| Inferno a întrebat:

Care sunt versetele din Biblie ce sunt considerate ilogice?
Vreau doar cateva.

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poate versete pe care nu le poti intelege pentru ca cei firesti nu pot sa priceapa lucrarile duhovnicesti.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Ezoteric şi exoteric. Eu nu cred in aceste minciuni. Biblia este o carte care poate sa fie inteleasa si de cel mai simplu om. Dumnezeu nu umbla cu simboluri pline de notiuni oculte despre astrologie, zodii.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Atunci de ce mai toata Apocalipsa e codata, de esti nevoit s-o citesti de 7-8 ori ca s-o intelegi de-a binelea? De ce mielul ce deschide pecetile,de ce patru calareti,de ce exista sintagmele de bestie,de ape(care cel mai probabil sunt oamenii), coroane, ceruri deschise, mare urgie si toata coada ce-o poarta dupa ele? Biblia are multe cimilituri enervante, nu e nicidecum o carte la indemana oricui.Cred ca si tu poti fi de acord ca Apocalipsa e al dracului de complicata, in caz ca cineva doreste s-o inteleaga, si sa nu creada in dragoni cu coroane si patru calareti smecheri, care distrug tot ce pot distruge.

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Apocalipsa ne vorbeste profetic dar si metaforic.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Astept biletele la show,draga Ema. Apocalipsa e un freak-show, si daca ai inteles-o citind-o, ca individ, ai bilete in primul' rand, fie ca esti fan sau nu.Eu sunt fan; daca vad jumatate din evenimentele din Apocalipsa implinite,in secunda doi,ma fac penticostal,ca tine.E prea ridicola, prea aiurea! Profetiile sunt fix canci in Apocalipsa, da' metaforele si ghicitorile imi plac, le avea serios cine a scris-o, merita Nobelu'.

| EmaS a răspuns:

Evident! Frica de Domnul este inceputul intelepciunii!

| MMihai a răspuns:

Ilogică == lipsită de logică și Mincinoasă este toată Biblia.

| Kosuchin a răspuns:

Ce mi se pare mie in contradictie sunt versetele despre banii lui Iuda.
Nu stiu exact unde mai sunt, cauta =/.

| Leutzbv a răspuns (pentru Kosuchin):

Dezvolta...

| Kosuchin a răspuns (pentru Leutzbv):

Matei cap 27, si FA capitolul 1.

| Leutzbv a răspuns (pentru Kosuchin):

Pai si ce vrei sa-mi spui cu asta? Ca nu te inteleg...

| Thunderstruck a răspuns:

Toata geneza e gresita, s-a demonstrat ca nu are cum sa apara totul in 6 zile.

| FluGg a răspuns:

Bisericile evanghelice nu au icoane.
Nu cred ca pe vremea profetilor sau Avraam, Moise erau icoane.Si totusi ei aveau o legatura directa du Dumnezeu.

| FluGg a răspuns:

Botezul trebuie facut.Isus spuneca cine nu se naste din nou din apa si din duh nu poate vedea pe Dumnezeu.
In bisericile evanghelice botezul se face la maturitate.Normal este ca oamenii sa se boteze cand ajung sa isi dea seama de lucrul pe care il vor face, nu poti intreba un copil de 2 luni unde vrea sa fie botezat.Pana in secolul 4-5, in curtea bisericilor era un bazin in care oamenii se botezau.Dar orotdoxismul, probabil pentru a strange un numar cat mai mare de crestini, a hotarat ca fiecare familie ortodoxa sa boteze copilul de micin bis. ortodoxa.Dar cu timpul invatatura buna a ortodoxismului s-a pierdut prin intervenirea oamenilor in ortodoxism cu traditii si obiceiuri.
Acestea au stricat biserica si de aceea nu simti nimic special cand te duci la biserica; eu sincer cat am mers la biserica ortodoxa nu am simtit nimic special cum ca as fi in prezenta Duhului lui Dumnezeu.
Si prin botezarea copiilor de mici, asa s-a strans pana in prezent un numar foarte mare de crestini ortodocsi.
Ceea ce mi-a placut la biserica penticostala(un exemplu, sunt si altele)este ca tu decizi botezul tau.Chiar daca esti nascut intr-o familie penticostala, nu te vei boteza decat atunci cand vei simti tu ca trebuie.

| FluGg a răspuns:

