| Ben00 a întrebat:

In ce scop se face slujba Sfantului Maslu? Cred ca se intelege ca intrebarea este pentru crestinii ortodocsi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taina Sfântului Maslu se savârseste în Biserica Ortodoxa pentru vindecarea bolnavilor. Ea se întemeiaza pe învatatura Sf. Apostol Iacov care spune:
"Este cineva în suferinta? Sa se roage... Este cineva bolnav între voi? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el ungându-l cu untdelemn în numele Domnului. Si rugaciunea credintei va mântui pe cel bolnav si, de va fi facut pacate, se vor ierta lui". (Iacob 5, 13-15)
Sfântul Maslu se face, de obicei, în zilele de post cu trei, cu cinci sau cu sapte preoti. Iar credinciosii bolnavi si rudele lor, care participa la aceasta taina si doresc cu adevarat sa-si usureze suferinta trupului si a sufletului, trebuie sa vina la Sfântul Maslu cu mare credinta în Dumnezeu, împacati cu toti, spovediti, postiti si întariti cu multe rugaciuni. Temeiurile biblice ale Tainei Sfantului Maslu

Taina maslului este lucrarea sfanta savarsita in numele Sfintei Treimi, de catre preotii Bisericii, prin care se impartaseste credinciosului bolnav harul nevazut al tamaduirii sau usurarii suferintelor trupesti, intarirea su­fleteasca, iertarea pacatelor. Partea vazuta consta din ungerea cu untdelemn sfintit, dupa ce s-a invocat prin rugaciuni speciale mila lui Dumnezeu prin puterea Sfantului Duh asupra celui bolnav. http://www.youtube.com/watch?v=AYgh2guQ-A0

5 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Pentru sanatate si pentru iertarea unor pacate uitate.
Nu intamplator, dupa prima evanghelie, vindecarea celui cazut intre talhari, urmeaza evanghelia lui Zaheu, care se refera la schimbarea omului inrobit de o patima omeneasca.
Zaheu nu s-a vindecat de vreo boala, ci de patima inavutirii.

| profilul a răspuns:

Slujba Sfantului Maslu se face pentru un om grav bolnav sau la anumite sărbători bisericești și la care se face ungerea cu mir; slujbă bisericească de sfințire a untdelemnului pentru mir, oficiată în miercurea dinaintea Paștilor.

FUNDA TE ROG happy

| profilul a răspuns:

Slujba Sfantului Maslu se face pentru un om grav bolnav sau la anumite sărbători bisericești și la care se face ungerea cu mir; slujbă bisericească de sfințire a untdelemnului pentru mir, oficiată în miercurea dinaintea Paștilor.

| milan9 a răspuns (pentru profilul):

Dar bine, nu în mod exclusiv doar pentru cei "grav bolnavi", ci pentru orice stare de slbiciune sau boală sufleteasca sau trupeasca:

"Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului." – Iacov 5, 14"