmpla niciodată. Omul e mincinos pentru ca asa e normal sa fie și întotdeauna vor exista oameni care sa nu poată face o distincție clara intre adevăr și minciuna. Secretele șterse din trecut sunt de importanta redusa. Sunt doar fapte ale unor oameni simpli care au facut lucruri in favoarea sau in defavoarea altor oameni la fel de simpli ca si ei. Nu e nimic deosebit, pentru ca daca era ceva special, se vedea și astăzi.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Poate exista si niste societati secrete de care unii oameni nu ar trebui sa stie, de fapt majoritatea. Mi-am dat cu parera. Hai gata cu palavrageala, ca o tinem asa toata noaptea, poate si mai mult timp.happy

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

O societate secreta e formata tot din oameni, deci nivelul lor de cunoaștere și viata le sunt limitate și orice ar face nu vor depăși condiția de viețuitoare efemera = roboțel creat de natura prin selecție naturala. Daca erau la alt nivel, nu mai aveau nevoie de oameni și nici nu mai trebuiau sa se ascundă. Având puteri limitate identice cu restul oamenilor, nu le rămâne decât sa se ascundă și în urma lor nu va rămâne nimic, nici amintirea, asa cum se întâmplă cu absolut toate viețuitoarele. Materia e în continua mișcare și transformare, iar viata ca forma de existenta a materiei într-un anumit loc și într-un anumit timp dispare și iar apare în funcție de moment și de locație. Într-un final totul e nimic. Omul e identic cu celelalte viețuitoare și se lupta dupa resurse ca animalele sălbatice care-și fura prada una alteia. Nu e nimic nou, nimic deosebit, nimic interesant.

| halogen001 a răspuns:

Zeul x poate ca aude mai bine rugăciunile in chineza. Soluție: scriu rugăciunea în romana pe google translate, traduc în chineza și dau drumul la sonor. E minunat.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu toate bolile psihice sunt generate de demoni, exista o diferenta intre posedare demonica si boli psihice! Inainte de ritualul de exorcizare se desfasoara o cercetare pentru ca preotii sa afle daca este posedare demonica sau altceva!

| chuckmanson a răspuns:

Faptul că oricine crede o astfel de imbecilitate în secolul XXI ar trebui să sperie orice persoană normală la cap.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu stii sa citesti? A spus sa nu raspunda ateii!

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Probabil in trecut ai facut ceva ce nu trebuia.
Ar trebui sa spui in gand sau cu voce tare cand este posibil rugaciunea lui Iisus Hristos:
,, Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine, păcătosul/pacatoasa.''
Pentru ca se zice ca alunga demonii.
Si sa iei pastile depinde cat de grava este boala.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Probabil exista demoni in imaginatia omului rezultati din ce au vazut de-a lungul vieti si ce au ramas in minte. Imaginile acelea au ramas acolo fara sa stii si probabil incerci sa uiti de ele dar te bantuie. Bine ca exista niste bariere in care sa nu iasa de acolo din cap. Pe viitor poate se va crea ceva care sa stearga amintirile oamenilor, dar la un moment dat tot s-ar putea sa-ti vina in minte anumite imagini. Daca asa ne-a creat Dumnezeu. Raul este inevitabil, dar ai tot timpul din lume sa te schimbi spre bine. Dumnezeu ne incearca. Daca ai facut niste pacate neiertabile de Dumnezeu, sau ai in gand sa le faci pe viitor, asta este altceva. Cam asta este tot mai detaliat, sau ar mai trebui sa mai fie ceva dar nu mai stiu pentru moment.