| Jardelin a întrebat:

Astazi am citit un text foarte frumos scris de un neoprotestant despre iubirea dintre oameni! Mesajul era ca oamenii ar trebui sa se iubeasca unii pe altii indiferent de cultul caruia apartin.

Am trei intrebari:

1. Iubiti sincer pe cineva din preajma dumneavoastra care apartine unui alt cult decit cel pe care il aveti?

2. Daca inca nu iubiti, ati putea sa iubiti pe cineva de alta confesiune?

3. Daca nu iubiti, de ce nu puteti iubi pe altcineva din alt cult? Ce va impiedica?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

As putea daca as dori dar nu ma implic cu asta pentru ca nu mai am incredere in iubire.

| OOOLEOOO a răspuns:

Mie mie se pare superb sa intalnesc o persoana din alt cult reglios/spiritual.

| Thunderstruck a răspuns:

1.da
2.da
3...

| RAY a răspuns:

1 da

2 da, dar nu pocaita, catolica, ortodocsa da

3 ca ateu nu pot sa imi petrec viata langa o persoana care crede in zeii, ingeri, demoni, diavoli etc
am alta gandire bazata pe stiinta, ratiune

| Jardelin explică (pentru RAY):

Ma mira putin raspunsul tau, numai ca nu prea il inteleg! La intrebarea 1 spui ca da, iubesti pe cineva din alt cult. Pina aici e bine! La intrebarea 2 spui, daca inteleg eu bine, ca nu ai putea sa iubesti o pocaita sau o catolica, dar o ortodoxa, da! Am inteles bine? Ai putea sa ne spui si de ce?

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

1 maicamea e pocaita, de aia am spus
2 am iubit o fata care era penticostala, dar nu as putea avea o relatie cu o fata pocaita sau fanatica religios, as prefera o atee sau agnostica sau deista, panteista in nici un caz o persoana cu care nu as putea sa ma inteleg

| Jardelin explică (pentru RAY):

Sint tare mirat de ceea ce ai scris! Stai mereu linga oameni care cred in Dumnezeu, esti prezent, ca ateu ce-i drept, foarte mult la sectiune "Religie" si nu a reusit nimeni sa trezeasca, sa aprinda acea lumina a credintei?!

Stii ce? Eu cred ca tu nu esti un ateu veritabil! Acolo undeva in inima ta mocneste o farima de jar a credintei in Dumnezeu, datatorul de Viata! Si oricit de mult vei dori sa ramii ateu, oricit de mult iti vei aduce "dovezi" ale "neexistentei" lui Dumnezeu, nu vei putea sa stingi acea farima de jar!

Probabil Dumnezeu a rinduit ca tu sa te nasti intr-o familie ortodoxa. Te-ai nascut ortodox, ai fost botezat ortodox de parinti cind erai bebelus, si e foarte bine ca s-a intimplat asa! Nu-ti mai ramine decit sa te intorci intr-o buna zi cu fata catre aceasta binecuvintata credinta, sa deschizi ochii, sa cunosti ortodoxia in esenta ei veritabila si nealterata si sa te eliberezi in Dumnezeu, pentru ca ortodoxia, apostolica si plina de har il tine pe om LIBER.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Ma taicamiu a lucrat in biserica vreo 12 ani si nu s-a prins nimic de el, nici de mine nu s-a prins nimic,maicamea crede ca a asa a fost invata de mica si are nevoie de o speranta cel putin asta vad, nu stau mereu langa oamenii care cred in dumnezeu, vecini,cunostintele sunt ortodocsi care nu prea le pasa de religie, credinta, asa ca nu ma afecteaza, sincer daca ar mochni ce scrii tu mas declara cea ce simt, nu sunt ateu ca asa vreau, si ca asa simt, de cand ma stiu sunt ateu

| Jardelin explică (pentru RAY):

Te inteleg, totusi tine minte un lucru, ortodoxia nu te cauta, trebuie tu sa o cauti!