Foarte adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul in care afirmi ca intr-o lucrare sunt afirmatii ilogice (tu ai intrebat CARE sunt,nu DACA sunt), este normal si logic sa dai cel putin cateva exemple de afirmatii care tie ti s-au parut ilogice, pentru ca, cel ce-ti raspunde sa vada daca aveti pareri similare.A fi ateu, nu te face in mod automat logic si rational>

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Gresit. Eu nu am afirmat ca sunt versete ilogice. Aintrebarea mea este :
"Care sunt versetele din Biblie CE SUNT CONSIDERATE ilogice?"
Ce sunt considerate, nu am spus ca sunt ilogice, doar ca asa sunt considerate de anumiti utilizatori de pe acest site.
Intrebarea asta putea sa o puna si un crestin (care chiar crede in Dumnezeu) si un ateu, deci nu ai cum sa iti dai seama daca sunt ateu sau crestin.
Cand am spus ca sunt considerate, nu m-am referit la mine, m-am referil la restul utilizatorilor. Deci ar venii: "Care sunt versetele din Biblie ce sunt considerate ilogice (de unii utilizatori, nu de mine.)?„

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

O intorci "ca la Ploesti". Daca te refereai la altii, trebuia sa dai totusi macar un exemplu concret, altfel... Nu plecaa de la premiza ca altii sunt mai putin inteligenti decat tine.Vezi ca am fost delicat si nu am spus ce trebuia.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Nu inorc nimic. Intrebarea mea poate fi interpretata in 3 moduri. Special am pus-o asa. Modul 1 : Fie sunt un crestin suparat pe atei pentru afirmatiile lor legate de Biblie si vreau niste explicatii de la ei.
Modul2 Fie sunt un ateu care este curios sa vada ce versete ilogice apar in Biblie.
Modul 3 : Am pus intrebarea ca sa vad parerile ateilor de pe TPU.
Astea sunt modurile cele mai posibile, dar asa sunt mult mai multe.
"Nu plecaa de la premiza ca altii sunt mai putin inteligenti decat tine."
Ce treaba are asta cu intrebarea mea? Unde vezi tu asta? Ce spui tu aici este o afirmatie nefondata si ar trebui sa dai cel putin un exemplu. Si acum citez din valeriu (tu) : "In momentul in care afirmi ca..." cineva pleaca de la premiza ca altii sunt mai putini inteligenti "...este normal si logic sa dai cel putin cateva exemple." Tu spui de mine sa dau exemple la ce afirm in schimb ce tu nu faci asta.
"Vezi ca am fost delicat si nu am spus ce trebuia." Aici ai dat-o in bara. Ce spui tu aici este echivalent cu: "Sunt un taran vulgar care se abtine sa injure si vrea sa para delicat. "

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ma faci sa-mi pierd timpul pentru a te invata logica judecatii, dar o fac, mai mult pentru altii. Intrebarea ta initiala a fost:"Care sunt versetele din Biblie care sunt considerate ilogice?"Prima observatie:ai plecat de la premiza ca in mod cert exista astfel de versete, altfel intrebai asa cum ti-am aratat eu anterior. Cele 3 "Moduri", date de tine in raspuns, fac parte mai degraba din "panseurile lui Gaga", si iata si de ce:
1. Daca erai crestin si..., puneai intrebarea macar astfel:"daca voi credeti ca Biblia contine versete ilogice, dati macar cate exemple si explicati si de ce le considerati asa; 2"Fie sunt un ateu curios sa vad ce versete ilogice apar in Biblie".Pai cum crezi tu ca ai putea sa te dai drept ateu, daca nu esti in stare sa dai macar un exemlu de verset ilogic? Ilogica este motivatia pe cre mi-ai dat-o tu mie. 3 Daca vroiai sa afli parerea ateilor de pe TPU, nu puneai o intrebare la care unui ateu autetic si bine documentat ii trebuia cel putin 10 pagini sa se exprime,ci puneai intrebari de genul:"Nu cosiderati ca versetele X, Y, Z, etc. sunt ilgce d.p.d.v. al...(bla, bla,)actuale?
Daca nu ti-ai dat seama ce legatura are:"Nu pleca de la premiza..."cu intrebarea ta, este tragic.Bag seama, imi pare rau ca-ti spun, dar intelegi cam greu daca nu ti se da" mura'n gura". Exemplu pe care-l dau esti chiar TU.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Cum poti sa spui ca premisa mea este ca exista acele versete daca intrebarea e: Care sunt versetele din Biblie care sunt considerate ilogice?
Care sunt considerate. Sunt considerate mai omule. De cine sunt considerate? Logic ca de cineva? Si acel cineva nu sunt eu, sunt alti utilizatori.
Auzi ce prostie poti spune: Ca de ce nu am dat exemple de versete ilogice. Pai intrebarea cere exemple de versete ilogice. Puneam intrebarea si imi raspundeam singur la ea sau cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Pune mana pe carte, invata ce este logica si apoi mai discutam.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"...ai plecat de la premiza ca in mod cert exista astfel de versete„
Fals. intrebarea mea este : "Care sunt versetele din Biblie care sunt considerate ilogice?" Deci am plecat de la premiza ca exista versete in Biblie ce sunt considerate de altii ilogice. Si asa si este. Am vazut multi utilizatori ce considera anumite versete din Biblie ilogice.
Deci afirmatia ta este gresita.
"Pai cum crezi tu ca ai putea sa te dai drept ateu, daca nu esti in stare sa dai macar un exemlu de verset ilogic? "
Eu nu am afirmat ca exista versete ilogice in Biblie, eu am afirmat ca altii oameni/utilizatori cred/considera/afirma ca sunt versete ilogice in Biblie.
Daca intrebarea mea ar fi fost:"Care sunt versetele din Biblie ce sunt ilogice?" Atunci da, ai fi avut dreptat. Dar cum intrebarea mea este :Care sunt versetele din Biblie ce sunt considerate ilogice?"
Ce sunt considerate ilogice. Considerate de altii, nu de mine.
Deci:"Care sunt versetele din Biblie ce sunt considerate de unii ilogice?
Puteam sa formulez si asa si atunci nu mai era nici un dubiu. Dar nu am pus in construcitia mea : "de unii". Nu este necesar.
Eu nu ma bag, eu sunt neutru. Eu nu cred absolut nimic, nu afirm prin intrebarea mea nimic. Doar vreau sa aflu care sunt acele versete ce sunt considerate de anumiti oameni ilogice. Asta e tot.

