| Moisie a întrebat:

Astazi Papa Franzircus a afirmat ca Internetul este un dar minunat pe care Dumnezeu l-a dat oamenilor.
As completa ca mai sunt si alte daruri la fel de minunate, ca de ex. Smartphone-ul, TV-ul cu 3D, masina, tomograful, antena satelit, avionul, curentul electric, aerul conditionat, spitalele +multe altele.
Acum pun intrebarea:
Oare din ce cauza Dumnezeu face oamenilor daruri ce sunt legate exclusiv de Stiinta bazata pe Cunoastere Rationala, si nu daruri ce tin de credinta?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Promovând-o prin astfel de întrebări (şi aceasta încă e cât de cât cu sens), nu ajuţi cu nimic, Moisie.

Una e să aperi adevărul şi alta e să condamni o serie de basme în favoarea unei alte serii de basme, la fel de stupide, nocive şi fanteziste.

Sfatul meu: ori pledează pentru gândirea critică, raţională 100% şi un adevăr nealterat, ori mai bine deloc. Doar îi zăpăceşti pe religioşi şi mai mult şi îi respingi cu o altă serie de stupidităţi (de ce ar renunţa la a lor, familiară deja, şi ar adopta-o pe a ta?) şi nici în ochii non-religioşilor nu trezeşti respect şi nu sclipeşti de inteligenţă (mă rog, o faci mai rar).

Şi ar fi cazul să-ţi mai schimbi replicile. "Credinta a proasta" a ta este grosolană, iritantă şi mai uzată ca WC-ul public.
Nici eu, de aş fi creştină, nu te-aş lua în serios. Chiar crezi că prin avalanşa de postări (în marea sa majoritate) repetitive, proştesti, arogante şi agresive vei reuşi să converteşti pe cineva? Şi - mai important - la ce? La prostii sub alta etichetă? La ce e bun?

Poate ar fi cazul să-ţi schimbi ocupaţia sau abordarea...şi mai taie din insistenţă şi fanatism - ce e prea mult strică.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce penibili şi ipocriţi sunt, punând realizările oamenilor de ştiinţă, pe care îi ardeau pe rug în trecut, pe seama zeului său imaginar (pleonasm?). : ))

| Moisie explică (pentru NOname):

Ai remarcat corect realitatea, desi nu ai raspuns la intrebare.

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Credeam că este evident: nu am răspuns pentru că întrebarea porneşte de la o premisă greşită sau cel puţin dubioasă şi, în orice caz, pare mai mult retorică.

| Moisie explică (pentru NOname):

Asa ti se pare tie ca esti ateu!
Dar intrebarea nu era adresata ateilor, si asta puteai sa-ti dai seama din context, ci era adresata credinciosilor, iar in acest context in care intrebarea porneste de la niste lucruri reale, prezentate in mod dubios de Papa de la Roma care este reprezentantul unei biserici/religii si al unei credinta dubioase, nu cred ca s-ar putea vorbi despre faptul ca intrebarea mea este doar retorica, sau ca pleaca de la o premisa gresita.

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Eu ţi-am explicat cum stau lucrurile conform realităţii. Că tu vrei să le iei conform fanteziilor şi concepţiilor nedovedite unei anume religii, e altceva.

Adevărul nu se pretează la dorinţele noastre.

Când porneşti cu "Oare din ce cauza Dumnezeu face...", în mod logic, mai întâi ar trebui să dovedeşti că există un Dumnezeu, apoi că există fix Dumnezeul la care te referi în întrebare şi că face ceea ce afirmi.

