| sandra2012 a întrebat:

Aseara inainte sa ma culc, am zis Tatal nostru, cum fac de obicei. Am vorbit putin cu Dumnezeu si L-am rugat sa ma lumineze si sa imi arate credinta adevarata. Iar noaptea am visat ca eram intr-un loc si a zis cineva unuia dinaintea mea ce credinta e iar el a zis ca nu e ortodox, si s-a intristat persoana care il intrebase; cand a ajuns la mine am spus credinta ortodoxa si persoana mi-a zambit. Ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| Cyndrella2000 a răspuns:

Ca Dumnezeu a vorbit cu tine.Dovada si ca exista.Atat de mult ne iubeste Dumnezeu, cu atata fierbinteala incat Si-a trimis Unicul Sau Fiu spre mantuirea noastra.El nu vrea sa ne piarda...la unii ii da mai mult timp in viata, sa aiba timp sa se pocaiasca, la unii nu pentru ca sunt deja tot ce ar fi vrut El sa fim.

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Visele vin din trei parti.Pot sa vina din multimea gandurilor, stii ca ieri era o intrebare despre ortodocsi, poate sa vina de la Dumnezeu sau de la satana.El trebuie sa fie trecut prin filtrul Evangheliei si daca este in conformitate cu Cuvantul este de la Dumnezeu.

| Allrc24 a răspuns:

Buna.in primul rand sa nu pui la inima comentariile rautacioase ale ateilor.ei nu inteleg.voi incerca sa te lamuresc. este foarte bine ca te rogi (Pavel:"rugati-va neincetat")si vrei sa ai aceea comuniune, aceea relatie speciala cu Dumnezeu. numai credinta in Domnul Nostru Iiisus Hristos ne mantuieste. atat!("Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine") si nimic altceva. putem face noi fapte eroice, putem face numai binele tot nu vom fi mantuiti.noi nu ne putem mantui singuri.(
Cauta expresia:

Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni. Efeseni 2:8-9)
Domnul Iisus Hristos in marea Sa iubire de oameni a creat posibilitatea sa fim iertati. "Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnica în Iisus Hristos, Domnul nostru.Romani 6:23"
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.
Ioan 3:16
Visele vin din 3 parti.De la diavol, scopul lor este sa tulbure omul sa il infricoseze sa il atace unde este mai sensibil.in suflet.; visele pot si rezultatul multimii gandurilor tale.visele mai pot veni de la Dumnezeu. acest vist este de la Dumnezeu.tocmai ai fost martora la lucrarea Domnului in viata ta.Asta nu inteleg ateii daca l-ar ruga pe Dumnezeu sa ii ajute sa se intoarca la El si sa devina credinciosi Dumnezeu i-ar lumina dar nu vor.scopul acestui vis este acela de iti arata ca singura credinta adevarata este cea ortodoxa. Iisus are o singura biserica,cea ortodoxa. sa nu te indoiesti de credinta ta.
numai aici ai mantuirea.ce nu este in ortodoxie este erezie.
Continua sa te rogi,fa-ti un obicei din a citi Biblia,nu este orusine in a merge la bisericahappy spovedeste-te,fa milostenie si Dumnezeu iti va calauzii pasiihappy
Scrisoarea de dragoste a Tatalui