| Silviuloan a răspuns:

Ce versete vrei? ca daca pui capu la contributie le intelegi pe toate nimic nu e inposibil... daca gasesti vreun verset ma anunti ca sunt tare curius sa vad pana unde ajunge prostia ta.

| Leutzbv a răspuns:

Stai linistit ca nu vei gasi niciunul happy Cand gasesti, sa-mi spui si mie...

| Nonono a răspuns (pentru Leutzbv):

Leutzbv...iti admir credinta. Bravo...Keep going!

| Leutzbv a răspuns (pentru Nonono):

Asta a fost ironie? Sper ca nu happy

| Nonono a răspuns (pentru Leutzbv):

Scuze...acu vad ca a sunat a ironie. Nu a fost o ironie...am vrut doar sa iti dau dreptate. "Stai linistit ca nu vei gasi niciunul Cand gasesti, sa-mi spui si mie." am vrut sa spun ca e genial comentariul. Trebuia si eu sa dau un comentariu aici, dar nu puteam da un comentariu mai frumos si mai comic decat tine big grin. Numai bine!

| Leutzbv a răspuns (pentru Nonono):

Ok, atunci ne mai auzim pe aici happy

| Nonono a răspuns (pentru Leutzbv):

Cu mare placere big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Leutzbv a răspuns:

Biblia nu se contrazice pentru ca ea este insuflata de Duhul Sfant. Ca oamenii o distorsioneaza, asta e partea a doua. Sa nu confundam marfa cu ambalajul happy

Răspuns utilizator avertizat
| Leutzbv a răspuns:

Tocmai ce ti-am zis deja:sa nu confunzi marfa cu ambalajul. Eu nu ma inchin nici la icoane, nici la sfinti happy Dar intr-adevar asa zice Biblia:sa nu te inchini si sa nu-ti faci chip cioplit!

| ayase a răspuns:

Cand eram mai mica si eu m-am gandit la asta si apoi am inteles ca nu ne inchinam la icoane ci la ce reprezinta acele icoane; adica la Dumnezeu happy

| ayase a răspuns:

N-am nevoie de o fața a unui sfant dar totusi asta ma ajută.

| GuyFawkes a răspuns:

Intai sa-ti spun ceva despre Biblie. Ea este singura dovada ca Dumnezeu exista si nu inteleg de ce toata lumea crede in ea. Cercetatorii au descoperit foarte multe devezi contrare Bibliei. Dar trecand peste asta. In Biblie nu se spunde nimic despre dinozauri si spre deosebire de Dumnezeu se stie ca dinozaurii au trait 100%. Si inca ceva. Daca Dumnezeu este atotputernic de ce a avut nevoie de o pauza in timp ce a creat lumea?