Ai fi scăpat de această problemă, dacă ai include un "Ipotetic vorbind" sau "Conform Bibliei"/"Conform lui Papa Francisco" ori ai folosi "presupusul Dumnezeu" în loc de "Dumnezeu" şi "ar face" în loc de "face". Aşa da, poate întrebarea ta ar tinde să aibă ceva sens şi nu ar fi atât de atacabilă.

| Moisie explică (pentru NOname):

Acestea ar fi reprosuri valabile doar daca le-ai adresa Papei FranZirkus, eu si de asta data ca de multe ori pina acum, lucrez cu "materialul clientului" iar aceasta este credinta

| Moisie explică (pentru NOname):

Draguta, se pare ca tu nu ai inteles ca eu nu vreau sa ma adresez oamenilor rationali, ci celor care sunt atat de imvroboditi incat nu pot accepta realitea si traiesc in fantasma lor mincinoasa. Iar eu vreau sa le arat cat de mari prosti sunt, tocmai din cauza ca prostiile in care cred nici macar nu sunt confirmate in scriptura dupa care si-au randuit viata ca niste idioti, si in acelasi timp vreau sa vada si tinerii ca Biblia este o scriptura doar pentru idioti.
In plus de acestea, daca ai urmarit "activitatea" mea pe acest forum, ai fi putut sa constati ca la inceput acest forum a fost atat de pro-religios incat erau foarte rare comentariile ateilor, si eu eram banat tot timpul, acum vedem ca si datorita insistentei mele, acest forum a devenit unul in care si ateii se exprima liber, ba chiar mai mult decat crediciosii.

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Moisie, ceea ce faci tu pe acest site (cel puţin în ultimul timp) în proporţie de peste 90% nu relevă tocmai ateismul, realitatea, adevărul, gândirea raţională...deşi ţie aşa îţi place să crezi.

Ţi-am mai explicat, nu se combate o minciună cu o altă minciună şi nici o prostie cu o altă prostie. Nu aşa se educă oamenii, nu prin îndobitocirea de alt gen şi nu obligat-forţat, cum tot încerci. Faci tuturor mai degrabă o defavoare şi ai cam creat ateilor, căci te tot declari unul, o imagine de fanatici şi iraţionali, agresivi şi bătuţi în cap.
Este şi feresc că nu ai prea mulţi simpatizanţi pe acest site - ne-ai cam disperat pe toţi.

Moisie: "...eu vreau sa le arat cat de mari prosti sunt, tocmai din cauza ca prostiile in care cred nici macar nu sunt confirmate in scriptura dupa care si-au randuit viata ca niste idioti, si in acelasi timp vreau sa vada si tinerii ca Biblia este o scriptura doar pentru idioti."

Decât să tot încerci zi de zi să demonstrezi evidentul prin metode cel puţin dubioase (deseori insuportabil de prosteşti), mai bine ai face ceva plăcut şi util cu timpul tău. Oricum îţi ştim deja postările aproape pe de rost, iar de ceva timp am cam început să devenim alergici, după cum ai putut observa (şi religioşii, şi non). Facă-ţi-se milă de noi!

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Promovând-o prin astfel de întrebări (şi aceasta încă e cât de cât cu sens), nu ajuţi cu nimic, Moisie.

Una e să aperi adevărul şi alta e să condamni o serie de basme în favoarea unei alte serii de basme, la fel de stupide, nocive şi fanteziste.

Sfatul meu: ori pledează pentru gândirea critică, raţională 100% şi un adevăr nealterat, ori mai bine deloc. Doar îi zăpăceşti pe religioşi şi mai mult şi îi respingi cu o altă serie de stupidităţi (de ce ar renunţa la a lor, familiară deja, şi ar adopta-o pe a ta?) şi nici în ochii non-religioşilor nu trezeşti respect şi nu sclipeşti de inteligenţă (mă rog, o faci mai rar).

Şi ar fi cazul să-ţi mai schimbi replicile. "Credinta a proasta" a ta este grosolană, iritantă şi mai uzată ca WC-ul public.
Nici eu, de aş fi creştină, nu te-aş lua în serios. Chiar crezi că prin avalanşa de postări (în marea sa majoritate) repetitive, proştesti, arogante şi agresive vei reuşi să converteşti pe cineva? Şi - mai important - la ce? La prostii sub alta etichetă? La ce e bun?

Poate ar fi cazul să-ţi schimbi ocupaţia sau abordarea...şi mai taie din insistenţă şi fanatism - ce e prea mult strică.