Copilul Meu

Tu poate nu ma stii, dar Eu te cercetez de aproape si te cunosc
Stiu cand stai jos si cand te ridici
Si cunosc toate caile tale
Pana si perii din cap ti i-am numarat
Caci esti facut dupa chipul Meu
In Mine ai viata, miscarea si fiinta
Pentru ca esti al Meu
Te cunosteam inainte de a te fi nascut
Te-am ales mai dinainte
Nu esti o greseala,pentru ca toate zilele tale erau scrise deja in cartea Mea
Stabilisem, precis,data nasterii tale si locul unde vei locui
Esti o faptura asa de minunata
Caci te-am tesut in pantecele mamei tale
Si te-am ocrotit pana-n ziua cand te-ai nascut
N-am fost inteles de cei ce nu Ma cunosc
Nu sunt departe sau aprig, ci sunt expresia dragostei depline
Iar dorinta Mea e sa-Mi arat dragostea fata de tine
Pentru simplul motiv ca-Mi esti copil si ca-ti sunt Tata
Si-ti pot oferi mai multe decat ar face-o vreun tata pamantesc
Pentru ca eu sunt Tatal perfect
Fiecare dar bun pe care-l primesti, vine din mana Mea
Fiindca Eu iti stiu nevoile
Planul Meu pentru viitorul tau a fost intotdeauna plin de speranta
Pentru ca te iubesc cu o dragoste vesnica
Gandurile Mele fata de tine sunt nepatrunse si mai multe decat nisipul marii
Ma bucur de tine cu o mare bucurie
Nu voi inceta sa-ti fac bine
Pentru ca esti comoara Mea
Si vreau sa pun in tine intreaga inima Mea si intreg sufletul Meu
Si vreau sa-ti arat lucruri mari si minunate
Daca Ma vei cauta din toata inima, Ma vei gasi
Fa-ti din Mine desfatarea,si-ti voi da tot ce-ti doreste inima
Pentru ca Eu dau dupa placerea Mea
Si sunt gata sa-ti fac mai multe decat poti crede
Pentru ca Eu sunt cel mai mare sprijinitor
Si, de asemenea, sunt Tatal care te mangaie in toate necazurile tale
Cand inima ti-e franta,iti sunt aproape
Ca un pastor ce-si poarta mielul in brate, asa te port Eu in inima Mea
Odata iti voi sterge lacrima din ochi
Si voi indeparta orice durere pe care ai cunoscut-o in lumea aceasta
Eu sunt Tatal tau si te iubesc cum imi iubesc Fiul, pe Isus
Pentru ca dragostea Mea, in Isus a fost aratata
El este intiparirea Fiintei Mele
Si a venit sa-ti arate ca sunt de partea ta, si nu impotriva ta
Si sa-ti spuna ca nu-ti tin in seama pacatele
Isus a murit pentru ca tu si cu Mine sa fim impacati
Moartea Lui a fost ultima Mea dovada de dragoste fata de tine
Am dat tot ce-am iubit pentru ca sa pot primi dragostea ta
Daca accepti darul Fiului Meu, Isus, Ma primesti pe Mine
Si nimic nu te va desparti de dragostea Mea, de acum inainte
Hai acasa si te voi duce prin slava cerurilor, cea mai mare din cate s-au vazut vreodata
Am fost intotdeauna Tata si voi fi intotdeauna Tata
Intrebare e : "Vrei sa fii copilul Meu?"
Eu te astept
Cu drag,
Tatal Tau-Dumnezeu Atotputernic
Dragostea lui Dumnezeu pentru noi nu poate fi inteleasa de nici o fiinta rationala.ne iubeste enorm de mult.El e Tatal Nostru, Tatal perfect.happy.sa te rogi cu incredere si credinta iar Domnul te va ajuta.fii sigura.

"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10

Răspuns utilizator avertizat
| DrunkenRat a răspuns:

Mai, tu ai vise mai filosofice decat mine. Ultima data cand m-am trezit, visasem ca am parcurs 270 de km cu o bicicleta pana la genunchi. Si era si un tren pe acolo... Poate ca este ortodoxismul un concept corect, dar visele tot tin de subconstient.

| DrunkenRat a răspuns:

Si ce-mi faceau talibanii, daca-i bine a intreba? rolling on the floor)

| DrunkenRat a răspuns:

rolling on the floor)) Sa inteleg ca ma urmaresti? laughing)

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa consulti un psiholog!
Ai probleme grave cu capatana!

| klameteo a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Nu cred ca o ajuta asta...

| danut a răspuns:

Asta inseamna ca ti-ai "acordat" dorinta din subconstient cu realitatea, nu ca ti-ar fi "vorbit" Dumnezeu. Dumnezeu vorbeste DOAR acelora de care este ascultat." Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus. " Daca te afli printre acestia esti OK, daca nu, imi pare rau dar ti-a "vorbit" partea adversa.

| CristiB93 a răspuns:

Inseamna ca credinta ortodoxa este singura credinta dreapta si mantuitoare happy asa ca nu te lua dupa toate prostiile scrise aici in comentarii adica doar unele nu toate.

| NoRestForTheWicked a răspuns (pentru CristiB93):

