| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi am ieșit de la muncă și mergând eu așa pe drum am văzut spitalul, tot felul de bolnavi acolo, am văzut farmaciile pline de oameni, am văzut la fel pe stradă un om în scaun cu rotile, altul cu cârja având o malformație, altul cu un fel de spray de dădea pe gât, altul foarte trist și suferind pe o bancă, oameni bolnavi și neputincioși. Nu înțeleg un lucru. Oare Dumnezeu ne-a adus aici pe pământ ca să suferim? Sau toate problemele trupești au cauză suferința sufletului? Nu înțeleg ce se întâmplă de există atâta suferință. Rău e că i se poate întâmpla oricui. Ce părere aveți de toate lucrurile astea din punct de vedere spiritual?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeul inventat de un trib evreiesc care are un singur popor, de ce iar pasa de alte popoare, nu i-a pasat cand a murit 6 milioane prin gazare,nu a trimis nici un inger,fiu pe pamant,asta pentru ca dumnezeu este o inventie,un basm,ceva copiat de evrei de la vecini lor,biblia este o colectie de povesti istorice privind istoria poporului evreu, crestinismul, islamul sunt secte care au blasfemat TORA, mesia cel din TORA trebuia sa aduca pace, iubire in lume si oricine sa se convinga de el nu prin credinta oarba si prin fapte, nu sa promita viata vesnica in viata de apoi sau sa dezbina poporul evreu, insati pavel recunoaste ca iisus nu a fost mesia cel promis in TORA ce naiba

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Nici in ajutorul poporul lui nu prea intervine. Luam ca exemplu holocaustul.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Din contra aceste doua secte false mereu au persecutat evrei

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Si culmea, Iisus era evreu.

| anonimg a răspuns:

Răspunsul meu este că la final -la fel ca în parabola săracului Lazăr care era bolnav că și câinii îi lingeau rănile, și bogatul- oamenii aceștia se vor bucura de sănătate și de viață veșnică, iar bogatul care este reprezentat de noi care suntem pe picioare și nu facem mai nimic pentru a empatiza cu acești oameni vom rămâne doar cu viața aceasta.
Numai prin empatizare ne vom dezvolta caracterele; chiar și dacă mulți dintre bolnavi și săraci au ajuns așa chiar din pricina lor.
Dumnezeu nu dorește să trăim separați decât în cazuri extreme în care ne vom îmbolnăvi și noi.
Dar noi trebuie să ne dezvoltăm empatia, care este dragostea pentru semenii noștri. Fără Dumnezeu nu putem să facem asta. De aceea nu putem să trăim fără El.

| Panamax a răspuns:

Mai bine te uiti pe unde mergi.

| Octavian199 a răspuns:

Cam multe dizabilitati si boli da zeul evreu si ceilalti zei, cu care ma mai cunosc eu.

| wpetterssone a răspuns:

Egoismul, lăcomia și ura: „Un om stăpânește peste alt om spre paguba lui." (Eclesiastul 8:9)
„Timpul și evenimentele neprevăzute îi ajung pe toți". (Eclesiastul 9:11)
Principala cauză a suferinței omului este conducătorul acestei lumi. „Întreaga lume zace în puterea celui rău". (1 Ioan 5:19)
Gândește-te la versetul acesta: „Dumnezeu este iubire". (1 Ioan 4:8). Când iubești pe cineva, îl omori, îi dorești răul? Sau încerci să îl protejezi? Cum să ne vrea Dumnezeu binele dacă ne-are vrea răul. Dumnezeu nu ne vrea răul, și nici nu este el cauza pentru care noi suferim.
Știm că Isus este fiul lui Dumnezeu. El a venit pe pământ pentru a vorbi despre Dumnezeu oamenilor, pentru a-l face cunoscut. Isus știa ce să facă de la Tatăl Său. Dar dacă suferințele și bolile ar fi fost de la Dumnezeu, de ce Fiul său le-ar fi vindecat? Citește Ioan 14:31.
„Dumnezeu nu poate fi încercat cu lucruri rele și el nu încearcă pe nimeni." (IACOV 1:13)
„Va șterge orice lacrimă din ochii lor și moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut." (REVELAȚIA 21:3-5)
Biblia ne dă speranța că lucrurile actuale se vor schimba.
„Iehova a văzut că răutatea omului era foarte mare pe pământ... și s-a mâhnit în inima lui." (Geneza 6:5, 6)
„Încă puțin și cel rău nu va mai fi, te vei uita la locul unde era și nu va mai fi. Dar cei smeriți vor stăpâni pământul și își vor găsi desfătarea în belșug de pace." (Psalmul 37:10, 11)
„«Căci știu bine gândurile pe care le am față de voi», zice Iehova, «gânduri de pace, nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor și o speranță. Mă veți chema, veți veni și vă veți ruga mie, iar eu vă voi asculta»." (Ieremia 29:11, 12)
„Apropiați-vă de Dumnezeu, iar el se va apropia de voi!" (Iacov 4:8)

| slayer09 a răspuns:

Eu zic in felul urmator, parerea mea: Traimi vremuri tulburi, informatia negativa ajunge prin mintea oamenilor foarte repede, tv, net, Youtube, telefoane, tablete. Informatia negativa circula repede peste tot, oamenii asimileaza, iar cei ce ai duhul mai slab traiesc adevarate lupte cu gandurile care ii duc la probleme psihice, cei ce inca au o inima buna, dar nu il cunosc pe Dumnezeu si nu stiu cuvantul Lui, se ratacesc in lumea aceasta rea si incep probleme psihice, si nu stiu de ce mai exista, cum de e lumea asa si fel de fel de intrebari isi spun in minte si atat de mult se intristeaza incat dau in depresie din cauza gandurilor si unii ajung si la sinucidere. Pentru acestia Dumnezeu, din iubirea de oameni, le da cate o boala, cate o suferinta trupeasca, ca sa incerce sa ii trezeasca. Sa vada cat de neputinciosi sunt si sa se intoarca cu gandul la El. Sa vada ca lumea aceeasta este doar desertaciune, sa se convinga ca totul este desertaciune in fata mortii. Dar totul depinde de alegerea fiecaruia. In concluzie bolile, suferintele, ni le mai da ( de fapt nu ni le da, ci le ingaduie, adica lasa cursul normal al lucrurilor sa se desfasoare, ca daca nu ar fi fost Dumnezeu sa ne tina in frau, si ar fi lasat totul in decursul normal al lucrurilor totul era pierdut pana acum ) Dumnezeu sa ne mai trezeascam sa ne mai scape de o suferinta poate mai mare, sau sa ne arate ceva, important e ca noi prin astea trebuie sa incercam sa vedem.

| zaratu a răspuns:

Daca nu esti din punct de vedere psihic ca o stanca clachezi, eu am 2 tumori pe creier inoperabile, daca eram slab din punct de vedere psihic clacam de mult

| ElisaAna a răspuns:

Parerea mea e ca aceasta viata este un drum spre viata vesnica, cea cu adevarat importanta. Dumnezeu ne a oferit o data Raiul drept cadou. Am dat dovada de nedemnitate pentru acesta. Acum, oarecum, trebuie sa ne meritam locul acolo. Asa ca El ne pune la diverse incercari, iar fiecare isi are crucea lui. Dar te sfatuiesc sa citesti Fericirile. Nimeni care a suferit aici, a plans, a flamanzit, a fost bolnav, nu va suferi si in viata de apoi.

| TeoCata1804 a răspuns:

Aici sunt raiul si iadul. Unul se lafaie in bani altul in gunoaie.