| laptedetara a întrebat:

As vrea sa duc la sfintit o icoana. Daca o pun pe masa in timpul Sfantului Maslu oare se considera sfintita dupa ceea? Sau trebuie alta slujba pentru asta...

Răspuns Câştigător
| Metthiaz a răspuns:

Salujba Sfantului Maslu are ca scop vindecarea de boli si iertarea pacatelor, nu sfintirea obiectelor de cult. Pentru sfintirea icoanelor exista alte rugaciuni. Daca ai o icoana care trebuie sfintita vorbeste cu un preot si el o poate sfinti. Traditia spune ca trebuie lasata mai intai icoana in altar 40 de zile, dar daca i se face slujba de sfintire nu e necesar sa o lasi atata timp si o poti lua imediat dupa.

Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

Ce face religia din oameni.Pe subiecte de-astea ma jucam la 5 ani.

| Duucu a răspuns:

Nu poate nimeni sfintii nimic.Preotii sunt niste manipulatori care profita pe spatele oamenilor care pupa icoane.Cand te vei trezi?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Alt copilas spalat pe creieras cu "apa sfintita"...

| Qinz a răspuns:

Nimeni nu poate sfinti nimic...

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Nu lua in seama comentariile ateilor si trolilor. Icoana trebuie sfintita de preot, dar nu la Sfantul Maslu. Pentru asta sunt rugaciuni speciale. te duci vorbesti cu el ii lasi icoana si vii peste cateva zile si o iei inapoi.

| C0nstantin a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Voi crestinii va dati cu firma in cap.
"Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. (Exodul 20:4-6)" Habar nu aveti pe ce lume traiti ziceti ca traiti dupa voia lui Dumnezeu si totusi calcati in picioare una din cele zece porunci pe care le respectati si le preaslaviti atata de mult.