| PamPamPfff a întrebat:

As vrea sa aflu parerea voastra despre scopul unei biserici.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Sunt puncte de lucru ale unor organizatii structurate pe modelele economice ale firmelor/companiilor, unde contra cost primesti iluzii si ca bonus o spalare pe creier.

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Scopul bisericilor este de a îndoctrina şi jefui lumea, de a manipula în masă...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scopul bisericii este strangerea de bani pentru popi. Biserica lui Dumnezeu este in sufletul fiecaruia. Depinde de om cu si-o ingrijeste. De aceea este Biserica lui Dumnezeu numai una. Astea sunt ale popilor.

| Elvina a răspuns:

Scopul este acela de a a manipula pe cei slabi, vulnerabili, fără educație, de a câștiga bani pe seama enoriașilor, de a se îmbogăți preoții. Asta e ceea se vede cu ochiul liber deși preoții nu vor recunoaște asta niciodată. Scrie clar în Biblie că Dumnezeu nu se află în temple construite de mâinile oamenilor. E destul de clar, nu?

| danay72 a răspuns:

Bisericile in general cauta cat mai multi adepti si se folosesc de interpretari gresite ale Bibliei. Dar pentru a nu fi indus in eroare e important sa cunoastem ce zice cu adevarat Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Mantuitorul Si-a intemeiat Biserica Sa (una singura) cu un singur scop: mantuirea oamenilor.
Scopul ei a fost si acela de a transmite in mod unitar mesajul Scripturii pentru a fi interpretat in mii de feluri, asa cum se intampla astazi prin inmultirea cultelor de influenta crestina.

| milan9 a răspuns:

Ca si credinţă Biserica este una singură.
Scopul ei este de a transmite invatatura Mantuitorului peste veacuri fara modificare dar si de a transmite HARUL incredintat de Fiul lui Dumnezeu preotiei crestine.

| milan9 a răspuns:

Referitor la spusele lui @danay, in orice caz nu se pricepe să "îmbrobodească" prea bine pe cineva...
Si în orice caz nu vorbind despre Biblie, lucrare realizata in Biserica (-NT-), nu atat timp cat cultul ei necrestin a alterat prin traducere falsa aceasta sfanta carte.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În afară de asta, Charles Taze Russel (fondatorul sectei iehoviste) ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (?), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar(?).

Se pare ca brosurile liderilor cultului, cu teoriile lor in permanenta schimbare, au fost dintotdeauna mai importante pentru "martori" decat insasi Scriptura. Astazi situatia a ramas aceeasi.

| sublime89 a răspuns:

Biserica e doar un loc unde credulii isi imagineaza ca "locuieste" zeul lor, si in consecinta se aduna toti acolo pentru a se ruga si a-l venera. Au impresia ca daca sunt mai multi si se roaga in acelasi timp, zeul va avea mai mari sanse sa-i auda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De a ne invata ce in familii s-a uitat de mult. Sa fim mai increzatori in dzeu Tatal ceresc, in noi, sa traim in pace si liniste unii cu altii si cu nii insine(ne invata ca iertarea si iubirea este tot ceea ce avem nevoie sa traim ca sa avem totul). Ne invata cum sa nu vorbim de rau pe nimeni.
Oamenii rauvoitori si neiubitori, neiertatori, barfitori cauta mijloace, motive, scuze sa acuze biserica dar sunt prea orbi sa vada adevarul. Sunt "fete" bisericeste care fac tot posibilul sa distruga si ultima farama de lumina din neincrezatori si e trist.
Multi dintre cei indarjiti de pe aici la adresa bisericii merg la sf moaste sa caute vindecare, merg sa se impartaseasca, sa se spovedeasca sau aa de acatist etc.
Iar rezultatul este ceea ce citeati mai jos. De ce m-ar interesa pe mine scopul bisericii cand tot ce conteaza este inportanta rolul credintei in sufletul meu. Avem preoti cu har, iar scopul/rolul bisericii este de a da lumii cati mai multi sfinti care sa ne mai ia din povara pacatelor.
o fi biblia o carte modificata etc dar esenta este aceeasi: iarta si iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este tema la religie sau te-ai nascut ieri?

Răspuns utilizator avertizat
| Metalheadforever666 a răspuns:

Scopul tuturor bisericilor este ca sa-i manipuleze pe cei prosti si sa le ia banii.

| tsal24 a răspuns:

Fiecare biserica are scopul ei, nu poti sa generalizezi.

| YesViRginia a răspuns:

Scopul adevarat al bisericii este sa apropie pe oameni de invataturile crestinesti.Sa ii aduca pe cei rataciti catre adevar.Este bine sa te duci cateodata la biserica ca sa auzi una alta.Cu toate acestea nu trebuie sa te increzi orbeste in oamenii bisericii si in biserica.E ca o scoala.