| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi mergeam pe stradă, avem o durere de cap și eram cam amețit, iar pe partea cealaltă a străzii era o fată de aproximativ 17-18 ani, ghemuită într-un scaun cu rotile. Mă întrebam în sinea mea, oare ce viață mai e aia? Cum de se întâmplă ca unii oameni să se chinuie în halul ăsta toată viața?

Răspuns Câştigător
| Mai2 a răspuns:

Nu privi doar la rau, priveste si la binele din rau.
Intr-adevar este dificil sa ai tot felul de boli, necazuri. Nu a spus nimeni ca este usor, totusi acestea pot avea si consecinte bune asupra omului, acestea il pot ajuta pe om sa se dezvolte mai bine, sa creasca. In cazul unora, acestea ii pot ajuta sa vada ceea ce inainte nu puteau.
Prin diferite suferinte inima omului devine mai sensibila, mai buna. Uneori doar umilinta mai poate inmuia o inima de piatra.
Diferite boli, necazuri ce se napustesc asupra omului si cu care omul chiar se mai si naste, ele nu sunt menite sa il distruga pe om. Prin ele omul poate deveni mai bun, de multe ori chiar si ceea ce pare a fi foarte rau, poate da nastere la ceva bun.
Si daca toti oamenii ar fi fara probleme, noi cum am mai putea sa invatam sa ne punem in miscare si pentru altcineva in afara de noi?

Binele material nu e tot una cu cel spiritual. Mai bine spus ceea ce pare a fi foarte rau din punct de vedere material, poate fi foarte bun din punct de vedere spiritual, poate fi benefic sufletului omului.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mai2):

Pe dracu'. Sunt o gramada de suferinte din care nu rezulta nimic bun: spre exemplu un copil ce moarte carbonizat la 2 luni intr-un incendiu; copiii din Africa care mor de foame; copii nascuti cu cancer.

| Mai2 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Multe lucruri sunt de neinteles.
Nu vreau sa crezi ca eu spun acum ca stiu totul si ca am 100% dreptate, poate ca gresesc. Eu spun lucrurile doar din punctul meu de vedere, sunt constienta ca nu stiu nici eu totul si ca poate gresesc.
Luand exemplu copii din africa si cei cu cancer si diferite boli si cei care sunt maltratati si au parte de diferite chinuri. Din punctul meu de vedere, un copil ce este crescut in conditii foarte sarace din punct de vedere material, poate sa isi dezvolte totusi calitati pe care copii ce nu sunt lipsiti de mai nici un lucru, nu prea pot sau cu greu o fac. Un astfel de copil stie sa aprecieze mai mult, sa se bucure, el iti poate oferi chiar de la gura lui, fara ca el sa mai ramana cu ceva si asta pentru ca stie cum e sa nu ai. In schimb, un copil ce a avut de toate ar putea-o face mai greu. In ei se pot gasi o scanteie a iubiri adevarate, o anumita puritate. Binenteles pot exista si exceptii, depinde de puterea omului. Copii ce sunt bolnavi din nou privesc altfel lucrurile. Sunt mai sensibili. Copii ce au avut parte de diferite chinuri, chiar daca este ceva traumatizant, ei pot invata sa fie mai puternici din asta, pot privi lucrurile intr-un fel in care nu multi pot. Stiu ce inseamna durerea.
Si cum am spus, chiar prin suferinta lor se mai pot schimba si alti oamenii. Incep sa se mai trezeasca la realitate din iluzile in care le-au placut sa se complaca. Incep sa lupte pentru ceva, incep sa priveasca chiar si la alti. Isi pun anumite intrebari.

| anonim_4396 explică (pentru Mai2):

Mare adevăr grăiești!

| RAY a răspuns (pentru Mai2):

Si daca toti oamenii ar fi fara probleme, noi cum am mai putea sa invatam sa ne punem in miscare si pentru altcineva in afara de noi?

deci cei orbi,handicapati, redardati, cei cu cancer, cu boli sa fie fericiti pentru ca scopul lor este sa sufere sa ne arate ce e suferinta = lipsa totala de empatie, cum sa afirmi asemenea tampeni omule, sunt curios cand vei avea cancer vei fi fericit nu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce adevar graieste ca iti merita soarta cei care sufera ca sa ne arate ce e suferinta

