| Inferno a întrebat:

Astazi credem intr-o divinitate cu certitudinea unui om religios,maine ne indoim de existenta acesteia,iar mai tarziu o negam cu fermitatea unui ateu convins.
Sau invers.
Pe cat de bombastice sunt anumite afirmatii si conceptii,pe atat de efemere sunt.
Cum se face,ca in ciuda inconsecventei, de care dau dovada anumiti indivizi, ei isi sustin punctul de vedere cu convingerea unui om ce nu-si va mi schimba considerentele niciodata?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Imaturitate, Inferno, şi aroganţa de a pretinde mereu că ştii, chiar şi atunci când nu ştii.
(Presupun că la Kalla te referi. E doar o copilă, nu-i poţi cere multe.)

| usuk a răspuns:

Se face ca, asa e omul, prin natura lui; azi e cumva, maine e altfel..ca de, e plictisit si el si vrea o schimbare

| sublime89 a răspuns:

Un om destept stie ca-i si prost pentru ca isi da seama ca sunt multe lucruri pe care inca nu le cunoaste. Un om prost se crede in schimb cel mai destept, pentru ca nu-si poate da seama cate nu stie. De aceea un ateu nu poate avea acea atitudine ignoranta, aroganta si 100% sigura pe care o arata oamenii religiosi.

| ErrorFound a răspuns:

Aroganta copilareasca. La Kalla te referi, nu?

| doctorandus a răspuns:

In privinta lui Dumnezeu nu exista cunoastere obiectiva, ci doar credinte (pareri). Si fiind toate arbitrare se pot schimba daca omului nu-i mai convin raspunsurile date de imaginea sa despre lume. Nu faptul ca un om isi schimba parerile ar trebui sa indemne la modestie epistemica, ci faptul ca toate aceste pareri sunt la fel de arbitrare. Ca acest fapt nu se schimba decat cel mult la exitus, cand omul poate constata sigur daca exista vreo alta lume. La deces definitiv, nu la moarte clinica.

| sabrina103 a răspuns:

Din punctul meu de vedere e acceptabil in cazul unui adolescent.

| danay72 a răspuns:

Cand studiezi Biblia in mod profund si vezi cat de logic si simplu este adevarul Bibliei si apoi ai o relatie stransa de prietenie cu Creatorul, nu te indoiesti si nu te schimbi.de un real folos poate fi situl www.jw.org

| milan9 a răspuns:

Citind Biblia poti ajunge usor in mari erori daca aceasta nu este citita si inteleasa dupa reperele pe care ni le-au lăsat apostolii în cadrul Bisericii...

| milan9 a răspuns:

Pentru varianta on-line a Scripturii, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
şi
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

| Kalla a răspuns:

Multumesc afurisitilor care cred ca sunt aroganta.Va multumesc pentru critici, chiar sunteti...grozavi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenilor nu le place sa piarda. Si cum migreaza mereu de la o tabara la alta, se ajunge aici. Un ''razboi'' fara sfarsit intre ateism si crestinism. Ma intreb oare, pe ce criterii sa ne mai bazam ca sa-i putem diferentia?

| ciupercuta a răspuns (pentru danay72):

Hahahaha
Asta se poate intampla daca o studiezi cu mintile aiurea!
Daca o studiezi mai atent observi ca este un manual de prostire si de justificare a crimelor si bicisniciilor.
Si exact acesta este motivul pentru care nici Dumnezeu si nici Isus nu o recomanda niciodata nimanui!
Si fi sigur ca ei STIU prea bine pentru ce nu o fac!

| ciupercuta a răspuns (pentru milan9):

Vrei sa spui ca Biblia evreiasca a fost deja cu 2000 de ani inainte de nasterea rabinului Isus o carte care inducea lumea in eroare pentru ca transmitea oamenilor Legea lui Dumnezeu?
Si mai vrei sa intelegem ca niste apostoli care ne-au dat ca "reper" un NT intr-o completare a Bibliei numita si Evanghelia, in care suntem invatati ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI, sunt niste repere care trebuiesc acceptate si intelese ca atare?
Tu chiar conxstientizezi ce debitezi?

| danay72 a răspuns (pentru ciupercuta):

Chiar daca ma repet Isus si Dumnezeu o recomanda, de fapt Isus citea din Scripturi si chiar implinea Scriptura. 2Timotei3:16,17