| Inferno a întrebat:

Astronomia,biologia,genetica, istoria, paleontologia si arheologa sunt doar cateva dintre ramurile stiintei ce ar fi distruse daca versetele din Biblie, sau mai bine spus interpretarea versetelor din Biblie, ar fi ascultate si considerate adevarate.
Si asta este un lucru bun?

18 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Cineva a afirmat ca in Biblie gasim toate stiintele.Acest adevar a fost confirmat si de catre meteorologul american Maury. Dupa ce a cugetat la mai multe pasaje biblice, a remarcat doua adevaruri importante:exista carari pe mare si vanturile au un circuit regulat.''Vantul sufla spre miazazi si se intoarce spre miazanoapte; apoi iarasi se intoarce si incepe din nou aceleasi rotiri''(Eclesiastul 1, 6)Increderea lui Maury in Sfanta Scriptura l-a condus la cunoasterea curentilor din Oceanul Atlantic, Pacific si Indian.El a putut pregati harta fundului Oceanului Atlantic pentru montarea cablui telefonic dintre America si Europa. Iata un om dintre multi altii!

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru Raniia):

Aia cu vanturile se aplica si la bășinuțeeee...mama, in biblie exista si biologie straight face

| Raniia a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Copil nedezvoltat cand eram de varsta ta invatam nu faceam''vanturi ''pe TPU.

| William a răspuns:

Da, avand in vedere ca toate ramurile astea ale stiintei pe care le-ai enumerat tu nu sunt importante si este o pierdere de timp sa le studiezi.

| TrentonChase a răspuns (pentru William):

Ce fumezi?

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru William):

Deci bacul pentru scoala profesionala ramane, nu?

| Inferno explică (pentru William):

Ignoranti ca tine vor distruge lumea.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru TrentonChase):

Presupun ca a renuntat sa mai traga saruri de baie...a trecut la baia in sine!

| William a răspuns (pentru Dandanache):

Cine spune ca termin cls a 12-a?

| Dandanache a răspuns (pentru William):

Stiu ca nu termini a 12, mi-ai zis ieri. Dar bacul profesional devine o posibilitate la care trebuie sa te gandesti. Nu ai profil de facultate. Chiar si la teologie de ai vrea sa dai, ca un bun crestin ce esti, tot va trebui sa faci istorie.

| William a răspuns (pentru Dandanache):

Facem pariu ca pot sa intru la teologie si cu spaga?

| Dandanache a răspuns (pentru William):

Sunt convins. Doar ca materiile pe care va trebui sa le inveti vor fi tot "inutile".

| Inferno explică:

Ce treaba au raspunsurile dumneavoastra cu ce am intrebat eu?
"Tu vrei sa treci Biblia in uitare ca urasti continutul ei si pe Dumnezeu!"
Irelevant, eu doar am intrebat, nu am afirmat nimic?
"Faci o ascociere care nu are nici o legatura! "
Afirmatie nefondata.
"Daca vei invata continuu si nu vei avea nimic clar in cap, la ce-ti va folosi?"
Irelevant, nu are legatura cu intrebarea.

| DyNo a răspuns:

Nu, in nici un caz nu poate fi un lucru bun.

| TrentonChase a răspuns:

Atat timp cat apartii unei religii, da...

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Din punctul lor de vedere da, de ce nu?
Atâta timp cât nu se ia de maneaua lor, salamul lor, pâinea cea de toate zilele, slujitorii nu se vor opri din a sluji.

| HighParadox a răspuns:

Nu, nu este un lucru bun. Dar depinde cum interpreteaza fiecare.