Bah da prost poti fi!
Tu esti mai prost decat concurentele de la nora pentru mama, nu credeam ca exista asa ceva!
Si cam ce te face pe tine desteptu cariciului sa spui ce ai spus mai sus?
Pot sa-ti scriu romane intregi despre toate marsaviile bisericii ortodoxe, pot sa-ti scriu un roman doar despre ce au facut in timpul comunismului toti "inaltii prelati securisti ortodocsi"
Pune mana si citeste si nu mai scrie aberatii am mai ziso si o mai zic!

| CristiB93 a răspuns (pentru NoRestForTheWicked):

Dar tu nu stii in timpul comunismului cati preoti si episcopi au fost inchisi si torturati in inchisori pentru-ca au marturisit ortodoxia, eu nu zic ca nu au fost si securisti ortodocsi dar aceia au fost ortodocsi doar cu numele ci nu adevarati daca tot te lauzi atat ca esti un destept trebuia sa stii si asta ca multi au murit torturati in inchisori pentru ortodoxie fiind-ca nu au vrut sa se lepede de ea si nu imi spune mie sa citesc eu cred ca tu ar trebui sa faci asta find-ca habar nu ai ce este ortodoxia si o judeci fara minte, ai auzit si tu de securisti ortodocsi si gata te dai un mare cititlaughing eu zic inainte sa citesti despre ortodocsi si pe urma sa vi sa vorbesti si un om citit nu vorbeste asa de urat cu altii mai ales sa ma faci prost fara sa ma cunosti.

| NoRestForTheWicked a răspuns (pentru CristiB93):

Extraordinar! Bai baiatule cati ani ai 15?
Ma' tu confunzi grav lururile, pune ma mana pe carte ca esti incult rau!
Cine a fost torturat ma' in puscarii? Preotii ortodocsi? Pentru ca n-au marturisit ortodoxia?
Da ce sa marturiseasca altceva desteptule ca asta era religia oficiala in Romania.
Cauta ma pe net daca ti-e lene sa citesti sa vezi ca preotii greco-catolici au fost torturati si omorati in puscarii pentru ca n-au vrut sa marturiseasca ortodoxia adica sa treaca de la catolici la ortodocsi si pentru asta au fost omorati!
Omorati de securitate si biserica ortodoxa in frunte cu teoctistu care si el are dosar la securitate!
Bai incultule tu vezi ce bazaconii scrii zi ma desteptule un preot ortodox omorat de securitate in puscarie...nu e niciunul ma pentru ca au fost toti greco-catolici printre care si cardinalul Iuliu Hossu si episcopul Ioan Suciu si altii.
Tu imi spui mie sa citesc mah?
Pai te faci tu prost prietene prin ceea ce scrii, la ce am nevoie sa te cunosc cand vad ce debitezi!
Vorbesc urat pentru ca mi-e imposibil sa vorbesc frumos la asemenea tampenii fanatice.
Tu ai face bine sa nu mai vorbesti in necunostinta de cauza ca sa ti se raspunda frumos si sa nu mai vorbesti tampenii pentru a fi respectat!
pa.

| CristiB93 a răspuns (pentru NoRestForTheWicked):

rolling on the floor)))) Doamne fereste baitule dar tu esti pe langa situatie rau,bai cap umplut cu paie,preotii ortodosi erau torturati fiind-ca nu vroiau sa renunte la ortodoxie deoarece comunistii erau atei, deci asa ceva nu am auzit in viata mea o asa de mare prostie, adica comunisti erau credincioasii rolling on the floor)) ce gluma tare.

| NoRestForTheWicked a răspuns (pentru CristiB93):

Ba pulifriciule tu stii citi?
Ia mai citeste odata cap de **** sa vezi ce am scris!
Aia ai inteles tu din ce am zis eu?
Mai functioneaza vreo sinapsa in creierul ala terci al tau?
Greco-Catolicii au fost inchis de securitate si biserica ortodoxa aia am zis eu dar tu cu capul tau de **** n-ai priceput!
Ei au fost inchisi si obligati sa treaca la ortodoxie!
Stii sa citesti?
Si vezi la limbaj putoiule ca te gasesc si te mai si caftesc de te ia dracu'
Toate cele bune! Ai grija!

