| anonim_4396 a întrebat:

Doresc raspunsuri logice sau din punctul vostru de vedere.

Daca un ateu vede cu ochii lui un inger cu aripi (sau o divinitate) coboarandu-se asupra lui, se mai numeste ateu?

Din punctul meu de vedere ateismul va lua o alta forma odata ce existenta unei divinitati va fi dovedita.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai vazut,doar tu poti sa pui la indoiala ce ai vazut, daca au vazut mai multi, si ai dovezi de exemplu o filmare sau ceva, ateismul nu va rezista in pofida unei dovezi credibile, pana la urma ateismul e lipsa teismului.

| Miauti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar odata ce vezi, indiferent ca nu vei crede ceea ce ai vazut, in tine deja se va crea acea frimitura de credinta.

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Teoretic nu ar mai trebui sa existe.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cam greu sa vad un inger cu aripi...
Nicaieri in Biblie nu este descris un inger din punct de vedere fizic. Nu asa cum il cunoastem noi...
Deci daca as vedea ceva, n-as stii cu siguranta ce este!
http://studentabil.ro/curiozitati-biblice.html

| CristiB93 a răspuns:

Cee vorbesti, o sa zica ca are halucinatii sau ca e bolnav, nici daca vede nu o sa creada.

| M25M a răspuns (pentru CristiB93):

Daca tu il vezi pe Homer Simpson calare pe un aligator coborandu-se din cer inseamna ca e un semn divin?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu te mai da rotund. Nici tu nu stii cum arata un inger sau orice altceva divin. Indiferent ce ai vedea, nu vei stii ce este!
Ba mai mult, ar putea cobori diavolul sub chip de inger. Poate lua orice infatisare, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| CristiB93 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Chiar nu te inteleg, nu am zis ca stiu cum arata un inger. Am zis doar ca ateii nu vor crede nici daca vor vedea ingeri adevarati sau diavoli prefacuti in ingeri sau orice alt semn fie de la Dumnezeu fie de la diavol. Da diavolul poate lua orice fel de infatisare, dar totusi nu vor crede ateii.

| CristiB93 a răspuns (pentru M25M):

Aaa eu sunt bine, tu ce mai faci happy

| danay72 a răspuns:

Azi,conform Bibliei, Dumnezeu transmite mesaje doar prin intermediul Bibliei, nu in alt mod.

| tpuforyou a răspuns (pentru danay72):

Ai dreptate, asa este!

| RAY a răspuns:

Daca un ateu va vedea ingeri e clar ca sufera de scrinofrenie cea ce e posibil mai ales ca boala afecteaza persoanele in varsta, daca e ateu cu adevarat va realiza ca a luat-o razna

daca se va dovedi ca exista o divinitate oricare ar fi ea, ateismul nu ar mai fi valabil pentru acel zeu, daca s-ar dovedi ca exista toti zeii atunci ateismul nu ar putea exista

| Mădă0611 a răspuns:

Daca ar exista ingeri/divinitate, n-ar exista atei, dar cum nu exista, exista atei.

| Liviu a răspuns:

Nu stiu, probabil ca mai intai calculez posibilitatile.
De baut, nu pun bautura in gura. Deci beat nu am cum sa fiu daca se intampla asta.
Fumat droguri? o mica sansa de 10 % as fi tentat sa incerc, deci ar fi o ocazie sa laughing fie de la ele(daca incerc)
Mna, sau mi-as spune ca am luat-o rau de tot pe aratura daca am inceput sa vad asemenea lucruri, ori careva face misto de mine laughing
'dumnezeu fie cu voi' laughing

| HueyFreeman a răspuns:

De unde stii tu cum arata un inger? De unde stii ca are aripi? Din cate stiu eu, in Biblie nu este descrisa aceasta fiinta.

| Miauti a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dar e gravata pe pereti la sumerieni, egipteni...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://stirileprotv.ro/.......html.iaca un raspuns ilogic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat din nou. poate asta merge http://www.220.ro/faze-tari/Un-Obiect-Ciudat-A-Cazut-Din-Cer/N1RR6jcgC3/

| Miauti a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

E facatura ambele... e facuta de o asiatica. si se numeste (Don't Blink! Teleporting Super Powers Caught on Surveillance Camera )

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Miauti):

Eu stiu ca sunt facaturi. Altii nu stiu! happy

Legat de gravuri, icoane sau ingeri cauta informatii despre Iconologie, Iconoduli, Iconoclasm si ANGELOLOGIE. Vei afla lucruri interesante! happy

| Mikhtarian a răspuns:

Nu,nu se mai poate numi, caci el nu credea, insa i s-a demonstrat ca exista, deci ar trebui sa creada.

| AndreeaIonela a răspuns:

Aici e vorba de frustrare. totul se petrece doar in mintea ta si e posibil ca acea aparitie de care zici sa fie rezultatul unor controverse cu tine insuti. a crede sau a nu crede, si pana se va dovedi existenta unei divinitati mai avem de asteptat, pentru ca din punctul multora de vedere "dovezi" sunt multe si solide chiar laughing traiti-va fratilor viata fara sa fiti ghidati de Biblii, scrieri si alte minuni