Sint culte religioase care iti bat la usa, oameni care te agata pe strada sa-ti dea pliante, oameni care iti dau Biblii si te cheama in biserica lor, dar ortodoxia nu este asa!

Ortodoxia nu vine la tine, trebuie sa te duci tu la ea! Asa ca daca vrei vreodata sa vezi care este adevarul despre aceasta credinta, trebuie sa faci tu primul pas, sa deschizi o carte, sa citesti, sa te uiti mai atent la o icoana, sa zobovesti citeva clipe cu atentia la cintarile care razbat dintr-o biserica ortodoxa, apoi sa citesti iarasi si incet incet ai sa descoperi misterul minunat al ortodoxiei.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Fiecare crede ce vrea, eu va inteleg ca stati pe pe TPU in scop de propaganda religioasa, e pacat ca nu accepti si alte idei, doar ale tale le crezi perfecte

| Jardelin explică (pentru RAY):

Nu, eu nu fac propaganda pro-ortodoxa! Afirmatia mea poate fi verificata citindu-mi-se mesajele postate. Intr-adevar cele mai mult mesaje de ale mele sint la categoria "Religie", insa principalul scop este de a-mi apara credinta de denigrarile care se spun aici.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Nu cred ca ateii isi denigreaza religia, desi eu prefer sa traiesc intre ortodocsi decat intre fanatici pocaiti care isi bat joc de biblie cum au ei chef

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin explică:

In intrebari ma refeream in special la iubirea crestineasca, frateasca. Dar puteti lua in considerare si cealalta iubire happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jardeline? cine nu se bucura de viata, de vremuri si de oamenii toti cu care Dumnezeu l-a pus pe pamant impreuna, nu traieste, se minte singur si ne va minti si pe noi.nu poti sa iubesti doar pe unii, avand in vedere ca de la big-bang, ori de maimuta, sau de la adam si eva santem frati.iar oamenii asa zis rai, ori chiar rai de-a binelea trenuie sa ne fie mila.nu fiindca sant rai.ci fiindca nu stiu, si nu pot fi buni.

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Pai 2. da as putea s a iubesc pe cineva de alta confesiune

| TwiXXXie a răspuns:

Si eu sunt neoprotestant si la intrebarile 1, 2 raspunsul este da

| Jardelin explică (pentru TwiXXXie):

De ce iubesti sincer pe altcineva din alt cult? Ce te face sa iubesti acea sau acele persoane? Nu te deranjeaza ca apartine/apartin de alta biserca?

| TwiXXXie a răspuns (pentru Jardelin):

Iubesc persoane din alt cult pentru simplu fapt ca Dumnezeu ne-a creeat pe toti dupa chipul si asemanarea lui, fiecare suntem creatia lui Dumnezeu, e alegerea acelei persoane ce cult este, nu poti sa o obligi sa isi schimbe religia doar pentru ca vrei tu, si nu, nu ma deranjeaza daca este din alta biserica, important este ca si acea persoana crede in Dumnezeu, nu mersul la biserica te face pocait! ci credinta ta happy

| FizicianiulSerhio a răspuns:

Pai eu iubesc pe cineva din alt cult

| ekekerica a răspuns:

Domnul spune ca doar prin iubirea de semenii nostri putem ajunge sa-L iubim pe El, noi ar trebui sa iubim pe toata lumea indiferent de ce religie e sau cum e, trebuie sa avem o dragoste mare.

| Cristina7903 a răspuns:

Eu am fost impreuna cu un baiat timp de 3 ani.,iar el era penticostal iar eu sunt ortodoxa. Au fost mici conflicte intre noi pe baza: care e religia buna? Dar ne-am dat amandoi seama cat de mult greseam,deoarece nu conteaza ce religie este, conteaza ca sa il ai pe Isus in inima ta. Religiile nu fac altceva decat sa dezbine relatiile dintre oameni, nu au fost lasate de Isus, au fost facute de Satana pentru a dezbina biserica lui Dumnezeu. Pentru mine conteaza ca prietenul meu sa fie crestin in rest nu am nicio pretentie, deoarece Dumnezeu este unul.