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cat de usor vorbesc uni, asta e bunatatea crestina, jalnic, da man e trist, bun venit in realitate https://www.youtube.com/watch?v=z3vHrvtZorA

vezi si de o carte http://www.elefant.ro/......89353.html

multi nu aprecieaza cea de au, dar, se plang de tot felul de rahaturi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Pai dupa teoria reincarnarii, unele persoane ce au probleme in Viata asta, e dincauza ca si-au facut o Karma rea in Viata anterioara. Altii care neaga reincarnarea, spune ca pur si simplu doar li se intampla unora probleme, sau ca se nasc asa, dar intrebarea e DE CE? Pentru ca in Viata asta daca faci bine indiferent de cum e lumea, in Viata urmatoare vei avea parte numai de bine. Pentru ca Raiul si Iadul nu sunt definitive. Si in Rai si in Iad e doar inde primesti ceva rasplata, sau ceva pedeapsa pana la Reincarnarea urmatoare. Pentru ca dupa terminarea ciclului de Reincarnari, devii o stea pe cer ca rasplata ca ti-ai ispasit pacatele. Raiul, Iadul, oamenii si-l creeaza. Daca faci un exercitiu de imaginatie in care sa inchizi ochii si sa iti imaginezi cum toate imaginile din jurul tau dispar, vezi vidul gol, universul, unde devenim cu totii cate o stea pe cer cand meritam asta. De aceea se spune ca fiecare isi merita soarta, pentru ca fiecare ce face fapte, nimeni nu-l va judeca, ci tu te vei judeca pe tine, si tot tu ti le ispasesti prin astfel de boli si chestii. Exista o lista foarte lunga, iar o chestie din lista, spune ca daca blestemi oamenii nevinovati, in Viata urmatoare vei avea boli de Inima. Eu pot sa iti explic tot, dar e prea mult de scris. Sa ai o seara frumoasa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar cum se poate ca cineva să fie pedepsit pentru ceva ce nu-si aduce aminte să fii făcut?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca avand in vedere ca Iadul nu e vesnic, trebuie sa iti ispasesti pacatele.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

în 19 Februarie | AishwaryaAishu a răspuns (pentru Nyku20):
Pentru ca avand in vedere ca Iadul nu e vesnic, trebuie sa iti ispasesti pacatele.

tu ai citit vreodata biblia ta crestino? unde scrie ca nu e vesnic, cei care nu il primesc pe fiul domnului vor arde pe vechie in iad

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

1. Nu sunt Crestina. Am fost.
2. Lasa-ma cu prostiile si aberatiile alea din Biblie. Am studiat Religia mai mult decat ai crede, asa ca nu imi dai tu mie lectii.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si mai e ceva: de ce nu poti trece cu vederea peste raspunsul meu? Chiar trebuie sa si raspunzi? Asta e o slabiciune. Si plus de asta, consider ca unica Religie ce ar trebui sa existe in lume, ar fi Umanitatea si Respectul. Nu poti accepta ca e o parere diferita de a ta? Aaa, de fapt, tu vrei sa corectezi. Guess what: nimeni care stie prea bine ce spune, nu o sa ii pese, asa cum nici mie nu imi pasa. Eu ti-am raspuns informativ, ca sa nu mai incerci sa corectezi si pe altii cum ai incercat sa ma corectezi pe mine, ca nu merge. Si o sa imi spui ca o sa ajung in Iad? Pai, stii cum e, acolo e deja toata lumea, pentru ca Iadul oamenii il creaza. Eu nu am sa iti mai raspund daca vei mai comenta, pentru ca nu are sens, si mai apoi, eu nu am comentat nimanui care a comentat Crestineste, pentru ca eu nu sunt pe site-ul asta ca sa conving oameni, ci doar sa dau raspunsuri din propria mea experienta, din propria mea Viata, din propria mea gandire, si e normal ca toti sa aiba conceptii diferite. Deci, daca nu iti convine raspunsurile mele, treci cu vederea, si nu mai crea peste tot chat pentru contradictii. Pace.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bla,bla tu ai facut o afirmatie, alta data numai afirma aiureli

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Toata lumea e libera sa spuna ce vrea si ce crede de cuviinta, nu e nevoie de acelasi tipar peste tot, asa ca tu si ceilalti indoctrinati si indoctrinate, nu mai incercati sa implementati comunismul in stil Religios.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar,nu toata lumea are dreptul sa minta,libertatea de exprimare nu inseamna a minti,a dezinforma,astfel inseamna ca putem sa furam,sa violam, sa ne omoram intre noi, sa mintim,sa spunem orice na e libertate, asta e nebunie, pacat ca intr o tara din ue ultima desigur sunt asemenea gandiri imatire si salbatice, tribiale, ce urmeaza sa facem sacrifici umane pentru ca sa creasca pib ul tarii

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Vezi ca o dai in alte chestii. Eu ma refeream la Religie. Studiaza si tu Religiile lumii, si vei intelege, pana atunci, eu nu mai stau la discutii cu oameni ce nu stiu sa studieze.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti atat de incapatanata nici macar nu recunosti cand ai gresit, iadul este vesnic omule

46. Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=25

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ne ducem crucea fiecare. Vedem in pilda bogatului si a lui Lazar rasplata :

"Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti.''

Depinde cum traim, si in ce fel primim de la Dumnezeu incercarile. Ce spune Iov:

"Daca am primit de la Dumnezeu cele bune, nu vom primi oare si pe cele rele?" Si in toate acestea, Iov n-a pacatuit de loc cu buzele sale."