Răspuns utilizator avertizat
| CristiB93 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Multumesc dar nici tu nu esti mai destept

| CristiB93 a răspuns (pentru NoRestForTheWicked):

Spune-mi daca nu faci un efort prea mare tu ce religie esti? si adu dovezi in cea ce spui daca ai bineinteleswinking

| ionutzul31 a răspuns:

Ca te simti speciala pentru ca esti ortodoxaraised eyebrows

| danay72 a răspuns:

Visele sunt informatii pe care le stocheza creierul nostru si ceea ce ne marcheaza si se deruleaza noaptea ca un,, filmulet'' prin intermediul viselor. Dar daca vrei sa afli religia adevarata, prin intermediul Bibliei o poti afla. Ea exista si sunt sigura ca daca ti cont de sfaturile Bibliei si nu ai prejudecati, o vei gasi.

| NoRestForTheWicked a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa pui mana sa mai citesti, ca visezi tampenii!
Asta inseamna! big grin Visul e doar o reflexie a coretexului, adica a ce ai tu in cap, in subconstient adica in somn si ceea ce ai tu in cap e cam nimic, vid! big grin
Daca mai ai un neuron stingher pune mana pe "Istoria religiilor" lui Eliade si mai citeste inainte sa scrii aberatii pe internet!
Bafta!

| gambler a răspuns:

Credința e doar una, în Dumnezeu și nu în ortodoxie, catolicism, neoprotestantism, etc. Dacă-l găsești pe Dumnezeu în biserica ta, nu mai e nevoie să-l cauți altundeva, Dumnezeu le vorbește oamenilor exact unde sunt.

| Esperança a răspuns (pentru gambler):

Acelasi raspuns l-am primit si eu odata si anume ca daca biserica in care sunt il gasesc pe Dumnezeu,vad ca El lucreaza sa raman unde sunt, dar daca vad ca oamenii aceea nu practica Biblia ci s-au departat de ea, atunci si eu sa ma indepartez de ei si sa ma orientez spre o biserica Vie in care Dumnezeu lucreaza!

| gambler a răspuns (pentru Esperança):

Depinde de la caz la caz, poate faptul pentru care ai fost pus în acea biserică e ca tu să faci ceva, oamenii care s-au depărtat să-L vadă pe Dumnezeu în tine, să renunți nu e o soluție. Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, vrea salvarea lui. Prin rugăciune se pot face miracole.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma si eu am cerut in rugaciune, un raspuns in privinta bisericii ortodoxe si catolice.care e adevarata biserica.si am primit raspuns; am visat biserica din satul meu despartita pe mijloc de o prapastie foarte adanca larga de un metru.pe o parte era jumatate si pe cealalta alta jumatate.ce o fi insemnand?

| LaraClarice a răspuns:

Stii... uneori ceea ce visezi, este doar un vis de noapte.

(semneaza te rog petitia http://www.ptroa.co.il/petition/ )

| Alexutza6755 a răspuns:

Numai tu stii ce visezi, dar daca mai ai vise ciudate, iti recomand un dictionar de vise.
Si daca ar fi sa raspund, as zice la fel ca ionutzul31.

| TheAnSWEAR a răspuns:

M-am saturat de chestii gen "credinta adevarata". Sau mai bine zis,RELIGIA ALESA. Ce sunteti asa elitisti. La fel ca jidanii. Ei se cred cei ALESI, ei si cu Zionul lor. O rasa de imgamfati. Nu sunt rasist dar asta e adevarul. Iar problema unora este ca interpreteaza lucruri nespirituale ca fiind spirituale. Ca sa fii cu adevarat spiritual si sa inveti anumite lucruri din ce ti se ofera si aici ma refer la raspunsuri pe care tu le poti deslusi cu propria ta intuitie. Incearca sa vezi cu adevarat comunicarea cu Dumnezeu, cu propria-ti spiritualitate si nu cu ego-ul tau care de fapt iti comunica propria-ti parere despre religia perfecta, care pentru multi, este ORTODOXISMUl.

Nu exista o religie perfecta, aleasa, o rasa sau etc.

Toti avem un scop. Iar mandria nu a fost niciodata unul.

| frumusica206 a răspuns:

Visul acesta e de la Dumnezeu care iti arata ca chiar tu stii credinta adevarata!